Skocz do zawartości
IGNORED

po co sie stosuje kondensatory......


chick

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie pojemności bocznikujące najlepiej zastosować do szybkich diód prostowniczych typu MUR, czy BYW ?

Czy ma sens wymiana na takie diody mostek zasilający sekcję przedwzmacniacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie są to kondensatory odsprzęgające, które zwierają sygnały o nieporządanych wysokich częstotliwościach.

Pojemność zależy od zakresu zwieranych częstotoliwości, można ją policzyć i dobrać odpowiedni dla siebie kondensatorek. (bardzo dużo 10p, mniej 100n, a w niektórych 220n, 330n do 470n)

Zamiast zakładać takie diody w mostku, który ich nie ma - lepiej zwiększyć pojemność filtracyjną samego zasilacza.

A kondensatory odsprzęgające dać po stronie pierwotnej trafa (miejsce wypróbować empirycznie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chick, 18 Mar 2006, 04:56

 

>Jakie pojemności bocznikujące najlepiej zastosować do szybkich diód prostowniczych typu MUR, czy

>BYW ?

 

sprawdź w katalogu pojemność własną swoich diód i przed właczeniem jakiejkolwiek pojemności przebadaj przebiegi oscyloskopem, po podłaczeniu kondensatorów ponownie podłacz oscyloskop i sprawdź zbocza przełączania ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedwano kroś pisał żeby nie przekraczać 100nF, to jednak dośc dużo w stos. do częstotliwości jakie maja tłumić. Też myslę że 10-47nF jest w sam raz do zwykłych diod , prostowniczych, do szybkich ok. 10x mniej.

Większa pojemność spowoduje przenoszenie za mostek zakłóceń w.cz. jakie mogą przenikac z sieci przez transformator i trzeba je zwierać do masy nie tylko elektrolitem w zasialczu, ale jakimś kondesnstorem dodatkowym (ceramicznym, foliwym).

Niezłe może być tez obciążenie wzwojenia wtórnego małym kondensatorem np. 100-470nF ceramicznym, foliowym, na odpowiednie napięcie.

Interesuje mnie czy ktoś probował dodać do zasilacza "baterię" kondensatorów foliowych tak z 10-50uF (mam trochę zbędnych kostek 6,8uF/100V MILFEX z lat 1987-88 które może by się nadawały do takich prób).

Co o tym sądzicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mostku są kondensatory 4,7uF, one najpierw załatwiają wysokoczęstotliwościowe śmieci. Poza tym jesli są diody soft recovery to chyba tak "nie sieją".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chick, 18 Mar 2006, 14:41

 

>Sorry, chciałem napisać dlaczego nie ma kondensatorów bocznikujących w Gainclonie

 

bo diody są wysokiej jakości jak wspomnina Molibden popatrz na parametr soft recovery i szybkość przełączania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molibden wystarczy podłaczyć do zmodyfikowanego zasilania (kondensatory równolegle z diodami) wzmacniacz o b. dużym wzmocnieniu np. gramofonowy i odrazu usłyszysz jakie kondensatory są najlepsze - po głośności przydzwięku sieciowego(ew .szumu) poznasz jakie wartości są najlepsze ew. możesz podłaczyc oscyloskop i dodatkowo zobaczysz co dają kondensatory bocznikujące diody ,standardowe elektrolity raczej w niewielkim stopniu stłumią zakłucenia powodowane przez diody (poprostu są zbyt wolne ew. mozna coś zdziałać tantalami i kondensatorami low impedance)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja tez się włacze .... bo tak wszyscy balansujecie czy dawac kondzie do murów czy nie, a nik z Was jednoznacznie tego nie powiedział czy tak czy nie. Przykładem że nie jest GC, ale w GC kondensator na mostku jest filtrem napięć wyjściowych, a nie bocznikuje diody.

Sam mam przypadek wzmacniacza tranzystorowego z mostkiem na MURach który to na tranzystorach wyjściowych Toshiby chce mi się wzbudzać na w.cz, a z tranzystorami MJL (OnSemi) tego nie ma ... wyjaśnie że MJL nająsiększą pojemność złacza od 2SC/2SA... ale czy te wzbudzenia biorą sięwłaśnie ze stopnia mocy, czy jest prawdopodobne, że to MURy w mostku taką kaszane odstawiają ???

 

P.S. Ja kiedyś gdzieś wyczytałem, że kondzie bocznikujące diody w mostku sa po to, by przyśpieszyć proces przełaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wovo, 19 Mar 2006, 08:38

>.. bo tak wszyscy balansujecie czy dawac kondzie do murów czy nie, a nik

>z Was jednoznacznie tego nie powiedział czy tak czy nie.

 

bo ja nie stosuje MURów, jestem zwolennikiem mostków zintegrowanych

i napisałem aby zobaczyć na oscyloskopie

 

>P.S. Ja kiedyś gdzieś wyczytałem, że kondzie bocznikujące diody w mostku sa po to, by przyśpieszyć

>proces przełaczenia.

 

przyspieszą bo złagodzą poszarpane piki na zboczu, też zapraszam do zabawy z oscyloskopem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko raz nie dałem kondensatorów bocznikujących w robionym ze 20lat temu wzmacniaczu i w kolumnach było słychać stuki jak używałem lutownicy albo załączała się lodówka. Do szybkich diod powinny wystarczyć mniejsze pojemności a do elektrolitów w zasilaczu już standardowo dopinam różnej wartości suche kondensatory.

-->wovo

po zmianie jakichs elementów a tranzystorów mocy najbardziej konieczna jest kompensacja wzmacniacza tzn dobór pojemnosci kompensujących. Nigdzie nie zauważyłem tego tematu na forum a to podstawowa sprawa. Wzmacniacz sterując sygnałem prostokątnym i obserwując przebieg na oscyloskopie trzeba doprowadzić do stabilnej pracy bez wzbudzeć i tak dobrać elementy aby slev/rate był możliwie najwiekszy i nie było przerzutów. Ponadto trzeba sprawdzić jak pracuje przy obciążeniu pojemnościowym i indukcyjnym i ew. dolożyć kilka części na wyjściu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wovo> bo Toshiby, Sankeny mają 30 MHz a MJT 4 Mhz graniczną i trzeba wzmacniacz skompensować a nie zajmować się MURAMI( Z TYMI murami TO OCZYWIŚCIE PRZESADA ALE CO MNIE TO).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.