Jump to content
mkorek

Akustyka wnętrz

Recommended Posts

Posted (edited)

Jak wpadles na stwierdzenie „bas ucieka mi przez scianki“.

Czy robiles jakies pomiary akustyki pomieszczenia? (rozklad cisnienia w zakresie basu w roznych miejscach w pomieszczeniu)

Czy zdajesz sobie z tego sprawe, ze ten domniemany brak basu moze nie wynikac z „uciekania basu“ tylko z interferencji/modow pomieszczenia? Moze siedzisz w punkcie mininimum cisnienia?

Jesli zastosujesz „twarde“, sztywne pokrycie scian (zlikwidujesz absorbujace bass plyty), podkreslisz jeszcze bardziej efekt modow! Czyli moze sie zdarzyc, ze tego basu bedzie jeszcze mniej! Ta cala przebudowa moze byc kontraproduktywna!

Im mocniej absorbujesz bas na scianach, tym bardziej redukujesz mody i tym bardziej rownomierny jest rozklad cisnienia basu w calym pomieszczeniu i rownomierny przebieg charakterystyki basu.

To tak wyglada, jak bys probowal naprawiac auto, a nie wiedzial co jest zepsute 🙂

Edited by xajas
  • Like 2

Ja się na tym nie znam więc poprosiłem o pomoc profesjonalistę i jestem po pierwszym pomiarze. Jak skończę remont będzie drugi pomiar i dopiero reszta ustrojów. Druga sprawa, dom jest podniesiony i przebudowany, poprzednio miałem pokój w podobnym wymiarze ale z pełnymi, murowanymi ścianami i nie było problemu z niskimi częstotliwościami. 

Posted (edited)
1 godzinę temu, Dancan napisał:

Ja się na tym nie znam więc poprosiłem o pomoc profesjonalistę i jestem po pierwszym pomiarze.

Czy mozesz pokazac tutaj wyniki tego pierwszego pomiaru (wystarcza zrzuty z ekranu)?

Najciekawsze sa

- pomiar przebiegu pasma czestotliwosci mierzony na zaplanowanym miejscu odsluchu

- pomiar poglosu pomieszczenia (RT60 albo Waterfall)

Jak pogadasz z profesjonalista, to on juz bedzie wiedzial o co chodzi

Jest to takze w twoim interesie, by rozpoznac czy zaplanowane przebudowy rzeczywiscie doprowadzily do oczekiwanej poprawy (porownanie tych pierwszych pomiarow z nastepnymi pomiarami)

Edited by xajas

Pierwszy pomiar był powodem do decyzji o przebudowie, więc postanowiliśmy, że protokół z pomiarów zostanie wygenerowany po drugim pomiarze gdyż zmiany będą zbyt duże. Dlatego też na ten moment nie dysponuje wykresami. 

AKUSTYKA PODŁOGI DREWNIANEJ

Zabieram się za remont podłogi i zastanawiałem się, czy mogę zrobić coś co przy okazji poprawi akustykę pomieszczenia.

Podłoga to deski sosnowe (28mm grubości) na legarach. Z netu wyczytałem, że warto (proszę o weryfikację):
1. Dobrze wszystko umocować, po pierwsze ze względu na to, żeby nie skrzypiała, po drugie po to, żeby nie dudniła - deski będą zdejmowane, więc po pierwsze umocnię legary, po drugie przyłożę się do dobrego dokręcenia desek do legarów.
2. Należy zostawić przerwę między podłogą, a ścianami (około 1 cm.), żeby nie przenosiły się drgania na ściany.
3. Przerwę można wypełnić pianką akustyczną.

Pytania co jeszcze można zrobić?
- Czy wypełniać jakimś materiałem przestrzenie między legarami (piasek, pianka akustyczna, wełna mineralna)?
- Czy użyć jakiejś cienkiej maty (np. 0,7cm) wytłumiającej pomiędzy legary, a deski? Takie maty polecane są pod podłogi pływające (panele, lub podłogi drewniane), ale nie wiem czy jest sens w tym przypadku, skoro dechy i tak będą dokręcane do legarów na wkręty. Czy to w ogóle coś da?

Coś to na pewno pomoże. Skoro teraz podłoga skrzypi to znaczy, że potrafi drgać, a drgając podczas słuchania muzyki odbiera część energii basu przez co masz mniejszą dynamikę i ilościowo jest mniej basu. Może też powodować dość mocne osłabienie basu w częstotliwości rezonansowej podłogi - zależy to od stopnia uginania się desek i odległości pomiędzy legarami.

Co jest pod legarami? Jeśli jest to strop drewniany to pozostaje Ci zakup wkrętów i przykręcenie ich do legarów. Proponuję wkręty Spax lub inne o specjalnej budowie i wytrzymałości, żeby nie pękały podczas wkręcania i dobrze trzymały na lata.

Jeśli pod legarami jest strop betonowy, a legary są dość rzadko to można deski zakotwić do stropu i potem przestrzeń pomiędzy legarami wypełnić pianką.

• Thanks 1

Ustroje dopasowane do Twego wnętrza.

facebook.com/AcousticL

www.AcousticLab.pl

18 godzin temu, Acoustic Lab napisał:

Coś to na pewno pomoże. Skoro teraz podłoga skrzypi to znaczy, że potrafi drgać, a drgając podczas słuchania muzyki odbiera część energii basu przez co masz mniejszą dynamikę i ilościowo jest mniej basu. Może też powodować dość mocne osłabienie basu w częstotliwości rezonansowej podłogi - zależy to od stopnia uginania się desek i odległości pomiędzy legarami.

Co jest pod legarami? Jeśli jest to strop drewniany to pozostaje Ci zakup wkrętów i przykręcenie ich do legarów. Proponuję wkręty Spax lub inne o specjalnej budowie i wytrzymałości, żeby nie pękały podczas wkręcania i dobrze trzymały na lata.

Jeśli pod legarami jest strop betonowy, a legary są dość rzadko to można deski zakotwić do stropu i potem przestrzeń pomiędzy legarami wypełnić pianką.

Dzięki. Dokładnie z basem jest największy problem (...gdzieś ucieka), bo te same kolumny w innym pomieszczeniu grają genialnie, a w tym pokoju już co najwyżej przeciętnie. Wkręty do desek tarasowych rzeczywiście dobry pomysł, bo porządnie dociągają dechę do legara i mają mały łepek.

Jeszcze nie wiem co jest pod deskami, ale chyba jest pusto tzn. podłoga betonowa, legary na to i deski.

W dniu 1.07.2019 o 15:21, Acoustic Lab napisał:

Okazało się, że pod deskami legary leżały niezamocowane na stropie, a żeby za bardzo nie latały budowlańcy w wolne przestrzenie nasypali warstwę piasku (2-3cm) i na wierzch zrobili wylewkę betonową (2cm) do poziomu desek. nic dziwnego, że cała podłoga skrzypiała i pracowała 😮

Czeka mnie teraz wyczyszczenie wszystkiego, zamocowanie legarów, wypełnienie (pianką akustyczną lub twarda wełną mineralną)  i ułożenie na nowo desek (przykręcenie spaxami). Zakładam jednak, że różnica w akustyce powinna być spora.

W dniu 17.07.2019 o 12:47, Bieda napisał:

Zakładam jednak, że różnica w akustyce powinna być spora.

Tak będzie. Tym bardziej, że jak się okazało cała podłoga leżała luzem.  Powodzenia w pracach i jak możesz to zamieść zdjęcia z kolejnych etapów prac. Może komuś w przyszłości ten temat też pomoże.

Edited by Acoustic Lab

Ustroje dopasowane do Twego wnętrza.

facebook.com/AcousticL

www.AcousticLab.pl