Jump to content
IGNORED

Głód muzyki 2 - czyli industrial itp...


Msl72

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Z przyjemnością śledzę wątek o identycznym tytule dotyczący metalu. Nigdy nie byłem specjalnym jego fanem - chociaż conieco mam w swojej kolekcji. Dlatego z premedytacją zakładam ten wątek, licząc na odzew.

 

Tytułem wstępu: Lata 1995-1999 spędziłem w Niemczech, co -w połączeniu ze specyficznym towarzystwem - zaowocowało fascynacją muzyką jak w temacie i ponad 300 płytami różnych wykonawców. Niewiele jej przykładów pojawiło się na tym forum, więc uznałem, że warto zacząć temat.

Generalnie, co znam i lubię: Project Pitchfork, Wumpscut, Dive, Hocico (i Dulce Liquido), Frontline Assembly, Deine Lakaien, Covenant, Das Ich, Calva Y Nada, Skinny puppy , NIN, Rammstein, Die Form i sporo innych...

W zasadzie śledę poczynania grup wymienionych przeze mnie (jak i szeregu innych), Jednak mam sporą dziurę w wiedzy co jeszcze nowego pojawiło się w ostatnich latach - powiedzmy od 2002 roku -w tej muzyce. Jako, że znów przebywam w Polsce, jestem praktycznie odcięty od nowych zespołów - muzyka ta jest raczej bardziej niż niszowa.

 

Czy ktoś z szanownych forumowiczów żywi podobnie upośledzone upodobania co do muzyki? Jeśli tak, to bardzo proszę o rekomendacje.

 

Pozdrawiam

 

Maciek

Link to comment
Share on other sites

industrial... hmm.... z tego co wymieniłeś znam kilka zespłów, ale dla mnie industrial zaczął się od kapeli Ministry, a dokładnie od krążka "Psalm 69" rok wydania 1992, a drugą pozycją którą wysoko cenie jest krążek White Zombie - "Astro-Creep:2000". Jeżeli chodzi o nowe zespoły, nie robią na mnie już takiego wrażenia. Np. ostatnia płyta NIN - niby fajna ale... czegoś jej brakuje.

 

pzdr

123... test

Link to comment
Share on other sites

Generalnie możesz na mnie liczyć - ale w moim przypadku zauroczenie tymi klimatami powoli przemija. Z zespołów, które wymieniłeś najbardziej podoba mi się Project Pitchfork na płycie Daimonion - ale to bardziej gotyk niż industrial ?

Ponieważ w swoim czasie Wumpscut zrobił na mnie spore wrażenie - poszukiwałem rozwinięcia tej formuły wśród innych wykonawców. Najchętniej z jeszcze większą domieszką elektroniki. Natrafiłem na kilka ciekawych projektów - Beefcake, Ildfrost, Blood Axis. Ale mnóstwo jest tu też popeliny.

 

Myślę, że wątek się na tym forum nie przyjmie. Po prostu pasjonatów tej muzy tutaj nie ma - poszukaj na wyspecjalizowanych forach.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

Wątek się przyjmie albo nie... Rzeczywiście, muzyka jest niszowa. A co do tematu, to limit znaków nie pozwolił mi na napisanie "...Industrial, Cold Wave/Dark Wave, Gothic, Noise itp...". Faktycznie poszerza to nieco spektrum zainteresowań. A i ja szukam różnego rodzaju rekomendacji. Po prostu TEGO nie ma na półkach w naszych sklepach i ciężko jest śledzić bieżące dokonania różnych wykonawców - tym bardziej, że mogło się ich nieco namnożyć w ostatnich latach.

 

Pozdrawiam

 

Maciek

Link to comment
Share on other sites

slayer>

He. he... a mi się udało posłuchać tzw. rocka industrialnego/post-industrialnego jakieś na bidę 10 lat wcześniej;-) Wówczas za takie uchodziły poczynania m.in. Pere Ubu, Einsturzende Neuebauten czy Laibacha;-) Pamiętam jeszcze genialne nagranie, zrealizowane w jakiejś opuszczonej fabryce, gdzie jedynymi instrumentami była jakaś przesterowana gitara i beczki po oleju znalezione w tej fabryce, oraz jeszcze jakieś inne znaleziska; do tego wokalista śpiewał/wykrzykiwał dobre literacko teksty. Niestety nie pamiętam nazwy kapeli, ale kojarzę to mimo wszystko z D.Thomasem. Czas się zmienia... Teraz nikt już o nich nie pamięta.

Link to comment
Share on other sites

To może bardziej konkretnie :

 

"Muzyka industrialna, brzmieniowo znacznie odbiegająca od klasycznej muzyki zimnofalowej, zaliczana jest nieprzypadkowo do nurtu muzyki mrocznej, ze względu na niespotykaną wcześniej formę, treść, jak i niepokojący ładunek emocjonalny jaki ze soba niesie muzyka określana takze mianem Dark Electro. Za prekursora tego gatunku uważa się Genesisa P. Orridge'a, artystę i performera grupy Coum Transmission, okultystę i filozofa, a przede wszystkim twórcę pierwszego muzycznego projektu sceny industrial - Throbbing Gristle. U podstaw industrialu leży przeświadczenie o postępującej dehumanizacji ludzkości i wszechogarniającym źle tego świata, upadku kultury i sztuki, braku nadziei na lepsze jutro, moralnym zepsuciu społeczeństw i dominacji pierwotnych, brutalnych instynktów człowieka, z drugiej zaś strony - gloryfikacja technicznego rozwoju, powszechnej informatyzacji i wkrótce - robotyzacji. Muzyka industrialna obrazuje właśnie te najmroczniejsze aspekty rzeczywistości, godząc się jednocześnie na tak gorzki obraz świata. Mówiąc bardziej obrazowo: niewiele tu miejsca na wampiry, róże na bruku i samotne dusze przechadzające się w blasku księżyca. Jest za to desperacja, gniew i agresja podana w znacznie cięższej formie niż w przypadku Dark Ambientu - Dark Electro to przede wszystkim ciężkie, "brudne", elektroniczne kompozycje, których charakterystycznym znakiem jest motoryczny beat i przesterowany wokal. Prócz Throbbing Gristle (ktore później wyewoluowało zresztą w równie ważną grupę - Psychic TV), najważniejsze, klasyczne już projekty electro-industrial to: Einsturzende Neubauten, Skinny Puppy, Front 242 i Front Line Assembly, a także politycznie zaangażowana, słoweńska grupa Laibach. Nieco mniej mrocznym, choć wciąż industrialnym zespołem, znanym szerszej publiczności, jest Kraftwerk, który zasłynął m.in. z tego, że jako pierwszy dał koncert w dwóch różnych miejscach, w tym samym czasie - sztuka ta udała się dzięki zbudowanym na tę okoliczność robotom. Do najważniejszych, obecnie aktywnych grup tego nurtu należą m.in.: belgijskie Suicide Commando, niemiecki Wumpscut Rudy'ego Ratzingera, i brytyjski duet VNV Nation, choc ten tworzy taneczny industrial, zbliżony nieco do EBMu. Oczywiście w tym miejscu należy też wymienić meksykańskich twórców tego nurtu: Cenobita, Artefacto i oczywiście Hocico, tworzące muzykę prawdziwie przepełnioną niepozytywnymi emocjami, charakterystycznymi dla Dark Electro. Muzyka industrialna przybierać może także znacznie bardziej ekstremalne, noise'owe formy, całkowicie wyzbywając się jakiejkolwiek harmonii i brzmiąc jescze bardziej obco, hałaśliwie i awangardowo. Do klasykow sceny Noise można zaliczyć takie grupy jak Lustmord, Autechre, Metal Beast, czy Merzbow. Innym, chyba najbardziej "odjechanym", industrialnym projektem muzycznym jest Coil - grupa wykonująca dziwną, frenetyczną muzykę, tworzoną pod wpływem podświadomości i narkotycznych wizji artystów".

Link to comment
Share on other sites

Czegoś tu nie rozumiem, człowiek pyta o propozycję płyt bądz też wykonawców, podając swoje preferencje, a wy odwalacie- nie wszyscy- jakies dyskusje na temat co jest industrialem a co nie, sam byłem zaintersowany tym wątkiem, a czytam jakieś kacapoły. Ja ze swojej strony polecam podobnie jak, któryś z przedmówców Ministry- już klasyka, Orgy- w tej chwili to już niszowa kapela ze stanów, mogą Ci równiez podpasowac dokonania Fear Factory. Tyle ode mnie.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za "wsparcie" Zbóju.

 

Rzeczywiście - i tutaj ponawiam pytanie - proszę o rekomendacje płyt i wykonawców (ze wskazaniem na tych ostatnich). Jak wspomniałem w pierwszym poście. Mam około 300 płyt tego gatunku/tych gatunków. "Niestety" obejmuje to wszystkich wymienionych w całym wątku wykonawców - i wielu innych, z wyjątkiem Lustmord, Autechre, Metal Beast i Merzbow. Co gorsze, posiadam w zasadzie kompletne dyskografie tych grup.

Czy rzeczywiście nic godnego uwagi nie działo się w tym nurcie muzycznym w ostatnich latach? Szkoda by było...

 

Maciek

 

P.S. Ministry znam i lubię. Orgy i Fear Factory właśnie dopisałem do listy: "sprawdzić".

Link to comment
Share on other sites

A przyszło mi jeszcze pare ciekawy rzeczy do głowy- w sumie sam ocenisz, więc tak Neo- węgierska kapela i prosze sie nie śmiać, zrobili muzyke do kultowych "Kontrolerów" wiem, że są dwie wersje płyty anglojęzyczna i oryginalna, ale nie wiem czym się różnią, ja mam oryginał. Neo zagrał tez podobno świetny koncert na Heineken Open Air w tym roku. Agressive 69 pewnie znasz bo to chłopaki a Polski, a jesli nie to warto posłuchać. I może na koniec coś z innej beczki Samael "REIGN OF LIGHT", nie jest to industrail w szerokopojetym znaczeniu tego słowa;), ale bardzo nowoczesne brzemienie i full przemyślanej elektroniki bez żadnego plumkania. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdro

Link to comment
Share on other sites

Racja. Więc ja na przykład - jestem upośledzony. Nawet bardzo. Najbardziej na punkcie muzyki. Taką przynajmniej mam nadzieję ( mój psychiatra być może ma inną opinię - nie wiem ).

Ostatnio z kręgu muzyki electro - gothic - darkwave - industrial - idm - ebm - etc bardzo spodobały mi się :

Abfahrt Hinwill

Bad Sector

Calva Y Nada

Desiderii Marginis

Faith and the Muse

Garden of Delight

haujobb.

Icon of Coil

Jega

Kattoo

Lull

Mysticum

November Process

Orange Sector

Pitch Shifter

Raison D'être

Synæsthesia

Tarwater

Ulver

Will

Zoviet France

 

Podałem po jednym artyście z każdej litery - spośród ostatnio słuchanych płytek z szuflady pt. spodobało mi się. Nie wszystkie pochodzą z okresu po 2002 roku ( ale większość jak sądzę spełnia ten warunek ). Dominują jak widać artyści używający w nagraniach sporo elektroniki. Cóż - taką ma właśnie fazę.

Link to comment
Share on other sites

A jednak wątek się kręci do mojej listy dopisuję:

 

>Abfahrt Hinwill

>Bad Sector

>Desiderii Marginis

>Faith and the Muse

>Icon of Coil

>Jega

>Kattoo

>Lull

>Mysticum

>November Process

>Tarwater

>Ulver

>Zoviet France

 

To już całkiem sporo. I tak zajmie mi trochę czasu zdobycie przynajmniej próbek twórczości tych wykonawców. Inną zupełnie sprawą będzie zakup wybranych płyt. Gdyby tylko inrarot.de nie zdzierał tak za dostawę...

 

Dziękuję

 

Maciek

Link to comment
Share on other sites

Może nie śpiesz się tak z zakupem - poszperaj najpierw trochę w sieci. Fakt, że to mi coś się podoba, nie jest wystarczającą przesłanką do kupna. Być może jest wręcz przeciwnie - ja na przykład uwielbiam ambient - a wykonawcy typu Desiderii Marginis, Synaestesia czy Raison d'etre to zdecydowanie bardziej elektroniczny ambient niż typowy industrial. Stąd moje wcześniejsze, bezowocne próby zdefiniowania tego o czym piszesz.

W każdym razie sporo z tych płyt znajdziesz na pewno w najbliższym MM - a tam przesłuchasz je sobie spokojnie ( być może będą tam mieli płyty Diary of Dream - jeśli nie znasz to przesłuchaj je koniecznie - bo czuję, że o takie właśnie granie Ci chodzi )

Poza tym muzyka z tego obszaru dość mocno ewoluuje. I jeśli podobały Ci się nagrania z lat 1997 - 2002 to teraz tak nie musi wcale być. Coraz więcej wykonawców śmiało wykorzystuje elektronikę, wychodząc poza granice swojego wcześniejszego repertuaru. Inni z kolei grzęzną beznadziejnie w pop.

Link to comment
Share on other sites

Tak właśnie mam zamiar zrobić - poszperać w sieci. Sporo można tam znaleźć, jednak czasem trzeba poświęcić na to trochę czasu. Dobrą wiadomością jest to, że część tych płyt można znaleźć w Polsce.

A z Twojego zestawu propozycji wyciąłem po prosku to co mam i ew. znam, ale nie obdarzyłem specjalnym zaineresowaniem.

Ambient też jest OK.

Co do ewolucji gatunku to niestety masz rację. Przykładem jest tu Project Pitchfork. Kiedyś niesamowita kapela, dziś to już tylko pop. Ostatnią dobrą płytą była Chakra-Red z 1997 r. I chociaż mam i późniejsze, to to nie już TO...

 

Pozdrawiam

 

Maciek

Link to comment
Share on other sites

Proponuję wycieczkę do miejsca "nie dla idiotów" ;-) Właśnie nabyłem tam Clan Of Xymox - The Best Of w rozsądnej cenie (coś ok. 35 pln). Nie wiem czy ich znasz, ale biorąc pod uwagę Twoje zainteresowania, to raczej powinna ;-) Połowa utworów jest zremasterowana (albo wręcz ponownie zarejestrowana) - efekt dość kontrowersyjny, ale posłuchać warto.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.