Jump to content
mkorek

Akustyka wnętrz

Recommended Posts

Posted (edited)

Jak wpadles na stwierdzenie „bas ucieka mi przez scianki“.

Czy robiles jakies pomiary akustyki pomieszczenia? (rozklad cisnienia w zakresie basu w roznych miejscach w pomieszczeniu)

Czy zdajesz sobie z tego sprawe, ze ten domniemany brak basu moze nie wynikac z „uciekania basu“ tylko z interferencji/modow pomieszczenia? Moze siedzisz w punkcie mininimum cisnienia?

Jesli zastosujesz „twarde“, sztywne pokrycie scian (zlikwidujesz absorbujace bass plyty), podkreslisz jeszcze bardziej efekt modow! Czyli moze sie zdarzyc, ze tego basu bedzie jeszcze mniej! Ta cala przebudowa moze byc kontraproduktywna!

Im mocniej absorbujesz bas na scianach, tym bardziej redukujesz mody i tym bardziej rownomierny jest rozklad cisnienia basu w calym pomieszczeniu i rownomierny przebieg charakterystyki basu.

To tak wyglada, jak bys probowal naprawiac auto, a nie wiedzial co jest zepsute 🙂

Edited by xajas
  • Like 2

Ja się na tym nie znam więc poprosiłem o pomoc profesjonalistę i jestem po pierwszym pomiarze. Jak skończę remont będzie drugi pomiar i dopiero reszta ustrojów. Druga sprawa, dom jest podniesiony i przebudowany, poprzednio miałem pokój w podobnym wymiarze ale z pełnymi, murowanymi ścianami i nie było problemu z niskimi częstotliwościami. 

Posted (edited)
1 godzinę temu, Dancan napisał:

Ja się na tym nie znam więc poprosiłem o pomoc profesjonalistę i jestem po pierwszym pomiarze.

Czy mozesz pokazac tutaj wyniki tego pierwszego pomiaru (wystarcza zrzuty z ekranu)?

Najciekawsze sa

- pomiar przebiegu pasma czestotliwosci mierzony na zaplanowanym miejscu odsluchu

- pomiar poglosu pomieszczenia (RT60 albo Waterfall)

Jak pogadasz z profesjonalista, to on juz bedzie wiedzial o co chodzi

Jest to takze w twoim interesie, by rozpoznac czy zaplanowane przebudowy rzeczywiscie doprowadzily do oczekiwanej poprawy (porownanie tych pierwszych pomiarow z nastepnymi pomiarami)

Edited by xajas

Pierwszy pomiar był powodem do decyzji o przebudowie, więc postanowiliśmy, że protokół z pomiarów zostanie wygenerowany po drugim pomiarze gdyż zmiany będą zbyt duże. Dlatego też na ten moment nie dysponuje wykresami.