Skocz do zawartości
IGNORED

Wplyw lamp pre na brzmienie zestawu


nikaudio

Rekomendowane odpowiedzi

Debaty tranzystorowy kontra lampowy, czy cd kontra gramofon sa wszystkim dobrze znane, ale debata lampy nowe kontra NOS (New old stock) to nowa debata, nie mniej kontrowersyjna. W poszukiwaniu swietego grala high-endu zapuscilem sie 2 lata temu na nieznane mi wowczas wody i zakupilem lampowy przedwzmacniacz klasy high-end. Po roku odsluchow jako ze jestem zarazony nieuleczalnym "upgrade bug" zaczolem wymieniac lampy. Pod mlotek poszly rectifier ich miejsce zajal produkowany w 1955 tylko do urzytku w glowicach jadrowych niezniszczalny Bendix RedBank 6106. Potem poszy regulatory Sovteka na rzecz GEC KT66. Roznice byly, ale nie kolosalne, zabralem sie na koncu za drivery "stock" Sovtek 6sn7 po 3 miesiacznych poszukiwaniach wymienilem na NOS-y KenRad black glass vt-231 (bezposredni wojskowy odpowiednik 6sn7 z 1945), roku. Zmiana byla spora niemalze tak duza jak przy wiemianie integry z Musical Fidelity na dzielona koncowke w klasie A + pre lampowy.

....

....

Calosc mozna przeczytac na forum

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wybierz Audio/Video kliknij high-end.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikaudio

Napisz, jakie masz lampy w swoim sprzeęcie. Według mojego rozeznania lampy mocy powinny być z USA (RCA, Marconi), a sterujące z Europy - Mullard, Simens albo Telefunken. Poza tym jest jeszcze ten legendarny Philips GZ34 (5AR4).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tutaj jest dużo wiadomości o lampach. Opis ceny itp.

Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie mam lampy jest wszystko w poscie, ktorego brakujaca czesc jest na forum.cympak.com.

 

Lampy mocy nie musza byc z USA, choc zgadzam sie WesterElectric osiaga najwyzsze ceny para 300b potrafi przekroczyc na ebayu 2000$, ale bardzo poszukiwane sa tez angielkie Mullardy.

Tez jako regulator chcialem WE 350B ale cena 800$ za pare to lekka pzresada wiec zadawalam sie GEC KT66 5% gorszy a 2 krotnie tanszy, probowalem Sylvanie OK i ElectroHarmonics, Sovteka ale to 3 liga.

 

Masz na mysli Philips MiniWatt GZ34 z 50 tych ?

Tez go porbowalem OK, ale dobrze dotarty Bendix jest w mojej aplikacji nie do pobicia w koncu to bardzo zadka lampa produkowana tylko dla wojska do ICBM, (InterContinentalBalistcMissile) wiec jej parametry sa niewiarygodnie wysrobowane i czas zycia dluzszy niz nasz ludzki, problem sprobuj namierzyc jedna a pzrezyje ciebie, ja dorwalem dopiero w HonkKong. Ma wade nieslychanie dlugi czas rozgrzewania 24h wiec nie dla niecierpliwych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikaudio, witaj na forum! Nie ma tu wielu, którzy mają porównywalne a Twoimi doświadczenia. Za to Twoje są ciekawe, choć jak dla mnie dość abstrakcyjne, głównie ze względu na poziom cen, na jakim się obracasz. Z chęcią poczytam o innych Twoich spostrzeżeniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikaudio

Nosy uchodzą wśród ludzi siedzących w temacie za bezdyskusyjnie lepsze. Ja w swoim preampie żadnych nosowych zmian jeszcze nie robiłem, mam tylko namierzone docelowe lampeczki z wyjątkiem 2A3, bo dla tej lampy nie jestem w stanie ustalić najlepszego wyboru. Jest RCA za około 300 dol., ale podobno KenRad za marne 60 jest bardziej szczegółowy - i bądź tu mądry. Też mam zgryz, czy kupować Telefunkena "Diamond Bottom" za 800 dol. Podobno bezdyskusyjnie najlepszy, ale...

Nie wiesz czasem, czy 2A3 Mullarda są do zdobycia? Nigdzie ich nie widzę.

Wiem natomiast z własnego doświadczenia, że olbrzymi jest wpływ na lampowy preamp kabla zasilającego.

A kombinowałeś może z tymi lampami, które masz w CD? Ja się przymierzam do AACapitole i to mnie ciekawi.

I jeszcze jedno - stosujesz te antywibracyjne pierścienie?

Twój pupilek tak wygląda?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze współczesne lampy robią chyba ci Czesi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj nikaudio.Dobrze że w końcu pojawił ktoś się taki jak Ty i rozumię czar lamp NOS.Tak samo jak Ty bawię się od kilku lat w modyfikację moich urzadzeń po przez wymianę lamp i wymianę podzespołów.Jeśli bedziesz miał ochotę wymienić się doświadczeniami ,zapraszam w "o mnie "tam jest adres meil'owy i pozostałe dane.Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy NOS dają w moim Macu niesamowitą zmianę. Fabryczne chińskie 12AX7 nadają się do wyrzucenia: szumią, nie mają basu i mają szare wysokie tony.

Po wymianie na GE 5751 z czarnymi płytkami różnica jest kolosalna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o choroba! trochę tego przerobiliście!

mam więc pytanko do znawców tematu, a mianowicie:

poszukuję el509 (ew. el519). znalazłem takowe produkcji EI (Jugosławia).

znacie brzmienie lamp od tego producenta?

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktos slusznie zauwazyl, podobny temat juz byl, a, jesli mnie pamiec nie myli, zaginal, bo zaraz jak diabelek z pudelka wyskoczyli wielbiciele oscyloskopu i zaczeli dowodzic, ze nie ma mozliwosci, by rozne lampy roznie graly :))) -- czekajcie, godziny tego watku tez sa policzone :)))

 

PS. Z 6SN7 polecam Sylvanie Chrome Top: nie sa makabrycznie drogie, stosunkowo latwo je dostac, a graja naprawde fajnie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawcio

Nie wiem na ile wpływ danego rodzaju lampy ma na firmowe brzmienie a moje doświadczenia z lampami Ei dotyczą tylko 12ax7.

Lampę tę odebrałem jako gęstą z równowagą wyraźnie przesuniętą ku dołowi, niezbyt szczegółowa ale za to organiczna i mięsista. Góra dosyć blada. W jasnych jazgotliwych i suchych systemach pewnie spisałaby się bardzo dobrze. U mnie wytrzymała tydzień i ustąpiła miejsce niezastąpionej GE 5751.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikaudioPhilipsa mam na myśli oczywiście tego samego, co Ty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki cles!

cholerny problem mam z tymi el509. namierzyłem jeszcze JJ ale w moim wzmacniaczu wyprowadzenie anody jest na górze a u nich w cokole i trzeba by przerabiać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze zbiorczo odpowiem, 23A to specyficzna lampa, urzywana w najbardziej butikowych konstrukcjach SET, wiec poszukiwana pzrez naparwde zamoznych audiobraci na calym swiecie, wersje najbardziej poszukiwane RCA z konca lat 20-tych osiagaja kosmiczne ceny, KenRad jako ze byly produkowane do 1945 roku na potrzeby wojska w duzych iloscich maja stosunek jakosc do ceny bardzo korzystny, w Suprateku (wlasciwe zdjecie) daly najbogatszy srodek troche wycofana gore i lekko bumiasty bass. KenRad wystapuja w 3 gatunkach jako zwkle cywilne, wojskowa seria i seria NaNY (ta ma opinie najlpeszej i sa bardzo zadkie) jako ze NAVY sa ciche i maja super szerokie pasmo wiec piekny sopran i pzrestzren, ale zadkie jak smoki.

Mnie po roku poszukiwan nie udalo sie nalezc pary US NAVY KR VT-231 odpowiednik cywilnego 6sn7 (zwyklych KR VT-231 na peczki mozna kupic na ebay- w sumie najtansze zrodko lamp).

 

Co do Miniwatta zdjecie pokazuje ekskluzywna wersje metalbase (3 razy drozsza po 250$ chodza jak juz znajdziesz co graniczy z cudem) ja mam zwykla blackbase (ale wole Bendixa).

 

Co do Capitole dal wiekszy rozmach wieksza pzrestzren, lepsza separacje instrumentow i nizszy poziom tla szumow, na starym mieszkaniu gdzie mialem ponad 30m2. Roznica byla innego typu niz pzry wymianie lamp.

Iny rodzaj prezentacji ale wagowo taki jak wymiana stock Sovtek na Sylvanie.

Wiec wymiana lamp wbrew pozora to bardo tani w sumie upgrade sprzetu i nie oplaca sie na niej oszczedzac.

 

Po przeprowadzce trafilem do audiofilskiego piekla (duzo mniejsze kolo 18m2), Supartek buczy szumi wzbudza sie (w poprzednim byl cichy jak grob), miedzy moim nielubianym SONY a Capitole prawie nie slysze roznicy, Thile dominuja pokoj bucza przestrzen jest zapadnieta, koszmar midhifi.

Skonczylo sie eldorado.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin pisze: Sylvanie Chrome Top nie sa drogie i latwo dostac ?

W USA to najdrozsze wraz z uwielbianymi Tung Sol RoundPlate BlackGlass vt-231/6sn7 (do 350$ para) ?

Latwo dostac, nie zartuj ? Chyba piszemy o roznych lampach ta wersja co brzmi super to chom top metal base i oznakowana jest cywilnie 6sn7w, jesli masz zrodla gdzie mozna to tanio dostac daj znac bo to poszukiwana lampa w USA i brzmi jak hell KenRady przebija w mojej aplikacji o tyle o ile one bija Sovteki/ElectroHarmonics.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Temat dla mnie bardzo na czasie, mam w przedwzmacniaczu cztery ECC83 JJ, kiedyś trzeba będzie poeksperymentować. Przy okazji, czy ktoś już wypróbował wpływ na brzmienie preampu pierścieni antywibracyjnych, jak np. Duende Criatura?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikaudio

Na wszelki wypadek tu masz adres, gdzie możesz kupić GZ34 i inne cacka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z tym buczeniem Suprateka, to przykra sprawa. Nie ma w nim regulatorów napięcia podawanego lampom? Twin-Head ma. To wprawdzie skraca im życie, ale przynajmniej buczenie można zredukować. Może PS Audio by załatwił sprawę, tylko te koszta. Ja słucham wyłącznie na słuchawkach i przynajmniej akustykę pomieszczeń mam z głowy. Skoro to może nawet powodować niesłyszalność wyższości AACapitole, to faktycznie jest to wielki problem. (Capitole najlepiej podobno gra z sieciówką Gargantua II, ale to kolejne 6 tys. zł.) Poza tym cudowny jest wpływ Fadela Reference One - to już słyszałem na własne uszy. Z lampą - połączenie wyborne!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fryg

Tu masz zestawienie 12AX7. Mullard całkowicie podobno zadowalający.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Ciekawe czy ktoś oferuje lampy ECC83 dobierane pod względem wartości parametrów. SoundArt to robi z JJ do swoich wzmacniaczy, ale nie widziałem komercyjnie dostępnych lamp tego typu w opcji np. para lub kwartet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr dzieki znam ten sklep, nawet mysalem o metal base minwatt, ale udalo mi sie dostac Bendixa,

Supratek ma regulkator urzywa w tym celu lamp 5881 (military wersja 6l6) ja wymienilem je na GEC KT66 (bardziej slodkie) problem z Supratekiem jest ze ma on nie ekranowane phono i line level wejscia (podobno ekranowanie zabija dynamike tak twierdzi konstruktor), niestety efekt uboczny taki ze blisko nadajnikow przy zlej sieci elektrycznej nieekranowanie zabija Suprateka.

 

Juz namierzylem w Bostonie urzywany AudioMagic EclipseI (4k$ nowy) tu uznawany za jeden z najlepszych pasywnych kondycjonerow, zobacze czy cos to da.

Co do Mullardow sa to najlepsze lampy obok Tung Sol i WesternElectric niestety nie do dostania, szukam od 2 lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.