Skocz do zawartości
IGNORED

Pokrywa gramofonu - pytanie laika


jku

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dosyć stary gramofon z pokrywą. Sądziłem, że kurz jest jednym z większych wrogów odtwarzania na dobrym poziomie. Osiada w rowkach a potem jeszcze igła go wpycha. Kolejne odtwarzanie jest z coraz większą ilością trzasków. Tymczasem widzę na zdjęciach tych drogich, nowych maszyn, że się bez pokrywy obchodzą . Jak to z tym jest? Przecież nie przykrywają gramofonu plastikową miednicą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i dla mnie rzecz ciekawa, z którą - jako problemem - musiałem się zmierzyć sam. U mnie na talerzu leży płyta z jedną strona gładką i... się kurzy. W rowki nic się na szczęście nie wciska, bo po tej stronie nie mam rowków. Muszę zapytać o to jutro na Audio-Show - chyba jakieś takie gramofony będą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też dziwi to, że coraz więcej nowych gramofonów jest bez pokrywy.

Sam czas odtwarzania płyty nie jest taki długi i chyba aż tak wiele tego kurzu w tym czasie się nie nazbiera.

Ale gramofon jest odsłonięty i kurzy się przez cały czas. I kurz włazi wszędzie, a są w gramofonie zakamarki, z których nie bardzo da się go wytrzeć.

A cóż jest takiego złego w pokrywie????????!!!

Płaska powierzchnia. Wytarcie kurzu, to dwa-trzy ruchy ściereczką i to wszystko.

Kiedy w niedalekiej przeszłości poszukiwałem gramofonu, to jednym z podstawowych wymagań było posiadanie pokrywy.

 

Ale skoro nie wiadomo o co chodzi, to zapewne chodzi o pieniądze. Jak klient stwierdzi, że jednak przydałaby się pokrywa, to niech płaci, jak za zboże. I tak na przykład pokrywa do Clearaudio Champion kosztuje 130 Euro, czyli circa about 520 zł. A czy ta pokrywa jest bardziej audiofilska, niż ta w gramofonie, który w całości (razem z pokrywą) kosztuje 1000 zł, albo i mniej?? A w tym tańszym gramofonie, pokrywa chyba nie stanowi połowy wartości.

 

Trochę podobnie jest np. z pilotem bodajże do Audioneta, który to pilot kosztuje ~800 zł. Tymczasem za mniej, niż 800 można kupić odtwarzacz (czy wzmacniacz...), który też jest z pilotem. No chyba, że pilot Audioneta jest bardziej audiofilski i lepiej gra.

Analogicznie - pokrywa Clearaudio zapewne lepiej gra, niż pokrywa od Pro-Jecta Debut...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do uwagi o pilocie, to wczoraj na Audio Show, podczas prezentacji swego najdroższego odtwarzacza Ancient Audio - Lektor Grand za 48 kawałków i lampowego wzmacniacza Silver Grand Mono za prawie sto - jego konstruktor posługiwał się takim tandetnym plastikowym pilotem. Podejrzewam, że uniwersalnym. Nie ośmieliłem się jakoś zapytać. A drugi, śliczny, cały w aluminium i chyba też z aluminiowymi przyciskami leżał sobie obok jako eksponat...

 

Co do tego, co jest tu tematem, to w pokoju, w którym prezentował swoje wyroby Pro-Ject w klapę zaopatrzony był tylko najtańszy gramofon Debut. Co do reszty, to nie bardzo na nich klapa dałaby się nawet zamocować. Ale na coś zwróciłem uwagę - prowadzący prezentację Czech starannie odkurzał płyty przez puszczeniem ale kładł je wprost na chyba winylowym talerzu bez żadnej podkładki. Wszystkie zreszta talerze gramofonów, także te opatrzone w podkładki, miały gładką powierzchnię, z której można było po odtwarzaniu zdjąć i schować podkładkę, aby się nie kurzyła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

jku, 9 Lis 2005, 22:32

 

>Mam dosyć stary gramofon z pokrywą. Sądziłem, że kurz jest jednym z większych wrogów odtwarzania na

>dobrym poziomie.

 

Świetna uwaga, też mam takie wątpliwości. I gdzie ta audiofilia jak brak tego "detalu"..

 

Ten gramofon

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

miał świetne zawiasy pokrywy, nie tylko L-kształtny pręt w zacisku.

"dobre bo polskie" :)

 

Mi chodziły po głowie takie rozwiązania, gdzie wszystkie elementy manipulacyjne były poza obudową.

Tak byłoby najlepiej, kiedyś były takie gramofoniki.. np:

post-7359-100008510 1170282266_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam ! Zapewne wywołam burzę, albo co u niektórych śmiech, ale słyszałem od człowieka, który z branżą audio jest za pan brat, że analogów słucha się bez pokrywy. Ma to wpływ na jakość dzwięku. Nie wiem czy to voo doo, ale patrząc na droższe, a co za tym idzie, lepsze konstrukcje nie użyczycie pokryw. Może coś wtym jest. Ja słucham bez pokrywy i nie wiem czy to siła sugestji, ale dzwięk wydaje się delikatnie bardziej otwarty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>G M

 

Za 25 PLN możesz skleic pokrywę z przyciętych formatek polistyrenowych w Cast...mie. Arkusz polistyerny 50 cm x 100 cm kosztuje ok 26zł Może kilka zl więcej bo za ciecie licza 1.5 pln.Do tego o spolerowaniu krawędzi i odtłuszczeniu cjak i gotowe. Ważne żeby uwzglednić przy mierzeniu grubośc materiału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Adamk

Jeżeli nawet istnieje różnica na plus przy odsłuchu bez pokrywy, to przecież pokrywa ma tę właściwość, że można ją podnieść lub nawet zdjąć.

A na czas wyłączenia (który jest nieporównanie dłuższy) chyba korzystnie jest zasłonić gramofon przed kurzem (z powodów, o których pisałem wyżej w tym samym wątku).

A co do drogich patefonów, to faktycznie większość z nich nie ma pokrywy, ale do wielu można pokrywę dokupić, za niezłą kasę. A taki na przykład Linn Sondek LP12 z pewnością do ułomków nie należy, a ma pokrywę...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Yanoosh.

Nie neguję zasadności użycia pokrywy.Sam ją zakładam, gdy gramofon odpoczywa. Kurz niestety to trudny wróg, nie tylko zmora vinylowej braci, soczewka lasera też się kurzy i trzeba z tym walczyc. Posiadam wiernego przyjaciela, wabi się Bary-długowłosy berneńczyk, jest siewcą kurzy i brudu, tak wiec prawie codziennie odkurzacz w ruchu. Wracając do tematu ciekawi mnie jakie sirodki zaradcze stosujecie, w szczególności do utrzymania w czystości płyt. Sam posiadam szczoteczkę karbonową, ale to nie wystarcza. Cholery dostaję jak widzę kurz na płycie, wówczas mam chęć ją wykompać i tu nasuwa sie pytanie czy sa jakieś domowe metody kompieli, czy trzeba kupować specjalityczne środki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

winyl zakurzony traci też swoją urodę jaką mają "nówki", nie wspominając o oczywistej zmianie jakości dźwięku- bardziej wyczuwalnej (chyba) niż wpływ :) bezpośredni pokrywy na dźwięk

 

nie jestem jakimś pedantem ale trochę winyli się przerzuciło i trudno sobie wyobrazić aby zakurzanie się płyt mogło komuś nie przeszkadzać

 

powtórzę się, że fajna była pokrywa w stareńkim Fonomasterze, nowsze konstrukcje były odchudzone "w zawiasach"

he, niektórzy lubią dobrze zamykające się drzwi w samochodach, :-) z dobrym dźwiękiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa do Linn LP12, Axis i Basic kosztuje z przesyłką około 80 GBP.

Nie miałem w Axis pokrywy więc sobie zrobiłem z 3 mm plexi.

Zawiasy muszą być niestety oryginalne około 20GBP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

kiedyś dudivan wkleił w super wątku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

(dla mnie prawie nr1 na tym forum, świetne fotki od guttena np)

 

dudivan wkleił taką fotkę (poniżej)

 

to jest dobry imho pomysł na umieszczenie guziczków poza pokrywą

post-11853-100008148 1171557525_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.