Skocz do zawartości
IGNORED

Lampowy wzmacniacz słuchawkowy DIY


Matthew

Rekomendowane odpowiedzi

Może zacznijmy od początku. Będzie trochę nudno - policzymy prądy i napięcia potrzebne do wysterowania tych słuchawek:

 

P = 1 W, R = 100 ohm

 

Wartości szczytowe:

U = SQRT (2 * P * R) = SQRT ( 2 * 1 * 100) = 14,14 V (max) - gdzie SQRT to pierwiastek kwadratowy

I = U / R = 14,14 V/ 100 ohm = 0,1414 A = 141,4 mA (max)

 

Wartości skuteczne:

Usk = 0,707 * U = 0,707 * 14,14 V = 9,997 V -> 10 V

Isk = 0,707 * I = 0,707 * 141,4 mA = 99,97 mA -> 100 mA

 

A teraz zobaczmy możliwości prądowe niektórych scalaków:

OPA552: Iwy<200mA (zależnie od typu obudowy), Izwarcia = 380mA

OPA134: (minimalne obciążenie 600 ohm), Izwarcia = 40mA

OPA604: Iwy<35mA, Izwarcia = 40mA

 

Wynika z tego, że OPA552 spełnia nasze kryteria, tyle że pozornie. W przypadku przekroczenia mocy ciągłej 0,5W (nasze słuchawki mają 1W) wersja w obudowie DIL nie będzie odpowiednia, producent zaleca wersję DDPAK z odpowiednim odprowadzaniem ciepła. Alternatywą może być układ zamieszczony na rys.10 w nocie aplikacyjnej Burr-Browna dla scalaków OPA551/552.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesięcy temu...

czy w wzmacniaczu OTL KAMYk napięcie anodowe 300v ma być bez lamp czy po obciążeniu lampami?

 

normalnie mam ponad 320v a po włożeniu lamp 289v

 

czy przy napięciu anodowym z obciazeniem 300v punkt pracy będzie prawidłowy i nie trzeba będzie nic ustawiać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam! Napięcie 289V jest ok,nic nie musisz zmieniać,punkt pracy praktycznie się nie zmieni. Zbudowałem właśnie ten wzmacniacz Kamyka,trwają testy. Dotychczas odsłuchy przeprowadzone na lampie E88CC,6N1P oraz ECC82 (Philips) ,ECC81 (tungsram i RFT) . Testy na słuchawkach 32ohm i 100ohm. NA E88CC i ECC82 gra ładnie (ecc81 powoduje wieksze zniekształcenia z powodu nie dopasowania rezystora katodowego itp) .Zniekształcenia są przy rozkręceniu potka na około 70% .Najlepiej dotąd zagrało na 6N1P i ECC82,gdyż 6n1p ma większe wzmocnienie,mniejsze zniekształcenia.Jutro testy z ECC85.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznijmy od początku. Będzie trochę nudno - policzymy prądy i napięcia potrzebne do wysterowania tych słuchawek:

 

P = 1 W, R = 100 ohm

 

Wartości szczytowe:

U = SQRT (2 * P * R) = SQRT ( 2 * 1 * 100) = 14,14 V (max) - gdzie SQRT to pierwiastek kwadratowy

I = U / R = 14,14 V/ 100 ohm = 0,1414 A = 141,4 mA (max)

 

Wartości skuteczne:

Usk = 0,707 * U = 0,707 * 14,14 V = 9,997 V -> 10 V

Isk = 0,707 * I = 0,707 * 141,4 mA = 99,97 mA -> 100 mA

 

A teraz zobaczmy możliwości prądowe niektórych scalaków:

OPA552: Iwy<200mA (zależnie od typu obudowy), Izwarcia = 380mA

OPA134: (minimalne obciążenie 600 ohm), Izwarcia = 40mA

OPA604: Iwy<35mA, Izwarcia = 40mA

 

Wynika z tego, że OPA552 spełnia nasze kryteria, tyle że pozornie. W przypadku przekroczenia mocy ciągłej 0,5W (nasze słuchawki mają 1W) wersja w obudowie DIL nie będzie odpowiednia, producent zaleca wersję DDPAK z odpowiednim odprowadzaniem ciepła. Alternatywą może być układ zamieszczony na rys.10 w nocie aplikacyjnej Burr-Browna dla scalaków OPA551/552.

 

Obliczenia zupełnie bez sensu w przypadku przetworników elektroakustycznych, gdyż nie uwzględniają jednego z najważniejszych parametrów tj. skuteczności.

Przykładowe słuchawki TDS-5 mają skuteczność 91 dB/mW to znaczy że przy dostarczonej mocy 1 miliwata wytworzą dźwięk o poziomie 91 dB (poziom dźwieku na bardzo ruchliwej ulicy w mieście). Dostarczenie do takich słuchawek, założonych na głowę, mocy 1 wata spowoduje uszkodzenie słuchu.

Tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) przykład jakie są wymagane poziomy napięcia i prądu dla poziomu dźwieku 100 dB (porównywalny z hałasem motocykla bez tłumika) dla paru typowych słuchawek. Tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) też parę wartościowych informacji na temat wymagań stawianych wzmacniaczom słuchawkowym. z tych przykładów widać jak nie wiele trzeba aby wysterować wysokosprawne słuchawki i taki np. OPA552 wysteruje większość słuchawek do progu bólu naszych uszu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słucham i jestem opecnie właścicielem świetnych sennheiser HD580,i z tym wzmacniaczem nie widzę innych słuchawek

 

ew polecam hd600 bo to tosamo co hd580

 

obydwie pary słuchawek to 300om

 

polecam jak najlepsze lampy do tego vwzmacniacza i super kondensatory polipropylenowe,bo słychać praktycznie każdą część w tym wzmacniaczu i na takich słuchawkach,obecnie jestem na etapie zrobienia jakiegoś super zasilacza do anody,ale nie mam schematów.

 

obecnie działa mi to z odtwarzaczem SACD philips SA963SA z wymienionym opa na AD8066 i jest naprawde już bardzo dobrze,za taki dzwięk w sklepie trzeba zapłacić sporo:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza anodowego to ja mam taki jak na schemacie u kamyka CLRCRC -zero szumów i zero przydzwięku do tego żarzenie prądem stałym symetryzowanym po stronie nap. przemiennego i stałego do tego kilka kondensatorów.To zaczerpnięte z jakiegoś gitarowca,który zapewnia bardzo niskie przenoszenie brumienia i szumów na słuchawki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylkoże kamyk opracował kilka wersji tych zasilaczy,więc który ty masz? tan na lampie czy jakiś inny?,ja do żarzenia używam 2x10.000uf i mostek prostowniczy oraz rezystor 0.22om i mam idealnie 6,3v brumu nie mam właściwie to raczej jest malutki i nieznacznie słyszalny i pochodzi on z zasilacza anodowego a nie żarzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikifor, zrób ten zasilacz, będziesz zadowolony. Ja zasilam takimi kilka rożnych układów lampowych, w tym także "kamyczka" i jest dobrze, żadnych przydźwięków itp. Może nie jest tanio, ale warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezły i widzę że na stabilizatorach,będe się musiał z płytką pobawić,masz może jakąś płytke do tego zasilacza albo zdjęcie poglądowe? zasilacz widać że jest bardzo dobrej jakośći,dzwięk powinien odrazu się poprawić w porównaniu do obecnych 3kondensatorów na anodzie:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie,dlaczego w mojej aplikacjii otl kamyk w jednym gnieżdzie każda lampa którą bym nie wsadził po upływie kilkunastu godzin robi się czarna i osmolona na anodzie? wszystkie napięcie mam prawidłowe i obie grają prawidłowo,tylko w tym jednym gnieżdzie wszystkie lampy robia się czarne jak smoła

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wychodzi na to że coś nie łączy?

 

a jakieś konkretne wytłumaczenie dlaczego tak się dzieje?

 

na geterze widać kolorowe paski,czy to zły objaw?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś nie łączyć w gniezdzie,tym bardziej jesli to uzywane gniazda.Powinno wystarczy wyczyszczenie styków. Cyt.''Innym dosyć często spotykanym defektem lamp jest utrata próżni. Jeżeli wzrost ciśnienia gazów w lampie jest niewielki, to po kilku godzinach pracy nadmiar gazów może zostać pochłonięty przez getter - lampa wtedy powinna być gorąca, gdyż getter efektywniej działa w wysokiej temperaturze, ale lepiej nie przykładać do jej elektrod żadnych napięć - powstający w wyniku zagazowania lampy prąd jonowy niszczy katodę, Lekkie zagazowanie lampy można poznać po niebiesko-fioletowej poświacie wewnątrz lampy, bliżej katody. Poświata ta pojawia się też jeżeli lampa pracuje przy zbyt wysokim napięciu zasilającym. Natomiast fioletowa poświata widoczna na szkle po wewnętrznej stronie bańki i ewentualnie po wewenętrznje stronie anody jest abolutnie niegrożna, to po prostu świecenie szkła i zanieczyszczeń bombardowanych elektronami, analogiczne jak świecenie ekranu kineskopu czy magicznego oczka.Często lampy które dużo pracowały, zwłaszcza jeżeli były mocno obciążone mają tęczowe obwódki dookoła getteru, ale nie oznacza to, że lampa musi być zużyta.''

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

przymierzam się wreszcie do zrobienia mojego otlka na tip top,narazie wygląda jak zmasakrowany tu154 i siedzi sobie w pudełku po butach:) obudowę mam już zaplanowaną i bedzie z aluminium i drewnianej sklejki,ale najbardziej rozchodzi mi się o podzespoły,

Zauważyłem że wzmacniacz jest bardzo czuły na zmiane lamp szczególnie ECC82,E88cc narazie mam tesle na simens-SQ mnie nie stać,ale jako ECC82 mam mullardy,i moim zdaniem ci co słuchają tego wzmaka na lampach RFT,szybko się go pozbywają,bo to najgorsze lampy jakie kiedykolwiek słyszałem,i wsadzanie do niego lamp RFT to zbrodnia!

 

wzmacniacz na mullardach ECC82 gra przepięknie z piękną barwą i wokalami,następnym krokiem w inwestycje mojego wzmacniaczyka,będą rezystory oraz kondensatory wyjściowe 10UF/MKP

 

będe wybierał między rezystorami TESLA ew Alyen Bradley--które będę lepsze?

 

oraz jaki muzykalne i ładnie grające kondensatory proponujecie na wyjście? obecnie mam Audiophiler/czerwone 10UF/400v i chce coś lepszego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.