Jump to content
IGNORED

Soft Clipping i jego wpływ na dźwięk


TheOne2005

Recommended Posts

Mam prośbę do osób, które posiadają bądź zetknęły się ze wzmacniaczami wyposażonymi w tę funkcję-podzielcie się swoimi wrażeniami na temat zmian w dźwięku w momencie włączenia tej funkcji i jej wyłączenia. Znalazłem parę opinii określających negatywny wpływ tej funkcji na brzmienie-wyostrzenie wysokich tonów, obniżenie konturowości basu. Jakie są wasze spostrzeżenia? Ten temat na tym forum nie był zbytnio poruszany od tej strony. Raczej zawsze mówiło się o jego zbawiennej funkcji w razie używania sporej mocy wzmocnienia.Pozdro dla wszystkich....

AT

Link to comment
Share on other sites

Nie mam, nie używałem ale znam układ i na tej podstawie oraz biorąc pod uwagę zalecenia f-my NAD mozna wydedukować, ze nie służy do polepszania dźwieku ale jego ratowania (i kolumn przy okazji też) w warunkach krytycznych (układ na granicy przesterowania). Skoro zmienia obwiednię sygnału dla uzyskania tych celów, to go w określony sposób zniekształca, w sensie oddalenia od wierności. Najlepiej tak dobrać warunki odsłuchu aby włączanie s.c. nie było potrzebne.

Link to comment
Share on other sites

Coś w tym jest.Wczoraj wyłączyłem tę funkcję.Dosyć długo próbowałem wyeliminować wyostrzenie sybilantów.Wzmacniacz z CD łączyłem Real Cable CA-OCC 90, wyeliminowałem zworki i zastąpiłem je Straight Wire Rhapsody II.Oczywiście dużo się poprawiło, stereofonia, dynamika, przestrzeń ale....Sybilanty stały się niemiłe w odsłuchu.Ogólnie dźwięk pozostawiał jakiś taki wyostrzony.Zmieniłem interkonekt z preamp do amp. na Nordost Flatline Magic 1 i zrobiło się dużo łagodniej ale....-gorsza przestrzeń, dynamika, już nie ma tyle miejsca wokół instrumentów.Jak wspomniałem wczoraj wyłączyłem Soft Clipping-dźwięk się uspokoił i nabrał ogłady.Powróciłem więc do Straight Wire Rhapsody II od preamp do amp i mam 2 zalety jednocześnie-łagodny dźwięk i jednocześnie jest on bardziej dynamiczny, przestrzenny i swobodny.

AT

Link to comment
Share on other sites

Zachęcam do przyłączenia się do wyrażania swoich opinii. Ten temat jak pisałem wyżej nie był raczej omawiany pod tym względem. Przyczyni się to do wyrobienia u posiadaczy i przyszłych nabywców wiedzy na temat wpływu tej funkcji na dźwięk a nie tylko właściwości ochronnych. Posiadaczy NAD-ów jest sporo i nie wierzę,że nigdy nie eksperymentowali z tą funkcją. Pozdro for all.

AT

Link to comment
Share on other sites

Nie ma co omawiac. Soft clipping jest poprostu limiter i dziala tylko przy glosznym graniu na granicy wydajnosci wzmaczniacza. Jezeli juz cos w tej situacji zmienia przeciwko normalnemu clippingu, to napewno niewyostrza, lecz lagodzi. Zmiany dzwieku przy normalnym graniu sa raczej autosugescia.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Dzisiaj zrobiłem odsłuch 5 godzinny i z pewnością soft clliping łagodzi dźwięk ale nie w pozytywnym aspekcie. Nazwał bym to przygaszeniem wybrzmienia i stratą konturowości. Momentalnie odczułem rozmazanie wokalu.

 

A w ogóle to świetnie się zrobiło jak wyciołem preampa :) Testowałem na nadzie 304.

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Link to comment
Share on other sites

dokłądnie ... soft clipping nie ma żadnego wpływu na dzwięk pod warunkiem że się nie odkręci wzkama na maxa i nie zapoda mu sygnału na wejście który go przesteruje wzmaka ... dopiero wtedy ten mechanizm się włącza, a efekt słyszalny to taki jakby kompresor ... dlatego nazywa się soft limiter a nie hard ... Jak komuś to się włącza ... inaczej ... jak ktośto słyszy przy normalnym głośnościowo słuchaniu jazzu to chyba mu się soft clipping ale w uszach włacza od woskowiny :)

Link to comment
Share on other sites

małe sporostowanie ... pod warunkiem że wzmacniaczw ogóle potrafi pracowaćliniowo przy pełnym wysterowaniu i maxymalnej mocy oodawanej w głośniki... a z tym w budrzetówce jest słabo. Małe trafa, jedna parka na tranzystorów na wyjściu i wysokie napięcie zasilania ... potem mamy 150W ale tylko napisane ...

Link to comment
Share on other sites

Gdy kiedyś słuchałem na moim ampli NAD T752 też po jakimś czasie wyłączyłem soft clipping. To jakiś limiter wprowadzający jednak dodatkowe zniekształcenia - nie analizowałem tego w szczegółach.

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Witam wszystkich. Ja mam takie pytanie , posiadam od niedawna Amp. Nad T747 chcialbym sie dowiedziec gdzie w meni jest ta funfcja soft.... albo jak to stwierdzic czy jest wlaczona czy nie .

 

NAD T747 nie posiada funkcji Soft Clipping - posiadają ją wyższe modele (od T765 w górę).

Gdybyś jednak nawet ją miał, nie proponowałbym jej używania, bo zawsze jest to jakaś zbędna kompresja...

When the music's over turn out the lights...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.