Skocz do zawartości
IGNORED

Dwa wzmacniacze z jedną parą kolumn?


kook

Rekomendowane odpowiedzi

Uprzejmie prosze sie nie wysmiewac z mojej technicznej niewiedzy, wole zapytac, zanim kogos zabije.....

 

Sytuacja jest taka: chcialbym podlaczyc do jednej pary kolumn dwa wzmacniacze: jeden to bedzie prawdopodobnie wzmacniacz lampowy (a na raziue jest ECI2), ktory ma obsluzyc CD, a drugi to jakis piekny vintage'owy wzmacniacz (im wiecej tych fajnych pokretel i swiatelek, tym lepiej), ktory ma obslugiwac tuner i ewentualnie gramofon, jesli bedzie mial dobrego phonostage'a.

 

Po co mi to i czy sama lampa mi nie wystarczy? Ano po to, zeby moja zona nie musiala co godzine wlaczac i wylaczac lampy, coby posluchac wiadomosci czy pogody. CD jest uruchamiany 1-2 razy dziennie i wtedy bedzie tez sens odpalac i wygrzewac lampe, a tak jakis stary a piekny wzmak sprzed lat wystarczy.

 

I teraz mam pytanie: na chlopski rozum, jesli podlacze oba wzmaki do tej samej pary kolumn i zapuszcze jeden z nich to nic zlego sie nie stanie, ale co bedzie w sytuacji kiedy np. nie zauwaze wlaczonego jednego wzmaka i wlacze jednoczesnie drugi? Cos sie spali, wybuchnie, porazi pradem?

 

I dalej, zakladajac, ze tak 'wprost' podlaczyc sie tego nie da, to czy jest jakis sposob na bezpieczne uzytkowanie dwoch wzmacniaczy podlaczonych do jednej pary kolumn?

 

Z gory dziekuje za wszelkie porady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli wzmacniacze beda pracowaly osobno (a wiec TYLKO jeden) to nic sie nie stanie, ale jesli wlaczysz dwa naraz to wedlug mnie bedzie po zabawie...Najlepszy sposob by tego uniknac to wylaczac drugi z gniazdka ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy tez jeszcze na jakim poziomie glosnosci beda pracowaly oba wzmacniacze. Jesli przez przypadek uda Ci sie wlaczyc dwa naraz ale stopien glosnosci bedzie znikomy to "CHYBA" nie powinno sie nic stac, ale ja bym nie ryzykowal.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Fallout: dzieki za wpisy, ja mam podobne intuicje, ale moze ktos juz tego probowal i wie na pewno (jesli przezyl...). Wylaczanie jednego wzmaka z gniazdka na pewno byloby bezpieczne, ale i upierdliwe. Moze jest jakis inny sposob?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam takie zabawy. Proponuję zbudować choćby najprostszy przełączcznik wzmacniaczy na tę 1 parę kolumn, tak, by ich wyjścia były wzajemnie odseparowane. Bieguny (-) mogą pozostać połączone razem, jesli są to faktycznie masy, na potecjale 0 i nie ma problemów z ich pętlami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Molibden

 

Czy dobrze rozumiem, ze taki przelacznik to cos w rodzaju - sorry za neologizm - pasywnego 'post-ampa', ktory wpinaloby sie pomiedzy wzmacniacze a kolumny? Czyli ze sygnal idzie od dwoch wzmakow do tego przelacznika, w nim nastepuje wybor wzmaka i potem sygnal idzie jedna para kabli do kolumn? Hm, obawialbym sie strat w jakosci dzwieku, szkoda, ze nie ma innego rozwiazania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz podpowiem ci coś :D a mianowicie jak jeden wzmak jest włączony a drugi wyłączony to na 100% nic się nie stanie jeżeli wzmak jest wyposażony w przekażniki na głośniki , tak apropo to we wzmakach są przełączniki na kolumny A, B, A+b, i Off czyli nie musisz się bawić w cuda wielkie jak są w coś takiego wyposażone twoje wzmaki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście , ze sie da. Zbuduj prosty przełącznik sieciowy. Jego działanie polega na tym ,ze włączając jeden wzmacniacz wyłączasz drugi ( w zasadzie odcinasz napiecie ) i odwrotnie . Jedno wejście napięcia ze ściany - dwa wyjścia na wzmacniacze.Nastepnie podłacz do wyjsć kable zasilające od obydwu wzmacniaczy . Nie ma mozliwości aby doszło do zwarcia ponieważ nigdy nie będą działały dwa wzmacniacze naraz.Koniec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>arturp

 

Dzieki, to brzmi sensownie! Nie wiesz moze, czy taki przelacznik mozna kupic po prostu w sklepie? A moze ewentualnie masz namiary na jakis schemat w sieci, cobym mial z czym isc do elektronika (lepiej zebym sam nie grzebal przy prądzie :-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo odcięcie zasilanie wzmacniacza NIC nie da.Lampa nie ma raczej przekaźnika na wyjściu i w chwili gdy drugi wzmacniacz pracuje sygnał dostaje się na wejście trafa wyjściowego lampy i niestety może dojść do uszkodzenia.Szczeże nie polecam,chyba,że wspomniany przełącznik sieciowy będzie odłańczał KOLUMNY,a nie zasilanie.Jednak patrząc audiofilsko to kolejny,niskiej jakości styk w torze audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absolutnie nie łączyć dwa wyjścia wzmacniaczy i to nie ważne dlaczego bo to długo pisać, a tym bardziej lampy i tranzystora,najwyżej przekażnik przełączający z jednego albo drugiego i to z tych większych (na większe prądy)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie, moj pierwszy wpis jest bledny. Nawet jesli jeden wzmak bedzie wylaczony a drugi pracowalo to i tak moc bedzie dochodzic do koncowek mocy tego wylaczonego, a reszty to juz mozna sie tylko domyslec...

Przepraszam za to ze wprowadzilem Cie na poczatku w blad.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, kook, trzeba się będzie przeprosić z zapasowymi Dynaudio :) A swoją drogą, tez chciałbym mieć dynki w zapasie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>geertgen

 

Eeee tam, Dynki niestety muszę sprzedać, choćby po to, żeby uciułać na jakąś przyzwoitą lampę...

Szkoda kurczę, że pomysł z dwoma wzmakami chyba nie wypali, tyle jest tych pięknych oldtimerów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w sklepie przyuważyłem takie coś jak "Mikser kolumn" (jakość słaba z uwagi na aparat w komórce). Może ci się do czegoś nada?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbezpieczniej dla obsługi to automat zbudowany tak : 2 dobre przekaźniki ( po dwie sekcje każdy ) które bez wyzwalania dają sygnał z wzmacniacza 1 - lampy na kolumny ( mniej zakłóceń .... chyba lampa będzie lepszym sprzętem ) niż 2 wzmacniacz. Wyzwalanie przkażników zrobiłbym włączając w tor sieci 2 wzmacniacza układ wykrywający przepływ prądu ..... na optoizolacji i żeby mniej zakłóceń było to optoizolator wyzwalałby małe trafo do samych przekaźników .... ) Układ nie pobiera prądu jak nie słuchasz wzmaka 2 tylko lampy ... chyba idealnie co nie ? Zrobić ci taki układ ... ? daj znać na priv....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście najlepszy pomysł. Optoizolacja i osobny tr. niepotrzebne - prąd stały nie generuje zakłóceń. Wystarczy by po włączeniu 2-giego wzmacniacza podać np. +12V (z osobnego stabilizatora lub przez rezytor 200-500ohm/2-5W z + napięcia zasilającego wzmacniacz) na cewkę przekaźnika i w ten sposób do niego tak przełączyć głośniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzałem ingerować w sam sprzęt .... wewnątrz .... ale jeśłi tak można to jasne że tak będzie lepiej ... prostota generuje proste usterki .... chytre rozwiązania ... chytre usterki i problemy - jak mnie kiedyś uczono ... oj ale to dawno temu .....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>i-studio: dzieki za pomysl, ale ten mikser kolumn to mi wyglada na sprzet estradowy i chyba do domowych potrzeb audio sie nie nada

 

>molibden i elpis: nie bede udawal, ze wszystko zrozumialem :), ale z tego, co piszecie to da sie zrobic to, o co mi chodzi i - czy dobrze rozumiem? - bez potencjalnej chocby degradacji samego dzwieku?

 

>elpis: podaj prosze swojego emaila albo napisz do mnie [email protected]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał silnoprądowy do głośników przechodzi tylko przez styki przekaźnika (przewody i inne doprowadzenia - terminale, które mogą byc potrzebne). Jeśli siła docisku jest duża a R. stykow mała (w miarę hermetycznyprzekaźnik, odpowoidni matreiał styków) to nie ma problemu. Zresztą, to jest całkowicie pasywny "układ", nie ma się co obawiaqć, tylko wybrać dobry przekaźnik (matreiał styków konstrukcja, prąd dopuszczalny i napięcie pracy oraz napięcie cewki).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy mnie znajdzie na www.elpis.com.pl adres e-mail [email protected]..... stronka w trakcie tworzenia .... ale jest ...

 

Co do przekaźników .. najlepsze będą dobre wersje samochodowe ....do rozruchu świec żarowych .... bardzo duży styk plus AG - czyli srebro ... ( ogromny .... w porównaniu do zwykłych przekaźników ) i w dodatku połączone solidną plecionką z miedzi ( ok 3mm szroka ) do samego kołka ..... pod spodem .... co wy na to .... audiofilem jestem początkującym ... ( w temacie sprzęt ) ale elektronikę projektuję od 13 lat .... i cuda już zamawiano u mnie .... więc i w Audifilskikm świecie pora poszaleć ... oczywiście dla przyjemności poprzez uszy płynącej ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

Temat jak ulał dla mnie aktualny. Ponieważ widzę po pierwszych eksperymentach z ECC88 , ECL82 , ECL86 itp. że raczej na pewno zagości u mnie lampowy wzmacniacz do odsłuchu cd , a nie chciałbym , żeby pracował on kilkanaście godzin/dobę i służył żonie do słuchania muzy w kuchni , tudzież prognozy pogody :)

Jeśli ktoś z szanownych forumowiczów zetknął się z dobrej klasy przekaźnikami do wykorzystania w torach głośników i zechciałby podać namiary będę niezmiernie zobowiązany.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepach są przelączniki jeden wzmacniacz- dwie pary kolumn. Można go odwócic i używać do przełączania kolumn. Trzeba jedynie sprawdzić wewnętrzne połączenia i ewentualnie przelutować w przypadku połączenie nierównoległego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...albo skontaktować się z forumowiczem elpis, który to wykonał dla mnie takie urządzenie, a które od tygodnia u mnie łaczy 2 wmacniacze i 1 parę kolumn (choć może łączyć 2 pary). Urządzenie nie posiada jeszcze obudowy, bo się dopiero robi. Jak się zrobi, to się pochwalę zdjęciem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.