Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka wnętrz


mkorek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

 

Wczoraj zaliczyłem przysłowiowy "opad szczęki"... na samą podłogę ;-)

Wstawiłem do relatywnie pustego pokoju 4 panele akustyczne Avcona.... i nie mogłem się nadziwić, ile dobrego wniosły :-).

 

Sprzęt (Hypki z Vickiem 227) zagrał, jakby był o klasę wyżej!

Lubię analogie do samochodów, więc takową przytoczę :-) --> to tak jakby przesiąść się z Golfa do Passata. Kierownica taka sama, lewarek zmiany biegów też. Nawet fotele identyczne... ale komfort, cisza, prowadzenie, osiągi - inna liga :-)

 

A teraz do rzeczy (od tego co się u mnie poprawiło najbardziej):

1. Scena rozjechała się na boki do tego stopnia, że się rozglądam po bocznych ścianach - na serio!

2. Bas stał się mocniejszy i jak to już gdzieś znalazłem na forum "trzymany za morgę" - oj, mocno trzymany"

3. Poprawiła się kultura grania - wszystko pasuje, nic się nie wybija itp.

4. Wokale stały się naturalne (np. Allan Taylor nie śpiewa już przez tubę ;-))

5. Wreszcie pojawił się trzeci wymiar, głębia sceny

6. Dźwięk trafia do mnie ze wszystkich stron - mam takie, może trochę dziwne odczucie, że dźwięk trafia do mnie ze wszystkich stron - tak jakby ekrany też grały?

7. Mogę Vicka podkręcić na 10 lub 11 i jest fajnie. Wcześniej 9 była ostatnią pozycją - potem już była mieszanka odbić i dudnienia...

 

Powiem Wam, że żadne kable, różne źródła tyle dobrego nie zrobiły... Szkoda czasu na zabawę z kabelkami jak się akustyki nie poprawi.

 

PS. Przy okazji podziękowania dla Pana Przemka z Avconu za mega profesjonalizm na każdym kroku! - życzyłbym sobie w innych branżach takiego potraktowania jakie spotykam na każdym kroku w "światku Audiofili".

 

Załączam też fotki. Jeśli uważacie, że można ekrany ustawić inaczej, to proszę o info :-)

 

4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-49723-0-60034700-1373618118_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada obiecujaco:) Jednakze proponuje odsunoc nieco kolumny od bocznych i tylnych scian, tak np o 20cm z kazdej strony, powinno byc jeszcze lepiej:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Dźwięk trafia do mnie ze wszystkich stron - mam takie, może trochę dziwne odczucie, że dźwięk trafia do mnie ze wszystkich stron - tak jakby ekrany też grały?

 

To jest własnie efekt wynikający ze skrócenia czasu pogłosu, słychać miejsce gdzie zostało wykonane nagranie, a nie miejsce gdzie jest odtwarzane. Informacja o "przestrzeni" nagrania jest ukryta w głośnikach, a nie w pomieszczeniu odsłuchowym, jak czasami wynika z postów na tym forum....

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mirek24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

 

Wczoraj zaliczyłem przysłowiowy "opad szczęki"... na samą podłogę ;-)

Wstawiłem do relatywnie pustego pokoju 4 panele akustyczne Avcona.... i nie mogłem się nadziwić, ile dobrego wniosły :-).

 

Sprzęt (Hypki z Vickiem 227) zagrał, jakby był o klasę wyżej!

Lubię analogie do samochodów, więc takową przytoczę :-) --> to tak jakby przesiąść się z Golfa do Passata. Kierownica taka sama, lewarek zmiany biegów też. Nawet fotele identyczne... ale komfort, cisza, prowadzenie, osiągi - inna liga :-)

 

A teraz do rzeczy (od tego co się u mnie poprawiło najbardziej):

1. Scena rozjechała się na boki do tego stopnia, że się rozglądam po bocznych ścianach - na serio!

2. Bas stał się mocniejszy i jak to już gdzieś znalazłem na forum "trzymany za morgę" - oj, mocno trzymany"

3. Poprawiła się kultura grania - wszystko pasuje, nic się nie wybija itp.

4. Wokale stały się naturalne (np. Allan Taylor nie śpiewa już przez tubę ;-))

5. Wreszcie pojawił się trzeci wymiar, głębia sceny

6. Dźwięk trafia do mnie ze wszystkich stron - mam takie, może trochę dziwne odczucie, że dźwięk trafia do mnie ze wszystkich stron - tak jakby ekrany też grały?

7. Mogę Vicka podkręcić na 10 lub 11 i jest fajnie. Wcześniej 9 była ostatnią pozycją - potem już była mieszanka odbić i dudnienia...

 

Powiem Wam, że żadne kable, różne źródła tyle dobrego nie zrobiły... Szkoda czasu na zabawę z kabelkami jak się akustyki nie poprawi.

 

PS. Przy okazji podziękowania dla Pana Przemka z Avconu za mega profesjonalizm na każdym kroku! - życzyłbym sobie w innych branżach takiego potraktowania jakie spotykam na każdym kroku w "światku Audiofili".

 

Załączam też fotki. Jeśli uważacie, że można ekrany ustawić inaczej, to proszę o info :-)

 

4.

Ustawiłeś w miejscach pierwszych odbić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staralem sie :). Rozumiem, ze cos nie tak na zdjeciach skoro pytasz :)

Wydaje mi się, że boczne panele są umieszczone zbyt blisko głośników. Wiesz, jak się najprościej szuka punktu pierwszych odbić? Siedzisz na miejscu odsłuchu i ktoś po scianie przesuwa lusterko aż nie zobaczysz odbicia głośnika. Tak samo te za kolumnami. Polecam próby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Woodolec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wydaje mi się, że boczne panele są umieszczone zbyt blisko głośników. Wiesz, jak się najprościej szuka punktu pierwszych odbić? Siedzisz na miejscu odsłuchu i ktoś po scianie przesuwa lusterko aż nie zobaczysz odbicia głośnika. Tak samo te za kolumnami. Polecam próby.

Dzięki, znam sposób z lusterkiem, ale wydawało mi się, że jak ekran ma 70 cm szerokości to mniej więcej trafię :-)

Wezmę młodego i sprawdzimy :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, znam sposób z lusterkiem, ale wydawało mi się, że jak ekran ma 70 cm szerokości to mniej więcej trafię :-)

Wezmę młodego i sprawdzimy :-)

Niestety, nie jest to takie proste :) Punkt, który wyznaczylem na „oko” był przesunięty o ponad pół metra :) Bawilem się sporo z ustrojami rozpraszającymi i ustawienie jest jedną z najważniejszych rzeczy. Z tym, że Avcony u mnie nie zadziałały. Odchudziły mi min. przełom basu i średnich a nie rozwiązały problemu ekspozycji przełomu średnich i wysokich. Teraz mam ustroje 1D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakiej szerokości ( +/ - ) powinny być rozpraszacze 1D które będą miały stać w miejscu pierwszych odbić bocznych .??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej jest ważna ich szerokość, bardziej precyzyjne ustawienie. Zwykle 60/60 już jest skuteczne przy poprawnym ustawieniu.

 

MIrek24:

 

To jest własnie efekt wynikający ze skrócenia czasu pogłosu, słychać miejsce gdzie zostało wykonane nagranie, a nie miejsce gdzie jest odtwarzane. Informacja o "przestrzeni" nagrania jest ukryta w głośnikach, a nie w pomieszczeniu odsłuchowym, jak czasami wynika z postów na tym forum....
To rozumie tu tylko garstka :). Kolejka :).

 

A jeszcze mniej to słyszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie im wiekszy rozpraszacz tym lepiej, sam sprawdzilem, ale tak jak kolega napisal 60na 60 juz wnosza pewna poprawe, ale im wieksze tym lepsze. Niestety, a moze stety? Mi rozpraszacz zaslania kawalek okna, no ale jakos tzreba zyc:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dyfuzory 1D powinny znajdować się w określonej odległości od słuchacza tak samo jak skyline ?? .Jeżeli tak to powiedzmy ,że 1,5m to minimalna odległość dzieląca słuchacza i dyfuzor.

I teraz mam pytanie. Czy chodzi o taką odległość którą zaznaczyłem na tym obrazku?,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie im wiekszy rozpraszacz tym lepiej,

Nie do końca to jest prawdą, aczkolwiek częściową na pewno. Większy rozpraszacz zapewnia wygodniejsze pole manewru w usytuowaniu miejsca odsłuchu, to może w tym rozumieniu będzie lepszy albo jeżeli jest na tyle duży (czyt. długi w poziomie) że zapewni pokrycie obu odbić bezpośrednich dla dwóch kolumn jednocześnie po jednej stronie pokoju. Co nie znaczy że dwa 60/60 z w odstępie między będą gorsze osłuchowo. Raczej nie. A wyjdzie oszczędniej materiałowo. Odpowiednia ilość mniejszych rozpraszaczy w odpowiednich miejscach sprawić się może lepiej niż większe rozmieszczone ze słabszym rozplanowaniem. Ten "zbędny" nadmiar materiałowy z za dużych rozpraszaczy można wykorzystać inaczej/lepiej w innych miejscach aby zmniejszyć inne negatywne cechy akustyki pomieszczenia, bo pierwsze odbicia to nie wszystko.

 

Co do obrazka, to nie jestem ekspertem ale same odległości wskazane mogą być różne dla różnych pomieszczeń jak i z innych powodów, jak gust słuchacza bo każdy może lubić inny nieco pogłos pomieszczenia. A ten można regulować tak stosunkiem rozproszenia energii dźwięku odbitego do bezpośredniego jak i samego zróżnicowania opóźnienia czasowego związanego z drogą odbytą przez dźwięk bezpośredni i odbity. To nie jest takie hop siup :). "Bawiąc" się takimi parametrami można całkiem różne pomieszczenia zrobić z tego samego. Proporcje dźwięku odbitego/rozproszonego/pochłoniętego do bezpośredniego są w pewnym zakresie regulowalne ale i są granice (literatura je określa) w których wypadałoby się poruszać. Szczególnie jeżeli chodzi o czasy opóźnień odbitego w stosunku do bezpośredniego. Rozpraszanie i pochłanianie natomiast to sprawa w sumie różnych szkół podejścia i gustów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarkog

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie znaczy że dwa 60/60 z w odstępie między będą gorsze osłuchowo. Raczej nie.

 

Raczej tak, a nie raczej nie ;-)

Przy dyfuzorach 1D im szerszy dyfuzor tym większa liczba szczelinek o różnych głębokościach. Przy zachoowaniu takiej samej głębokości całego ustroju i szerokości szczelinek współczynnik rozpraszania szerszego dyfuzora będzie większy niż węższego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ile mniej więcej przestrzeni potrzebuje dla rozwijanego tła? Będę budował przy suficie poziomy słupek z halogenami w salonie i chciałbym między nim a ścianą umieścić za jakiś czas rozwijane tło do projektora. 10-15cm starczy?

Z góry dzięki za wskazówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dolphin123

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak, a nie raczej nie ;-)

Przy dyfuzorach 1D im szerszy dyfuzor tym większa liczba szczelinek o różnych głębokościach. Przy zachoowaniu takiej samej głębokości całego ustroju i szerokości szczelinek współczynnik rozpraszania szerszego dyfuzora będzie większy niż węższego.

Na wykresie można wszystko oczywiście zauważyć. To prawda. Jednak jak napisałem, odsłuchowo, nikt nie usłyszy różnicy czy w poziomie powiesimy dwa rozpraszacze na jednej ścianie bocznej w miejscach pierwszych odbić dla obu kolumn czy trzy, dokładając jeden pomiędzy poprzednie dwa :). I w tym sensie wyjaśniałem. A że wykres akustyki pomieszczenia nieco się zmieni to oczywiste. Wystarczy, że postawię butelkę przy jednym rozpraszaczu i wykresik ulegnie zmianie ale nikt tego uchem nie wyłowi :). Jeżeli byliby w stanie, to nawet szklanki na stole zawsze musiałyby być tak samo ustawione :). Przecież też interferują z dźwiękiem :). Wyłowimy najłatwiej tylko to co wpada do ucha. A aby wpadło to ucho musi być na drodze tego dźwięku. Kawałek gołej ściany pomiędzy rozsuniętymi rozpraszaczami odsłuchowo jest właściwie nieistotny o ile nie postawimy tam kamertonu który będzie się wzbudzał i sam nie stanie się źródłem dźwięku :). Główne odbicia z tych miejsc nie są skierowane w kierunku naszych uszu tylko nas omijają nieco i energia szczątkowa, która do nas dociera na skutek niewielkiego (ale jednak) rozproszenia o nierówności ściany jest na znikomym poziomie. Większe znaczenia ma to wtedy gdy słucha kilka osób. Wtedy miejsca między dwoma głównymi rozpraszaczami dla innych osób niż siedząca centralnie mogą być miejscami pierwszych odbić. :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Gość zbyniu 360

(Konto usunięte)

Nuratuje mnie pytanie jakie ustawienie dyfuzorow w pomieszczeniu prawidlowo powinł być... I dlaczego . Np mamy dyfuzory qrd d1 i dyfuzory qrd d2 . Mamy qrd d1 i powinny stać za kolumnami czy w pierwszych bocznych miejscach odbić.... Różne są konfiguracje ,ale które są prawidłowe.....?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Witam

 

W niedługim czasie będę przeprowadzał adaptację pokoju 2,75m(kolumny) na 5.2m (14m2). Zastanawiam się nad użyciem następujących materiałów szczególnie płyty pilśniowej. Z racji, iż pomieszczenie bedzie ubogie w umeblowanie zastosuje napewno dyfuzory 1D za kolumnami i po bokach w miejscu pierwszych odbić. Oraz grube zasłony na ścianie okiennej (za kolumnami).

Myślę też o zasłonie za słuchaczem(chowanej).

Myślę o zbudowaniu paneli pochłaniających na ścianę z płyty pilśniowej i obitej filcem. Wiem, że wełna mineralna jest najlepsza ale...

 

Współczynniki pochłaniania Płyta Pilśniowa miękka o grubości 1 cm dla częstotliwości:

128 Hz = 0,373

4 kHz= 0,278

1 kHz= 0,5

Współczynniki pochłaniania 25mm korka przyklejonego do twardej powierzchni:

125Hz - 0.05

250Hz - 0.1

500Hz -0.2

1kHz - 0.55

2kHz - 0.6

4kHz - 0.55

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez acid1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki materiał zastosować zamiast wełny mineralnej. Moje pomieszczenie i plany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez acid1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli możesz to sprawdź odwrotne ustawienie tzn. tak, żeby za głośnikami było więcej pustej przestrzeni (ew. zasłona) a miejsce odsłuchowe na ścianie (oczywiście potraktowane jakimś absorberem za słuchaczem). Mi tak zawsze lepiej gra. wzmacniacz/ źródło nie muszą stać po środku między kolumnami. mogą być z boku. wtedy jest wolne przejście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małe monitory dlatego myślę, że więcej niż metr od ściany okiennej to dużo.

Gorzej, że od bocznych ścian będzie tylko około 60cm. Oczywiście wypróbuję też polecane przez Ciebie ustawienie w miarę możliwości. Będę musiał tam wstawić jeszcze łóżko? kanapę 190cm? może zamiast fotela?.

Albo ustawienie odwrotne tzn. kanapa 1m od okna a kolumny bliżej wejścia - tylko będe musiał przechodzić między nimi(niski stolik z boku).

Dyfuzor za kolumnami już sprawi kłopoty.

Mam jeszcze salon ale tam trzeba na większe kompromisy iść. Zakładam oddzielny wątek w dziale Akustyka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma co zmieniać tego pomieszczenia, jeśli będziesz miał w nim więcej spokoju do słuchania muzyki :-) Jesli postawisz fotel/ kanapę tam gdzie teraz są kolumny, a kolumny na obecnej wysokości fotela to: 1. podbiją się lekko najniższe częstotliwości. uzyskasz więcej basu przy cichszym słuchaniu. nie będziesz musiał kręcić wzmacniacza tak bardzo. 2. poleprzy się scena w głąb za głośnikami. lepsza separacja. oczywiście dyduzor za fotelem pozostaw. oraz te boczne przy kolumnach na odpowiedniej wysokości. kolejnych dufuzorów za kolumnami nie potrzeba. Stracisz na to 2h max. społuchaj na takim ustawieniu ze 2 dni. potem wróć do poprzedniego. Wtedy będziesz dużo mądrzejszy. Będziesz wiedział jak na prawdę gra lepiej- to znaczy jak ci się bardzoej podoba. a to bezcenne :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam szanownych Kolegów. Planuję postawić pierwsze kroki związane z adaptacją akustyczną swojego dużego! pokoju ok 18m2. Pierwszą rzeczą jaką chcę zrobić to wstawić absorber na ścianie za kolumnami (podłogowe ATC). Moje działania wynikają z chęci przeprowadzenia doświadczeń w akustyce a niżeli wyeliminowania jakichś podbić, rezonansów i temu podobnych.Po przejrzeniu kilku wątków na forum wiem ze nie będę używał wełny Isover lub innej. Nie kupię gotowych absorberów- cena. Natomiast dużo słyszałem dobrego o korku naturalnym i jego właściwościach. Od producenta wiem że gęstość wynosi ok 350kg/m3. Nie dotarłem do danych akustycznych tego materiału. Może ktoś z Sznownych kolegów miał doczynienia z korkiem naturalnym i może potwierdzić zastosowanie go w adaptacji akustycznej lub wybić mi tz głowy. Dostępne są płyty korkowe 85cmx47cmx6,5cm nie ma ich w oficjalnej ofercie ale można zamówić. Link do str producenta

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam Igor.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igor Jestem właśnie po małym remoncie. Postawiłem na korek ścienny w moich 13m2.Na więcej mnie nie stać. Przykleiłem płyty 600mmx300mmx3mm to zdaje się być delikatnym rozwiązaniem w stosunku do Twoich wymiarów, chyba że coś pokręciłeś.Montaż tylko na ścianach za kolumnami i naprzeciwko.Dla mnie poprawa spora, większy porządek dżwiękowy, przede wszystkim bas stał się bardzo kulturalny, oczywiście jest słabszy ale sympatyczny. Nie mruczy już brzydko po ścianach.Nie wiem czy to zrozumiałe ale inaczej nie potrafię.Bawię się tym dopiero 4 miesiące, żona mówi że zwariowałem. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Yama. Moja żona już od dawna mówi ze zwariowałem. Ale wszystko przez nią. Żadnych innych rozwiązań nie zaakceptowała TYLKO korek naturalny. Na 100% jest dostępna płyta w wymienionych wymiarach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Upewniałem się telefonicznie cena po negocjacji 180 pln i wysyłka gratis. Po drugiej bardzo miły Pan ktory cierpliwie wysłuchał "fanaberii" . Może myślał o nowych rynkach zbytu. Tak więc spełnia funkcje absorbcyjne. Zamówię sprawdzę i napiszę co z tego wyszło. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie. W końcu znalazłem czas aby wszystko zrobić jak należy. Tj zamontować na ścianie płyty korkowe. Po próbach z różnym ustawieniem najlepiej sprawdziły się za kolumnami ok 30 cm od parkietu. Efekt - przysłowiowa kropka nad "i". Góra i średnica bardziej czytelne- jak gdyby pozbawione tła( odbić?). Bas krótki ,punktowy nisko schodzący i szybko wygasający.

W następnym etapie pomyślę o zainstalowaniu płyt nad kanapą.

Pozdrawiam Igor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-31653-0-32743700-1383294663_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.