Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka wnętrz


mkorek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za sugestię. Tak też uczynię. Jeśli mogę prosić też o sugestie co do typu wykładziny/dywanu i czy jeśli będzie ona na podstawie z filcu jest potrzeba aby takowy pod nią dodatkowo podłożyć, a jeśli tak to jakiej grubości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcia pokoju + wymiary, lub prześlij na PW jak nie chcesz umieszczać na forum. To pozwoli mi określić ile masz powierzchni odbijających, a ile pochłaniających i co na podłodze będzie najlepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czy moze ktoś mi pomoc w tym wykresie????

Na jakie cz. stroić pułapki basowe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Cześć,

 

Z racji sporej kubatury salonu mam problem ze zbyt długim czasem pogłosu. Wydaje mi się, że ustawienie kolumn jest optymalne. Pogłos nie ujawnia się podczas odsłuchu, nie ma wyraźnie słyszalnych podbić itd. Jest natomiast dosyć uciążliwy podczas normalnej rozmowy. Zastanawiam się, czy dyfuzor skyline na scianie nad oknem balkonowym za głośnikami by pomógł.

 

Załączam zgrzebną wizualizację salonu.

Sufit i skosy są wykończone deskami, sciany z porothermów, gipsy cementowo wapienne. Na podlodze niestety terakota.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-52197-0-74168200-1504610301_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim pochłaniacze, coś z tą energią trzeba zrobić. Wiem że dyfuzory na forum modne, ale nie jest to środek na wszystko.

 

Tak z ciekawości, jakiej muzyki słuchasz?

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie jazz: bebop, post-bop itd. Choć czasami zdarzy mi się głośniej przyłoić. W każdym razie, głównie muzyka grana na instrumentach, a nie syntetyczna.

 

Nie mam niestety mikrofonu pomiarowego. Pewnie będę musiał się w takowy zaopatrzyć.

Pomiar laptopem :) dał taki wynik. Brak basu jest przesadzony i wynika chyba z ograniczeń mikrofonu w laptopie na dole pasma.

Niemniej, bas nie jest też atomowy.

Nie wiem, czy to będzie na coś przydatne. Pewnie nie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyszek 1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basu atomowego nie uzyskasz, bo ucieka on przez drzwi i okna. Sama tafla szkła nie jest na tyle gruba żeby odbić bas i zatrzymać go w pomieszczeniu. Jak chcesz więcej basu to sugeruję zmianę ściany. Jak byś ustawił ściany tam gdzie są półki to stracił być symetrię ustawienia, ale mógłbyś uzyskać więcej basu i miałbyś możliwość aranżacji ustrojami akustycznymi ściany za kolumnami.

Robiłem bardzo podobne pomieszczenie i miałem możliwość zaprjektować je na etapie generalnej przebudowy i ze skosu za słuchaczem zrobiłem duży ustrój pochłaniająco-rozpraszający. Na ścianie za kolumnami stanęły półki na całej szerokości, a drzwi na taras były po lewej stronie od lewej kolumny.

Rozważ czy przestawienie kolumn wchodzi w grę, czy wolisz patrzeć na podwórko słuchając muzyki. A odnośnie męczącego pogłosu sugeruję pochłaniacze dźwięku porozwieszane na suficie, skosie za słuchaczem i ścianach, jeśli nie niżej to w ich wyższych partiach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie czy jeśli w swoim pokoju kinowym obłożył bym wszystkie ściany drzewem, deskami, pogorszy się efekt dzwiękowy, czy będzie szło go poprawić ?

Jaki efekt ma np podłoga cała drewniana na subwoofer i dzwięk ?

Czy okno ma duży wpływ na dzwięk i jak go poprawiać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie czy jeśli w swoim pokoju kinowym obłożył bym wszystkie ściany drzewem, deskami, pogorszy się efekt dzwiękowy, czy będzie szło go poprawić ?

Jaki efekt ma np podłoga cała drewniana na subwoofer i dzwięk ?

Czy okno ma duży wpływ na dzwięk i jak go poprawiać ?

 

Dzwiek sie nie pogorszy, aczkolwiek duza ilosc miękkiego drewna i np. gruba wykladzina na podłodze moze zamulic dzwiek. Idąc tym tokiem: jak duzo drewna na ścianach/suficie to twarda podłoga.

 

Jeżeli podłoga drewniana to tylko (imo) klejona i z litego drewna - taka dobrze sie 'zgrywa' z ustrojami na ścianie i w ogole dobrze 'gra' z reszta pomieszczenia

 

Wpływ podłogi drewnianej klejonej na sub'a żaden. Szwedzka tania pływająca- owszem moze byc problem.

 

Okno/szyba działa jak absorber, im większe tym gorzej. Środek zaradczy- sa profesjonalne kurtyny akustyczne lub przy braku budżetu grube zasłony z Ikei lub lokalnego store'u.

 

Pozdrawiam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie totalnego laika:

 

Czy jest mozliwe, zeby akustyka pomieszczenie powodowala wyrazne podbicie okolo 3,5kHz?

 

Pytam, bo jakiego bym sprzetu do salonu nie wstawil to brzmi tak jakos jazgotliwie. Pomaga zjechanie korektorem 3,5kHz o 3dB. Czy jest to wogole mozliwe, zeby akustyka pomieszczenia powodiwala podbicie okolo 3,5kHz? Czy po prostu jestem milosnikien V-ki?

 

Pytalem w dziale Start, ale nikt nie odpowiedzial.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka, a właściwie jej brak, może powodować nie tyle podbicie, a nakładanie się odbitych fal od płaskich powierzchni. Pytanie czy jest to wyraźne podbicie i jakie ono jest, może zweryfikować pomiar samego pomieszczenia. Niestety może to również być spowodowane samym systemem. Przy liniowym strojeniu głośników + jasna sygnatura reszty toru, można odnieść wrażenie, że coś się drze. A to oznacza, że lubisz V-kę. Rzecz gustu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - a co zrobic z taka oto przestrzenią ? W samym pokoju z , którego robiłem zdjęcie , muzyka gra całkiem ok natomiast z kuchni widocznej w głębi słychać każdy najmniejszy dźwięk . Na pietrze ma sie wrażenie jakby dźwięk wyjmowanej łyżki czy włączonego czajnika jeszcze sie wzmacniał , podobnie muzyka . Jak , czym ograniczyć ten efekt ? Pochłaniać rozpraszać - wybudować nowy dom :-) ?

 

Jeszcze zdjęcie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemo7

Najważniejsza jest muzyka - później sprzęt , a najlepszy jest ten który dla mnie brzmi najlepiej .

Dzieci to przyszłość narodu więc słuchają tego co tata ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwiek sie nie pogorszy, aczkolwiek duza ilosc miękkiego drewna i np. gruba wykladzina na podłodze moze zamulic dzwiek. Idąc tym tokiem: jak duzo drewna na ścianach/suficie to twarda podłoga.

 

Jeżeli podłoga drewniana to tylko (imo) klejona i z litego drewna - taka dobrze sie 'zgrywa' z ustrojami na ścianie i w ogole dobrze 'gra' z reszta pomieszczenia

 

Wpływ podłogi drewnianej klejonej na sub'a żaden. Szwedzka tania pływająca- owszem moze byc problem.

 

Okno/szyba działa jak absorber, im większe tym gorzej. Środek zaradczy- sa profesjonalne kurtyny akustyczne lub przy braku budżetu grube zasłony z Ikei lub lokalnego store'u.

 

Pozdrawiam

 

Podłogę mam przykręconą, deski dokładnie, dosyć grube,co do zasłony co powiesz o tej firmie :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

3 albo 5 warstwową zasłonę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podłogę mam przykręconą, deski dokładnie, dosyć grube,co do zasłony co powiesz o tej firmie :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

3 albo 5 warstwową zasłonę ?

 

w/g specyfikacji -11 do -13 dB - aby je stosować tak naprawdę powinno sie zrobic pomiary aby wiedziec co, jaki i gdzie jest problem w pomieszczeniu, aby odpowiednio zadziałać ustrojem. Oczywiscie możesz zrobic 'na ucho' ku swojej satysfakcji.

wszystko zalezy gdzie jest to okno; jeżeli na bocznej ścianie zastosowanie takiej kurtyny moze spowodować zachwianie równowagi w stereo - taka sama powinna zostać zainstalowana na drugiej bocznej ścianie, itd. Działać musisz z wyczuciem aby nie przedobrzyć. Zalezy co jest w tym pomieszczeniu, jak zapelnione, itd.

Natomiast jeżeli okno(a) jest na ścianie frontowej z kolumnami to dobrze.

Nalezy pamiętać, iz te takie kurtyny nie zniwelują wszystkich bolaczek i problemow np. z modami, bardziej pomogą zapanować nad niekontrolowanymi odbiciami od dużych płaskich powierzchni, okien ale na pewno zadziałają pozytywnie w szerokim zakresie.

 

 

 

Panowie - a co zrobic z taka oto przestrzenią ? W samym pokoju z , którego robiłem zdjęcie , muzyka gra całkiem ok natomiast z kuchni widocznej w głębi słychać każdy najmniejszy dźwięk . Na pietrze ma sie wrażenie jakby dźwięk wyjmowanej łyżki czy włączonego czajnika jeszcze sie wzmacniał , podobnie muzyka . Jak , czym ograniczyć ten efekt ? Pochłaniać rozpraszać - wybudować nowy dom :-) ?

 

Jeszcze zdjęcie

 

nowy dom absolutnie nie, ale kontrola nad pogłosem, odbiciami.

Na schodach (lekkie i drewniane No good; lepsze betonowe) pomogą podstopnice, których jak widac nie ma. Rownież położenie wykładziny na stopniach by pomogło (wiem troche feee jeżeli chodzi o design), szklane ścianki akustyczne na dole jak i na pietrze lub kurtyny akustyczne. W ogole wiecej miękkich materiałów tu i tam (pomiary lub na ucho) - na klatce schodowej, na scianach, itd.

No widac ze jest pustawo, twardo, a ta błyszcząca podłoga z kafli tylko potęguje/wzmacnia odbicia na gorze i/lub z kuchni.....

Jak podłoga twarda to sciany miękkie lub odwrotnie - cos za cos....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez will66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak , czym ograniczyć ten efekt ?

Wstawić drzwi do kuchni, lub zastosować pochłaniacze na suficie, np. w ostatniej mojej realizacji, zdjęcia na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy okno ma duży wpływ na dzwięk i jak go poprawiać ?

Ma wpływ i to im większa powierzchni okien tym gorzej. Przechodzi przez nie bas, całe tafle potrafią drgać podbijając niektóre częstotliwości, a dodatkowo wysokie tony są odbijane od szkła i dlatego masz wrażenie że góry jest za dużo. Rozwiązaniem na zbyt duża ilość wysokich może być zasłona, lub strojony pochłaniacz dźwięku. Jest jeszcze taka możliwość że może masz pusty wazon lub coś podobnego co spełnia formę dekoracyjną i akurat rezonuje na 3,5kHz dodając te +3dB.

 

Czy jest to wogole mozliwe, zeby akustyka pomieszczenia powodiwala podbicie okolo 3,5kHz?

Może tak być i nie koniecznie może być zła akustyka. Jest jeszcze taka możliwość że może masz pusty wazon lub coś podobnego co spełnia formę dekoracyjną i akurat rezonuje na 3,5kHz dodając te +3dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko trochę inne, od czego tak naprawdę zacząć żeby dobrze poprawić,zaadoptować akustykę w pokoju przerabianą na pokój kinowy.

Jak człowiek jest zielony i nie ma o tym pojęcia, a wydobyć ze sprzętu kinowego jak najwięcej ?

I chciał by skorzystać z usług firm branżowych od akustyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od czego tak naprawdę zacząć żeby dobrze poprawić,zaadoptować akustykę w pokoju przerabianą na pokój kinowy.

 

 

od pomiarów....

a sprzęt i wyciągnięcie z niego maxa to pozycjonowanie kolumn w zrobionej akustyce uwzględniającej wlasnie te kolumny plus kalibracja jeżeli to KD i suby

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Pytanko trochę inne, od czego tak naprawdę zacząć żeby dobrze poprawić,zaadoptować akustykę w pokoju przerabianą na pokój kinowy.

 

Jeżeli to ma być dosłownie pokój kinowy od podstaw, to zaczynasz od projektu. Najpierw trzeba wybrać koncepcję, zaprojektować rozmieszczenie głośników, miejsca dla widzów, wielkość ekranu, określić i dobrać adaptację akustyczną, rozwiązać masę innych problemów typu wentylacja, poziom szumu otoczenia, izolacyjność akustyczna, itd. itp. Poprawnie wykonany projekt nie wymaga późniejszych zmian w pasywnej korekcji akustycznej. Resztę problemów załatwia kalibracja, ale nie ta w amplitunerze, a ręczna, w zewnętrznym procesorze DSP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to moze byc???

Zastanawia mnie to "coś" przy 35 Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być i nie koniecznie może być zła akustyka. Jest jeszcze taka możliwość że może masz pusty wazon lub coś podobnego co spełnia formę dekoracyjną i akurat rezonuje na 3,5kHz dodając te +3dB.

To się powinno chyba dać namierzyć przy przemiataniu częstotliwością?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie.

Klasycznie "to jest mój pierwszy post" więc proszę o litość.

 

Sprzęt:

Kolumny Roth - Oli3 (ta stara seria) + kable KLOTZ 2x2,5mm2

Wzmacniacz Denon - PMA 860

Odtwarzacz CD/DVD - Sony - DVP-S725D + kable Nameless Black Silver Line 2x0,8m

 

Kolumny stoją na granitowych podstawach, a podstawy na kolcach lekko odchylone do tyłu ale o tym za chwilę.

 

Problem:

Po wielu kombinacjach z ustawieniem kolumn i zgraniem całego zestawu doszedłem do momentu gdzie już pomysły się skończyły.

Samo rozmieszczenie instrumentów wydaje się być poprawne. Można bez problemu zlokalizować kto i gdzie stoi.

Problem w tym, że mam wrażenie jakby muzycy mieli 130-140cm wzrostu :) Ot grające karły. Najbardziej słyszalne jest to w wokalu.

Dźwięk jest za nisko i nie mam już pomysłu co z tym zrobić.

Pochylenie kolumn "do tyłu" spowodowało, że wokalista przestał mi krzyczeć prosto w twarz i grzecznie stanął gdzie jego miejsce.

Druga sprawa, że sama scena jest dosyć wąska. Kończy się kilka cm z prawe i lewej strony kolumn.

 

Na załączonym obrazku starałem się mniej więcej rozrysować jak to wygląda.

Pokój ma niewdzięczny kształt i widoczną na obrazku wnękę gdzie sporo dźwięku się skupia, ale grube i ciężkie zasłony częściowo rozwiązały problem. (tam gdzie wnęka i skos są okna)

W punkcie odsłuchowym głowę mam mniej - więcej na wysokości "gwizdków" kolumn.

 

Będę wdzięczny za pomoc, podpowiedź, cokolwiek...

Może ktoś już miał podobny problem?

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Big White
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za odpowiedź.

Pokój ma 250cm wysokości.

Niedużo i to może mieć znaczenie. Ciekawe co powiedzą koledzy akustycy. Próbowałeś ustawić kolumny na dłuższej ścianie i siąść w oddaleniu od tylnej przynajmniej o metr?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedużo i to może mieć znaczenie. Ciekawe co powiedzą koledzy akustycy. Próbowałeś ustawić kolumny na dłuższej ścianie i siąść w oddaleniu od tylnej przynajmniej o metr?

Kolumny i meble wędrowały już chyba w każdym możliwym ustawieniu.

Z obecnego ustawienia udało się najwięcej wyciągnąć (i na szczęście też jakoś to wygląda).

Robiłem też próby z podłożonymi dywanikami przed i za kolumnami. Ale wpływa to chyba tylko na bas, przynajmniej nic innego nie usłyszałem.

Niski pokój...może być. Tyle, że tego już nie przeskoczę :/

 

Były też kombinacje z dodanymi satelitami Mordaunt Short (nie wiem czy to w ogóle jest do zestrojenia jakoś).

Umieszczone wyżej oczywiście "uniosły" dźwięk ale rozsypały cały układ sceny.

I tak ta zabawa trwa od kilu miesięcy :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość pomieszczenia nie jest odbiegająca od 'standardu' choć im wyzej tym lepiej i o ile jest równa 2.50 po całej powierzchni bez skosów.

Wg mnie bardziej dopatrywałbym sie sie przyczyn w kształcie pomieszczenia, duzej ilości przeszkleń, pomieszczenie wyglada tez na pustawe i samym ustawieniu: brak symetrii, bliskość tylniej i bocznej sciany, wielkosc trojkata stereo co w rezultacie moze dawać niekontrolowane odbicia i wpływ na jakość sceny stereo, jako ze tez siedzisz daleko.

 

Próbowałes sie ustawić skręcając całość w lewo wokół osi na przekątna pomieszczenia, szukając symetrii i zmniejaszjac trojkat do około 2 metrów?

Testowałes inne kolumny w tej aplikacji aby potwierdzić lub wykluczyć problem o którym piszesz?

I czy w testowanych przez siebie rożnych ustawieniach zadbałes o akustykę tzn. chociazby pierwsze odbicia aby ich uniknąć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez will66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się powinno chyba dać namierzyć przy przemiataniu częstotliwością?

Tak, da się to wychwycić.

 

@Big White

Mój pokój ma nie całe 2,5m i nie mam problemu z karłami na scenie. Odpisz na pytania will66 to będziemy mogli coś konkretniej napisać.

Kolumny mają tylko 87cm wysokości. Próbowałeś może postawić kolumny na czymś? Jakieś pustaki czy cegły tak żeby je podnieść o 15-20cm?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za zainteresowanie tematem.

 

@Will66

Innych kolumn nie testowałem, a przynajmniej nie z "tej półki". Wcześniej miałem jakiś wzmacniacz Pioneera (nie pamiętam już modelu) + Altusy i inne powiedzmy śmieciowe rozwiązania w stylu mini Pianocraft itd.

Ze skręceniem całości w lewo jest o tyle problem, że musiałbym siedzieć centralnie w wejściu do pokoju. Tej opcji nie przerabiałem ale z ciekawości zobaczę co się stanie.

Pokój jest dosyć pusty, pojawiło się jeszcze biurko + krzesło w ostatnich dniach ale nie wprowadziło to "słyszalnych" dla mnie zmian. Na ścianie wisi też TV.

To co jeszcze ostatnio zauważyłem to odsunięcie miejsca odsłuchu od ściany zostawiając za głową wolną przestrzeń około 70-80cm trochę koryguje tę sytuację, natomiast tomy od perkusji uciekają wtedy mocno na boki. Wokal (jeśli był nagrywany z większym pogłosem) przestaje być wtedy "przestrzenny",a jest wrażenie jakby został podzielony na prawo/lewo po 50%.

 

Zbliżenie kolumn do siebie powoduje jakby "przyklejenie" dźwięku do nich, a scena staje się ...skrócona (brzmi tak jakby muzycy stali w szeregu i nie mogli zrobić kroku do tyłu).

 

Poczytam jeszcze o "pierwszym odbiciu" bo jestem laikiem jeśli chodzi o akustykę.

 

@Acoustic Lab

Kolumny są obecnie uniesione o jakieś 9-10cm na podstawach i tak jak wcześniej pisałem lekko odchylone do tyłu.

Powalczę jeszcze z ich uniesieniem i napiszę jakie to dało efekty.

 

 

-----------

Mam nadzieję, że nie opisuję całości zbyt chaotycznie...

I jeszcze raz dzięki za pomoc :)

 

Z uniesieniem kolumn poszło szybko.

Płyty do testu: Pierwsza płyta Tracy Chapman oraz Tarja Turunen - What Lies Beneath

Efekt:

- Wokalista jeszcze niższy.

- Zdecydowanie więcej basu

- Dźwięk stał się mniej przestrzenny

 

Nie tędy droga chyba :/

 

To co przy okazji zauważyłem.

Jeśli ja jako słuchacz jestem wyżej, powyżej lini "gwizdków" jakieś 40cm to następuje wyraźnie słyszalna poprawa, natomiast wokal zaczyna uciekać w lewo.

-----

 

Niezły bałagan :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ze skręceniem całości w lewo jest o tyle problem, że musiałbym siedzieć centralnie w wejściu do pokoju. Tej opcji nie przerabiałem ale z ciekawości zobaczę co się stanie

 

Z uniesieniem kolumn poszło szybko.

 

Efekt:

- Wokalista jeszcze niższy.

- Zdecydowanie więcej basu

- Dźwięk stał się mniej przestrzenny

 

Nie tędy droga chyba :/

 

To co przy okazji zauważyłem.

Jeśli ja jako słuchacz jestem wyżej, powyżej lini "gwizdków" jakieś 40cm to następuje wyraźnie słyszalna poprawa, natomiast wokal zaczyna uciekać w lewo.

-----

 

Niezły bałagan :)

 

niezrozumiałes mnie: chodziło mi o skręcenie obecnego trojkata stereo (jak na obrazku) wokół osi obrotu. Czyli Ty powonienes siedzieć w kacie 90 stopni narożnika; tyłem do rogu pokoju, natomiast kolumny na tej skośnej ścianie. W miarę symetryczne ustawienie i wówczas wyregulować/zmniejszając bazę stereo/ linie kolumn. Ty natomiast w okolicy 1.2x tej bazy, kolumny do środka.

 

Gdybając w ciemno z tego co piszesz to masz problem z odbiciami/efektem pocięcia pasma. Wychodząc z osi tweetera, piszesz ze scena ucieka w lewo; to na wskutek bliskosci prawej sciany i odbić od tejże - vide Twój opis jak słuchacz jest wyzej...przetestowalbym jednak tez inne kolumny i czytaj o pierwszych odbiciach...

 

Jak masz track Diany Krall Temptation to zagraj i napisz gdzie ona jest i jak sprawuje sie niski zakres i jak wg Ciebie to brzmi/gra

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.