Skocz do zawartości
IGNORED

Negra, Gutten, Parmenides i inni: Missa


pq

Rekomendowane odpowiedzi

solemnis i Herreweghe.

 

Pytam Was po nicku bo wiem z wyszukiwarki, ze znacie.. ale pytanie oczywiście do wszystkich znajacych.

Otóż mam juz serdecznie dosyć posiadanej Missy Solemnis pod Gardinerem, i bym coś kupił bardziej ludzkiego, spiewnego i melodyjnego - ale chyba raczej w miarę w "autentycznym" stylu. I myslę o moim kochanym Filipie Herreweghe, ale go nie znam. Dwa fragmenty w mp3 ze strony Harmonia Mundi całkiem mi leżą, kawałki w real audio z Amazona nie wiem, bo tam nic nie słychać. powiedzcie szczerze: jesteście za czy przeciw? Co w tym nagraniu jest tak a co nie tak? A może jednak wybrać Harnoncourta?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pg-

 

-Rzeczywiście w miarę niedawno kupiłam Missę Solemnis pod Herreweghe.

Niestety nie jestem tym wykonaniem zachwycona. Dlaczego?

Słyszałam inne i z takim statycznym wykonaniem jakie prezentuje Herreweghe trudno mi się pogodzić. Oczywiście jest to mój subiektywny pogląd i inni posiadacze tej płyt, tak bardzo pięknie wydanej przez Harmonia Mundii mogą się ze mną nie zgodzić. Dla mnie to nie jest Beethoven taki, jakim chciałabym go słyszeć. Zawsze najlepiej z Beethovenem łączy mi się Karajan. Niestety nie znam jeszcze tego wykonania, choć wiem, że takie istnieje i mam w planach kupno tej płyty.

Niezwykle natomiast podoba mi się Missa Solemnis z Georgiem Solti. To jest już bardziej “mój Beethoven” ;-)

Chciałabym jednak, żeby na temat mszy beethovenowskiej wypowiedzieli się nasi forumowi znawcy klasyki, ponieważ mój odbiór muzyki to czysta amatorszczyzna ;)

Ja Kupiłam Missę z Herreweghe w Empiku za całkiem nieduże pieniądze.(coś około 30 zł) Skoro lubisz tego kompozytora i ten utwór, to na Twoim miejscu mimo wszystko zaryzykowałabym ten zakup.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pq,

 

sorry ale dawno sie tak nie usmialem:

 

'kocham go ale go nieznam'

'kawałki w real audio z Amazona nie wiem, bo tam nic nie słychać'

'powiedzcie szczerze: jesteście za czy przeciw'

'Co w tym nagraniu jest tak a co nie tak?'

 

ja jestem za a nawet przeciw - szczerze

 

pzdrw

 

soso

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok soso, przyznaję, było sie z czego smiac, bo moje stwierdzenia były co najmniej dziwne. Nie wiem czemu.

 

Spróbuję rozjasnić:

Ad.1. Filipa kocham za Pasje Bacha, ale nie słyszałem jego Missy solemnis.

Ad.2. Skrót myślowy. Rozwinę Kawałki z Harmonia mundi podobają mi się, natomiast kawałki z Amazona słyszałem, jednak nie mogę dokonać na ich podstawie oceny bo dźwięk jest bardzo zniekształcony przez silną kompresję.

Pozostałe dwa pytania chyba nie były AŻ TAK dziwne???

 

 

Negra:

dziękuję, Twoje uwagi są jak najbardziej cenne, albowiem również jestem amatorem. Zwrócę uwagę na Soltiego. Mam jego pierwszą i drugą symfonię Brahmsa, są bardzo potężne, wzniosłe, mocne. Ale czasem chyba brakuje mu subtelności. Jako dodatek do którejś symfonii dodano wariacje na temat Haydna, które miałem też wcześniej na niezbyt przeze mnie lubianej płycie Bernsteina z 3 symfonią. Na początku Solti rzucił mnie na kolana blaskiem i przepychem, i Bernstein poszedł zupełnie w kąt. Potem jednak z jakiegoś powodu posłuchałem sobie znów Bernsteina i oczy mi sie otworzyły na różne mikrosmaczki, takie lokalne napięcia, subtelne modyfikacje tempa, bujnięcia, które Solti zupełnie pominął. Trochę sie więc go boję, zwłaszcza w delikatnieszych miejscach w Agnus Dei i Benedictus, ale popróbuję jak mi się gdzieś/kiedyś uda. :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pg-

jeśli lubisz bardziej subtelne opcje, to myślę, że Herreweghe będzie się Tobie podobał i możesz zainwestować w tę płytę.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pq,

 

dobrze, ze masz poczucie humoru i nie obraziles sie ale tak jakos mnie naszlo. Jestem sam dzis w dobrym humorze, moze dlatego, ze zaszczepili mnie przeciw grypie ;-) W kazdym razie nadazalem w 100% za Twoim tokiem myslowym ale te skroty daly naprawde efekt monthy pytona.

 

No dobra, juz sie nie wtracam do tak nobliwej dysusji - gadajcie sobie.

 

pzdrw

 

soso

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pq,

 

Spróbuj znaleźć namiar na Martina (tego od Kolumn Sound&Line), najpewniej znajdziesz w temacie „Odsłuchy w Krakowie” (wraz z linkiem do jego strony www). Można znaleźć też namiary na stronach High Fidelity w recenzji Centrurionów. Martin słucha głównie klasyki, jak dotąd nie zawiodłem się na jego typach w tym gatunku. Niestety ostatnio mniej tu zagląda, może więc nie znaleźć tego wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pq

Ja Ci niestety nie pomogę, bo sam mam tylko Herrweghe i Gardinera. Ten pierwszy podoba mi się umiarkowanie, natomiast druga płytka nadaje się wyłącznie jako podstawka pod doniczkę. Sam nie wiem, po co to kupiłem, chyba mnie zamroczyło.

Słyszałem Missę na żywo, bodajże dwa lata temu na Festiwalu Beethovena i to było naprawdę niezapomniane przeżycie.

A może interesują Cię średniowieczne motety, to chętnie polecę ci cały wachlarz dobrych wykonań? :-)))))))

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>pq

nie zrażaj się tym, że nie będzie autentycznie, (masz już przecież Gardinera).

Dla mnie najważniejszym i najlepszym pozostaje nagranie Klemperera z 1965 r, z orkiestrą i chórem New Philharmonia. Nagranie naprawdę na niezłym poziome technicznym, a Klemperer i jego orkiestra u szczytu artystycznej formy.

 

Nie mam nagrania Harnoncourta, ale też może być interesujące.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim.

 

soso: "efekt monthy pytona. " - dzięki za komplemet ;-)

 

PMD: spróbuję

 

gutten: jak to miło, że jeszcze ktoś ma niskie mniemanie o JEG. Jakie jest Twoje uzasadnienie, jeśli wolno wiedzieć? Do motetów śreniowiecznych obawiam się że jeszcze nie dorosłem. Moze w przyszłości. Propozycje mozesz zamieścić, skorzystam w przyszlości (uzywam wyszukiwarki!!! :-) ), a może ktoś inny skorzysta..

 

Ja słyszałem Missę wcześniej w FN (5 lat temu??? nie wiem, za Korda w kazdym razie), już jaklo utwór znany, po Gardinerze. Brzmiało lepiej (jakby mogło brzmieć gorze...), ale nie podobała mi się interpretacja, szczególnie histerycznie zagrane solo skrzypcowe.

 

da Gambus: dziekuję, jak będzie okzaja to spróbuje. Niestety mam pewną alergię na stare nagrania Klemperera z EMI po złych doświadczeniach z Niemieckim requiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pq

Mam to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A lepsze jest to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Niedawno za 35 zł pan Janusz z Beatmusic oferował ciekawe:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kupiłem, za te pieniądze warto.

 

Poza tym Klemperer z serii GROC.

 

Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klemperer! (polecałem już kiedyś w innym wątku).

 

Imponujące, przejmujące i "uduchowione" - a subtelności też w tym nagraniu nie brakuje. No i niedrogie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Broy-

-czemu ta druga z wymienionych przez Ciebie płyt z Karajanem jest według Ciebie lepsza?

Obie plyty mozna też znaleźć w ofercie Giganta.

Pq -

-świetny pomysł z tym wątkiem :-)

Marzy mi sie ten Karajan i może przy okazji dowiem co wybrać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, bardzo skromnym i amatorskim;), muzyka Ludwiga van B. zwykle jest bardzo patetyczna, zatem nie rozumiem dlaczego niektórzy próbują sztucznie z niej ten patos zdejmować.

No, ale może na tym właśnie polega kreacjonizm w muzyce. Kto wie? ;-)

Mi osobiście Karajan z Beethoveem wcale nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie, lubię to zestawienie.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to "jawohl" byłoby bardziej zrozumiałe gdybyśmy omawiali Karajana z Wagnerem, ale przy Ludwigu, który generalnie nie był przecież aż takim nacjonalistą. ???

A fe, Broy. Tym bardziej, że mszę przecież omawiamy i to na dodatek "nobliwie", jak to wyżej stwierdził Soso ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie warto się tym wydawnictwem zainteresować!

Mam "Missa solemnis" z Herreweghe i rzeczywiście, to co mówi Negra, to prawda. Ale zakupu nie żałuję. Cena była niewysoka, a jakość wydania pierwszorzędna (kartonowa okładka + książeczka Harmonia Mundi).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Fanie Karajana-

mam nadzieję, że moze Ty wyjaśnisz kwestię, którą Missę w wykonaniu Karajana warto mieć i dlaczego akurat tę.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Missa Solemnis Herreweghe to jedno z moich większych rozczarowań. Interpretacja jest nudna i dość męcząca - jak msza w mojej parafii - trzeba się pomęczyć żeby dotrwać do końca. Klemperer to zupełnie inna sprawa - tu z kościoła mógłbym nie wychodzić przez całą niedzielę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrzydliwe. Missa Solemnis i Klemperer to wulkan do sześcianu. Gorący i potężny ale ciężki, deterministyczny i jednoznaczny do bólu.

Ale ja chyba mam specyficzny gust bo nie mogę np. słuchać Mozarta pod Klempererem. Jego "Czarodziejski flet" broni się wspaniałymi głosami ale muzyka jest moim zdaniem... brucknerowska :-))))))))) Symfonie także odstręczają. Za to w stricte "niemieckim" repertuarze co innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gutten, 15 Lis 2005, 20:46

 

>A może interesują Cię średniowieczne motety, to chętnie polecę ci cały wachlarz dobrych wykonań?

>:-)))))))

 

Mnie interesują, mnie !!! Poproszę o wachlarz, może być na priv żeby nie zapsuć tutejszego wątku (chociaż mało co może równać się z przyjemnością zepsucia komuś wątku :). Przy każdym wykonaniu prosiłbym o zaznaczenie (jedna literka w/i) czy są wykonane tylko wokalnie (w) czy ktoś dodatkowo przeszkadza skrzypiąc fidelami czy becząc szałamają (i).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.