Skocz do zawartości
IGNORED

Vifa XT18WH z drewnianą membraną


Darek G

Rekomendowane odpowiedzi

Boze ty widzisz i nie grzmisz. Wezcie to pomierzcie, 20min roboty i macie full wypas zwrotke ze hej. Takie spekulacje i otwieranie/zamykanie srednicy roznymi wartosciami elementow, czy jak to inaczej zwal (wiadomo o co chodzi) to jest totalna partyzantka. Zaraz tu bedzie 500 wpisow na temat zwrotnicy (spekulacji), a czy nie lepiej zrobic to tak jak nalezy??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o klejenie granitu to najlepiej zwykłym siliconem lub klejami do glazury, ale nie wiem jak to się będzie tzymać MDF'u. Jeśli chodzi o soudal to wątpię czy będzie się trzymał granitu (zwłaszcza dobrze wypolerowanego).

Moim skromnym zdaniem te 5cm granitu to nieco za grubo 2-3 cm wygląda dużo lepiej a i tak nieźle dociąża. Ja najpierw zkręciłbym to na śruby do obudowy a później tylko "uszczelnił" siliconem tak żeby go nie było widać ze szczeliny. 2-3 śruby szóstki powinny spokojnie utrzymać nawet najgrubszą płytę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki

 

Gwoli ścisłosci - Soudal do sklejania drewna do MDF i płyty fornirowanej z MDF natomiast podstawke na pewno chce przykręcić i uszczelnic silikonem. Zastanawiam się nad mata bitum separujacą spód kolumny od płyty granitowej

rozumiem ze sruby - czyli układ sruba nakretka a nie wkręt do drewna?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że z matą to już lekkie przegięcie, jeśli dasz silicon na całej powierzchni i dokręcisz śrubami to taka warstwa będzie już nieźle tłumić drgania (bo chyba o to ci chodzi?).

druga sprawa to rodzaj śrub najlepiej będą wyglądać śruby z łbem półokrągłym mocowane od spodu skręcone nakrętką w środku obudowy. można kombinować z wierceniem wpustu pd zwykły łeb lub stożkowy, ale z doświadczenia wiem, że takie zabawy kończą się odpryskami w kamieniu (można je zalepić specjalnymi barwnymi klejami i wtedy nie widać wcale śrub).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Wyniki pomiarów Vify XG18

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Raczej cienki w basie zwłaszcza przy pobudzeniu zmodulowanym (kilka tonów na raz). Vify XT z membranš z włókien drzewnych majš podobne napęd i zawieszenie, więc ich "szybki bas" najprawdopodobniej bierze się ze zniekształceń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiomor, XT18WH ma identyczny kosz, układ magnetyczny, cewkę i zawieszenie, ale ma inną MEMBRANĘ, i przez to zachowuje się zupełnie inaczej niż XG18WH. Rezultaty brzmieniowe uzyskane z XG18WH nie należą do najlepszych, bas jest słaby i nie ma szybkości a średnica jest bezbarwna i mdła.

XT18WH to zupełnie inny głośnik, ma mocny, szybki i kontrolowany bas i dobrze nasyconą średnicę. Zupełnie inaczej się zachowuje mimo podobieństw konstrukcyjnych do XG18WH.

Miałem i aplikowałem oba. Do XG18WH nie wrócę, bo i po co? Natomiast XT18WH mi się podoba. Będę go stosował.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver:

 

Otóż co ciekawe sztywnoć membrany odgrywa pierwszoplanowš rolę na rodku, natomiast w niskich basach jest bez wielkiego znaczenia (wbrew obiegowym opiniom, w tym zakresie nawet polipropylen pracuje tłokowo). Dlatego też nie spodziewałbym się lepszych rezultatów pomiarów z XT18 - jeżeli napęd i zawieszenia (łšcznie z wentylacjš) sš te same - bo w niskich basach to one decydujš o zniekształceniach.

 

Co ciekawe na rodku XG18 radził sobie dobrze. Dlatego też wydaje mi się że większoć opinii o "szybkim basie" czy "barwnej rednicy" bierze się z okrelonego profilu zniekształceń a nie ich bardzo niskiego poziomu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiomor, aplikowałeś te głośniki czy wypowiadasz się tylko na podstawie pomiarów? Jeżeli na podstawie pomiarów, to wybacz, ale nie da się pomierzyć wszystkich zjawisk które są słyszalne. Wątpię też abyś na podstawie zmierzonego "określonego profilu zniekształceń" był w stanie przewidzieć charakter brzmieniowy danego przetwornika. A przynajmniej nie na tyle, aby uniknąć niespodzianek. Dlatego też ja staram się przy kazdej okazji słuchać kolumn wykorzystujących znane i dostępne w handlu przetworniki dzięki czemu mogę choć z grubsza zorientować się w ich możliwościach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd bierze się Twoja opinia że XG18WH na środku radził sobie dobrze. W moim odczuciu jego srednica była schowana za kocem, przymglona, pozbawiona szczegółów i szara. Po prostu nieciekawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver:

 

Nie stosowałem XT18 ani XG18 bo na wstępie wystraszyła mnie mała jak na 18cm midwoofery rednica cewki a poza tym wolę 3-way na mniejszych midwooferach.

 

Natomiast odrzucajšc pomiary zniekształceń nie wiesz czy przypadkiem "fajne brzmienie" nie jest skutkiem jakich zniekształceń, przyzwyczajasz się i w następnej konstrukcji chcesz jeszcze więcej tego miodu. W ten sposób niektórzy dochodzš do szerokopasmowców napędzanych jakimi beznadziejnymi lampusami z minimum THD na poziomie 1% przy 1W. Ja wolę jednak trzymać się przetworników o niskich zniekształceniach.

 

Kiedy ludzie w ten sam sposób wpadali w pułapkę stosujšc equalizery - podbijali sobie basik i wysokie, słuchali chwilę i podkręcali kontur jeszcze bardziej.

 

PS. Moja opinia o zachowaniu XG18 na rodku bierze się z pomiarów zniekształceń do których link podałem i o których był mój wpis.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) warto rzucić okiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności: nie odrzucam wyników pomiarów, twierdzę jednak że są one dalece niewystarczające do dokonania pełnej oceny głośnika.

A na temat szerokopasmowców (a przynajmniej znakomitej większości z nich) podzielam Twoje zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam>>>>ale nie da się pomierzyć wszystkich zjawisk które są słyszalne.

 

Jesli cos jest slyszalne to jest i pomierzalne -to tylko kwestia metody i odpowiedniego sprzetu pomiarowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak? To jakie parametry mierzalne są odpowiedzialne za różnice brzmieniowe pomiędzy różnymi interkonektami?

A pomiędzy różnymi kablami sieciowymi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że zniekształcenia w głośnikach są na tyle duże że słyszalne być jak najbardziej mogą. I niektóre z nich mogą dawać wrażenie "szybkości basu" "barwnej średnicy" czy "detalicznej góry". Legendarny już tweeter hiquphon przed mikrofonem pokazał zniekształcenia (wyższe harmoniczne i IM) większe niż inne, na dodatek tańsze gwizdki tej wielkości - pomiary pokazały skąd biorą się jego "powietrze" i "blask". To samo seria Excel Seasa - Millenium przegrywa z tanimi 27TDFC / 27TBFC/G.

 

Oczywiście sprawa jest bardziej skomplikowana, wchodzą rzeczy takie jak wzajemne relacje zniekształceń harmonicznych i IM, na dodatek głośnik może zachowywać się w sposób zależny od poziomu wysterowania - ja jednak przyjmuję zasadę preferencji głośników o niskich zniekształceniach (zwłaszcza harmonicznych trzeciej i wyższych oraz IM) - żeby nie popaść w pułapkę "upiększania" opisaną powyżej. Uważam też że cena, wygląd i "legenda" danego przetwornika może mieć wpływ na ocenę czy zniekształcenia są dobre czy złe - mało kto robi uczciwe ślepe testy przetworników do kolumn DIY a jak się kupiło hi-endowego Accutona za kupę kasy to autosugestia robi swoje i zamiast trzeciej harmonicznej słyszymy "szybkość" "barwę" i "detal".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiomor, 3 Lut 2006, 09:07

 

I tu się z panem zgadzam .

Mimo ,że jestem posiadaczem relatywnie drogiego seasa Millenium to z bólem przyznaję ,że najlepsze głosniki wysokotonowe jakie słyszałem to scan speaki ( 9300,9500 , pierścieniowy ) . Wstęgowe tez sa ciekawe tylko mało energii oddają w wyższej średnicy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się ciesze , że nie mam tak technicznego podejścia do głośników jakie prezentuje misiomor. Bo pewnie w czasie odsłuchu słysząc dużo detali i powietrza wkurzyłbym się :znów te pierniczone zniekształcenia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturp:

 

Nadchodzi nowy scan D3004/6600, jednak piercieniowo-kopułkowy z układem magnetycznym na kilku małych magnesach, z maksymalnie zredukowanymi odbiciami wewnštrz napędu. Czyli jednak kierunkowoć piercieniowo-kopułkowych gwizdków Tymphany (Vify DX i scan D2904/7100) została doceniona i to ta koncepcja wchodzi na flagowe miejsce zamiast przetworników dwupiercieniowych - o doć dennej kierunkowoci, za to nieco lepiej rozcišgniętym pasmie na osi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiomor ,

ale dla kogo oni te głośniki produkują ? Przecież ceny scan speaka sa chore . Ja od dwóch lat czaję się na jakąś okazję na 8531 . Na nowe mnie nie stać . Musiałbym sprzedac cała swoja kolekcje przetworników zeby kupic dwa srednionisko a i tak zabraknie na kopułkę ! W zeszłym roku kupiłem dwie pary magnezowych seasów , Millenium , troche Scan Speaków starej daty i focale i Audaxy - i nowy otwarzacz szlag trafił! Słucham na staruszku , który się sypie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

dla autora wątku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.