Skocz do zawartości
IGNORED

Wplyw lamp pre na brzmienie zestawu


nikaudio

Rekomendowane odpowiedzi

Mozna lepiej. W rodzinie nowalowych 2x trioda poszukaj ECC83 made by Telefunken lub Siemens. Maja tylko jedna wade, sa stosunkowo drogie. Ale lampy te zyja 2-3 x dluzej niz lampy mocy. Dobry iloraz cena/jakosc maja Tungstrem"y. Niezle tez sa ECC83 RFT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikaudio:

 

Może nie do końca się porozumieliśmy:

 

Nie każdy "chrome top" to 6sn7w "metal base": te są faktycznie makabrycznie drogie i trudno dostępne. Są jednak również mniej "pancerne" wersje cywilne 6sn7 (czasem gta/gtb) z lat 40-50, które też slangowo określa się jako "chrome-top'y" -- o nich właśnie mówiłem.

 

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, wiem, ze te Sylvania Vt232 oraz te z metalowa podstawka sa super drogie i mile dla ucha. Ze oktalowe 6sn7 sa najiintensywniej dyskutowane i porownywane do siebie lampy. To co mnie ciekawi to nie te drogie, modne wersje. Interesuja mnie te o najwyzszym wspolczynniku cena/jakosc. jakie sa wasze doswiadczenia? Jest cos w lampach kosztujacych setki $ za pare malo apetycznego. Sam sie kiedys na to zlapalem, ze nie znajde szczescia bez Sylvania albo ..... z srodkowego okresu polowy lat II wojny swiatowej. Jakos mi to przeminelo. Wiem jedno, ze korelacja miedzy cena a jakosca jest bardzo zalezna od specyficznej aplikacji. W duzym stopniu sam pre decyduje co jest najlepsza trioda. A tych pre jest mnogosc na rynku. Nie mozna mowic o brzmieniu lampy bez konkretnego kontekstu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikaudio

Ale PS jest aktywny i ma specjalne ustawienie do lamp, to może być ciekawe. Z tym ekranowaniet to bieda. Może jakieś miedziane osłony zewnętrzne byś zrobił, wiesz, tak jak się ekranuje trafo wewnątrz sprzętu, tylko zewnętrzne.

 

jozwa

Z Golden Dragonami ostrożnie, bo są awaryjne. Skontaktuj się z Darkiem z Audio Systemu, to Ci coś lepszego skombinuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JOzwa

ECC 83 od JJ to chyba najgorsze lampy jakie mogę sobie wyobrazić. Kompletnie martwe, płaskie i stawiają wszystko na głowie.

Koniecznie spróbuj czegoś innego najlepiej jakiegoś zamiennika np 5751. Nie proponuję Ci od razu mojej ulubionej GE czy Sylvania Gold brand/ Black plate bo koszty ich są znaczne ale z tych lamp co ja słuchałem to JJ był zdecydowanie najgorszy - jest więc szansa, że na cokolwiek zmienisz - będzie lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie tu jest audiofilski pies jest pogrzebany w szczegolach gta i gtb sa tanie bo brzmia nieciekawie, czasem ta sama lampa w wersji clear glass jest Ok, a dopiero black glass jest super albo grey glass,

czasem jest jeszcze gozrej i tylko pewne roczniki sa dobre a inne juz nie, wiec roznice w cenach w zaleznosci od szczegolow potrafia byc 10-krotne,

ale sa firmy ktore niemal ze wszystko co robia osiaga nirwane dzwiekowa i cenowa jak WE czy Mullard z lat 40-50 tych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koteczku:

 

Może powiem jakąś herezję, bo wiem, że lampki te generalnie nie cieszą się wielką estymą... ale w kategorii "niedrogie i łatwo dostępne" całkiem podobają mi się EH 6SN7 Gold z bieżącej produkcji. Może barwą i wygładzeniem nie czarują, ale wykop mają całkiem przyzwoity.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, chinszczyzna ma zla opnie choc nigdy nie urzywalem, w USA uwaza sie ze Sovteki to klasa wyzej od chinszczyzny, a SOVTEKI, i gold pin EH daly zalosne efekty w mojej aplikacji w porownaniu do nie drogich nawet KenRadow.

Z drugiej strony pojawiaja sie glosy ze chinszczyzna zaczyna sie poprawiac i czytalem pozytywne opinie z dobrego zrodla o ValveArt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie probowalem, mysle ze nic szybko nie przebije dobrej metalbase Sylvanii.

 

Jolidy maja opinie w USA nice entry level, tylko trzeba wszystkie lampy przed wlaczeniem wymienic na Sovtek czy EH bo nikt do ampa za 900$ nie bedzie kupowal lamp ktore by go przerosly wartoscia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że Chińczyki podrobili Diamond Bottoma podobno perfekcyjnie i podróbki poznać tylko po tym, że z nich napisów nie da się zetrzeć? Pewnie z czasem i to poprawią...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin (g),

Zgadzam sie, ze one sa calkiem OK. Stare radzieckie sa rowniez OK jako kaskadowe drivery do 300b lub 2a3. Troche im trudnej jako wzmacniacze napiecia w pre. Nie mam zludzen, ze sa lepsze, ale za $ 300 mozna nabyc pare EH a za roznice duzo pysznego winylu i jeszcze zostanie troche na szmatke do czyszenia owych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A inni Chinczycy zrobili jedna z najpyszniejszych 300b jakie ucho ludzkie slyszalo wlacznie z WE. Sa uczciwi Chinczycy i oszukani Chinczycy, tak ja Lechowie. No chyba, ze Mocherowcy, ci sa tylko uczciwi. Tylko dlaczego nie lubia milosnikow lamp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie mówisz o Full Music-ach? ;) Wszystko pięknie, ale te bańki mają jedną wadę: mniejszą nominalną moc emisyjną, więc wsadzanie ich do niektórych wzmaków jest nieco ryzykowne (tj. po prostu szybko pójdą z dymem). Mało kto o tym wie, ale tak niestety jest :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koteczku

Moja mamusia dużo chodziła w moherowym berecie i mimo to mnie trochę lubiła. (Moher przez samo h się pisze, tak nawiasem i względem kultury. Wiem, to cios poniżej pasa, ale jak już się walimy po beretach, to się walimy...) A z uczciwymi Chińczykami mi tu nie wyjeżdżaj, bo Ci nie życzę byś wpadł kiedyś w ich ręce. (Chętnie jedzą koty.) To bardzo pomysłowy i pracowity naród, ale duchowo całkiem od nas odmienny i, co tu dużo mówić - okrutny. Wiesz, w dawnych Chinach złagodzenie kary polegało na przepiłowaniu w poprzek. Nie złagodzonych przepiłowywano wzdłuż. A za przestępstwa karano całą rodzinę, za ciężkie śmiercią wszystkich do trzeciego pokolenia włącznie. Więc mi tu Chińczykami z boku nie wyskakuj i kosmopolityczną propagandą nie kadź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikaudio - a propos twojego małego pokoju - czas chyba na ustroje akustyczne!

józwa maryn - używam pierścieni antywibracyjnych (Herbie's Hal'O rings) - efekt słyszalny i pozytywny (lepszy focus dźwięku)

Pozdrawiam

D.

 

PS: sorry, że zwracam uwagę - używa pisze się przez Ż

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poratujcie jakąś radą i mnie- potrzebuję wymienić 4xel34 i za cholerę nie wiem, na co. Ale raczej na nic za hundreds$$$... Teraz gram na chińskich (oryginalnie montowanych), jedna brumi... Jest coś zdecydowanie wartego polecenia za nieduże pieniądze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

- > Wasylak

Troche kombinowalem z lampami EL34 Na pewno nie polecam lamp JJ Electronics W moim przypadku dawaly owszem cieple brzmienie aczkolwiek malo detaliczne kluchowate O wiele lepsze od lamp JJ wydaja sie byc lampy EL34 RFT (NOS) Rfciaki maja rownie cieple brzmienie ale zdecydowanie bardziej analityczne bas jest lepiej kontrolowany generalnie dzwiek szybszy. Rfciaki wedlug mnie maja bardzo dobry stosunek/cena Ale jak dla mnie najlepsze sa lampki EL34 ElectroHarmonixa Dzwiek tych lampekjest jasny szybki detaliczny choc ginie troche tego ciepelka charakterystycznego dla lamp Roznice BRZMIENIA miedzy lampami w zaleznosci od producenta sa bardzo duze a jeszcze wieksze jak zaczynasz kombinowac bankami w sekcji pre

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze Ryka,

Zaczne od sprawy waznej. Moher pisze sie przez samo h, w rzeczy samej. I od tego momentu zaczynam miec problemy:

1. Poprawnosc pisowni to sprawa wyksztalcenia bardzej niz kultury. Mozna miec problemy z ortografia i jednoczesnie byc bardzo kulturalnym mlodym czlowiekiem w srednim wieku, nieprwadaz? Mozna znac wiele jezykow, uglaskac ogromna wiedze, ba, byc koneserem wszystkich serow i win swiata ( nie wspomne lamp). a jednoczesnie nie wiedzac czy pisac wtorek czy ftorek pisac sroda. Mozna tez byc po prostu dyslektykiem i basta. Co to ma Drogi Piotrze wspolnego z kultura?

 

2. "A z uczciwymi Chińczykami mi tu nie wyjeżdżaj, bo Ci nie życzę byś wpadł kiedyś w ich ręce. (Chętnie jedzą koty.) " Mam dobra wiadomosc: wpadlem, wpadam i bede wpadal i mam, osobiscie dobre doswiadczenia. Stwierdzenie, ze Chinczycy sa .........., jest tak samo sluszne jak to , ze Niemcy, Polacy, Czesi Francuzi czy Amerykanie sa .......... Jak malo wiemy, stosujemy czesto stereotypy. Np.: Chinczycy to kotojady, Francuzi to ropuchojady, Amerykanie to hamburgojady, Niemcy to piwosze. Jedna wielka bzdura. Pojedz do Chin, popracuj z Chinczykami kilka lat, dopiero po tych doswiadczeniach Twoje oceny nabiora wiarygodnosci. Nic to nie ma wspolnego z domniemanym kosmopolityzmem, jeno z ucieczka przed ignoranctwem i uprzedzeniami.

 

Wiem, ze wladcy w Chinach sa odpowiedzialni za straszne czyny w Tybecie, wiem, ze prawa czlowieka sa gwalcone, wiem, ze kulurowo istneja ogromne bariery miedzy nami, ale z tego nie wynika, ze wszyscy Chinczycy sa...... To troche jak powiedziec, ze Niemcy to faszysci. Z reguly takie ogolniki czynia wiecej zla niz cokolwiek wyjasnaja.

 

Matko z corka a ja tu mialem pisac o lampach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzenie, że moherowe berety nie lubią lampiarzy to potwarz ! Sam służę w tej jednostce specjalnej a lampy lubię i na nich gram (coprawda pół na pół z tranzystorami ale już niedługo będę całkowicie paradoksalny). A teraz 3 moherowe pytania:

 

1. Czy lampy Kenrad to włącznie NOS, czy obecnie też produkują ? Jakoś same NOS-y w sieci widzę...

2. Czy 2A3 by KenRad za 60 dolarów to najtańsza 2A3 jaka istnieje, czy są inne ?

3. Jaka jest właściwie różnica pomiędzy 2A3 z jedną a dwoma anodami ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, zapomniałem, miałem jeszcze wspomnieć o lampach JJ. Podczas zakupu lamp JJ zaleca się delikatne potrząśnięcie i nasłuchiwanie czy nie chrzęści.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Tube Technology sprzedaje pod marką Sovereign jakieś lampy dobierane w pary i (uwaga!) zamrażane w tajemniczym celu. Oczywiście sami ich nie produkują, ktoś robi dla nich, natomiast prawdopodobnie sami zamrażają. Stoją dość drogo, ale nie żadne idiotyczne setki dolarów za sztukę. Kwartet ECC83 jakieś 100 GBP plus dostawa. Czy ktoś ma opinię lub nawet doświadczenie z tym szamaństwem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dudivanie,

Jak nas lubia to nas lubia. Nic dodac. Sprawa 2a3: mam duzo doswiadczen z owa. Polecam 2a3 z pojedyncza anoda robiona teraz w bylych fabrykach Radzieckich. Zawsze mi sie placze czy to Sovteki czy inaczej, ale jak musisz wiedziec, to jak wroce do domu. Cenowo sa chyba najsuperowsze. Znam tez NOSy z US, ale te sa drozsze, nie jestem przekonany, ze sa one "dzwiecznejsze" niz te od wschodniego sasiada.

Mam swietne doswiadczenie z Chinskimi 2a3 z "siatkowa" albo wlasciwie dziurkowana anoda. Sa chyba znane pod nazwa TJ. Sa drozsze od Rosyjskich, ale maja bardzej wyrafinowana gore. Maja nieco jasniejszy dzwiek, super niska oktawe, srodek deczko chlodnejszy. Sprawa gustu i oczywiscie synergii z reszta systemu.

 

jozwa,

 

Moje doswiadczenie z ECC83 jest ograniczone do ich aplikacji jako wzmacniacz napieciowy- obwracacz fazy

wzmacniacza PP na el34 lub el84 lub 6p9, lub 6l6, lub kt88. W tej funkcji naj to Telefunkeny i Siemensy Nieco nizej, ale tez dobre sa Tungstremy, nieco nizej to RFT. Jako rodzina, stare Europejskie sa pyszniejsze od US.

Jako rodzina w US robiono lepsze oktalowe sygnalowe 2xtriody typu 6sn7, 6sl7 niz nowalowe. Wracajac do twojego pytania. Pomyszkowal -bym za Telefunkenami lub Siemensami z wysoka emisja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dudivan,

 

KenRad to wymarla linia, najstarsze i najlepsze 6sn7 oznakowywane byly VT-231 (tak oznaczone gwarantuja se sa starsze niz 1945) bo to oznaczenie dla wojska na czas wojny, jesli jeszcze maja JAN (JointArmyNavy) oznacza to ze lampy z tej serii produkcyjnej przeszly bardzo rygorystyczne testy wytrzymalosciowe. Ja aby byc pewien kupuje tylko VT-231.

Najlepsze sa oznakowane US NAVY robione tylko dla NAVY maja czar "zwyklych" VT-231 + bardzo rozciagnieta gore i wiecej szczegolow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdroższy Koteczku

 

Rozkosznie wprost się z Tobą jest spierać, bo sam się podkładasz, jak masełko na patelenkę. Popatrz tylko, co piszesz:

„…ale z tego nie wynika, że wszyscy Chińczycy są…..To trochę jak powiedzieć, że Niemcy to faszyści. Z reguły takie ogólniki czynią więcej zła niż cokolwiek wyjaśniają.”

No ślicznie, tylko że Ty sam wcześniej nie co innego napisałeś, jak to, że: „Są uczciwi Chińczycy i oszukani Chińczycy, tak ja Lechowie. No chyba, ze Mocherowcy, ci są tylko uczciwi.”

Zaraz, zaraz, to w takim razie mamy obowiązkowo stać na stanowisku, że nikomu nie wolno uwłaczać uogólnieniami, choćby nawet, jako zbiorowość, popełnili przerażające zbrodnie i hołdowali wyuzdanym w swym okrucieństwie praktykom, a tylko „Moherowcom” taka abolicja się nie należy, bo „oni wszyscy są” (tacy, czy inni – w tym przypadku to mało istotne).

Nie ma na to, Koteczku, mej zgody.

A ta polityczna poprawność, za którą, wyjąwszy Moherowców, każdorazowo tak zawzięcie optujesz, to według mnie doktryna wymyślona przez tych, którym z jakichś podejrzanych powodów zależy przede wszystkim na uniknięciu odpowiedzialności. Bo przecież nie można uogólniać, każda kwestia ma wiele aspektów itd., itp.

Co się zaś tyczy pisowni słowa moher, to napisałem przecież, że jest to cios poniżej pasa. Oczywiście, można być człowiekiem wykształconym i kulturalnym a mimo to nagminnie mijać się z poprawnością ortograficzną. Sam nie jestem od tej przypadłości wolny, aczkolwiek nie pretenduję do miana człowieka kulturalnego. Raptus ze mnie i mąciwoda, a przy tym żaden europejczyk – w nowym, bardziej skośnookim, pejsatym i progejowskim sensie tego słowa, w każdym razie.

Niemniej imiona własne dobrze jest pisać poprawnie.

Antyeuropejskie, moherowe pozdrowionka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lampy ecc82,83 i el 84 firmy VALVO są tez wartościowe? Niedawno byłem w pewnym pensjonacie w którym stała stara szafa grajaca(przywieziona z wystawki z Niemiec) w której są po jednej ecc82 i 83 i dwie el 84. Szafa całkiem ładnie gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co tak ucichło? Lampowcy spać poszli?

 

Koteczku

Nie bacząc na nasze niesnaski i chińskie tortury zapytuję Cię, czy osobiście słuchałeś 2A3 Full Music i co o nich powiesz, jeśli łaska?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,

Tak, od ponad roku slucham 2a3 Full music. Jak mozesz to sprawdzic w starych Lukarowych zapisach pialem hymny na temat tej lampy. Jak wiesz, lampa ta dostepna jest z Full Music w kilku smakach: 1. lita anoda, 2. dziurkowana anoda oraz 3. bardzo, bardzo ostatnio: weglowa anoda. Za malo wiem o ostatniej jej reinkarnacji, ale ta "mesh" jest super. Jest bardzej wyrafinowana od "Single-Plate" wspolczesnych Rosyjskich. Te ostatnie sa rowniez bardzo dobre, nie gorsze od kilku NOS RCA ktore znam. Uwazam, ze Rosyjskie 2a3 oferuja super dzwiek przeliczony na PLN, Full music najlepszy dzwiek dla chlopcow dla ktorych cena nie jest krytyczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.