Skocz do zawartości
IGNORED

Czym wiercicie dziurki ?


dudivan

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie - jakich narzedzi uzywacie do wiercenia otworkow pod koncowki w obwodach drukowanych ? Uzywacie jakichs specjalizowanych mikronarzedzi, przystosowanych duzych wiertar, recznych wynalazkow ?

Co jest najwygodniejsze, godne polecenia ? Jakies niekonwencjonalne patenty ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykła wiertarka w zwykłym stojaku, ze zwykłymi wiertłami w zupełności wystarczy. Jak nie masz stojaka i masz w miare pewną rękę możesz wsadzić płytkę w imadło. Też tak kiedyś czyniłem i płytki działały :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś firma PIKO z DDR produkowała tali zestawik dla majsterkowiczów w postaci małej wiertareczki i stojaczka. Zasilanie 12V.

Trzeba było kupować.

Do tych celów idealne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię to w inny sposób: zasilacz12V, silnik od jakiegoś wentylatorka samochodowego (20-30W), na jego osi uchwyt zaciskany śrubką do wiertła 2,5 mm (z tulejkami centrującymi do wierteł 1 1,5 i 2 mm). Przy niedużej ilości otworów, nawet tak ,,partyzancki" sprzęt wystarczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykła wiertarka, zwykły stojak, wiertło ze spieku węglowego (zdaje się) przystosowane do dużych wiertarek (pewno sa jeszcze w sprzedaży) i nie dociskać mocno, bo wiertło pęka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dudivan -> Nie wiem po co ta ironia chciałeś wiedzieć to Ci napisałem ,Wiertła powlekane TiN nie są żadną egzotyką , podobnie jak mikrowiertarki typu Dremel itp.Wietła powlekane warstwami TiN czy BN są co prawda droższe niż standardowe wiertła z węglików spiekanych ale mają znacznie dłuższą trwałość ok.100X , pozostawiają gładsze otwory, umozliwiają wiercenie z dużymi pędkościami skrawania- jedyna wada że sa jednorazowe , nie nalezy ich ostrzyć .Skoro wiesz wszystko najlepiej to po co zakładasz wątek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ładunek kumulacyjny, albo strzelamy śrutem z nadzieją, ze otwory wyjdą we właściwych miejscach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitrate,

 

moze powinienem dodac buzke na koncu, wprowadzilo mnie w nastroj te 19000 obr/min. Ale juz, dosyc, koniec z science fiction, temat jest powazny i odpowiedzi maja byc powazne.

jar1, do diaska, czym wiercisz plytki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie watpie, ze moga miec. Pytanie tylko czy jest to potrzebne przy wierceniu laminatu. BTW, do czego sa potrzebne 33000 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz chodzi o jak najkrótszy czas w jakim tarcie wiertne oddziaływuje na pad ,dzieki temu nie przegrzewa się on i nie odkleja przy pierwszym lutowaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w przypadku dentystki moze chodzic o wrazenia artystyczne u pacjenta, bo zeby sie chyba nie przegrzewaja ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> marekzawa

Mam taką samą - a właściwie miałem jeszcze na wiosnę bo mi się silniczek zsilniczkował - i nie mogę znaleźć zamiennika :( masz jakiś pomysł gdzie go znaleźć bo DDR is dead !?

 

To jest sprzęt podłączałem zawsze pod zasilacz i nim regulowałem obroty - rewelacja !

Chyba miałem z 11 lat jak dostałem od taty :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zakończenie tej dyskusji dodam iż profesjonalne automaty do wiercenia PCB np firmy Schmoll mają od 20000 do 125000 obr/min na wrzecionie (oczywiście takich prędkości nie uzyska się silnikiem elektrycznym - stosuje się turbiny napędzane sprężonym powietrzem).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>dudivan

Wszystkie sposoby, o jakich tu napisano są dobre. Kiedyś nawet wierciłem nawet ręczną na korbkę;-) Używa się to, co się ma. Zależy też jak profesjonalnie się do tego zabierasz, ile płytek i otwrów chcesz wiercić, jakie są potrzebne średnice. Amatorsko starałem się najmniej wiercic śr. 1 mm, mniejsze się łamały czasem, i trzeba mieć małe uchwyty do cienkich wierteł. Miałem też taką malutką na silniczek 12V, ale wyrzuciłem, bo sie nie sprawdziła. A tak wsadzam 1 mm do Bosha na statywie i jadę... Czasem do mniejszej ilości wykorzystuję ręczną, akumulatorową. Do takich standardowych wiertarek 1 mm daje się złapać. Im lepsze wiertła tym lepiej - dość szybko się tępią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitrate

Takie turbiny szybkoobrotowe to mi się z dentystą kojarzą. Przyjemności w takim wierceniu nie ma żadnej. :-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>bitrate

Potwierdzam, Schmolla nie widzialem, ale za to Exelona tak, nawet mam taki silniczek ze starego Exelona uratowalem od wywalenia na smietnik. Obroty ok 44.000-60.000/min przy DC 125V.

Nowe natomiast maja tak jak napisalesz lozyska "powietrzne", i ze 100.000obr/min, no ale malo kto ma kompresor w domu miedzy kuchnia a salonem, zeby cos takiego mogl sobie do wiercenia miec.

Uzywam wiertel vidiowych, nie wiem czy to nazwa fachowa czy tylko potocznie tak sie nazywaja te wiertla.

Trzpien wiertla zawsze ma taka sama srednice niezaleznie od grubosci wiertla. Uzywam od 0,4 do 1,5mm.

Zrobie jutro pare fotek zeby bylo wiadomo o czym pisze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar1, no ja wlasnie jestem operatorem korby "w spadku po dziadku" :) Ale nie wierce na skale produkcyjna, od czasu do czasu trafi sie jakis kit niepowiercony albo wlasnorecznie trawiona plytka. Postanowilem sie jednak zmechanizowac i szukam wygodnego orz taniego rozwiazania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>dudivan

Wiertarka udarowa z silnikiem o mocy 1000W lepiej się nadaje niż taka na korbkę. Wiem bo próbowałem obydwu metod.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) :-) :-)

Udar oczywiście pneumatyczny;-)

 

A na poważnie, napisałem że ciężka wiertarka elektryczna sprawdza się lepiej niż korbka (też mam po dziadku).

Nie napisałem że jest to rozwiązanie które polecam.

 

 

 

p.s. Fotka mojej płytki jest w wątku "Preamplifier".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.