Skocz do zawartości
IGNORED

Gramofon ,, tangencjonalny ,,.


Lisor

Rekomendowane odpowiedzi

>koteczek

A mnie się najbardziej podobało "...znieksztalcenia aberacji

trajektorii ruchu wkladka-plyta w funkcji odleglosci od osi obrotu. "

Zwłaszcza >zniekształcenia aberacji trajektorii

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cezary, profee,

ja sobie tylko dworuje sam z siebie i typu ramion. Ale na serio, uwazam, ze ramiona prostopadle sa, jako konstrukcja, "skorka nie warta wyprawki". Chyba nie jest przypadkiem, ze jest ich na rynku stosunkowo malo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noz zapisujacy na plycie jest w ramieniu tangencialnym...

Za czeska firma AuRa stal genialny konstruktor pan Jiri Janda - konstruujacy gramofony dla czeskiej Tesli (polecam ktorykolwiek model, bo byly to produkty bijace na glowe wszytkie Technicsy z tamtych czasow...)

Gramofony konstrukcji p. Jandy sprzedawal z duzym sukcesem naprz. NAD. Model NAD 5120 byl niewatpliwie hitem NADa - odpowiadal Tesle NC 470 - sprzedany na swiecie ponad 140 000 razy. (Zreszta inaczej sie w owych czasach niedalo - produkt musiala produkowac rodzima Tesla i exportowac oficjalnie. P. Janda mogl o prowizji zapomnic i jedyne, co mu sie udalo bylo zwrocenie na swoja osobe niemilej uwagi organow "bezpieczenstwa panstwa") Jednego z tych NADow/Tesl nich jestem sczesliwym posiadaczem. Konstrukcja ramia byla w dwoch genialnych wersjach. Jedna extremalniejsza bazowala na plycie z kuprextitu (materialu najzwyklejszych drukowanych plyt elektronicznych) - druga na tradycyjnej rurce - ale najwazniejsze bylo dynamiczne zawieszenie ciezarka z ustawianiem keoficjentu tlumienia i czestotliwosci rezonasu. Proste i niewatpliwie lepsze rozwiazanie jak srobowanie ciezarka na gwincie a i tak dzis niespotykane nawet w drogich konstrukcjach. Gramofony tangencjalne cieszyli sie najlepszymi opiniami i niska cena sprzetu raczej byla minusem w swiecie HiEndu - gdzie duze polerowane talerze i chromowane podstawky i grube kable robia wieksze wrazenie.

Problem w tym, ze AuRa byla mala audiofilska firma rodzinna a kiedy chwila temu pan Janda zmarl - zmarla z nim i firma naturalna smiercia. Produkty AuRy sa wiec unikatami i oryginalami - ktorych dalszej produkcji raczej niebedzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IvanM,

 

koniecznie wklej zdjecie tego cyckowo-kuperkowego ramienia. Mam po ojcu stare numery czasopisma Sat-Audio-Video, jeszcze z czasow komuny i tam, w dziale "Z kraju i ze swiata" byla kilkulinijkowa wzmianka o tym gramofonie, sprzedawanym pod marka NAD i jego sukcesie. Niestety, zadnej fotografii. Bardzo jestem ciekaw, jak to wygladalo, nawet szukalem kiedys w sieci ale niczego nie znalazlem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popatrz tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sa cale manualy itp.

post-7530-100001965 1170276761_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wygladu oczywiscie to ramie bylo koszmarne. Ja mam tylko rurke.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo interesujace linki. Dzieki !

Ivan, skoro juz mamy na forum kolege z zagranicy i w dodatku bylego demoludu o ktorego produklach wiemy mniej niz nic, to moze wartoby bylo (choc moze w innym watku) przedstawic niedoscigle marzenia owczesnych cesko-slovenskych audiofili ? Mam tu na mysli wasze odpowiedniki "kultowych" u nas Altusow, Radmorow, "szuflad" itd. Jakie urzadzenia byly uwas nie do dostania i powodowaly slinotok ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli Au/Ra jednak zmarła :(

szkoda - utrzymują stronę, myślałem, że jeszcze kiedyś wrócą z ofertą także do Polski

wielka szkoda :(

pozdr.

graaf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IvanM, bardzo dziekuje za informacje oraz linki opisujace gramofon. Proszac o recenzje mialem na mysli wrazenia odsluchowe bardzej niz opis techniczny. Czy moglbys podzielic sie swoimi obserwacjami porownujac klasyczne ramiona z tangencjonalnymi. Dlaczego sa one warte szukania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"IvanM, bardzo dziekuje za informacje oraz linki opisujace gramofon. Proszac o recenzje mialem na

>mysli wrazenia odsluchowe bardzej niz opis techniczny. Czy moglbys podzielic sie swoimi obserwacjami

>porownujac klasyczne ramiona z tangencjonalnymi. Dlaczego sa one warte szukania?"

Sczerze mowiac mialem tylko raz przed laty okazje posluchac tangecjalnego ramienia AuRy na jakiejs wystawie, wiec nie jestem tutaj do opisu kompetentny. Ramie, ktorego zdjecia zamiescilem nie jest tangencjalne a w mojim gramofonie w dodatku jest wersja bardziej klasyczna z rurka.

Technicznie tangencjal jednak ma swoje uzasadnienie: AuRa twierdzi:

1. Noz zapisujacy na plycie-matrycy porusza sie tangencjalnie. Klasyczne (nawet zalomione ramie) poruszajace sie po luku wiec prawie zawsze powoduje blat katu odczytu.

2. Wiekszy problem jak blad katu odczytu jest sila dosrodkowa eliminowana antyskatingiem. Sila zmienia bardzo szybko sie w zaleznosci od tymczasowej glebi modulacji a klasyczne rozwiazania a tyskatingu nie sa w stanie na te zmiany reagowac.

Oba problemy w tangencjalnym ramiu niewystepuja. Zdecydowanie mniejsze sa problemy rezonansu ramienia.

 

 

@graaf.

Tak aktualna ta strona nie jest. Nie mam jakichs specjalnych informacji - byc moze ktos bedzie jescze dzielo P. Jandy kontynuowal, ale raczej watpie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ramie widziałem kiedyś i słyszałem w gramofonie Lenco ,nie pamietam modelu,bodaj 461,albo 481.Konstrukcja dziwna ,zupełnie nie wzbudzjąca mojego zaufania, a ta mozliwość ustawienia rezonansu to chyba jakiś żart albo bełkot marketingowy,zresztą chyba nie tylko moje zdanie nie jest entuzjastyczne na jego temat, bo ramie rzadkie i zapomniane.

 

Ivan

 

Ciekawi mnie czy to autentycznie produkcja Tesli czy może robiony był w tych zakładach jakiś OEM czy licencja,to co podają linki przytoczone przez Ciebie nie przekonuje mnie do końca,bo wiem jak producenci sprzetu ukrywają rzeczywiste pochodzenie rzeczy które potem sprzedają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"To ramie widziałem kiedyś i słyszałem w gramofonie Lenco ,nie pamietam modelu,bodaj 461,albo

>481.Konstrukcja dziwna ,zupełnie nie wzbudzjąca mojego zaufania, a ta mozliwość ustawienia rezonansu

>to chyba jakiś żart albo bełkot marketingowy,zresztą chyba nie tylko moje zdanie nie jest

>entuzjastyczne na jego temat, bo ramie rzadkie i zapomniane.

>

>Ivan

>

>Ciekawi mnie czy to autentycznie produkcja Tesli czy może robiony był w tych zakładach jakiś OEM czy

>licencja,to co podają linki przytoczone przez Ciebie nie przekonuje mnie do końca,bo wiem jak

>producenci sprzetu ukrywają rzeczywiste pochodzenie rzeczy które potem sprzedają."

 

Oj czlowieku bardzo mocne stwierdzenia... Czy niewzbudzanie zaufania u ciebie to automatycznie belkot? Zapraszam do mnie - mozesz sobie ramie z takym ciezarkiem - choc rurkowe obejzrzec i przetestowac. Gdyby kazdy podchodzil do tematu w identyczny sposob a kopiowal tylko stare urzadzenia polerujac ich do blysku i lakierujac lakierem pianinowym, to niewielky bylby postep techniczny.

Co do Tesli to gwarantuje ci, ze te NADy byly konstrukcje czeskie - produkowane w kraju i exportowane w calosci. Tesla produkowala swietne i tanie gramofony i wiele wariatow kupujacych w "Pewexie" Technicsa plakalo jak pozniej porownywalo.

Trudniejsze pochodzenie mialy magnetowidy VHS produkowane we "wspolnej" fabryce Philipsa i Tesli kolo Bratislawy pod marka AVEX - zas CD odtwarzacze Philipsa montowane byly na calkowitej licencji.

W wspolpracy z Unitra powstal calkiem ciekawy przenosny radiomagnetofon Condor.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ivan,czytam te wszystkie wypowiedzi i przecieram oczy ze zdumienia! czy nikt z was nie slyszał o Rabco SL8E,uwazane w latach 70ych sa najlepsze ramię świata!co prawda jak wszystko co dobre na tym swiecie musiło zejść z tego padołu z godnie z zasada Koprenika:gorszy pieniądz wypiera lepszy.ja byłem o krok od kupienia ale nieudało mi sie.ale po kolei: w polowie lat 70ych bylem szczęsliwym posiadaczem Transcriptor Reference Hydraulic (hydraulik dlatego że pod talerzem była okrągla wanienka z olejem sylikonowym w ktorym

pływala taka wypustka z taleza, tłumiło to drgania talerza na zazadzie wiskotycznej) do tego uważane wówczas za najlepsze ramie SME3009MKIIIimpr. całosci dopelniala też najlepsza wkładka do quadro(czy wiecie o co biega)

Empire z igłą o szlifie Shibaty o pasmie przenoszenia do 45KHz,ale po 3 latach troche to zestarzało mi sie moralnie i miślałem o kupnie czegoś lepszego.mialem znajomego architekta który prenumerował niemieckie

HIFI-Stereophonie (wszystko co mial w domu było kupione na podstawie opinii z tego pisma ale bez szalenstw)

i tenze architekt,żeby mnie zgnebic (jako mlody gowniarz mialem wówczas najlepszy sprzet w krakowie)opowiadal,ze jest takie ramie tangencjonalne,nazywa sie Rabco i w opinii calego zespolu redakcyjnego pisma

HIFI jest o parę klas lepsze od mojego SME,pomyslalem sobie cos dla mnie i jako student po kolejnej wyprawie do Austrii i zarobieniu pieniedzy,byłem gotow do ataku na Rabco! UWAŻAJ DUDI! teraz coś dla ciebie ty lubisz czytac o tych dziwnych czasach za mrocznej komuny.wszystko to kupowalem z reguly besposrednio w fabryce,jak sam wspomniales nic wówczas u nas nie bylo poza fajansem z pewxu (Ivan u was to byl bodajze Tuzex?) i wyobraz sobie,że po napisaniu do firmy dobra angielszczyzna na maszynie na czerpanym papierze(takie szczególy byly wazne) zawsze otrzymywalem odpowiedz! brano mnie albo za jakiegoś pracownika konsularnego na placowce albo za zołnierza amerykanskiego stacjonującego gdzies w europie,przypominano mi wówczas,żebym podal nr.jednostki bo wowczas bede miał lotniczy transport wojskowy zadarmo!żeby bylo jeszcze weselej pracując w Austrii od razu zakladano mi konto w BAWAG, ktore pózniej wykozystywalem do

opłat za moje zakupy,no i raz kupiłem w japonii wielki studyjny magnetofon Dokorder,w japonii od razu widzieli we mnie przedstawiciela, tylko napisali mi ze maja jeden problem nie moga znależć krakowa na mapie Austrii! gdzdzie ten krakow wlaśiwie leży!Autentyczne!ale wrócmy do tematu,napisałem do Rabco i otrzymalem odpowiedź od Harman-Kardon, rabko zbankrutowalo i oni przejeli tą firme i maja opracowany nowy rewelacyjny

geamofon Rabco ST7, ktory mi proponuja kupić u swego przedstawiciela w niemczech,bo tak mi bedzie najwygodniej (sukces wiedzieli gdzie lezy Polska)natychmiast pobiegłem do mojego znajomego architekta,

żeby dowiedzieć sie jak to wypadło w testach,test byl we wniosku koncowym krótki:gut,ale 10ta woda po kisielu

w stosunku do SL8, no itym sposobem nie stalem sie właścicielem ramienia tangencjonalnego,kupilem AT1100,ale to już zupelnie inna historia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamhiend,

 

opinie na temat tego Rabco sa takie same jak na temat glosnikow Tonsila. Bylyby dobre, gdyby nie brak powtarzalnosci i niespelnienie teoretycznych zalozen w realnym produkcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DUDI,nie zmienia to faktu,że taki ewenement istniał i ze swego czasu odegrał poważna role w światku HIFI i jeżeli omawia sie inne nieistniejące już konstrukcje,to niemożna nie wspomnieć o Rabco!natomiast jeżeli chodzi o moje doswiadczenie z takimi ramionami jako servisant (co prawda nie miałem pojecia o tej kostrukcji ktora opisuje Ivan) to byla to klasa popularna i w tej klasie ramiona tangencjonalne są lepsze od konkurencji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj obrazek rozwiazania aury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

Czytając te wypowiedzi można wyciagnąć wniosek,że większość osób widziała gramofon z ramieniem tangencjonalnym jedynie na zdjęciu.Mam gramofon z ramieniem tradycyjnym i liniowym i widzę a raczej słyszę przewagę tego drugiego.Dam przykład:płyta Pink Floyd-"The Dark Side..." wydana przez Polskie Nagrania jest na zwykłym gramofonie nie do słuchania.Więcej tam trzasków niż muzyki.Tak było od nowości,może mi się trafił taki egzemplarz...Natomiast ramię tangencjonalne odtwarza ją prawie bez zarzutu!Słychać drobny szelest w cichszych partiach, ale można się w końcu delektować muzyką i chce się słuchać!A o to przecież chodzi!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio wielką przyjemność słuchania gramofonu bardzo wysokiej klasy z takim ramieniem.

Potwierdzam zdanie paula_67, takie ramie praktycznie nie czyta trzasków z winyla.

Dla porzadku tylko dodam że źródło CD w odsłuchiwanym zestawie nie miało najmniejszych szans...

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zawsze chciałem posłuchać takiego typu gramofonu, nigdy nie miałem okazji. W sumie, żeby nie skłamać, to najlepszy gramofon, jaki dotychczas słyszałem, to mój Fonomaster... W sumie ciekaw jestem, jak jego dźwięk oceniłaby osoba przyzwyczajona do znacznie wyższej półki :-). Zaciekawiło mnie też, że Pozlskie Nagrania wydały DSotM!... Ja osobiście posiadam reedycję rocznicową z 2003 roku wydaną przez Harvest na 180g winylu. Zakupiłem ją jako nową, zafoliowaną - brzmi niesamowicie, do tego komplet plakatów, naklejek.. Rarytasik ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem ostatnio Black Sabbath-"Sabbath Bloody Sabbath" z analoga na gramofonie tangencjonalnym kontra odwarzacz CD za 3000 zł.Jednym słowem z kompaktu brzmiało to marnie, bez wykopu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ponadto przy centrycznie wytłoczonej płycie nawet na niewielkich zabrudzeniach (na marginesie mam problem - nawet odpowiednim płynem nie mogę kilku na 2-3 płytach całkiem usunąć) dalej śledzi ten sam rowek - a spróbujcie to odtworzyć na radialnym ramieniu.

 

Ciekawe że we wcześniejszych wpisach nikt nie wymienia Beogramów - ze względu na cenę?, nietypową iglę?

 

Czy ktoś wie jak sobie radzić np. z takim Clearaudio? Mam na myśli ew. zabrudzenia, z tego co widziałem to winda ramienia jest cała odkryta.

W Warszawie po tygodniu do było by na niej z 1 mm kurzu!

Więc chyba taki to nie dla mnie - a szkoda, całkiem ładny (prócz ceny).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Mam pytanko.

A jakie w tych Revoxach 970 można stosować wkładki ?

Jakieś specjalne, czy normalnie mocowanie 1/2 cala ?

Można założyć np. Denona DL 103 ?

Jaka jest masa efektywna/rezonans - czy to wogóle w tych ramionach nie ma wpływu ?

Ustawiamy jakoś siłę nacisku ?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.