Jump to content
IGNORED

Jaki kabel (przekrój) do Celestionów F20

e-gregor

Recommended Posts

Witam!

Wiem, że chłopcy są podzieleni na kablofilów i niekablofilów, ale nie wchodząc w detale, mam pytanie - jaki przekrój kabla?

Teraz mam kabel 8zł/metr przekroj 2,5 Celestiony podłączone tym kabelkiem grają cudnie. Wszystko byłoby OK, poza tym, że kabla mam po 2 metry, a potrzebuję mieć po 4 metry, żeby kolumny nieco rozstawić na boki, więc kabel siłą rzeczy muszę kupić nowy.

Pytanie - czy kupować grubszy kabel, czy przkrój 2,5 jest ok?

O ile dobrze sobie przypominam z fizyki to termin rezystancja coś tu ma do znaczenia, ale długość nie jest znowu ogromna. Mniejsza o to.

Proszę o odpowiedź - może być sensowniejsza od pytania.

Z góry dzięki i pozdrawiam,

e-Gregor

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli dobrze rozumiem chcesz rozstawić kolumny na boki, z długości kabla jakiej potrzebujesz wnioskuję że odległość między kolumnami chcesz zwiększyć dwukrotnie. Sądzę zatem, że niezależnie od tego, jak znakomite kable zastosujesz, to w takim ustawieniu Twoje kolumny przestaną grać "cudnie".

Hidden Content

Myślałem o 1,5 krotnym zwiększeniu odległości i to nie ze względów chęci uzyskania "większej sterofonii" tudzież "zmniejszenia ilości dokuczliwego basu", które to skutki przewiduje Pani Domu (co by te zmiany przyniosły Pan Bóg jedynie raczy wiedzieć), miałem na względzie pragmatykę, tzn. swobodny dostęp do drzwi balkonowych.

Aczkolwiek aluzję zrozumiałem, wziąłem metr i ciekawe rozwiązanie przyszło samo. Fronty mam z głowy.

Ale problem kabli zostaje wciąż aktualny - chodzi o drugą strefę; potrzebne będzie 8 metrów kabla. Bidne satelitki 2x40 Watt, impedancja 8 Ohm (ale grają nieźle jak na Tonsila, a po przemalowaniu frontów srebrnym sprayem i ukalwadosowieniu boków wyglądają nienajgorzej). Miałyby umilać mój żywot przed komputerem. Jaki przekrój kabla zastosować? Co w ogóle jest na rzeczy z tymi przekrojami?

Mój wzmacniacz to: Pioneer VSX-915, moc 100W na każdy kanał.

PS

Celestiony grają zaiste cudnie.

Hidden Content

8 metrów kabla to jeszcze nie tragedia. Satelitki Tonsila nawet na "superaudiofilskim" kablu zapewne nie zdołają zagrać równie "cudnie" jak owe Celestiony, sądzę więc że dywagacje o "audiofilskości" kabla pozostawimy innym wątkom, a w tym wypadku jestem zdania, że 1,5mm^2 kabel głośnikowy, nawet no-name (byle nie od żelazka) załatwi sprawę skutecznie aż nadto.

Hidden Content

Hmm. Ciekawa propozycja, chyba się do niej przychylę; kupię taki trochę lepszy za 5zł/metr - niby "Nakamichi". Co mnie martwi - sugestia ta wyklucza inną, także atrakcyjną.

Otóż zgłosił się do mnie autentyczny buddyjski mnich z Tybetu o przezwisku Audiofilus i przemówił po rosyjsku, że ma dla mnie 2 metry kabla od żelazka, który stosował niegdyś do przepasywania się sam założyciel Denona; kabel świetnie przenosił wyziewy z basrefleksu, który ów miał z tyłu - a wyziewy były szczególnie mocne po zastosowaniu audiofilskiego wzmocnienia grochem - do przenoszenia efektów basrefleksu z przodu w górnej części stosowano drugi kabel, ale ten niestety nie zachował się. Szkoda, bo nie mogę teraz nic podłączyć w Bi-wyziewingu.

Kabelek w cenie atrakcyjnej - 1000 dolarów za cm, ale jak się kupi 5 cm, to dźwięk promieniuje na cały dom; nie trzeba nawet podłączać kabla do terminali!!

Jak ktoś chce coś podobnego - mam ciekawy audiofilski kabel prysznicowy o 2cm x 1 w atrakcyjnej cenie - 40% taniej niż chciał mnich !! ;-)))

Tyle luźnych wynurzeń. :)

Swoją drogą, może będziesz wiedział - gość w sklepie mówił, żeby usunąć blaszki z tyłu kolumn na gniazdach bi-wiring i zamiast nich zastosować po 10 cm kabla. Mówił, że to znacznie poprawi dźwięk. Czy coś tu jest na rzeczy? Jeśli tak, to dlaczego akurat 10cm, a nie na przykład 8cm? Dodam, że oryginalne blaszki wyglądają... ŚLICZNIE !! ;)

Pozdrawiam!

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.