Skocz do zawartości
IGNORED

Muzyka klasyczna na DVD


KotFilemon

Rekomendowane odpowiedzi

gutten->

Bernstein:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jesto to edycja DVD slynnych programow cyklicznych z TV amerykanskiej nadawanych od 1958 do 1973 roku. Niby adresowana do mlodych widzow, ale tak naprawde dla kazdego. Ciekawa narracja Bernsteina, jego energia i uwielbienie muzyki trafiaja do kazdego, szczegolnie przekonujacy jest kiedy mruczy podczas dyrygowania :-)

 

Tak, swoja kopie kupilem na Amazonie.

 

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Postanowiłem wskrzesić wątek. Niestety mój wpis nie będzie dotyczył oficjalnych wydawnictw DVD. Chciałbym się podzielic wrażeniami po częściowym obejrzeniu materiałów filmowych w postaci plików 'avi'. Częściowym ponieważ dostałem tych plików za dużo żeby w krótkim czasie dokładnie się znimi zapoznać. Są to różnej jakości materiały telewizyjne ripowane do formatu 'avi'. Na warsztacie Leonard Bernstein - dyrygent, będący obecnie przedmiotem mojego wzmożonego zainteresowania. Człowiek wielki i genialny. Do opisów załączam także printscreeny dla lepszej orientacji wizualnej.

 

1. P.Czajkowski 'symfonia nr5' / Boston Symphony orchestra / L.Bernstein, 1974r./ nie wiem jaka to sala?!

LB w super formie. Miotający się po pulpicie dyrygenckim - Z tego właśnie jest znany i przez niektórych za to nie lubiany. Człowiek w służbie muzyki. Orkiestra z Bostonu idzie za mistrzem - a mistrz prowadzi ją jak natchniony. Piękna muzyka. Zagrana z pasją - ja takiego czajkowskiego chcę słuchać (dla porównania muszę wyciągnąć z szafki cd-ki Karajana).

 

2. G.Mahler 'symfonie nr 1 i 8' / Wiener Philharmoniker / L.B., 1975r. / sala 'Koncerthaus Wien'

Ósmej jeszcze nie obejrzałem, skupiając się na pierwszej - mojej ulubionej symfonii Mahlera. Wszyscy wiedzą, że Bernstein był specjalistą od Mahlera. Amerykanin z tendencjami do muzyki dużej, monumentalnej musiał się sprawdzić w repertuarze Mahlera. Pomimo siły i mocy Bernstein i wiedeńczycy proponują słuchaczowi bogactwo barw. LB absolutnie kreuje wykonanie tej pięknej muzyki. Tempa są wyważone i świetnie kontrolowane. Symfonie zagrane z pasją.

 

3. G.Mahler 'symfonie nr 6' / Wiener Philharmoniker / L.B., 1977r. / sala 'Grossen Musikvereins Sal'Wiedeń

Na razie obejrzałem 'po łebkach' ale tym razem mistrz prezentuje zupełnie inną postawę. Maksymalnie skupiony, brodaty lekko introwertyczny (!?), szybko opuszcza scenę po koncercie.

 

4. L.Bethoven 'koncerty fortepianowe 3,4,5' Wiener Philharmoniker /LB/ Krystian Zimerman 1989r. / sala 'Grossen Musikvereins Sal' Wiedeń

Te koncerty zdążyłem obejrzeć wielokrotnie. Ukazały się także na płytach DG - choć nie wiem czy akurat w tych wersjach koncertowych. Opinie na temat tych interpretacji są różne - w większości negatywne. LB to zgarbiony i schorowany starszy pan. Jakże inny człowiek jeśli porównamy go z tym kipiącym energią dyrygentem z filmu z piątą symfonią Czajkowskiego z 1974 roku. Roztrzepana, bujna fryzura to już przeszłość... Po tamtym Bernsteinie nie ma juz śladu - ruchy skromne i ograniczone, tylko czasem pojawia się ten błysk w oku. Wielokrotnie miałem odczucie, że Bernstein nie nadąża za orkiestrą i nad nią nie panuje. Oczywiście Wiedeńczycy potrafią sobie z podobnym problemem poradzić! Krystian Zimerman jest świetny.

 

Osobiście bardzo lubię te wykonania koncertów Bethovena - choć z lekkim wstydem przyznam, że nigdy nie interesowałem się jego muzyką, więc nie znam innych ich wykonań. Te mi wystarczają - nazwałbym je muzykalnymi.

 

5. L.Bethoven 'koncert fortepianowe nr2' Wiener Philharmoniker / Krystian Zimerman - dyrygent i fortepian 1989r./ sala 'Grossen Musikvereins Sal' Wiedeń

Mam mieszane uczucia oglądając Zimermana w roli dyrygenta! Sprawia wrażenie naturszczyka w tym fachu, wręcz ignoranta :-). Ruchy chwilami mało pewne, ręce pracują razem... Oczywiście muzyki słucha się z przyjemnością. Zimerman panuje nad całoscią. Wiedeńczykom Zimerman - dyrygent - zbytnio nie przeszkadza -grają bardzo dobrze. Płynące tempa, wyraźne akcenty i to brzmienie fortepianu Zimermana, które tak lubię. Naprawdę miło obejrzeć i posłuchać.

 

Zapewne stwierdzicie, że takich filmowanych koncertów są dziesiątki, więc po co wybrałem akurat te? Otóż mili forumowicze dla Bernsteina, Zimermana, orkiestr ze światowej czołówki i oczywiście świetnej muzyki. Jak będziecie mieli okazję to obejrzyjcie.

 

Przepraszam za ten długi wpis i pozdrawiam

j

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. P.Czajkowski 'symfonia nr5' / Boston Symphony orchestra / L.Bernstein, 1974r./ nie wiem jaka to sala?!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6776-100008449 1170282363_thumb.jpg

post-6776-100008450 1170282361_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. G.Mahler 'symfonie nr 1 i 8' / Wiener Philharmoniker / L.B., 1975r. / sala 'Koncerthaus Wien'

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6776-100008446 1170282369_thumb.jpg

post-6776-100008447 1170282367_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. G.Mahler 'symfonie nr 6' / Wiener Philharmoniker / L.B., 1977r. / sala 'Grossen Musikvereins Sal'Wiedeń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6776-100008443 1170282374_thumb.jpg

post-6776-100008444 1170282372_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. L.Bethoven 'koncerty fortepianowe 3,4,5' Wiener Philharmoniker /LB/ Krystian Zimerman 1989r. / sala 'Grossen Musikvereins Sal' Wiedeń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6776-100008439 1170282380_thumb.jpg

post-6776-100008440 1170282378_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. L.Bethoven 'koncert fortepianowe nr2' Wiener Philharmoniker / Krystian Zimerman - dyrygent i fortepian 1989r./ sala 'Grossen Musikvereins Sal' Wiedeń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6776-100008436 1170282385_thumb.jpg

post-6776-100008437 1170282384_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

gutten,

dla mnie Karajan to też nieciekawa postać jako człowiek, ale przy słuchaniu muzyki wyłączam pamięć i koncentruję się tylko na sztuce.

Polecam wszystkim DVD albsolutnie niepowtarzalne-

Msza koronacyjna Mozarta z bazyliki św. Piotra w Rzymie - 29.06.1985r. - Jan Paweł II, Karajan (Sony). Jan Paweł II był wówczas w świetnej formie, doskonale śpiewał, a Kathleen Battle w Agnus Dei... - konia z rzędem temu, kto ładniej zaśpiewa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem The Art of Piano, Great Pianists of the 20th Century (NVC Arts) - świetny, szkoda tylko że - dlaczego??- nie ma w nim Kempffa oraz Lipattiego.

 

Czekam na Goldberg V Glenna Goulda.

 

Co do opery: plenerowy film Loseya Don Giovanni jest zachwycający i ty nie tylko jako zapis operowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odświeżam wątek za sprawą nowego filmu, ktory niedawno pojawił się na rynku i właśnie do mnie dotarł (dopiero dziś, więc jeszcze nie oglądałem). Jest to "Hereafter" Bruno Monsaingeona, a rzecz dotyczy oczywiście Glenna Goulda.

Gouldyści, nie przegapcie!

 

Film na pewno nie będzie tłumaczony na polski, ale z czysto zawodowego zboczenia zacząłem się zastanawiać, jakby przełożyć tytuł: "Ciąg dalszy"? Za zwyczajnie. "Życie po życiu"? Zbyt pompatycznie.

Utrafił Monsaingeon z tym tytułem, trudno oddać tę wieloznaczność jednym słowem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Odświeżam wątek za sprawą nowego filmu, ktory niedawno pojawił się na rynku i właśnie do mnie

>dotarł (dopiero dziś, więc jeszcze nie oglądałem). Jest to "Hereafter" Bruno Monsaingeona, a rzecz

>dotyczy oczywiście Glenna Goulda.

 

gutten

Podziel się proszę wrażeniami po "konsumpcji"

 

Korzystając z odświeżenia wątku spytam: czy ktoś z Was oglądał może "Rhythm is it" z sir Simonem i Berlińczykami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Tym razem nie chodzi o DVD, za to dzięki dobrodziejstwu internetu można sobie obejrzeć rzeczy o których do tej pory większośc z nas jedynie słyszała. Na YouTube.com umieszczono krótkie filmy dokumentalne CBC (w całości, tyle że podzielone na części) o Glennie Gouldzie: "Glenn Gould - On and Off the Record", "The Life and Times of Glenn Gould" i "32 Short Films About Glenn Gould". Poza tym jest jeszcze całe mnóstwo pojedynczych materiałów i recitali. Pewnie, że oglądanie w małym okienku to nie to samo, co na dużym ekranie, ale z braku laku dobre i to. Polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.