Skocz do zawartości
IGNORED

Paredziesiąt Watt w A klasie ...


wovo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Maszto ma rację,

kondensatory na wyjściu wzmacniacza ograniczają pasmo dla niskich częstotliwości, i poza tym powodują przesuwanie fazy, co dodatkowo psuje jakość dźwieku.

Jeśli można, nalezy unikać układów z takim rozwiązaniem.

 

jk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jar1

Z przyjemnością cię czytałem.

 

Czy nie należy najpierw ustalic jakąś wspólną definicję klasy A. Mam wrażenie, że każdy opowiada o czyms innym. Niektórzy o jakiejś "niby A ".

Jak A to A. Rower to rower. Jak ma silnik to już motorower.

Nie mam czasu szukać teraż do wklejenia podręcznikowego wykresu: moc oddawana, a moc pobierana w uczciwej klasie A, więc cytuję z pamięci :

10 W- 100 W

22 (dw.kilka) - 400 W

ok 35 wat- 800 W

40 W- ok. 1000 W

50 W- ok. 1300 W

jak widać idzie to ostro do góry. Przy 50 W ogrzewamy już mieszkanie zimą.

Albo Pass jest głupek i niepotrzebnie ładuje tony radiatora w swoje wypasy, albo bez definicji klasy A używanej przez każdego z dyskutujących się nie obejdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc, w przypadku moich monitorow, brak niskiego basu spowodowany byl przede wszystkim zbyt malym pradem plynacym przez ifr540, i zbyt mala pojemnoscia C na wejsciu, z moich doswiadczen wynika ze w zen wystarcza dwie rownolegle wimy po 4,7u, 2200u na wyjsciu nie bylo to tak dokuczliwe, aczkolwiek wstawie 2*2200u, pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>stefanB, 22 Lis 2005, 09:37

 

Według mnie, to troche przesadziłeś. Te moce, które podałeś to raczej wskazówki jakich transformatorów zasilających użyć, uwzględniając 2-3 krotny zapas.

Rachunki sa w miare proste, w przybliżeniu mozna zakładać:

Czysta klasa A to sprawność 50% (Alephy to nie jest czysta klasa A - to single ended z dynamicznym żródłem prądowym, gdzie raczej trudno dojść do tych 50%).

A więc przy 10W na obciążeniu w ukladzie wzmacniacza musi sie wydzielać stale co najmniej 20W.

Straty na mostkach prostowniczych to ok. 5 - 10W, w sumie ok. 30W.

Sprawność trafa, pewno z 70-80 % i mamy ok. 35W

Aby trafo nie było "wąskim gardłem' wydajności prądowej trzeba załozyć, że powinno mieć min. 3 razy wiekszą moc, co daje te 115W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretyczna m o ż l i w a d o u z y s k a n i a sprawność klasy A to rzeczywiście 50 %.

Podkreślam teoretyczna. W praktyce jest to od 10% ( purystyczne SE) do około 20% (25% przy jakimś pull-pushu). Istnieje kilka autorskich patentów na podniesienie tej sprawności, ale nie jest to w żadnym razie standart.

50% jest to praktyczna sprawność wielu klocków z AB (możliwa do 75%)

75% to klasa B

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

debauched... 2 WIMA po 4,7uF ?? Przecież to zadziałą jak normalny filtr górnoprzepustowy i będzie klapa ...

 

A co do elektrolitów ... ja planuje wstawianie doświadczalne. LXY, FC, FA, może ROE albo cuś ...

 

A teraz jeszcze jedno pytanie debauched... jakich użyłes tranzystorów ?? takie jak na schemacie Passa czy innych ?? Ja zamierzam użyć tych z Drakuli czyli 9240 / 240

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Teoretyczna m o ż l i w a d o u z y s k a n i a sprawność klasy A to rzeczywiście 50 %.

>Podkreślam teoretyczna. W praktyce jest to od 10% ( purystyczne SE) do około 20% (25% przy jakimś

>pull-pushu).

 

Te rozbiezności w interpretacjach wynikają najczęściej z wachlowaniami miedzy mocą w piku a rms.

50% dotyczy mocy szczytowej - dla rms bedzie ok. połowe mniejsze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar1:

 

"Te rozbiezności w interpretacjach wynikają najczęściej z wachlowaniami miedzy mocą w piku a rms.

50% dotyczy mocy szczytowej - dla rms bedzie ok. połowe mniejsze"

 

Otóż tutaj się nie zgodzę - załóżmy przeciwstawną klasę A, zasilanie +-16V, prąd biasu równy 1A i obciążenie 8ohm. W takiej sytuacji moc pobierana z zasilacza w spoczynku to 32W, natomiast max. moc RMS na obciążeniu to 16W (2A prądu szczytowego). Moc pobierana z zasilacza się nie zmienia (jak z jednego zasilania płynie więcej prądu to z drugiego płynie o tyle samo mniej), więc sprawność mamy na poziomie 50%. Oczywiście jest to maksymalna sprawność teroretyczna przeciwstawnej klasy A, trudna do uzyskania w praktyce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar1:

 

A co będzie jeżeli tranzystory nie są idealne i transkonduktancja maleje im wraz ze spadkiem prądu? Czy wtedy max. prąd wyjściowy w klasie A nie przekroczy 2*I_bias?

 

Klasę A rozumiem jako sytuację w której żaden z dwóch tranzystorów się nie wyłącza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>misiomor

E, czepiasz się szczegółów. Wystarczy dla bipolarnych kilka - kilkadziesiat mA by pracowały w liniowym zakresie nachylenia charakterystyki IC=f(UBE), co w porównaniu do biasu kilku amper jest znikome.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar1:

 

Ja się nie czepiam tylko interesuje mnie ten problem - kończę projekt PCB do wzmaka na lateralnych Mosfetach (BUZ900X4S i BUZ905X4S), zasilania będą +-50V, bias 1A i zastanawiam się ile mocy będzie oddawał w klasie A.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar1:

 

W sumie nie muszę - tak się tylko zastanawiałem. Choć wydaje mi się że max. moc wyjściowa w klasie A może nieco wzrosnąć ponad te 16W @ 8ohm wskutek zmiennej transkonduktancji. Jeżeli jednemu tranzystorowi odejmiemy (w porównaniu z prądem spoczynkowym) ileś tam napięcia Vgs i to spowoduje prawie wyłączenie to dodanie tego samego napięcia drugiemu tranzystorowi (zakładam że są polaryzowane źródłem napięciowym) spowoduje wzrost jego prądu o więcej niż zmalał prąd pierwszego tranzystora (bo transkonduktancja rośnie dla rosnącego prądu) - i mamy prąd wyjściowy większy niż 2*I_bias a ciągle jesteśmy w klasie A.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Tyle że dyskusja ta jest mocno akademicka - bo wyłączenie tranzystora stopnia końcowego można definiować właśnie jako sytuację gdy prąd obciążenia jest równy 2*I_bias - każdy kto spojrzał na charakterystykę przejściową laterala zrozumie o co mi chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>charakterystykę przejściową laterala zrozumie o co mi chodzi.

 

No właśnie, tak sobie pomyslałem:-)

A swoją drogą to ta charakterystyka troche sie jednak zmieni w yzeszj temperaturze - zobacz sobie dla 75 stopni. Juz aż tak cacy nie jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie sie te buz nie podobaja. jakies takie wolowate sie wydaja. Czesi na as2005 zrobili na nich wzm. ale swoje najlepsze kolumny puszczali na Rotelu. I twierdzili ze rotel lepszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar1:

 

Owszem, transkonduktancja laterali siada z temperaturą, ale pozostaje rosnąca dla rosnącego prądu.

 

Wiem że laterale to nie mistrzostwo świata w parametrach typu właśnie gm, ale mają one to co mnie interesuje najbardziej - stabilny punkt pracy bez lagów termicznych oraz dobrą liniowość w szerokim zakresie wysterowań - zniekształcenia przejścia przez zero będą nieduże nawet w otwartej pętli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.