Skocz do zawartości
IGNORED

Nasze instalacje KD niech nas zobaczą:)


norwidos
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Temat  Wam się pomylił ? 

Założyliście  po 50 swoich tematów , proponuję tam wciskać swoje filmy i inne g.. nie związane z tematem 

 

Po raz kolejny robicie SYF w temacie !!!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
1 godzinę temu, max720 napisał:

Temat  Wam się pomylił ? 

Założyliście  po 50 swoich tematów , proponuję tam wciskać swoje filmy i inne g.. nie związane z tematem 

 

Po raz kolejny robicie SYF w temacie !!!

 

Odezwał się...! Jakoś od pięciu dni lub i nawet dalej nikt nic tu nie napisał!!! I się mylisz temat jest związany z Kinem a film to co? Do kina nie należy...? Jak chcesz oglądać, testować bez zawartości? No nie da się... tak samo słuchając muzyki, jak można coś słuchać nie mając niczego...???( winyl, płyta CD, pliki itp....)

ps „SYF” to masz w gatkach...?

Jeszcze go nie oglądałem na swoim systemie bez suba ponieważ paczka przyszła wczoraj po 15:00 a ja o 14:00 wyjechałem do pracy... dziś go se na spokojnie obejrzę, i zobaczymy jak dźwięk wypadnie... czy jest tak denny czy jednak robi robotę... a jeżeli robi to tym bardziej musze kupić suba...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
4 minuty temu, RAF77 napisał:

Mega, mega, to będzie jak kupisz subwoofer emoji3.png

Pisałem ze kupię to kupię... wszystko w swoim czasie... najpierw trzeba się zdecydować który... tak jak w sąsiednim temacie najpierw trzeba wybrać który.., zakup to formalność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, RAF77 napisał:

ale jak masz dużo kasy, to sb4000

Różnica w cenie między tymi subami to 2100zł więc tragedii nie ma. Warto jednak samemu przekonać się, który z tych subwooferów sprawdzi się lepiej w docelowym pomieszczeniu. U mnie warunki akustyczne sprawiły, że w zupełności wystarczył sb3000 a jego mocy w 100% nigdy nie wykorzystam. No i nie obyło się bez żmudnej kalibracji. SB4000 sprawiłby więcej problemów niż pożytku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, daniel-de napisał:

U mnie warunki akustyczne sprawiły, że w zupełności wystarczył sb3000 a jego mocy w 100% nigdy nie wykorzystam. No i nie obyło się bez żmudnej kalibracji. SB4000 sprawiłby więcej problemów niż pożytku.

te Pinokio... nos Ci rośnie. Im lepszy sub tym mniej problemów i większa możliwość korekcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fetek napisał:

Im lepszy sub tym mniej problemów i większa możliwość korekcji

Nie zrozumiałeś sensu mojej wypowiedzi. Nie mówię tu o problemach wynikających z samego faktu, iż subwoofer jest lepszy ale z tego, że skrótowo ujmując jest zbyt mocny co powoduje problemy z bardziej skomplikowaną korekcją a przez to niewykorzystaniem jego potencjału w pomieszczeniu specjalnie nie przystosowanym. Inaczej rzecz ujmując ja tej "lepszości" sb4000 nie jestem w stanie w obecnych warunkach wykorzystać dlatego zdecydowałem się na zakup niższego modelu mając przy okazji mniejszy problem z jego kalibracją. I nie mówię tu o kalibracji za pomocą aplikacji bo z tego co pamiętam oba subwoofery miały identyczne możliwości w tym zakresie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez daniel-de
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, daniel-de napisał:

Nie zrozumiałeś sensu mojej wypowiedzi. Nie mówię tu o problemach wynikających z samego faktu, iż subwoofer jest lepszy ale z tego, że skrótowo ujmując jest zbyt mocny co powoduje problemy z bardziej skomplikowaną korekcją a przez to niewykorzystaniem jego potencjału w pomieszczeniu specjalnie nie przystosowanym. Inaczej rzecz ujmując ja tej "lepszości" sb4000 nie jestem w stanie w obecnych warunkach wykorzystać dlatego zdecydowałem się na zakup niższego modelu mając przy okazji mniejszy problem z jego kalibracją. I nie mówię tu o kalibracji za pomocą aplikacji bo z tego co pamiętam oba subwoofery miały identyczne możliwości w tym zakresie.

Wiem że nie potrafisz tego uzasadnić ale chociaż spróbuj, nie będę się czepiał o pierdoły..

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, fetek napisał:

Wiem że nie potrafisz tego uzasadnić ale chociaż spróbuj,

Nie wiem czego nie potrafię twoim zdaniem uzasadnić. Właśnie wyjaśniłem ci moją poprzednią myśl. To raczej ty nie potrafisz tego zrozumieć więc nie ma po co dalej ciągnąć tej rozmowy. Tu nie ma jakiejś szczególnie trudnej do pojęcia filozofii. Parafrazując można powiedzieć, że obsługa łopaty jest dużo prostsza i nie sprawia problemów w porównaniu do obsługo koparki, która wymaga jednak dużo większej wiedzy i warunków a co za tym idzie jest bardziej problematyczna. Pisałem już w jakimś wątku, że taki REL T5 był prawie idealnym subwooferem jeśli chodzi o kalibrację i ustawienie. Grał dobrze praktycznie wszędzie tam gdzie stał i nie wymagał jakiś szczególnie dużych problemów kalibracyjnych. Z svs sb300 problemów było dużo więcej a przecież jak głosi tutejsza mądrość forumowa jest nieporównywalnie lepszym subwooferem od Rela T5. Tym samym twoja prostacka teoria jakoby z lepszym subwooferem było mniej problemów legła w gruzach. Chociażby dlatego, że w twojej teorii brak jest obiektywnych czynników definiujących tą lepszość. To są tylko puste słowa nie poparte żadną argumentacją. To że coś jest większe, mocniejsze ładniejsze, itd. nie oznacza, że jest lepsze. Ponadto rozpatrywanie tej lepszości w oderwaniu od celu do jakiego będziemy używać danego subwoofera a przede wszystkim warunków w jakich będzie on pracował jest całkowicie oderwane od rzeczywistości. Więc nie wpieraj komuś, że czegoś nie potrafi skoro ty tego nie jesteś w stanie tego pojąć. I rzeczywiście nie masz co czepiać się pierdołów bo pierdoły opowiadasz i szukasz zwykłej zaczepki zamiast normalnie dyskutować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez daniel-de
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, daniel-de napisał:

To że coś jest większe, mocniejsze ładniejsze, itd. nie oznacza, że jest lepsze.

czyli SB3000 jest lepszy od SB4000 i pewno jeszcze pb 16 ultra... idąc dalej to od SB3000 będzie lepszy SB2000 a od niego SB1000....

Każdy głośnik, zwłaszcza subniskotonowy trzeba nie tylko napędzić ale i zatrzymać, do tego jest potrzebna moc. Im szybciej wygasisz głośnik tym mniejsze ryzyko nałożenia fal, niepotrzebnego wzbudzenia pomieszania, modów itd.

Im większy masz zapas SPL, im więcej masz mocy tym mocniejszych korekt głośnika możesz używać bo po prostu masz zapas i nie zajedziesz głośnika ani końcówki.

Analogicznie w drugą stronę, im więcej dajesz w palnik tym większe masz wychylenia membrany i obciążenie końcówki co po prostu generuje zniekształcania.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, fetek napisał:

czyli SB3000 jest lepszy od SB4000 i pewno jeszcze pb 16 ultra... idąc dalej to od SB3000 będzie lepszy SB2000 a od niego SB1000....

Jeśli wyłącznym wyznacznikiem tej lepszości są dane techniczne to oczywiście, że nie. Ale biorąc pod uwagę zastosowanie i warunki pracy to faktycznie może okazać się że SB3000 będzie lepszym rozwiązaniem od SB4000. O tym pisałem uzasadniając mój wybór zakupowy. Z pozostałymi twoimi spostrzeżeniami całkowicie się z tobą zgadzam gdyż opierają się o dane techniczne i proste prawa fizyki. Jednak oprócz mocy należy brać także pod uwagę wielkość membrany i konstrukcję głośnika. Dlatego Rel t5 jest tak szybki (szybszy od sb3000 i 4000 razem wziętych) a wcale nie jest mocny (w porównaniu do nich można powiedzieć, że jest cherlawy). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czego nie potrafię twoim zdaniem uzasadnić. Właśnie wyjaśniłem ci moją poprzednią myśl. To raczej ty nie potrafisz tego zrozumieć więc nie ma po co dalej ciągnąć tej rozmowy. Tu nie ma jakiejś szczególnie trudnej do pojęcia filozofii. Parafrazując można powiedzieć, że obsługa łopaty jest dużo prostsza i nie sprawia problemów w porównaniu do obsługo koparki, która wymaga jednak dużo większej wiedzy i warunków a co za tym idzie jest bardziej problematyczna. Pisałem już w jakimś wątku, że taki REL T5 był prawie idealnym subwooferem jeśli chodzi o kalibrację i ustawienie. Grał dobrze praktycznie wszędzie tam gdzie stał i nie wymagał jakiś szczególnie dużych problemów kalibracyjnych. Z svs sb300 problemów było dużo więcej a przecież jak głosi tutejsza mądrość forumowa jest nieporównywalnie lepszym subwooferem od Rela T5. Tym samym twoja prostacka teoria jakoby z lepszym subwooferem było mniej problemów legła w gruzach. Chociażby dlatego, że w twojej teorii brak jest obiektywnych czynników definiujących tą lepszość. To są tylko puste słowa nie poparte żadną argumentacją. To że coś jest większe, mocniejsze ładniejsze, itd. nie oznacza, że jest lepsze. Ponadto rozpatrywanie tej lepszości w oderwaniu od celu do jakiego będziemy używać danego subwoofera a przede wszystkim warunków w jakich będzie on pracował jest całkowicie oderwane od rzeczywistości. Więc nie wpieraj komuś, że czegoś nie potrafi skoro ty tego nie jesteś w stanie tego pojąć. I rzeczywiście nie masz co czepiać się pierdołów bo pierdoły opowiadasz i szukasz zwykłej zaczepki zamiast normalnie dyskutować.
Ja myślę, że u Ciebie problemem jest pomieszczenie a nie wielkość subwoofera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, RAF77 napisał:

Ja myślę, że u Ciebie problemem jest pomieszczenie a nie wielkość subwoofera.

Oczywiście, że tak. Pomieszczenie wzbudza bas i powoduje jego nierównomierną charakterystykę a niestety nie mogę zastosować żadnych ustrojów gdyż jest to zwykły salon z kuchnią. Sytuację poprawia drugi subwoofer ale nie mam gdzie go postawić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, daniel-de napisał:
Sytuację poprawia drugi subwoofer ale nie mam gdzie go postawić. 

Nie kieruj sie typowym „symetrycznym“ frontowym ustawieniem subwooferow, ktore najczesciej jest dyktowane „optyka“. Jesli jestes gotow zaakceptowac inne ustawienia na korzysc dzwieku, to mozesz wyprobowac bardziej „niekonwencjonalne“ setupy, np. na bocznych, przeciwleglych scianach, i to nawet przesuniete a nie symetrycznie. Moze takie podejscie ulatwi ci znalezienie miejsca na dwa subwoofery.

 

Taki setup na pewno nie jest taki prosty i wymaga cocnieco zaangazowania, zrozumienia wspolpracy tak rozmieszczonych subwooferow (szczegolnie tematu opoznienia, zgranie fazowe,..) i optymalnie wymaga mikrofonu (wystarczy najprostszy zmajstrowany), ale wynik koncowy jest bardzo dobry.

 

Ale to nic dla tych, ktorzy sie tylko onanizuja moca suba w kilowatach i „jebnieciem w klate“ przy pierdnieciu dinozalra ?

 

Jest wiele informacji na ten temat w sieci (jak rozmieszczac wiele subwooferow w jednym pomieszczeniu)

 

Tutaj tylko przyklad

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

IMG_2375.thumb.png.fee72c0b6d1c702a5fea334061d3cd65.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xajas napisał:

Nie kieruj sie typowym „symetrycznym“ frontowym ustawieniem subwooferow

Oczywiście. Symetryczne ustawienie subwooferów nie wchodziło absolutnie w grę z uwagi na brak miejsca. Poprawa jakości basu była przy ustawieniu dwóch subwooferów ustawionych po przekątnej. Jest to jedynie miejsce, w którym mógłby stać drugi subwoofer połączony bezprzewodowo ale brak zgody architektki wnętrz ?. Jestem więc w pełni świadom ułomności obecnego ustawienia i pójścia na pewne kompromisy związane z akustyką pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
..ale brak zgody architektki wnętrz . Jestem więc w pełni świadom ułomności obecnego ustawienia i pójścia na pewne kompromisy związane z akustyką pomieszczenia.

Rozumiem, nie wszystko mozna rozwiazac przez uzycie DSP
Domowa harmonia jest wazniejsza, tak trzymac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, daniel-de napisał:

Jest to jedynie miejsce, w którym mógłby stać drugi subwoofer połączony bezprzewodowo ale brak zgody architektki wnętrz

Ustawienie kolumn frontowych też narzuciła?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, burz napisał:

Ustawienie kolumn frontowych też narzuciła?

Jakby mogła to pewnie w piwnicy by stały ? .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zaadaptowana piwnica wcale nie jest taka zla.

Jak zaczniesz zbyt czesto znikac w piwnicy, zmieni zdanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, daniel-de napisał:

ale brak zgody architektki wnętrz ?

Jestem pewny, ze jak architektka wnętrz chce sobie wstawić jakiś badziew wystrojowy, to się nikogo o zdanie nie pyta. stawia i już "bo na pewno będzie ładnie". Jedyne o co się możesz wtedy pewnie zapytać, to "gdzie są moje pantofle ?"  ?

Zdrowych Świąt ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.04.2020 o 23:24, daniel-de napisał:

Ale biorąc pod uwagę zastosowanie i warunki pracy to faktycznie może okazać się że SB3000 będzie lepszym rozwiązaniem od SB4000

nie będzie, SB4000 to mimo wszystko inna liga przetwornika.

Twoja filozofia jest błędna bo opierasz się jak to sam mówisz na danych katalogowych a nie na tym co dostarczają same konstrukcje. Prosto mówiąc możesz mieć bardzo dobry głośnik, który w Twoim pomieszczeniu będzie miał problemy bo akurat idealnie wstrzeli się w Twoje mody, inny gówniany produkt zagra POZORNIE lepiej bo jego rezonans własny będzie w węźle albo strzałce negatywnej.

Dla przykładu u mnie druga harmoniczna modu osiowego największe podbicie ma na 10'' seasie, najmniejsze na 8'' seas excel a średnie na 12'' eton hex czyli największy i kilkukrotnie mocniejszy głośnik w małym pomieszczeniu radzi sobie nie najgorzej.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, fetek napisał:

nie będzie, SB4000 to mimo wszystko inna liga przetwornika.

Twoja filozofia jest błędna

Niestety będzie, był i jest lepszym rozwiązaniem. I nie jest to filozofia a wynik doświadczeń po przeprowadzonej kalibracji obu subwooferów. Bez kalibracji te subwoofery w ogóle nie nadają się do słuchania muzyki w trudnych akustycznie pomieszczeniach. Gdyby było inaczej na miejscu sb-3000 stałby sb-4000. Nie stoi dlatego, że wyższą jakość basu sumując wyniki kino - stereo (a gram na dwóch różnych systemach) zaprezentował sb-3000. Jeśli miałbym rozpatrywać suba wyłącznie do kina i w dedykowanym pomieszczeniu to oczywiście wybrałbym sb-4000. I jak już wielokrotnie pisałem kompletnie nie interesują mnie dane techniczne bo mając dwuletnie doświadczenie z Relem t5 (a ten nie bryluje jeśli chodzi o dane techniczne) to uważam, że jest on genialnym subikiem i pod pewnymi względami bijącym na głowę obecnie posiadanego sb-3000. A przecież tych dwóch subwooferów nie ma nawet co porównywać ze sobą. Dlaczego tak jest, ano dla tego, że każdy z nich został zbudowany pod kątem innych zastosowań. Dlatego też nawet najlepszy na świecie subwoofer kosztujący majątek nie będzie najlepszy zawsze i wszędzie bo nie ma rzeczy w pełni uniwersalnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez daniel-de
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, max720 napisał:

O subwooferach jest inny watak !!! 

To poczytaj w tym wątku coś o subwooferach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, daniel-de napisał:

I nie jest to filozofia a wynik doświadczeń po przeprowadzonej kalibracji obu subwooferów.

jest filozofią, robiłeś doświadczanie i niczego się nie nauczyłeś. Co najwyżej coś zrozumiałeś ale wnioski i tak wyciągnąłeś błędne.

1 godzinę temu, daniel-de napisał:

Bez kalibracji te subwoofery w ogóle nie nadają się do słuchania muzyki w trudnych akustycznie pomieszczeniach

w trudnych pomieszczeniach tylko sprzęty bliskiego pola, cała reszta zagra źle.

1 godzinę temu, daniel-de napisał:

to uważam, że jest on genialnym subikiem

Bo to subik do lekkiego uzupełnienia stereo, słaby ale szybki sztywny przetwornik o niskim skoku.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, fetek napisał:

ale wnioski i tak wyciągnąłeś błędne.

Ważniejsze, że te "błędne" wnioski pozwoliły na osiągnięcie lepszej jakości brzmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez daniel-de
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.