Skocz do zawartości
IGNORED

Zagadki muzyczne


Mars

Rekomendowane odpowiedzi

Aaaaaaaaaaaa.....

To było pierwsze co przyszło mi do głowy ale zacząłem kombinowac. Nie wiem dlaczego ale chodził mi po głowie "Peleas I Melisanda " i "Dafnis i Chloe" stąd moje pytanie we wczesniejszym wpisie czy jakiś kompozytor już nie "przerobił" tego tematu ale myślałem że mi sie kiełbasi z Ravelem i Fore(znowu nie pamietam jak sie to pisze). Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale wczesniej naopisałeś że Rodryg nie był wystawiony ale o ile pamiętam to był pare lat temu w dwójce w cyklu Opera na życzenie ale tylko jako propozycja i ludzie wybrali inna opere. zreszta ja za Debusym nie przepadam ale jakoś mi to utkwiło w głowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->Kapelli

 

Buona risposta. Meraviglioso.

Może ty zadasz jakieś pytanie? Nie wiem czy sprostam bo jestem człowiekiem pogiętym nie prostym. Czasami i prosty górnik był krzywy mimo że jadł kiszoną kapustę jak tow.Gomułka przykazał.

No to dalsze pytanie. Kim był kompozytor który był skłócony z monsieur J.B.Lully? Chodziło oczywiście o władzę (cenzura i awans), seks (stracił narzeczoną, głupio bo ten który odbił był gejem i chodziło o formalność :-) i sztukę (zepchnięcie lokalnych tradycji i szkół). Wspomniany napisał operę "Pomone".

 

->Julek

 

Debussy wyraził się w formie prawnej że nie rzyczy sobie wystawiania Rodriga. Były jakieś próby, chyba nagrano wersję radiową czy jakoś tak ale jeżeli żyją spadkobiercy Debussiego... Albo nie pozwolą albo zażyczą sobie rekompensaty :-))) Pewnie kiedyś zagrają to Chińczycy a oni nie będą się przejmować tantiemami, testamentami europejczyków itd.

Dzięki za głos. Nie wstyd czynić błędy. Tchórz nic nie robi a odważny popełnia głupstwa. Kim lepiej być?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Piotr

Robert Cambert :)

 

Ja, zagadka?

 

heh

 

no to niech będzie

 

 

Pewien znamienity wirtuoz klawiatury był do dość późnego wieku, bowiem 24 lat w zasadzie zwykłym pianistą. Dobrym, ale nic specjalnego. Dopiero w tym wieku dostał sie do pewnego pedagoga, który zrobił z ów pianisty gwiazdę światowego formatu. Do tego wieku był kompozytorem - i jak jużwspomniałem - zwykłym pianistą. Gdy go posłuchał Anton Rubinstein zaproponował mu bycie pianistą, wobec czego ten udał się do ów wspomnianego pedagoga, który (jak miał w zwyczaju) stwierdził że juz zecydowanie za późno żeby ten został pianistą, a jak on mówił "nie" to zazwyczaj nie było już poźniej dyskusji. No ale jednak upór dał swoje i oto zwykły pedagog-pianista-kompozytor stał się wielkim pianistą.

 

Pytanie: kim był pianista i pedagog i gdzież to pedagog rezydował.

 

 

Podpowiedź: obaj związani (na ile nie powiem bo by za łatwo było hehe) z Polską.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe sprostowanie:

 

napisałem "jak miał w zwyczaju" w nawiasie. chodziło mi oczywiscie o jednoznaczność, stanowczość i niepodważalność sądów wydawanych przez tego pedagoga

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Kto wynalazł wycieraczki samochodowe ?

 

 

 

 

 

 

Jak najbardziej zwiazane z "muzykiem" z tej zakładaki :-)

 

Pozdrawiam Marsa i jednocześnie proszę o w strzemięźliwość z jego strony z szybkim udzieleniem trafnej odpowiedzi ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jestesmy przy J. Hoffanie to, jak wiadomo był on uczniem A. Rubinsteina. Prosze podac innego wybitnego ucznia Rubinsteina, który zrobił wielka kariere w Stanach. Był wybitnym pianistą i dyrygentem. Dla ułatwienia dodam ze wspólzakladal jedna z najwybitniejszych orkiestr amerykanskich. Nie ma wielu jego nagran.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapelli

Brawo, Ossip Gabriłowicz, którego mam, znakomita, chyba jedyna płytę.

Niestety nie chodzi o Detroit.

Ułatwienie: niewiele, naprawde niewiele brakowalo, by szefem tej orkiestry po wojnie został W. Furtwangler. Juz prawie sie zbierał do wyjazdu, ale odezwały sie liczne srodowiska oskarzajace go o sympatyzowanie i wspołdziałanie z faszystami i po krótkotrwałej kampani projekt został zarzucony. Wielka szkoda, choc musze powiedziec ze na czele tej orkiesty stanął inny dyrygent, który wywindował jej poziom na niesamowity pułap.

Jaka to orkiestra?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm ale on był jej drugim dyrygentem i sporo dla nich zrobił...hmm...

był w Detroit od 1918 (19 - różnie podają) do śmierci w 36.

 

Prowadził jeszcze Munich Konzertverein Orchestra.

 

Posłuchałem sobie jak gra En Automne MOszkowskiego.

Mocny i głęboki dźwięk - szkoła Leszetyckiego hehehe :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chicago

Ale, no własnie... zasiałes we mnie ziarenko niepokoju i teraz przejrzalem styrone CSO i tam nie ma słowa o Gabriłowiczu. Sam nie wiem, nie chce nikogo wprowadzic w błąd. Wydaje mi sie ze gdzies o tym czytałem. Jak sobie przypomne gdzie, napisze

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Mars ale sie dziś naszukałem, daj znać jak znajdziesz to o tym Chicago.

co do Furtwanglera - jeszcze miał pracować w Cleveland ale mu odmówili ze względu na przeszłość.

 

 

 

A teraz moja zagadka.

Jeden z największych pianistów (ten z gatunku wirtuozów, chociaż poetycko zdarzało mu się powalać innych czasami) jak miał 9 lat uczył się Jolan Tausky (Tauszky - można spotkać różne pisownie).

Cóż - później uczył się już o dwóch znamienitych postaci. Jedną z nich był wspaniały pedagog-pianista,

którego uczniowie są do dziś uznawani za tytanów klawiatury.

Drugi - też wybitny pianista, ale chyba lepszy był w dyrygowaniu i kompozycji. tak czy owak - uznawany do dziś za wielkiego we wszystkich dziedzinach.

Był ostatnim nauczycielem ów pianisty.

 

Wszyscy pochodzą z jednego kraju, a nasz bohater miał mieszane pochodzenie no i miał ciekawe życie.

Działo się to dawno temu w naszej części Europy.

Pianista miał syna dyrygenta.

No i ostatnia podpowiedź.

napisał dużo transkrypcji, naktórych można sobie palce połamać, zostały wydane.

(miałem okazję oglądać... wolałbym tego nie widzieć hehe)

 

Do dziś się go podaje jako klasyka/wzorzec w niektórych opracowaniach romantycznego materiału.

 

Czekam

Fine.

 

PS wiem, trudne :)

PS2 - Mars, jeśli wiesz to daj proszę choć trochę szans innym ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi-dyrygent to może Vilem Tausky? Komponował, znał się np. z Firkuśnym a matka śpiewała w operze wiedeńskiej więc wszystko pozostaje w starym dobrym CK :-) do czasu bo po wojnie nie wrócił do socjalistycznego raju i został w UK. Najwięcej narobił szumu swoją książką o brytyjskim środowisku muzycznym. U nas też się powinno coś takiego pokazać bo wszyscy nadęci a reszta kraju ma ich głęboko w dupie :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety :) Z Tauskich tylko JOlan tu występuje.

Dodam że o niej jest bardzo ciężko cokolwiek znaleźć.

 

Podpowiedź: gdzieś między bohaterami przejawia się imię Imre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no dobrze że strzelacie ale tak hmm pi razy oko okres międzywojenny.

 

Aha, pomyłka w danych. Po wojnie miał jeszcze jednego pedagoga, u którego szlifował

braki zrobione w czasie wojny.

 

zachęcam do czytania, googlowania i w ogóle :)

 

Piotrze, a zagadka wręcz banalna (tzn w sensie nazwiska poszukiwanego pianisty).

w sensie informacyjnym...hehe... trudna :]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.