Skocz do zawartości
IGNORED

Używany gramofon - kupić, nie kupić?


kornik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam okazję kupić używany gramofon o którym mało wiem, bo właściciel chyba sam nie wie jakim cudem znalazł się on u niego w szafie. Na tym cudzie jest napisane: GM5010 Hifi belt drive system. Sprawdziłem i rzeczywiście napęd jest paskowy. Facet chce za niego 100-150zł, czyli 3 płyty CD:-) Właściwie miałem go wziąć od razu, ale postanowiłem się jeszcze Was zapytać, czy warto. Może ktoś mi powie coś więcej o tym modelu? Proszę poradźcie mi coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jozwo, gdzie jestes? Czytam właśnie artykulik o modyfikacji Foniki G601A z HFiM 3/2003. Jesteś więc specem od gramofonów i pewnie znasz wszystkie polskie modele na pamięć:-) Podpowiedz mi coś proszę, albo daj maila bo ja w tym temacie jestem cienki jak druciki przy wkładce w tym gramofonie. Rozkrecalem go wlasnie i moge wymienic wszystko co zauwazylem:

- Naped paskowy bardzo miekko i plynnie dziala

- Wkladka ma symbol Mf 101 (znaczek Unitry)

- Talerz jest wykonany ze stali i w miare ciezki

- Kabelki takie, jak miales w tej 601 - plaska sieciowka i cienki DIN

Nie mam teraz jak przesluchac tego cudenka, bo po pierwsze w moim creeku nie ma DINów, a po drugie nie ma takze przedwzmacniacza MM/MC czy jakiegokolwiek. Także posłuchać - nie posłucham, ale za 100zł... Powiedzcie, czy warto

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj, jesli silnik chodzi dobrze obraca regularnie talerzem to chyba warto choc potarguj sie jeszcze troche.. co ten czlowiek z nim zrobi?? i tak na smietnik za rok czy dwa by wyrzucil. a jka juz bedzie Twoj to do dziela i tuninguj ;)

pozdrawiam

P.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie mialbym sie czym bawić, ale jestem kompletnie zielony, bo to całkowicie nie moje czasy. Z czarnych płyt słuchałem tylko bajek o dwóch żabkach (Kumce i Gumce bodajże) i chyba piosenek Natalki Kukulskiej:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdruzgotaj gościa opowieścią, ile to musisz jeszcze w tego rzęcha winwestować, by zagrał... ; )

Może uda się go dostać za flaszkę lub polubownie - za friko ; ) ?

 

Powodzenia.

 

PS. 100zł to niedużo moim zdaniem. Warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na dobry poczatek to tylko jakis np ortofonik niewiele 150-200pln za nowy wic zadna straszna kasa.. problem moze miec z plytami...

a no i jkais pre-ampik do creeka... kiedys AU-RA sprzedawala cos takiego na baterie 9V za niewielkie pieniadze ( o ile dobrze pamietam cos kolo 300pln ale glowy nie dam)

P.

ps za 100 to ja tez bym pewnie wzial ale zawsze mozna sie potargowac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze ja się dokleje....

mogę dostać nowy pre i końcówke rotela RC 971 i RB 971 MKII razem, w komplecie za 2000pln. Sprzęt już nie obecny w katalogach, ostał się u sprzedawcy... stąd pytanie czy warto sobie zawracać tym głowe... katalogowo kosztowały odpowiednio 1399 i 1750 = 3150... patrzyłem tu i ówdzie, owe klocki mogą być ok, pytanie tylko o tę cene (2000pln)... wyśledziłem różne ceny z netu i generalnie powinno to jak dla mnie kosztować koło 1600-1700 za całość.. targować się ostro czy brać? :)

oto jest pytanie.... ;))) może ktoś to ma i cosik napisze o brzmieniu bo jestem jeszcze przed pierwzszymi odsłuchami...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z końcówki możnaby zrobić monoblok, dokupić drugi... coś już smędze dziś.. ale jak to ktoś powiedział - nie podpalać się za bardzo, stąd pytanie na forum...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o brzmienie to nie znam tego kompletu, ale powinien to być tzw. "Rotel-sound"-dynamiczny, naturalny, przyjemny z niekłującą uszy górą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Czesc. Co do gramofonu, to i ile pamietam te wszystkie glupie oznaczenia, to powinien byc model o zmniejszonych rozmiarach (na tyle zeby jeszcze pelnowymiarowy talez wlazl), z linii dopasowanej do miniwiezy Unitry 5010. Ramie S, naped paskowy itd. W sumie to to samo co szersze (44 cm) gramofony unitry, wszystkie flaki te same. Jesli chodzi dobrze, obroty stroboskopem da sie wyregulowac (zeby w pod swiatelkiem paski nie jechaly w jedna albo druga strone), i opuszczenie ramienia dziala, to za stowe mozna wziac, pewnie. W razie jak padnie, duzo nie stracisz. Zreszta te maszynki sa dosc proste w serwisowaniu, nawet nowe paski mozna na Wolumenie dostac. Pisze o opuszczaniu ramienia itp, bo to sie lubi zaschnac (tam jest zdaje sie tlumnienie plynem), to samo dotyczy smaru w glownym lozysku. W razie co w Wawie jest gosc ktory serwisuje i robi takie rzeczy, kontakt przez antykwariat plytowy Muzant. Natomiast wkladka oczywiscie do kosza, i Ortofon za stowe na to miejsce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Jozwa. Właśnie odkryłem, że obroty nie są normalne - kręci się za szybko i to po przekręceniu stroboskopu na maxa. Wokale brzmią jak smerfne hity:-) Nie bardzo wiem w czym wina, bo pasek leży idealnie. Masz jakiś pomysł?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Andrzej L

(Konto usunięte)

Przyczyny mogą być dwie.

1.

Spalona żaróweczka w układzie silnika. Z tego co pamiętam jest tam taki

talerzyk z otworami. Po jednej stronie żarówka, po drugiej jakiś układ

optyczny, który pośrednio steruje obrotami silnika.

2.

Przerwa lub zwarcie na potencjometrze montażowym do regulacji obrotów.

 

Podejrzewam jednak to pierwsze.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością to nie jest wina napięcia 230V.

W gramofonie jest stabilizator, który utrzymuje odpowiednie napięcie w układzie, niezależnie od wahań napięcia w sieci. Kilku-procentowa zmiana napięcia nie powoduje żadnych zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Mialem tak ze swoja Unitra. Niestety, poszla wtedy jakas kosc. Qaudio mi wymienil. W tym wypadku, jak na sprzet za 100 pln, wg. mnie nie warto sie paprac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano.. dlatego będe kminił z ceny = jak gościu zejdzie to pomyślimy, jak nie to nie pomyślimy... :) trafi sie ktoś co to miał? :) hehehehehehehehe, sami tonsilowcy ;)))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kilka razy tanie gramofony w sklepach z elektroniką. Mają tam resztki z różnych wystaw, zapasy serwisowe itp. Gramofony po 50zł. to normalka. Wkładkę wystarczy zamienić na 104-kę i gra wysmienicie. Tylko na Forum lepiej się nie chwalić bo tu ludzie wolą CD-ki i takie tam. Swoją drogą może ktoś zna fajne forum winylowe ?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawde Andrzeju masz zerwana smiglo. Wszyscy wypowiadamy sie bardzo cieplo o winylach a Ty wyskakujesz juz z takim czyms po raz drugi.

Czemu sluchasz na winylu a nie na DTSie?!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając kolców, ściągnąłem katalog DEXONa (wysyłają gratis - wystarczy zamówić), a tam natknąłem się ku swemu zaskoczeniu na dwa patefony.

 

Nie znam się na nich, ale zobaczcie sami - może warto nimi zainteresować się bliżej. Adres znajdziecie tu:

 

www.dexon.pl

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.