Skocz do zawartości
IGNORED

Problem z potencjometrem


yamen

Rekomendowane odpowiedzi

Hi,

 

Mam pytanie. Muzyki słucham na ogół cicho. W moim wzmacniaczu MF X-150 kiedy reguluję poziom głośności za pomocą pilota silniczek od potencjometru działa dość szybko. Efekt jest taki że dość trudno jest ustawić poziom do cichego grania. Wpadłem na pomysł, że po gwarancji wlutował bym szeregowo z silniczkiem rezystor. Myślę że dzięki temu obroty silniczka powinny się zmniejszyć, a tym samym regulacja będzie dużo wolniejsza. Mam nadzieję że na silniku są podane jego parametry (moc i napięcie zasilania) inaczej musiałbym eksperymentować z doborem wartości rezystora.

 

Nie chciałbym niczego uwalić, dlatego chciałem Was zapytać czy to jest dobry sposób ?

 

Dzięki za ewentualną pomoc.

 

pozdrawiam

yamen

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, jaknajbardziej można tak zrobić tlyko trzeba uważać aby tak prądu dla silniczka nie ograniczyć, aby ten nie mógł poruszyćmechanizmem. Następnie trzeba dac rezystor na odpowiednią moc bo Ci sie zadymi . Można też zrobić bardziej profesjonalnie ... Stabilizator napięcia ... decyzja należy do Ciebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna to zrobic troche prosciej ;) Jezeli nadal bedzie za szybko - dodaj w szereg kolejne diody. W moim sterowaniu mam napiecie ok. 4V podawane na silnik (nie pamietam dokladnie) i regulacja jest optymalna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, widzę że również Veteran stosuje takie rozwiązanie jak ja. Pisałem już zresztą kiedyś o tym na forum. Zastosowałem to już w kilku wzmacniaczach i działa bez zarzutu. Na ogół para diod wystarcza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten mój pomysł jest prymitywny, ale działa bez zarzutu. Nie wymaga głębszej ingerencji w sterowanie, więc może to zastosować każdy kto nie boi się lutownicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc i wszlekie sugestie. :) Przez ostatnie miesiące przerobiłem najpierw KD. Później stereo. Mówiąc prawdę kupując ten wzmacniacz w ciemno myślałem sobie tak "nie ma bata żeby wzmak z jedną gałką, zagrał lepiej niż 6-kanałowy amplituner, z tyloma bajerami", mimo to postanowiłem zaryzykować. No i... muszę przyznać, że oniemiałem. hihi :) Ampituner nie był zły, ale ta mała "świnka" MF bije KD w stereo pod każdym względem.

 

>> veteran

 

Spróbuję to zastosować. Od 10 lat zajmuję się wyłacznie informatyką. Wcześniej przez 10 lat byłem elektornikiem i coś tam jeszcze pamiętam. ;) Do końca nie rozumiem co dają te dwie diody. Na mój gust poprostu spadek napięcia, ale skoro działa to ok. :)

 

Poczytałem trochę ten dział DIY i przyznam że coraz bardziej zaczyna mi się podobać. :)

 

pozdrawiam

yamen

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.Spadek napięcia w każdą stronę po ~0,7V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.