Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego dobre mointory są złe?


bojaco

Rekomendowane odpowiedzi

"Nierzadko można powiedzieć o monitorach, że mają za dużo basu. Tylko że basu średniego zazwyczaj (100 - 200 Hz),"

 

a do tego mam taka płyte testowa znów;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj miejsce zamieszkania. Mozemy sie umówić na odsłuch u mnie w celu weryfikacji odtwarzania dolnego basu na monitorach. Charakterystyki monitorów Dynaudio są idealnie wyrównane i nie ma mowy o jakichś chwytach z podbijaniem charakterystyki w zakresie 100-200 Hz.

Jarek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś się poświęciłem i zawiozłem swój CD, wzmacniacz i kabelki do salonu audio i rozpocząłem przesłuchania. Szukałem monitorów do 19m2. Testowałem Dynaudio Audience 42, Unisound Golden Series AU162, Sonus Faber Concertino, Totem Mite, Totem Rainmaker, Kef Q1 i jeszcze dwa modele, których niestety nie pamiętam. Badałem wpływ bass-relexu umieszczonego z przodu i z tyłu, ogólnie równowagę tonalną brzmienia, budowanie sceny, wrażliwość na adaptację akustyczną pomieszczenia i ustawienie kolumn itd., itp. Najbardziej ekscytujące i wciągające były Concertino - kultura brzmienia i wspaniałe stereo (podobno Concerto by mnie jeszcze bardziej zauroczyły), Dynaudio 42 - tez niezłe ale troszkę ostre za to z świetnie kontrolowanym i nisko schodzącym basem, Totem Rainmaker - kolumny znikły z pokoju, ale wymagają mocnego wzmacniacza i brak im nieco środka pasma, Mite - przeciętnie ale ogólnie poprawne, Kef Q1 - ładna przestrzeń ale trochę zatłoczony dźwięk, Unisound AU162 (tweeter Vifa, średnio-nisko z korektorem fazy podobny do B&W CDM 1 SE) - połączenie w/w zalet, jedynie scena nie tak piękna jak w Sonus Faber. Do Marantza świetnie mi podpasowały. Sprawdziły się zarówno w pokoju 14m2 i 19m2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jareks

No wreszcie jakaś żywsza wymiana zdań :). Pozwól, że zadam parę pytań doszczegóławiających:

- co to znaczy niski bas dla Ciebie (rozumiem, że poniżej 100 Hz) ?

- skąd wiesz, że on jest obecny w twoim pokoju - rozumiem, że na ucho ?

Pamiętać należy o kilku rzeczach:

- zawartość harmonicznych poniżej 100 Hz, a już tym bardziej 50 Hz jest raczej umiarkowana i to nie one decydują o subiektywnym postreganiu ilości basu.

- to nie jest tak, że nawet mikrogłosniki nie odtwarzają 20 Hz - robią to, tylko, że na poziomie głośności, który jest relatywnie dużo niższy niż wyższych części pasma. Może się więc zdarzyć, że w danym pomieszczeniu akurat jakieś niskie częstotliwości zostaną wzmocnione przez odbicia wewnętrzne. Tylko, że to ma niewiele wspólnego z głośnikami i liniową ch-ką w obszarze niskiego basu.

Jeżeli twierdzisz, że to akurat Dynaudio potrafi wycisnąć niski bas z małych skrzynek, to rozumiem, że ma na to jakiś specjalny patent - jaki ? Bo w moim intuicyjnym rozumieniu, żeby był bas trzeba ruszyć dużo powietrza. Żeby to zrobić trzeba mieć dużą membranę, lub zapewnić duży jej skok (albo jedno i drugie). Typowo duże membrany potrzebują dużej objętości skrzynek. Co tu działa magicznie inaczej dla Dynaudio ? Czy to po prostu "słychać, że jest niski bas" ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg producenta pasmo przenoszenia z dołu dla Contour1.3 SE wynosi 37 Hz przy -6dB.

Resztę wątpliwości rozwije osobisty odsłuch. Daj znać na komórkę kiedy przyjedziesz!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dla wszystkich 38Hz to niski bas (jak na monitory) ale ustawiając w odpowiedniej odległości od ściany moje dynki jestem spokojnie tyle wycisnąć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje monitory mają 20 cm przetwornik. poprzednie podłogówki miały 18cm średnioniskotony. panowie, pls - rozmawiajcie o konkretach, a nie a nie o d... maryny (Józwa - wybacz!).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dalej walkuje konstrukcje 3-drozne :)

Posluze sie malym cytatem znanego konstruktora hi-fi:

 

"Ja uwazam, ze dzwiek przyszlosci bedzie sciesle powiazany z powrotem do rzetelnego konstruowania kolumn. Rzetelnie zaprojektowany glosnik powinien byc co najmniej trojdrozny albo i czterodrozny. Natomiast to, co sie dzieje teraz, ta dziwaczna moda na konstrukcje dwudrozne, to jakies nieporozumienie.

....wszystkie akademickie ksiazki na ten temat i wszystkie swiatowe wydawnictwa, mowiace o konstruowaniu kolumn glosnikowych wyraznie mowia, ze glosnik niskotonowy w pewnym momencie konczy sie, jezeli chodzi o zdolnosc oddawania szczegolow. Wplywa na to jego bezwladnosc spowodowana znaczna masa membrany, cewki itd. I ten glosnik nalezaloby uciac dajmy na to na poziomie 1kHz i wstawic sredniotonowy, zeby zachowac szczegolowosc dzwieku. Tak sie rzetelnie podchodzi do konstruowania kolumn. "

 

Jak juz pisalem wczesniej mialem okazje w sklepie porownania roznych monitorow do dobrej trojdroznej podlogowki. Ani te drozsze ani te tansze nie mogly sie zblizyc do tej podlogowki (zaluje ze nie pamietam modelu tej podlogowki ale kosztowala ok. 3600zl ) I nie chodzi tu bynajmniej o bas tylko o ogolny obraz brzmienia. Za kazdym razem kiedy byl odlaczany podlogowiec i podlaczany monitor mialem wrazenie ze autor danego utworu ktory lecial niechcialby aby tak gralo jego dzielo :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>proplayer

 

Zależy na co zwracasz uwagę. Kolumna trójdrożna tej samej klasy (zastosowane przetworniki, elementy, konstrukcja skrzynek) kosztuje około 2 razy drożej niż 2-drożny monitor. W tej samej cenie 3-drożna podłogówka wygra z monitorem dynamiką i ilością (ale już niekoniecznie jakością) basu natomiast w kwestii stereofonii i przede wszystkim barwy dostanie sromotnie po d.... Jak tego nie słyszysz to albo po prostu nie przywiązujesz specjalnej wagi do tych aspektów brzmienia albo słuchałeś niewłaściwych kolumn i/lub marnych płyt. Dodam, że miłośnikom ciężkiego elektrycznego grania monitorów nie polecam, bo one tylko uwydatnią braki typowe dla większości tego typu nagrań. Jak chcesz mieć i dynamikę i barwę i bas to musisz wydać dużo więcej niż niż 3600 albo trafić na taniego i zdolnego DIYowca, o ile są tacy...

 

A konstruktorzy... każdy promuje swoją koncepcję i bardzo dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos za cos...

Pytanie- czy lepszy jest dzwiek pelny o troche gorszej jakosci czy dzwiek okrojony dobrej jakosci ?

W rock/metal jesli taki dzwiek jest gorszy to wazne aby nie meczyl. Zalezy tez jak kto postrzega calosciowe brzmienie bo dla jednego dzwiek bedzie ok ale drugi zawsze bedzie mial niedosyt ktorego nawet lepsza jakosc nie usatysfakcjonuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tere-fere, nawet gdybym miał nieograniczony budżet, w życiu nie kupowałbym Utopii ani Watt/Puppy czy jakichś Avalonów. I niekoniecznie coś innego w podobnej kubaturze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pytanie- czy lepszy jest dzwiek pelny o troche gorszej jakosci czy dzwiek okrojony dobrej jakosci ?"

 

Nooo, to jest bardzo dobre pytanie :-)

 

Odpowiedź - podpowiedź: Im dłużej słuchasz tym bardziej ta "trochę gorsza jakość" staje się nie do wytrzymania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpisuję się pod tym, co napisałeś, Zbig.

 

Jestem na poziomie niskiej budżetówki, więc róznice są tu tym większe. Brakuje mi czasem wykopu i ilości niskich z moich starych podłogówek, szczególnie przy cięzkim graniu, ale nie chciałbym do tego brzmienia już wracać. Z przyjemnością akceptuję to "okrojenie" (zapominam o tym powoli) na rzecz czystości przekazu, szczegółowości, lepszej stereofonii, i ogólnie rzecz ujmując, wyższej kultury brzmienia monitorów o klasę lepszych. Po prostu nie da się już zrobić kroku wstecz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haydny to nie budżetówka a już na pewno nie niska, no chyba że nam się budżetówka tak wzbogaciła?

 

Ta różnica monitory a podłogówki nie jest oczywiście taka ostra, bo są przecież nieduże podłogówki z dwoma małymi niskośreniotonowcami, które z grubsza stanowią ekwiwalent większych monitorów z 18-ką na dole.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak wyczerpalismy pule prostych pytan.

Ze swojego doswiadczenia wiem ze hiendowy monitor nie bedzie dawal wszystkiego, a hiendowa kolumna

pelnopasmowa moze temu sprostac. Co nie oznacza ze monitor proac response 1sc uwazam za wybitnie

najlepsza mala kolumne do pokoju 10-16 m2, wzor jezeli chodzi o calosciowe spojrzenie na muzyke.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABs, 5 Lis 2005, 23:45

 

>"Dlaczego dobre mointory są złe?"

>bo nie przetwarzaja pelnego pasma i dynamiki z tym zwiazanej.

 

Otóż niekoniecznie. Naprawdę dobre monitory w małym i srednim pomieszczeniu potrafią przetworzyć wystarczająco pełne pasmo, a dynamikę mogą prezentować nawet zdecydowanie lepiej niż podłogowce z tej samej kategorii cenowej. Nie należy mylić dynamiki z głośnością maksymalną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie uwazam oczywiscie ze mam hi endowe monitory,tylko poprostu dobrze dopasowane moim zdaniem do pomieszczenia odsłuchowego,chociaz zdaje sobie sprawe ze moze byc lepiej nawet jesli jest teraz super;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>bo nie przetwarzaja pelnego pasma i dynamiki z tym zwiazanej.

powinienem dodac nie przetwarzaja linniowo.

Nie chce sie wglebiac w dyskusje, ale grajac na hiendowych monitorach w 12m2, gdzie przeciez swietnie

moze sobie poradzic mniejsza membrana instalacja subwoofera powodowala duza poprawe brzmienia

z zachowaniem poprawnosci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie umówmy się też, że porównujemy sprawiedliwie, czyli monitory z podłogówkami za podobne pieniądze. Z podłogówkami znacząco droższymi to raczej każde monitory przegrają (jeżeli wykluczyć buble i zbuki czasem zdarzające się w ofercie nawet renomowanych producentów).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z imprezki wypełnionej dźwiękowo solidnym basem (dość porządne nagłośnienie disco). Siedziałem sobie przy barku i myślałem- fajnie byłoby mieć tak w domu, czy nie?!? I...jak byłem tam, to kombinowałem nad porządnymi podłogówkami (ale nie, żebym się zamyślał), ale już w domu...bardzo ostrożnie podchodzę do basu. Bo cała rzecz opiera się tutaj o bas, nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, czy ty sie w koncu do mnie odezwiesz? Od ponad miesiaca nie odpowiadasz na maile, a ja bym chcial sie dowiedziec, co z moim gramofoenrm (masz go od trech miesiecy).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.