Skocz do zawartości
IGNORED

Głód muzyki 2 - czyli industrial itp...


Msl72

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Z przyjemnością śledzę wątek o identycznym tytule dotyczący metalu. Nigdy nie byłem specjalnym jego fanem - chociaż conieco mam w swojej kolekcji. Dlatego z premedytacją zakładam ten wątek, licząc na odzew.

 

Tytułem wstępu: Lata 1995-1999 spędziłem w Niemczech, co -w połączeniu ze specyficznym towarzystwem - zaowocowało fascynacją muzyką jak w temacie i ponad 300 płytami różnych wykonawców. Niewiele jej przykładów pojawiło się na tym forum, więc uznałem, że warto zacząć temat.

Generalnie, co znam i lubię: Project Pitchfork, Wumpscut, Dive, Hocico (i Dulce Liquido), Frontline Assembly, Deine Lakaien, Covenant, Das Ich, Calva Y Nada, Skinny puppy , NIN, Rammstein, Die Form i sporo innych...

W zasadzie śledę poczynania grup wymienionych przeze mnie (jak i szeregu innych), Jednak mam sporą dziurę w wiedzy co jeszcze nowego pojawiło się w ostatnich latach - powiedzmy od 2002 roku -w tej muzyce. Jako, że znów przebywam w Polsce, jestem praktycznie odcięty od nowych zespołów - muzyka ta jest raczej bardziej niż niszowa.

 

Czy ktoś z szanownych forumowiczów żywi podobnie upośledzone upodobania co do muzyki? Jeśli tak, to bardzo proszę o rekomendacje.

 

Pozdrawiam

 

Maciek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

industrial... hmm.... z tego co wymieniłeś znam kilka zespłów, ale dla mnie industrial zaczął się od kapeli Ministry, a dokładnie od krążka "Psalm 69" rok wydania 1992, a drugą pozycją którą wysoko cenie jest krążek White Zombie - "Astro-Creep:2000". Jeżeli chodzi o nowe zespoły, nie robią na mnie już takiego wrażenia. Np. ostatnia płyta NIN - niby fajna ale... czegoś jej brakuje.

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

123... test

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie możesz na mnie liczyć - ale w moim przypadku zauroczenie tymi klimatami powoli przemija. Z zespołów, które wymieniłeś najbardziej podoba mi się Project Pitchfork na płycie Daimonion - ale to bardziej gotyk niż industrial ?

Ponieważ w swoim czasie Wumpscut zrobił na mnie spore wrażenie - poszukiwałem rozwinięcia tej formuły wśród innych wykonawców. Najchętniej z jeszcze większą domieszką elektroniki. Natrafiłem na kilka ciekawych projektów - Beefcake, Ildfrost, Blood Axis. Ale mnóstwo jest tu też popeliny.

 

Myślę, że wątek się na tym forum nie przyjmie. Po prostu pasjonatów tej muzy tutaj nie ma - poszukaj na wyspecjalizowanych forach.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wątek się przyjmie albo nie... Rzeczywiście, muzyka jest niszowa. A co do tematu, to limit znaków nie pozwolił mi na napisanie "...Industrial, Cold Wave/Dark Wave, Gothic, Noise itp...". Faktycznie poszerza to nieco spektrum zainteresowań. A i ja szukam różnego rodzaju rekomendacji. Po prostu TEGO nie ma na półkach w naszych sklepach i ciężko jest śledzić bieżące dokonania różnych wykonawców - tym bardziej, że mogło się ich nieco namnożyć w ostatnich latach.

 

Pozdrawiam

 

Maciek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slayer>

He. he... a mi się udało posłuchać tzw. rocka industrialnego/post-industrialnego jakieś na bidę 10 lat wcześniej;-) Wówczas za takie uchodziły poczynania m.in. Pere Ubu, Einsturzende Neuebauten czy Laibacha;-) Pamiętam jeszcze genialne nagranie, zrealizowane w jakiejś opuszczonej fabryce, gdzie jedynymi instrumentami była jakaś przesterowana gitara i beczki po oleju znalezione w tej fabryce, oraz jeszcze jakieś inne znaleziska; do tego wokalista śpiewał/wykrzykiwał dobre literacko teksty. Niestety nie pamiętam nazwy kapeli, ale kojarzę to mimo wszystko z D.Thomasem. Czas się zmienia... Teraz nikt już o nich nie pamięta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może bardziej konkretnie :

 

"Muzyka industrialna, brzmieniowo znacznie odbiegająca od klasycznej muzyki zimnofalowej, zaliczana jest nieprzypadkowo do nurtu muzyki mrocznej, ze względu na niespotykaną wcześniej formę, treść, jak i niepokojący ładunek emocjonalny jaki ze soba niesie muzyka określana takze mianem Dark Electro. Za prekursora tego gatunku uważa się Genesisa P. Orridge'a, artystę i performera grupy Coum Transmission, okultystę i filozofa, a przede wszystkim twórcę pierwszego muzycznego projektu sceny industrial - Throbbing Gristle. U podstaw industrialu leży przeświadczenie o postępującej dehumanizacji ludzkości i wszechogarniającym źle tego świata, upadku kultury i sztuki, braku nadziei na lepsze jutro, moralnym zepsuciu społeczeństw i dominacji pierwotnych, brutalnych instynktów człowieka, z drugiej zaś strony - gloryfikacja technicznego rozwoju, powszechnej informatyzacji i wkrótce - robotyzacji. Muzyka industrialna obrazuje właśnie te najmroczniejsze aspekty rzeczywistości, godząc się jednocześnie na tak gorzki obraz świata. Mówiąc bardziej obrazowo: niewiele tu miejsca na wampiry, róże na bruku i samotne dusze przechadzające się w blasku księżyca. Jest za to desperacja, gniew i agresja podana w znacznie cięższej formie niż w przypadku Dark Ambientu - Dark Electro to przede wszystkim ciężkie, "brudne", elektroniczne kompozycje, których charakterystycznym znakiem jest motoryczny beat i przesterowany wokal. Prócz Throbbing Gristle (ktore później wyewoluowało zresztą w równie ważną grupę - Psychic TV), najważniejsze, klasyczne już projekty electro-industrial to: Einsturzende Neubauten, Skinny Puppy, Front 242 i Front Line Assembly, a także politycznie zaangażowana, słoweńska grupa Laibach. Nieco mniej mrocznym, choć wciąż industrialnym zespołem, znanym szerszej publiczności, jest Kraftwerk, który zasłynął m.in. z tego, że jako pierwszy dał koncert w dwóch różnych miejscach, w tym samym czasie - sztuka ta udała się dzięki zbudowanym na tę okoliczność robotom. Do najważniejszych, obecnie aktywnych grup tego nurtu należą m.in.: belgijskie Suicide Commando, niemiecki Wumpscut Rudy'ego Ratzingera, i brytyjski duet VNV Nation, choc ten tworzy taneczny industrial, zbliżony nieco do EBMu. Oczywiście w tym miejscu należy też wymienić meksykańskich twórców tego nurtu: Cenobita, Artefacto i oczywiście Hocico, tworzące muzykę prawdziwie przepełnioną niepozytywnymi emocjami, charakterystycznymi dla Dark Electro. Muzyka industrialna przybierać może także znacznie bardziej ekstremalne, noise'owe formy, całkowicie wyzbywając się jakiejkolwiek harmonii i brzmiąc jescze bardziej obco, hałaśliwie i awangardowo. Do klasykow sceny Noise można zaliczyć takie grupy jak Lustmord, Autechre, Metal Beast, czy Merzbow. Innym, chyba najbardziej "odjechanym", industrialnym projektem muzycznym jest Coil - grupa wykonująca dziwną, frenetyczną muzykę, tworzoną pod wpływem podświadomości i narkotycznych wizji artystów".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wklejony przeze mnie artykuł nie jest ( podobnie jak każda inna próba szufladkowania ) zbyt sensowny. Zaliczanie bowiem wykonawców typu Autechre czy Lustmord do sceny Noise to ewidentne przekombinowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem, człowiek pyta o propozycję płyt bądz też wykonawców, podając swoje preferencje, a wy odwalacie- nie wszyscy- jakies dyskusje na temat co jest industrialem a co nie, sam byłem zaintersowany tym wątkiem, a czytam jakieś kacapoły. Ja ze swojej strony polecam podobnie jak, któryś z przedmówców Ministry- już klasyka, Orgy- w tej chwili to już niszowa kapela ze stanów, mogą Ci równiez podpasowac dokonania Fear Factory. Tyle ode mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za "wsparcie" Zbóju.

 

Rzeczywiście - i tutaj ponawiam pytanie - proszę o rekomendacje płyt i wykonawców (ze wskazaniem na tych ostatnich). Jak wspomniałem w pierwszym poście. Mam około 300 płyt tego gatunku/tych gatunków. "Niestety" obejmuje to wszystkich wymienionych w całym wątku wykonawców - i wielu innych, z wyjątkiem Lustmord, Autechre, Metal Beast i Merzbow. Co gorsze, posiadam w zasadzie kompletne dyskografie tych grup.

Czy rzeczywiście nic godnego uwagi nie działo się w tym nurcie muzycznym w ostatnich latach? Szkoda by było...

 

Maciek

 

P.S. Ministry znam i lubię. Orgy i Fear Factory właśnie dopisałem do listy: "sprawdzić".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przyszło mi jeszcze pare ciekawy rzeczy do głowy- w sumie sam ocenisz, więc tak Neo- węgierska kapela i prosze sie nie śmiać, zrobili muzyke do kultowych "Kontrolerów" wiem, że są dwie wersje płyty anglojęzyczna i oryginalna, ale nie wiem czym się różnią, ja mam oryginał. Neo zagrał tez podobno świetny koncert na Heineken Open Air w tym roku. Agressive 69 pewnie znasz bo to chłopaki a Polski, a jesli nie to warto posłuchać. I może na koniec coś z innej beczki Samael "REIGN OF LIGHT", nie jest to industrail w szerokopojetym znaczeniu tego słowa;), ale bardzo nowoczesne brzemienie i full przemyślanej elektroniki bez żadnego plumkania. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"odwalacie jakieś kacapoły"

- jeśli to do mnie to niech tam. Chyba się obrażę :))

Lubię wiedzieć o czym rozmawiam - dla mnie gotyk i industrial to jednak nie to samo ( mimo że są wykonawcy, którzy łączą udanie te gatunki ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jesli pytanie jest proste to czemu nie udzielić prostej odpowiedzi... Nie chciałem nikogo obrazić, prosze o wybaczenie i pozdrawiam:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z szanownych forumowiczów żywi podobnie upośledzone upodobania co do muzyki? Jeśli tak, to bardzo proszę o rekomendacje- chyba to mozna potraktowac jako pytanie;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Więc ja na przykład - jestem upośledzony. Nawet bardzo. Najbardziej na punkcie muzyki. Taką przynajmniej mam nadzieję ( mój psychiatra być może ma inną opinię - nie wiem ).

Ostatnio z kręgu muzyki electro - gothic - darkwave - industrial - idm - ebm - etc bardzo spodobały mi się :

Abfahrt Hinwill

Bad Sector

Calva Y Nada

Desiderii Marginis

Faith and the Muse

Garden of Delight

haujobb.

Icon of Coil

Jega

Kattoo

Lull

Mysticum

November Process

Orange Sector

Pitch Shifter

Raison D'être

Synæsthesia

Tarwater

Ulver

Will

Zoviet France

 

Podałem po jednym artyście z każdej litery - spośród ostatnio słuchanych płytek z szuflady pt. spodobało mi się. Nie wszystkie pochodzą z okresu po 2002 roku ( ale większość jak sądzę spełnia ten warunek ). Dominują jak widać artyści używający w nagraniach sporo elektroniki. Cóż - taką ma właśnie fazę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak wątek się kręci do mojej listy dopisuję:

 

>Abfahrt Hinwill

>Bad Sector

>Desiderii Marginis

>Faith and the Muse

>Icon of Coil

>Jega

>Kattoo

>Lull

>Mysticum

>November Process

>Tarwater

>Ulver

>Zoviet France

 

To już całkiem sporo. I tak zajmie mi trochę czasu zdobycie przynajmniej próbek twórczości tych wykonawców. Inną zupełnie sprawą będzie zakup wybranych płyt. Gdyby tylko inrarot.de nie zdzierał tak za dostawę...

 

Dziękuję

 

Maciek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie śpiesz się tak z zakupem - poszperaj najpierw trochę w sieci. Fakt, że to mi coś się podoba, nie jest wystarczającą przesłanką do kupna. Być może jest wręcz przeciwnie - ja na przykład uwielbiam ambient - a wykonawcy typu Desiderii Marginis, Synaestesia czy Raison d'etre to zdecydowanie bardziej elektroniczny ambient niż typowy industrial. Stąd moje wcześniejsze, bezowocne próby zdefiniowania tego o czym piszesz.

W każdym razie sporo z tych płyt znajdziesz na pewno w najbliższym MM - a tam przesłuchasz je sobie spokojnie ( być może będą tam mieli płyty Diary of Dream - jeśli nie znasz to przesłuchaj je koniecznie - bo czuję, że o takie właśnie granie Ci chodzi )

Poza tym muzyka z tego obszaru dość mocno ewoluuje. I jeśli podobały Ci się nagrania z lat 1997 - 2002 to teraz tak nie musi wcale być. Coraz więcej wykonawców śmiało wykorzystuje elektronikę, wychodząc poza granice swojego wcześniejszego repertuaru. Inni z kolei grzęzną beznadziejnie w pop.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie mam zamiar zrobić - poszperać w sieci. Sporo można tam znaleźć, jednak czasem trzeba poświęcić na to trochę czasu. Dobrą wiadomością jest to, że część tych płyt można znaleźć w Polsce.

A z Twojego zestawu propozycji wyciąłem po prosku to co mam i ew. znam, ale nie obdarzyłem specjalnym zaineresowaniem.

Ambient też jest OK.

Co do ewolucji gatunku to niestety masz rację. Przykładem jest tu Project Pitchfork. Kiedyś niesamowita kapela, dziś to już tylko pop. Ostatnią dobrą płytą była Chakra-Red z 1997 r. I chociaż mam i późniejsze, to to nie już TO...

 

Pozdrawiam

 

Maciek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wycieczkę do miejsca "nie dla idiotów" ;-) Właśnie nabyłem tam Clan Of Xymox - The Best Of w rozsądnej cenie (coś ok. 35 pln). Nie wiem czy ich znasz, ale biorąc pod uwagę Twoje zainteresowania, to raczej powinna ;-) Połowa utworów jest zremasterowana (albo wręcz ponownie zarejestrowana) - efekt dość kontrowersyjny, ale posłuchać warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 24

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.