Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego dobre mointory są złe?


bojaco

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę posłuchać JBL ti 1000 monitor.Potężny niski bas.Gdzie wirgo2 poprostu się ośmieszyło.Zresztą wiele innych konstrukcji podłogowych również nie było wstanie przetworzyć pewnego fragmentu pasma na niskich częstotliowściach.

Dla przykładu stare minimonitory np.alteca swa wielkością niskotonowca ponad 20cm poprostu potrafią zejść naprawdę nisko.Nie zgadzam sie z nie którymi wypowiedziami,że kolumna podłogowa w tej samej cenie co monitor to wypada zawsze lepiej.Uważam,że jest dokładnie odwrotnie i nie mówię tu tylko o basie, bo samego basu nie da rady słuchać.Dodam jedynie że w kolumnach podłogowych ,gdzie powienien ten bas byc przyzwoitej jakości to sprawia on najwięcej problemu-jest poprostu najczęściej mierny i trudno to nazwac basem..Nie raz widziałem wsadzone kolumny podłogowe do malutkich pokoików, gdzie słuchanie muzyki przypomina tradycyjne disco-kupa byle jakiego huku i nic więcej. Nie wątpię,że są dobre podłogowce z bardzo dobrym basem i przy tym potrafią resztę pasma przekazać bardzo dobrze-ale takie kolumny już musza trochę kosztować.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiofil, sądząc po wpisach, opinie co do monitor-podłoga w tej samej cenie wypadają właśnie na korzyść monitorów...przecież w przedziale np. 2-3tys. monitor jest tańszy od odpowiadającej mu w obrębie danej serii podłogówki o ok. 1tys; tyle płaci się za pudło. A bas w podłogówce jest głębszy, za to kontrola słabsza, i to jest jeden z dylematów (dynamika podłogówki też jest wtedy ciut wyższa)- lokalizacja basu w podłogówce. Cały czas piszę o bliźniaczej konstrukcji w wydaniu monitor-wolnostojąca, bo takie porównanie ma chyba właśnie maksimum sensu.

Inna sprawa, gdy ktoś słucha często (albo zawsze) ot, tak sobie, chodząc po mieszkaniu, albo lubi, żeby nim potrząsać- wtedy monitora nie zrozumie w ogóle.

W ogóle, biorąc kryterium przekazu rzeczywistego na żywo pod uwagę, monitory grają wierniej. To, że wierny przekaz jest często trudniejszy do przyjęcia i mniej relaksujący, to inna sprawa- podłogówki nie wymagają takiej koncentracji uwagi. Zaryzykuję twierdzenie, że przy monitorach chodzi o to, jak się rzeczy do siebie mają- a to bywa czasem trudna do przyjęcia.

Najlepiej byłoby mieć po dwa komplety...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchając muzyki chcę poprostu odpocząć.I podziwiać jak można pięknie zagrać czy też zaśpiewać.Nie wspomne o paletach barwy, przestrzeni, normalności,rytmice i itd.Dawno temu zaczynałem od kolumn podłogowych miałem ich dużo węcej niż monitorów ,ale ostatnio przez jakieś 3-4lata słucham właśnie monitora.Moje alteci minimonitory wymiarami przypomniają dość duże kolumny podłogowe a wielkość głośnika niskotonowego trudno jest znaleśc nawet w bardzo dużych kolumnach podłogowych.Dodam,że aktualnie słucham monitora studyjnego w obudowie zamknietej.Lubię jak muzyka oddycha,jest płynna, kiedy trzeba lekka i zwiewna a jak musi zejść i potrząsnąć mebelekami to robi to w kulturalny sposób.Zgadzam się ,że do moniotorów potzreba jest poprostu się przyzwyczaić inaczej jest trudno co kolwiek powiedzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem jedno- wlasnie bylem swiadkiem "cudu nad wisla" (a raczej cudu w moim pokoju za sprawa Audio Academy )

Od dzis jestem chory na monitory Hellen (Helen ? )

Wiecie co sie czlowiekowi odrazu rzuca na mysl- ze sa warte swojej ceny....

Wiem ze to moze dziwne stwierdzenie ale sluchajac roznych kolumn zawsze odnosilem wlasnie odwrotne wrazenie

Uslyszalem jak potezny i piekny, a zarazem PELNY dzwiek moze byc totalnie kontrolowany w malym pokoju...

Zaiste piorunujace wrazenie

I to wszystko na sprzecie ktorym nie warto sie za bardzo chwalic :)

Podobno jest to juz konstrukcja finalna wiec tym bardziej mozecie mi zazdroscic odsluchu :D

A tak nawiasem mowiac zastanawiam sie kiedy wreszcie dozyjemy czasow gdzie za taki dzwiek trzeba bedzie zaplacic nie 5-10k a 1-2k zl ? :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nawrocilem sie ale podkreslam - zadne sklepowe monitory nie zblizyly sie nawet do Hellen...

Sluchajac Hellen czulem sie jakbym siedzial w teatrze (bo na koncercie to juz takie oklepane :D) i ogladal spektakl.

Imponujaca konstrukcja ktora nawet w malym pokoju zaprezentowala klase.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklepowe się nie zbliżyły? A te Heleny to jak są sprzedawane? Przez sieć zakładów fryzjerskich?

 

Ale 4900 to rzeczywiscie niezła cena za kolumny na Vifie PL18 i SS D2010.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Parmenides

> moje monitory mają 20 cm przetwornik. poprzednie podłogówki miały 18cm średnioniskotony. panowie, pls -

> rozmawiajcie o

Tak, no właśnie to zostało wyłapane, to jest brakujący fragment mojej ścieżki rozumowania, która doprowadziła mnie do tego, że dużo basu może być tylko z dużych membran i/lub dużego ich skoku. No i teraz trzeba by uczynić jakieś jednoznaczne powiązanie pomiędzy tym a podłogą i monitorami. No ale tu mamy niespodziankę, bo rzeczywiście niektóre monitory mają gigantyczne głośniki - jak podłoga. No i tu ja też trochę jestem za krótki w wiedzy - wyobrażałbym sobie, że duże głośniki potrzebują dużej objętości skrzynek, bo jeżeli się je umieści w małych to powstaje nieliniowa ch-ka polegająca na wybulwieniu (podbiciu) basu średniego, jednocześnie przy bardziej stromym zboczu i tym samym mniejszym zejściu w dół. To chyba oznacza tzw. wysokie Q obudowy (gdzie bodaj Q=0,707 to liniowa ch-ka). Z jakiejś literatury internetowej pamiętam, że takie zabiegi były w niektórych konstrukcjach celowo stosowane - np. jakieś słynne monitory BBC. Zwykle to "ociepla dźwięk" - coś co duża frakcja audiofili bardzo lubi. Natomiast w przypadku częsci producentów mam poważne podejrzenia, że następuje strojenie ilości basu "na ucho" co w przypadku monitorów może się właśnie kończyć podbiciem basu średniego.

Ale może jakieś specyficzne konstrukcje głośników pozwalają im zadowolić się wyraźnie mniejszą obudową - z moich obserwacji dwóch ludzi na tym forum mogłoby (i byłoby fajnie gdyby zechcieli) zweryfikować tę kwestię - McGyver (bo doświadczony praktyk) i misiomor - jako silny w aspekach teoretycznych ?

A na koniec, nieco jako adwokat diabła powiem, że nie tak trudno spotkać farbowanych lisów, czyli podłogę, w obudowa pełni częsciowo rolę podstawki, bo komora dla głośnika nisko-średnio jest tylko częscią pojemności obudowy (chodzą mi po głowie jakieś Mission - 782 ?).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.