Jump to content
IGNORED

DIY- kilka pytań.


el_hogar

Recommended Posts

1. Mając do dypozycji kondensatory: SCR KP i MKP oraz cewki: od drutowych powietrznych do taśmowych alfa-core na modernizacją filtrów zwrotnicy dwudrożnej 12dB można wydać od 150 do 550 zł. W jakiej kolejności wpływają one na porawę parametrów akustycznych ? Wiem, że najważniejszy jest szeregowy kondensator tweetera, a pozostałe? Jeśli nie muszę to wolał bym wydać mniej niż więcej ;-)

2. Czym "zalewać" elementy: żywicą termoutwardzalną, silikonem, poliuretanem, klejem nitrocelulozowym? Pod względem mechanicznym jest wiele rozwiązań, ale nie znam własności dielektrycznych tych materiałów,więc wolę nie ryzykować. Na pewno są jakieś sprawdzone sposoby...

Link to comment
Share on other sites

Wymień najpierw kondensator szeregowy przy wysokotonowym na lepszy( polecam KPSN). Jeśli jest tam szeregowy rezystor, to od razu też wstaw millsa. To najtańszy sposób żeby wywołać u siebie lawinę dalszego ulepszania. Różnica będzie taka, że nie opanujesz się już przed wymianą cewki szeregowej w torze niskośredniotonowym i tylko możliwości finansowe będą stanowiły zaporę.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie. W torze tweetera są tylko 2 kondensatory 2,7 + 0,47 microF, bez rezystora, oraz oczywiście cewka 0,5 mH. Najbliższy w szeregu kondensator to 3,3 micro. Czy ta różnica (0,13 micro F) będzie miała istotne znaczenie, czy też dawać identyczny układ jak jest w oryginale? Rozumiem, że lekkie zawyżenie pojemności wpłynie na zmniejdszenie częstotliwości odcięcia głośnika wysokotonowego. Ale ja nie słucham "na ful", więc czy może to wpłynąć na jego przeciążenie cieplne?

Link to comment
Share on other sites

założenie kilku kondensatorów równolegle poprawia mikrodynamikę , zwłaszcza gdy słucha się muzyki , gdzie następują szybkie zmiany dynamiczne - np muzyka barokowa.

Niestety rozwiązanie to jest droższe więc nie stosuje się go często

wszystko zależy też jakie są głośniki - jeżeli jest to jakiś zwykły tweeter za 100- 150 zł to wkładanie tam jakiegoś SN nie ma sensu wystarczą zwykłe MKP byle z wysokim VDC 250 / 400 V

Jeżeli oba kondensatory są w szeregu do gwizdka a przedziela je równoległa cewka to ten układ należy zostawić ( i kupić dwa MKP ) o tych samych wartościach.

Z braku tłumnika na gwizdku wnioskować można , że jest to albo konstrukcja 3 lub 2,5 drożna bądź sam tweeter ma niską efektywność , jeżeli zachodzi ten drugi przypadekto wymiana kondensatorów niewiele zmieni.

jeżeli mamy układ dwu i pół drożny bądź 3 drożny to w szeregu głośnika średniotonowego dajemy cewkę taśmową - zaś głośnik basowy to drut o jak największej średnicy

To w teorii , w praktyce rezystancja szeregowa cewki wpływa na ogólną dobroć układu głośnik + cewka a ta z kolei wpływa na pojemność wewnętrzną kolumny , Vb , strojenie bas- reflex itd. czyli zmiana cewki na dużo lepszą ( czytaj drut o większym przekroju - mniejsza rezystancja ) prowadzić może do rozstrojenia układu

typowa cewka Taśma 1,2 mH 12 AWG ma rezystancję 0,2 Ohma , cewak o tej samej indukcyjności ale nawinięta drutem 1mm będzie miała ok 0,6 -0,7 Ohma - to już spora różnica.

im wyższa indukcyjność cewki tym różnice będą większe

wszystko jest kwestią experymentów

lepiej dać na początek taśmę o AWG zbliżonym do przekroju drutu dotychczasowej cewki np 16 AWG

a polepszenie dźwięku uzyskać można wymieniając elementy , które będą miały mniejszą tolerancję parametrów

niestety nawet MKP kondensatory mają rozrzut +/- 5% jeśli ma się więc okazję należy dobierać części w pary o zbliżonych wartościach

zresztą jest to temat rzeka

- w moim odczuciu i praktyki modyfikacja kolumn w cenach do 2 tys powinna ograniczyć się do kondensatora na gwizdek i wymianie okablowania

Link to comment
Share on other sites

=> dodo

Niestety, obawiam się , że zachodzi przypadek o którym piszesz. Kolumny są 2-drożne i w/g producenta mają efektywnosć 91 dB/2,83 V/m. Szczegółowych parametrów tweetera (jedwabna kopułka) niestety nie znam, poza impedancją znamionową 6 ohm. Poza nim są też 2 nisko-średniotonowce w szeregu (2 x 12 ohm - polipropylen) i kusiło by, żeby zrobić z tego układ 2,5 drożny, lecz zdaję sobie sprawę, że wymagało by to opracowania całkowicie nowej zwrotnicy, a jej strojenie przekracza moje możliwości ;-)

Niestety nie mogę też (z różnych powodów) zmienić tych kolumn i zostaje mi właściwie jedynie modeernizacja. Konkretnie są to NS-300 Yamahy. Głośniki mają też logo "Yamaha" i to właściwie wszystko czego się można dowiedzieć . Na szczęście w necie znalazłem szczegółowy schemat zwrotnicy i parametry znamionowe podzespołów, co mnie zainspirowało do modernizacji (kolumny po gwrancji).

Link to comment
Share on other sites

Ja sie niedlugo biore za modyfikacjed moich Dynaudio Contour II Mk II.

Jak zobaczylem jakie mozna wstawic szajsowate elementy do niesamowtych przetwornikow i cudownej obudowy to rece mi opadly.

Kable w takiej konstrucji to najtansze Eagle, gniazda to najtansze Audiotechnica [ z dorobionym oczywiscie wejsciem OCOS, ktorego i tak nikt oprocz Dynaudio nmie stosuje]. Jak znajde kllucze Torx do odkrecenia przetwornikow to biore sie za obejrzenie zwrotnicy, ciekawe co tam wstawili. Pacie jakis inny patent na nieporysowanie srubek jak cienka szmatka pomiedzy srubokretem a wkretem ???

Link to comment
Share on other sites

Guest momart

(Konto usunięte)

proponuje tym , którzy "poprawiają" dźwięk wymieniajac bebchy z zakupionego sprzętu skomntaktować sie z producentami tych urządzen .

mysle ,że zatrudnienie w ich firmach za dobra kasę byłoby bez problemu z korzyścia dla wszystkich . audiofile mogli by zakupić duzo lepszy sprzęt ,

"kret"-(osoba grzebiąca w sprzęcie ) dostałaby porządna kase i etat , a producent zarobiłby jeszcze wiecej . Co wy na to krety ?

Link to comment
Share on other sites

Ty momart to chyba nie za bardzo jarzysz o czym piszesz... przeszukaj proszę stare wpisy to może się dowiesz z jakich powodów tunninguje się sprzęt i czy oraz kiedy to ma sens. A producent wkładając lepsze części wcale by więcej nie zarobił, prosta arytmetyka się kłania.

 

Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Guest momart

(Konto usunięte)

mam stary odkurzacz . Mam zamiar zrobić mu tunning. wymienie kable zasilające , silnik , wymienię mu kłka na opny z dętkami itd .

kupię mu kondycjoner . Aż się boję go włączyć!

Link to comment
Share on other sites

momart: Daj spokój. Przecież to bez sensu. Wiesz ?

 

Jeśli takie masz pojęcie/zdanie o tuningu jak napisałeś wyżej - nie ma co Cię nawracać. Uważam, nie warto. Na tym etapie tuning jako rzecz przerasta Twoje o nim pojęcie.

Zajmij się może samochodami - to dopiero miejsce dla radosnej twórczości ; ) Z Twoją fantazją - wróżę sukces. Prawie same udane " tuningi" widać na naszych drogach, w dechę ! Co jeden to lepszy. Najbardziej podobają mi się te poszerzone odbyty w sypiących się autach.

Grunt to ułańska fantazja ; )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.