Skocz do zawartości
IGNORED

Zagadki muzyczne


Mars

Rekomendowane odpowiedzi

gatto1:

prawidłowo, dla formalności dodam, że w tych 24 jeden jest już lekko skrócony. Gratulacje :)

 

Tym co czyni tę odpowiedź ciekawą jest to, że cała fuga ma zaledwie... 27 taktów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Powszechnie znana anegdota:

Bach położył się do łużka. Wtym jego synek podkradł się do klawesynu, zagrał D7 i uciekł. Stary Bach długo nie mógł zasnąć, wreszcie podszed do klawesynu i zagrał rozwiązanie D7-T, po czym spokojnie zasnął.

Zagadka: gdzie uciekł syn Bacha?

Podpowiedź: to prawdziwa historia, choć lekko przekłamana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedź: jeden z synów Bacha opisał tę historię w liście do przyjaciela. Mial wtedy ok. 8 lat i opis zaczyna się od "...wieczorem, kiedy ojciec już nie pracował przy klawesynie, jak zwykle improwizowałem..." Dalej prosze zgadnąć. Odpowiedzi pod klawesyn, pod łóżko, na T VI są niepoprawne. Czekam na rozwiązanie:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest banalnie prosta w kontekście tej sytuacji. To jest typowe dla dziecka, że nagle musi przerwać zabawę i biegem ... No to już po tej podpowiedzi chyba każdy się domyśli:)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może prostszą :)

 

Skąd wzięła się nazwa "trio" dla środkowej części formy trzyczęściowej, czyli np. dla środkowej części menuetów Mozarta czy nokturnów Chopina?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać zagadka za trudna albo za łatwa :) Ale ciągle otwarta. Dla ułatwienia dodam, że wywodzi się to z baroku.

 

A dla poprawy zainteresowania dodam, że z "menueta i trio" wywodzi się większość małych form, miniatur, chociażby z 90% Chopina.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie baroku utrwalił się zwyszaj pisania tej środkowej części na trzy instrumenty - zazwyczaj na dwa oboje i fagot, czyli trio. Nazwa "trio" dla tej części menuetu zachowała się w późniejszym okresie, mimo że jej instrumentacja mogła być dowolna. To jest taki sam idiotyzm jak zaliszanie metalowego fletu do grupy instrumentów drewnianych:) Ale cóż, taka jest tradycja naszej kultury, z której mamy być dumni:)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zaliczone :)

Trio w baroku było po prostu drugim menuetem napisanym na trzy instrumenty, czyli właściwie na cztery, bo zawsze obecne było jeszcze basso continuo (np. klawesyn). W czasach późniejszych zachował się czasem okrojony skład, czyli niekoniecznie trzy instrumenty, ale w stosunku do pierwszego menueta skromniejsza instrumentacja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"właściwie na cztery, bo zawsze obecne było jeszcze basso continuo (np. klawesyn)"

Bardzo istotna uwaga, ale czy na pewno zawsze? Chyba stosunek do basso continuo był na tyle luźny, że realizacja zależała od rzeczywistego składu zespołu. Czasem razem z klawesynem udzielała się lutnia lub teorban albo gitara, a czasem wcale nie było instrumentów do "odcyfrowania" basu. Znane jest nawet wykonanie sonat na instrument solowy i basso continuo za pomocą samego klawesynu w wersji dwugłosowej: lewa ręka- bas, prawa - solo:)Więc może należało by zachować ostrożność ze stwierdzeniem, że ZAWSZE obecne było jeszcze basso continuo? Czy nie lepiej by było powiedzieć, że w większości wykonań zamiazt "zawsze"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gatto1-

 

Ale ja piszę o utworach (kompozycjach), a nie wykonaniach. Wykonawca może sobie wszystko, ale to nie zmienia istoty rzeczy. Jak ktoś wykona koncerty fortepianowe Chopina na cymbałkach to niech mu Bozia zdrowie, ale to nie broni mi mówić, że to są utwory na fortepian i orkiestrę.

 

Co do b.c., rzeczywiście może to być więcej instrumentów. Ale czy może go nie być, czy istnieje takie barokowe trio (jako część środkowa), w którym nie ma generał basu? Ja nie znam, ale chętnie odszczekam to "zawsze" jeśli tylko dostanę przykład :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazik - jesteś bezdyskusyjnie ekspertem w dziedzinie baroku, więc zgadnij:

 

Który swój utwór organowy J.S.Bach zapisał w postaci tabulatury, czyli za pomocą liter, nie nut?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gatto1

nie wiem, co jasno dowodzi że zupełnie nie jestem ekspertem, a twoja ironia jest zbędna :)

Ale mogę poszukać jak tylko wrócę z gór, jeśli nie dasz odpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akurat inny utwór w autorskiej tabulaturze - "Gott, durch deine Gute" BWV 724. Kolejna zagadka: w tym utworze Bach wykorzystał melodię innej znanej pieśni - której?

Ale łatwizna!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten motet wykorzystuje pieśń... "Gott, durch deine Gute" do tekstu Johanna Horna (1544). Oczywistym jest, że nie podaję tego z głowy :)

 

Co do tabulatury, znalazłem ową fantazję na znanej stronie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pismo chińskie jest dla mnie jaśniejsze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna zagadka. Zostajemy przy baroku.

 

Jednym z obowiązków organisty z czasów Bacha (i przed), było preludiowanie do chorału. A owe preludia (przygrywki chorałowe) stały się z czasem starannie przygotowywanymi kompozycjami. Jedną z koncepcji narodzonych przed Bachem, była koncepcja Pachelbela. Polegała ona na tym, że każdy wers chorału brano osobno na tapetę i opracowywano w postaci mini fugi. A więc pierwsza mini fuga, której tematem jest pierwszy wers chorału, potem druga z tematem z drugiego wersu etc.

 

Zagadka: podać przykład takiej przygrywki skomponowanej przez Bacha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zagadka, ale nie mam czasu na rutynowe przeglądanie wszystkich preludiów chorałowych Bacha ani na grzebanie w literaturze:(

 

Proponuję zagadkę pobudzającą myślenie. Bardzo rzadko występującym rejestrem organowym był "Lisia kita" (tłumaczenie z niemieckiego). Jaka była jego konstrukcja i jaki był uzyskiwany efekt? Podpowiedź - nazwa sama mówi za siebie;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzebałem się w internecie i znalazłem. Nie będę psuł zabawy innym i nie odpowiem, podpowiem tylko że to bardzo zabawne :) Co ciekawe, Historia Instrumentów Muzycznych Sachsa nie wspomina o tym słowem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.