Jump to content
IGNORED

po co sie stosuje kondensatory......


chick

Recommended Posts

Dokładnie są to kondensatory odsprzęgające, które zwierają sygnały o nieporządanych wysokich częstotliwościach.

Pojemność zależy od zakresu zwieranych częstotoliwości, można ją policzyć i dobrać odpowiedni dla siebie kondensatorek. (bardzo dużo 10p, mniej 100n, a w niektórych 220n, 330n do 470n)

Zamiast zakładać takie diody w mostku, który ich nie ma - lepiej zwiększyć pojemność filtracyjną samego zasilacza.

A kondensatory odsprzęgające dać po stronie pierwotnej trafa (miejsce wypróbować empirycznie).

Link to comment
Share on other sites

chick, 18 Mar 2006, 04:56

 

>Jakie pojemności bocznikujące najlepiej zastosować do szybkich diód prostowniczych typu MUR, czy

>BYW ?

 

sprawdź w katalogu pojemność własną swoich diód i przed właczeniem jakiejkolwiek pojemności przebadaj przebiegi oscyloskopem, po podłaczeniu kondensatorów ponownie podłacz oscyloskop i sprawdź zbocza przełączania ...

Link to comment
Share on other sites

Niedwano kroś pisał żeby nie przekraczać 100nF, to jednak dośc dużo w stos. do częstotliwości jakie maja tłumić. Też myslę że 10-47nF jest w sam raz do zwykłych diod , prostowniczych, do szybkich ok. 10x mniej.

Większa pojemność spowoduje przenoszenie za mostek zakłóceń w.cz. jakie mogą przenikac z sieci przez transformator i trzeba je zwierać do masy nie tylko elektrolitem w zasialczu, ale jakimś kondesnstorem dodatkowym (ceramicznym, foliwym).

Niezłe może być tez obciążenie wzwojenia wtórnego małym kondensatorem np. 100-470nF ceramicznym, foliowym, na odpowiednie napięcie.

Interesuje mnie czy ktoś probował dodać do zasilacza "baterię" kondensatorów foliowych tak z 10-50uF (mam trochę zbędnych kostek 6,8uF/100V MILFEX z lat 1987-88 które może by się nadawały do takich prób).

Co o tym sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

Molibden wystarczy podłaczyć do zmodyfikowanego zasilania (kondensatory równolegle z diodami) wzmacniacz o b. dużym wzmocnieniu np. gramofonowy i odrazu usłyszysz jakie kondensatory są najlepsze - po głośności przydzwięku sieciowego(ew .szumu) poznasz jakie wartości są najlepsze ew. możesz podłaczyc oscyloskop i dodatkowo zobaczysz co dają kondensatory bocznikujące diody ,standardowe elektrolity raczej w niewielkim stopniu stłumią zakłucenia powodowane przez diody (poprostu są zbyt wolne ew. mozna coś zdziałać tantalami i kondensatorami low impedance)

Link to comment
Share on other sites

Może i ja tez się włacze .... bo tak wszyscy balansujecie czy dawac kondzie do murów czy nie, a nik z Was jednoznacznie tego nie powiedział czy tak czy nie. Przykładem że nie jest GC, ale w GC kondensator na mostku jest filtrem napięć wyjściowych, a nie bocznikuje diody.

Sam mam przypadek wzmacniacza tranzystorowego z mostkiem na MURach który to na tranzystorach wyjściowych Toshiby chce mi się wzbudzać na w.cz, a z tranzystorami MJL (OnSemi) tego nie ma ... wyjaśnie że MJL nająsiększą pojemność złacza od 2SC/2SA... ale czy te wzbudzenia biorą sięwłaśnie ze stopnia mocy, czy jest prawdopodobne, że to MURy w mostku taką kaszane odstawiają ???

 

P.S. Ja kiedyś gdzieś wyczytałem, że kondzie bocznikujące diody w mostku sa po to, by przyśpieszyć proces przełaczenia.

Link to comment
Share on other sites

wovo, 19 Mar 2006, 08:38

>.. bo tak wszyscy balansujecie czy dawac kondzie do murów czy nie, a nik

>z Was jednoznacznie tego nie powiedział czy tak czy nie.

 

bo ja nie stosuje MURów, jestem zwolennikiem mostków zintegrowanych

i napisałem aby zobaczyć na oscyloskopie

 

>P.S. Ja kiedyś gdzieś wyczytałem, że kondzie bocznikujące diody w mostku sa po to, by przyśpieszyć

>proces przełaczenia.

 

przyspieszą bo złagodzą poszarpane piki na zboczu, też zapraszam do zabawy z oscyloskopem

Link to comment
Share on other sites

tylko raz nie dałem kondensatorów bocznikujących w robionym ze 20lat temu wzmacniaczu i w kolumnach było słychać stuki jak używałem lutownicy albo załączała się lodówka. Do szybkich diod powinny wystarczyć mniejsze pojemności a do elektrolitów w zasilaczu już standardowo dopinam różnej wartości suche kondensatory.

-->wovo

po zmianie jakichs elementów a tranzystorów mocy najbardziej konieczna jest kompensacja wzmacniacza tzn dobór pojemnosci kompensujących. Nigdzie nie zauważyłem tego tematu na forum a to podstawowa sprawa. Wzmacniacz sterując sygnałem prostokątnym i obserwując przebieg na oscyloskopie trzeba doprowadzić do stabilnej pracy bez wzbudzeć i tak dobrać elementy aby slev/rate był możliwie najwiekszy i nie było przerzutów. Ponadto trzeba sprawdzić jak pracuje przy obciążeniu pojemnościowym i indukcyjnym i ew. dolożyć kilka części na wyjściu.

W trakcie usuwania konta.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.