Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka wnętrz


mkorek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

> Seba78

 

Na pytanie "czy będzie stanowiło WYSTARCZAJĄCE ustrojstwo rozpraszające i poprawiające akustykę?" odpowiedź brzmi: NIE.

 

Ale na pytanie "czy wpłynie na akustykę" odpowiedź brzmi TAK, i to prawdopodobnie korzystnie.

 

Skala tego efektu może być różna - niestety trzeba poeksperymentować. Półki z książkami (jeżeli nierównomiernie "powciskane", to masz nawet namiastkę dyfuzora :), kwiatki, zasłony, obrazy, wykładziny/dywany, fotele, sofy, żyrandole... wszystkie te elementy można starać się wykorzystać jako zastępcze ustroje akustyczne. Temat był zresztą poruszany w wielu wątkach - wraz z konkretnymi pomysłami i doświadczeniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie najgorsza systuacja występuje gdy mamy zpełnie gołe ściany, podłogę. Wprowadzanie kolejnych mebli, elementów wystroju wnętrza, dywanó itd. wpływa korzystnie na zmianę tego stanu rzeczy. Osobna kwestia to czy to wystarczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzednio dokonane pomiary wykazały że jeszcze nie wszystko jest dopięte na ostatni guzik. W celu obniżenia czasu pogłosu dla zakresu poniżej 200Hz na tylnej scianie po jednej i drugiej strone półwalców pojawiły sie płyty perforowane strojone odpowiedni na:

74 Hz

91 Hz

123 Hz

144 Hz

174 Hz

200 Hz

 

Po zamontowaniu dokonałm pomiarów i tak oto prezentują się wyniki.

 

Jak widać jest jeszcze delikatne podbicie w okolicach 250 Hz z którym będziemy zwalczać kolejnym ustrojem strojonym na te 2 przedziały.

 

Sprawdzaliśmy to podbicie również generatorem i faktycznie w przedziałach częstotliwości 204 - 212 i 240 - 260 odnotowałem największe poziomy SPL.

 

 

W niedzielę odbyła się również pierwsza prezentacja przed szerszym gronem. O wrażeniach może już sam właściciel i obecni na spotkaniu goście...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

piekna sprawa dla audiofila wlasne zacisze odsluchowe

jestem podwrazeniem nakladu pracy

mam pytanie widze ze podloga to kafle

jak sie ma to na dzwiek czy wykladzina jest dosc gruba

jakos mam malo wiary w to ze usunoles poglosy wlasnie przez podloge

pozdrawiam :)

ps

wlasnie skonczylem swoje male stanowisko odsuchowe wszystkie elemety zrobilem sam poglosu nie ma

scena i glebio owiele lepsza

jestem zadowolony z efektow i pracy u siebie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kafle przykryte są wykładziną na filcu. Wykładzina ma ok. 0,.5 cm grubości.

do pogłosu, wykres pokazuje jednoznacznie jak się on skrócił. Słychać to choćby rozmawiając w pokoju, nie ma echa jakie było na początku, nie jest też tak marto jak było gdy sam kombinowałem i przetłumiłem pokój.

Co do dalszych ustroi myślę, że jednak nie będą konieczne. Początkowo, przesuwałem kolumny po ok. 10cm w każdą stronę od wyznaczonej (optymalnej) pozycji i było gorzej. Postanowiłem jednak odnowa poeksperymentować z ustawieniem przy zainstalowanych tych wszystkich ustrojach i okazało się, że można znaleźć zupełnie inne położenie w którym już problem ostatnich pogłosów nie występuje. (kwestia głębokości wsunięcia kolumn pod panele sufitowe).

Eksperymentalnie wtargałem też kolumny piętro wyżej do salonu (te same wymiary poziomie ale 10 cm niższy pokój), który jednak nie jest adaptowany i po mimo jakiegoś tam umeblowania ma kiepskie właściwości akustyczne, co słychać choćby włączając TV :)

Oczywiście było tragicznie, wróciły wszystkie problemy jakie były na dole przed adaptacją. Nie mniej była jedna zmiana in mały +. Sam zakres basowy miał trochę więcej mięsa niż ma na dole (co do pozostałych aspektów dźwięku włącznie z czytelnością zakresu basowego, było zdecydowanie gorzej). To mnie natchnęło do jeszcze jednego testu, po powrocie na dół i ustawieniu kolumn w nowej pozycji, o której już wspomniałem, odkręciłem płyty ostatnich dwu ustroi (tych po obu stronach półwalców), tak by nie działały. Wróciło mięsko na basie do stopnia w jakim miało to miejsce piętro wyżej, rezonanse nie pojawiły się w stopniu w jakim był przed zamontowaniem owych ustroi, ale w jakimś drobnym wymiarze się pokazały. Tak więc czeka mnie jeszcze trochę eksperymentowania z docelowym ustawieniem kolumn.

Nie planuję więcej ustroi myślę, że to co już jest w zupełności wystarcza, być może będę likwidował ostatnie dwa, może jednak nie, a może będą działały na pół gwizdka. To się dopiero okaże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

WITAM po długiej przerwie !!

 

Chciałbym zaprezentować kolejny ustrój akustyczny - dyfuzor Schroeder'a 3d.

 

Jest już po fazie testów i tutaj muszę się pochwalić jeżeli chodzi o powiększenei sceny jego działanie jest naprawdę powalające :)

w pozytywnym oczywiście tego słowa znaczeniu.

 

Czy są na forum osoby które takowy chciałyby przetestować ??

 

 

Sorrki za jakość zdjęcia !!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

i jaką cenę, bo będę musiał mieć na prawdę dobre argumenty, żeby namówić Małżowinkę na coś takiego ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fr@ntz,

 

Myślę, że niewielkie modyfikacje pozwolą stosować ten ustrój jako stojak na butelki z winem, a to juz chyba jest dostatecznie dobry argument :) ?

 

Jak się taki ustruj aplikuje, to znaczy gdzie się go stawia, względem kolumn?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie omnifusor trafi pod strzechy.

Mkorek czy jest to kopia ustroju RPG w formie 4x4, czy też owoc Twoich własnych pemyśleń i obliczeń? Pozdrawiam

Grzegorz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Musze sie pochwalic nabyciem chwalonych tu przez mkorka polwalcow. O aspektach estetycznych nie bede sie rozpisywal bo zdjecia wczesniej zalaczone bardzo dobrze oddaja wyglad tych ustrojow.

 

Co do efektow akustycznych to ustroje te warte sa swojej ceny. Wczesniej na scianie za glowa mialem panele akustyczne w ksztalcie piramidek. Myslalem ze efekt jaki osiagnalem za pomoca tego ustroju to wszystko co mozna zrobic. grubo sie mylilem. Po zainstalowaniu polwalcow poprawilo sie oderwanie muzyki od kolumn, instrumenty staly sie bardziej namacalne. Wczesniej zadowolony bylem z faktu ze moge wskazac umiejscowienie instrumentu i ustawienie jednego w stosunku do drugiego. Teraz znacznie bardziej precyzyjnie jeste w stanie zlokalizowac instrumenty. Scena jeszce bardziej sie uspokoila.

 

Wszystkim niedowiarkom sugeruje przetestowanie tego rozwiazania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Forumowicze (szczególnie mający doświadczenie z akustyką wnętrz), jestem w nielada kłopocie, bo projekt adaptacji mojego pomieszczenia, wykonany przez wykładowcę akustyki na UAM, choć całkowicie profesjonaly i zgodny ze sztuką, jest bardzo trudny do wykonania z punktu widzenia czysto praktycznego. Zakłada on budowę olbrzymich pułapek basowych z płyt gipsowych z wełną mineralną (długść ścianki przedniej 2,30 m) oraz dyfuzorów, które według obliczeń stolarza będą ważyc w sumie jakieś 400 kg (wymiary 2 x 2 x 0.3 m). Buszując w sieci znalazłem stronę www.4sound.pl z ofertą ustrojów o bardzie "ludzkich wymiarach". Chodzi o 'ekskluzywne pułapli basowe" i dyfuzory 2D. Problem polega na tym, że choć oferta wydaje się ciekawa, to nie wiem jak ustroje te zachowają się w moim pomieszczeniu (5,5 x 7,5 x 2,7 m). Rozważam zakup 2 pułapek i 4 dyfuzorów. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Zakłada on budowę olbrzymich pułapek basowych z płyt gipsowych z wełną mineralną

>>(długść ścianki przedniej 2,30 m)

 

na jaką częstotliwość miałaby być strojona ta pułapka o sciance przedniej 2,3m :) ??

 

jaka miałaby być objętość tej pułapki ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy materiał występujący pod nazwą handlową "ecofon" (o ile dobrze pamiętam i poprawnie piszę) jest godny rozważenia? Są to płyty ścienne (grubości ok. 4-5 cm) i płyty do sufitów podwieszanych, o właściwościach absorbujących fale dźwiękowe. Kilka lat temu projektując pomieszczenia csll center w firmie zostały użyte do ścian i sufitów, razem z grubą, puszystą wykładziną spowodowały wytłumienie zwykle panującego w takich miejscach hałasu. Być może, jeżeli celem jest wyłapanie wszelkich odbiś (chyba, że nie?) to "to jest to"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Pozwole sie podczepić pod ten wątek...

Od tygodnia osluchuje nowe kolumny. I przez caly ten czas nie do konca bylem przekonany, rozbieżność pomiędzy tym co otrzymałem a tym czego sie spodziewałem był spora. Kombinowałem nawet ze zmiana

oporu w rezystorze w zwrotnicy tweetera, ale jedyne co otrzymywalem to tylko cos co moglem nazwac

zmianą dzwieku a nie jego polepszeniem. W końcu przywróciłem zwrotnice do ich pierwotnej postaci i zaprosiłem

jednego z naszych forumowiczów aby mnie odwiedził. Przy okazji poznałem tak opisywaną magię T-ampa,

ale przede wszystkim doświadczyłem czegoś do czego podchodziłem bardzo niechetnie. Przestawianie kolumn, chodzenie z nimi po pokoju i szukanie powietrza. Wystarczyło naprawde niewiele - przełożyć je na krótszą

scianę pomieszczenia i dać dużo przestrzeni z każdej strony. I to zadziałało tak, ze słow brakuje! Zmiana akustyki pomieszczenia dała tym kolumnom tyle, ze smiało mogę stwierdzić - obecna konfiguracja to moja

najlepsza konfiguracja jaką w zyciu miałem i przynajmniej o 100% lepsza od poprzeniej. Skok o kilka lat

świetlnych. Muzyka tak ożyła że pewnie niedlugo zainteresuje sie jazzem :-P

 

W pomieszczeniu są ciągle ewidentne uchybienia, szklane powierzchnie, kineskop telewizora, ale i tak samo przestawienie ich na krotsza sciane. Postawienie troche blizej siebie i danie powietrza sprawily ze padam na kolana!

 

Pozdrawiam

TOmek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym zastosować ustroje rozpraszające w formie ćwirćwalców w rogach pokoju. Mam 2 problemy do rozwiązania:

 

1) Jak obliczyć średnicę tego ustroju żeby pozbyć się danej częstotliwości rezonansowej? W jakim zakresie pracują najskuteczniej?

 

2) sposób zamocowania w narożach. Myślałem o zamocowaniu na kołkach, tylko dużym problemem może być założenie takiego ustrojstwa

 

prosiłbym o konstruktywną pomoc

dzięki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Hmmm -- muszę trochę pomyśleć o moim pokoju ...

zauważyłem, że strasznie dużo w nim pogłosu i echa - a najbardziej w jednym pustym narożniku --> najbardziej to słychać klaskając w ręcę ;)

-- myślę, że jakiś duży sztuczny kwiatek, wstawiony do tego roga, powinien chociaż w niewielkim stopniu zniwelowac tą sytuację......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

estetyczna pułapka basowa??

 

ciekaw jestem Waszych opionii :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do SLVN-a

Całkowicie się z Tobą zgadzam wygłada to jak gigantyczny rzyg marmurkowy z dziurą wykutą przez pijanego dzięcioła ośmiokacowego.

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Witam

 

zamierzam zbudować pułapki rezonansowe

 

rezonanse pomieszczenia około 37 Hz 47 Hz 73 Hz wynikajace z wymiarów pomieszczenia

 

pozostałe charmoniczne narazie daruje sobie

 

i pytanie do osób które juz robiły próby

 

czy trzeba koniecznie w kazdym rogu montować półapkę ( im wiecej pewnie lepiej ale wiadomo iz 100 półapek nie moze byc w pokoju :)

 

jakiej wielkosci (litraż) powinny miec pólapki na powyższe czestotliwości (sensowny)

 

półwalce od jakiej czestotliwosci pochłaniają rezonanse(wiadomo czym wieksze od nizszych) ale trzeba przyjąć logicznie od którejs czestotliwości

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.