Skocz do zawartości
IGNORED

Nasze instalacje KD niech nas zobaczą:)


norwidos

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego Zbig. Teoretyzujesz czy mowisz z doświadczenia?

Jeśli to pierwsze, to może najpierw zrób porównanie a potem się wypowiadaj.

A jeżeli to drugie to co wtedy?

 

Może byś tak łaskawie napisał czego dotyczy Twoja uwaga?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozumieć ten zysk 6db przy dodaniu suba opisany w tym linku z innego wątku?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belfi bardzo fajne, przytulne pomieszczenie Ci wyszło, gratulacje. Widać, że włożyłeś sporo wysiłku, ale połączyłeś moim zdaniem w udany sposób estetykę pokoju i jego funkcjonalność do codziennego życia z kinem.

 

Mam dwa pytania.

Po pierwsze jaka jest różnica w dźwięku z Jamo które miałeś do obecnego nagłośnienia w muzyce stereo, a także jaka jest różnica dźwięku w kinie ?

 

Jedynie czego mi brakuje to jeszcze niższego zejścia, drżenia.

Nie potrzeba mi więcej basu. Najniższe rejestry uzyskuje dopiero przy mocnym podgloszeniu co pozwala uzyskać drżenie kanapy ale wtedy jest tez nadmiar wyższego basu.

Chciałbym zejść niżej przy normalnym poziomie odsłuchu.

To jest typowy objaw za małego suba, po prostu on już nie ma odpowiedniej siły na samym dole, nie ma już ciśnienia. Podkręcamy bas aby poczuć drżenie kanapy, poczuć go fizycznie, a w tym czasie wyższy bas już wali po uszach, jest go za dużo.

Dlatego ja miałem suba 10", potem przyszedł 12" i też niby mocny Velodyne SPL, a obecnie jest już 15". Większego nie kupię tylko dlatego bo mi się do pokoju nie zmieści.

 

Jeszcze jedna rada, jak chcesz bardziej czuć drżenie podłogi kup sub z głośnikiem skierowanym do dołu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belfi bardzo fajne, przytulne pomieszczenie Ci wyszło, gratulacje. Widać, że włożyłeś sporo wysiłku, ale połączyłeś moim zdaniem w udany sposób estetykę pokoju i jego funkcjonalność do codziennego życia z kinem.

 

Mam dwa pytania.

Po pierwsze jaka jest różnica w dźwięku z Jamo które miałeś do obecnego nagłośnienia w muzyce stereo, a także jaka jest różnica dźwięku w kinie ?

 

 

To jest typowy objaw za małego suba, po prostu on już nie ma odpowiedniej siły na samym dole, nie ma już ciśnienia. Podkręcamy bas aby poczuć drżenie kanapy, poczuć go fizycznie, a w tym czasie wyższy bas już wali po uszach, jest go za dużo.

Dlatego ja miałem suba 10", potem przyszedł 12" i też niby mocny Velodyne SPL, a obecnie jest już 15". Większego nie kupię tylko dlatego bo mi się do pokoju nie zmieści.

 

Jeszcze jedna rada, jak chcesz bardziej czuć drżenie podłogi kup sub z głośnikiem skierowanym do dołu.

Proszę Sobie wziąć na testy Velodyne DD 12 + i nic więcej nie trzeba... mam przetestowane.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu schodzicie z tematu i za niedlugo dojdzie sie do subow po 50 tys za sztuke.... "dd12 i nic wiecej nie trzeba", a ja ci powiem ze znajda sie tacy ktorym bedzie trzeba drugiego takiego samego wiec lepiej zostawic ten temat... dodanie drugiego suba nie zmienia max zejscia ale podnosi glosnosc przy jego najnizszych rejestrach wiec jak tam przy 15hz jest -6 to przy drugim bedzie mniej... a co do lokalizacji, swojego nie zlokalizuje a mam jednego, moze dlatego ze ma dwie membrany... a teraz wklejac fajne foty jak te wyzej i nie schodzic z tematu :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytania.

Po pierwsze jaka jest różnica w dźwięku z Jamo które miałeś do obecnego nagłośnienia w muzyce stereo, a także jaka jest różnica dźwięku w kinie ?

 

Nie testowałem obu zestawów w obecnym, większym i lepiej przygotowanym akustycznie, pomiesczeniu, gdzie byc może JC11 rozwineły by skrzydła.

Wklejam poglądowo jak to wyglądało w poprzednim lokum, tam udało mi się troche potestować oba.

Trzeba zaznaczyć, że test był na amplitunerze który nie potarfi wyciągnąć wszytskiego z Jamo Concert 11, przede wszytskim w stereo i pewnie tym samym w kinie. Twierdzę że Jamo Concert set marnował się u mnie, stąd jego sprzedaż

 

Zważając na to:

 

ad1:

mimo elektroniki do kina, w odsłuchu stereo JC11 grały zdecydowanie lepiej w każdym aspekcie, szczególnie przestrzeni, oderwania się dźwieku od kolumn, parametrów sceny, barwy.

Grały same (bez suba) schodząc nisko. Wzmak stereo na pewno pokazałby na co je stać.

Jamo D500 grają od 80hz, do słuchania muzyki konieczne było włączenie suba. Muszę przyznać, że i tak miło mnie zaskoczyły. Grają bardziej analitycznie, bardziej sucho, twardo, ale np bez problemu dają lokalizację wokalu w centrum sceny a dźwięk nie jest "przyklejony" do kolumn czego oczekiwałem. Do rekreacyjnego słuchnia są dle mnie wystarczjące.

 

ad2

w kinie obe zestawy były odcięte przy 80hz.

najlepszym stwierdzeniem będzie, że Jamo D500 nie grają gorzej, co jet niewatpliwie ogromną zaletą zważając na ich cenę. Nie mam żadnego niedosytu.

Grają bardzo dynamicznie, analitycznie, przy bardzo głośnych poziomach może troche za ostro, przy Jamo Concert tego nie było, ale mówię o poziomach przy których normalnie nie da się oglądać filmu.

Szukałem zestawu 100% do kina i myślę że to świetny wybór, tu właśnie się sprawdzają, nie są drogie i można większą kwotę przeznaczyć na sub, który w kinie jest ogromnie ważny i daje najwięcej frajdy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6930-0-09460700-1486397203_thumb.jpg

post-6930-0-65229200-1486397207_thumb.jpg

post-6930-0-32300000-1486397213_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie ten zestaw Jamo D500 nie jest jakiś drogi, pięć głośników 5 tyś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Zbig. Teoretyzujesz czy mowisz z doświadczenia?

Jeśli to pierwsze, to może najpierw zrób porównanie a potem się wypowiadaj.

 

słuchamy; napisz o swoich doświadczeniach z 2 lub wiecej sub'ami i ich set upie. Ze wpisu wnioskuje ze masz duze doświadczenie w ich prawidłowym kalibrowaniu z reszta systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś specjalny kabel hdmi polecacie do projektora bo będę właśnie w ścianie go montował tzn dwa bo przyszłościowo nie wiem gdzie będzie i jeden minimum 8m a drugi 5m, Coś możecie polecić? Chodiz mi o tani model, ale jakiś sprawdzony.

Chciałbym zapytać także jaki projektor za ok 3 tyś zlotych polecacie oraz ekran rozwijany (szary czy biały?). Sala w piwnicy więc nasłonecznienie można powiedzieć wręcz zerowe. Ściany i tak będę malować wszystkie na ciemny szary kolor. Na podłodze będzie wykładzina.Doi zneutralizowania pogłosu bede sie bawił chyba w dywany na scianie albo cos jescze nie wiem albo panele akustyczne zobaczę jak z kasą wyjdzie, bo budowa domu trwa i już pełno $$$$ poszło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny: Monitor Audio PL500II oraz Franco Serblin Accordo Essence ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: DIY by Pan Waldemar + Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: Transparent Audio Reference 2x4m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 4x Wireworld Aurora 7.2, Ekran: Adeo Velvet 135" Projektor:JVC X7900/RS540 4K::: Amplituner:Onkyo TX-RZ50 + NAD M25 + NAD C352 Kolumny Dolby Atmos 7.4.2: Monitor Audio PL500II (front) ,Franco Serblin Accordo Essence (boki) Focal Chorus 806(tył, sufit), Monitor Audio PLC3500II (centralny), 4x SW800V (Subwoofer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo tez zalezy od akustyki pomieszczenia i poprawnego rozmieszczenia suba czy bas jest słyszalny z kąt dochodzi czy nie sam robiłem testy u siebie. Moim zdanie przy lipnej akustyce czy złym rozmieszczeniu więcej subów może popsuć brzmienie niż je poprawić dla tego dla głośnika niskotonowego nie ma żadnych kryteriów gdzie powinien stać jedynie trza eksperymentować czytałem że jak nie ma miejsca powinien stać w linij z kolumnami przednimi i u mnie to sie sprawdziło bo za fotelem i 30cm od ściany miałem dudnienie nie bas

 

Podstawa jest możliwie najlepsza lokalizacja i pasywna adaptacja akustyczna pomieszczenia aby moc dalej "wygładzać" charakterystykę pomieszczenia. Pomimo ze pewnych problemow (dużych dołków dB) nie da sie do końca zniwelować to efekt końcowy moze byc kapitalny.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie ten zestaw Jamo D500 nie jest jakiś drogi, pięć głośników 5 tyś.

Byłem gotów przeznaczyć więcej kasy na nowy zestaw.

Koniecznie chciałem wiszące, pytałem tu na forum o radę.

Nikt nie miał doświadczenia z tym sprzętem.

Rozważałem jeszcze większy zestaw Jamo D600, 5.0 wychodził ok 8tys, ale przy braku jakichkolwiek opini zdecydowałem nie wydawać takiej kwoty.

I dobrze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdanie przy lipnej akustyce czy złym rozmieszczeniu więcej subów może popsuć brzmienie niż je poprawić

W niskich częstotliwościach problemy z akustyką są w 99% związane z modami pomieszczenia - dokładanie kolejnych źródeł dźwięku raczej utrudni znalezienie rozwiązania - o wiele łatwiej bedzie poszukać optymalnego ustawienia dla jednego suba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
A nie lepszy jeden większy?
W niskich częstotliwościach problemy z akustyką są w 99% związane z modami pomieszczenia - dokładanie kolejnych źródeł dźwięku raczej utrudni znalezienie rozwiązania - o wiele łatwiej bedzie poszukać optymalnego ustawienia dla jednego suba.

 

Wszystkie problemy wynikające z nierównomierności odpowiedzi pomieszczenia pozostaną bez zmian, a agresywna autokalibracja z reguły pogarsza sprawę (garbage-in garbage-out). Jeden sub, nawet poprawnie ustawiony, generuje nierównomierności rzędu 30dB pomiędzy miejscami odsłuchu - tak naprawdę, to optymalne miejsce odsłuchu istnieje tylko dla jednego widza. Ale nawet wtedy wymaga silnej ingerencji autokalibracji, która dokłada problemów, szczególnie w cz. podziału.

 

Poczytaj o metodach optymalizacji przetwarzania niskich częstotliwości i niwelacji wpływu modów wg Toole’a, Welti’ego lub Geddesa. Przy pomocy 2 subów można znacząco "spłaszczyć" i wyrównać charakterystykę basu wyłącznie na drodze akustycznej tj. bez jakiejkolwiek ingerencji elektronicznej. Przy 3-4 subach i niewielkiej pomocy DSP można uzyskać płaską jak stół charakterystykę dla wszystkich widzów zarówno w szerokości jak i długości pomieszczenia.

 

Nie wiem, czy to dobrze zrozumiałem, ale przy 15 stopniach wyszło mi, że 100" powinno się oglądać z odległości 4,73 m.

 

Odległość od ekranu determinuje kąt w płaszczyźnie poziomej, który referencyjnie powinien wynosić (dla formatu 2.40:1) ok. 43ᴼ (THX 50ᴼ). Kąt w pionie, podobnie jak w poziomie, nie jest krytyczny i może wynosić do 20 stopni. Jak już wielokrotnie pisałem, wielkość ekranu dobiera się uwzględniając przede wszystkim odległości widza od ekranu, a ta z kolei wynika z prostych zasad akustycznych.

 

co mi z jednego wiekszego/mocniejszego jak bede slyszal skad dochodzi bass

 

Nawiązując do komentarza Zbiga, zakładając poprawne ustawienie, instalację i kalibrację nie jest możliwe żebyś słyszał skąd dochodzi bas. Jeżeli słyszysz, to najpewniej sub jest niewłaściwie umiejscowiony, jest przeciążany albo masz źle ustawione parametry zarządzania basem w ampli.

 

można by spróbować z drugim w którym odcinamy górną granicę pasma bardzo nisko aby pracował tylko w najniższych rejestrach, których brakuje.

 

Podobną koncepcję wykorzystuje się w instalacjach z subami balansującymi, ale kalibracja takiego układu wymaga ręcznych pomiarów z uśrednianiem przestrzennym, wydajnych procesorów DSP i skomplikowanych zestawów pomiarowych. Nie do ogarnięcia dla przeciętnego użytkownika i jego amplitunera. W prostej aplikacji będzie więcej problemów, niż zysków z uwagi na selektywne pobudzanie modów zamiast ich "wygaszania".

 

Moim zdanie przy lipnej akustyce czy złym rozmieszczeniu więcej subów może popsuć brzmienie niż je poprawić

 

Co do rozmieszczenia to prawda. Co do akustyki to jest zupełnie odwrotnie, pod warunkiem ustawienia subów zgodnie ze sztuką. Jak napisał will66 rozmieszczenie to podstawa.

 

A jak rozumieć ten zysk 6db przy dodaniu suba opisany w tym linku z innego wątku?

 

Przy ustawieniu 4 subów na środkach ścian zysk SPL wynosi … 0dB. Trzeba to brać pod uwagę przy wyborze takiego ustawienia, a jest to jedno z najlepszych ustawień.

 

i znowu schodzicie z tematu i za niedlugo dojdzie sie do subow po 50 tys za sztuke

 

Wystarczy kilkakrotnie mniej by mieć biegunowo lepszy bas od tego, który generuje jeden sub za 50 tysięcy.

Edytowane przez Magog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pomocy 2 subów można znacząco "spłaszczyć" i wyrównać charakterystykę basu wyłącznie na drodze akustycznej tj. bez jakiejkolwiek ingerencji elektronicznej.

Ale to chyba nie przez ustawienie zgodnie z "kanonem" stereo, i raczej bez precyzyjnej regulacji fazy się nie obędzie?

 

Jeden sub, nawet poprawnie ustawiony, generuje nierównomierności rzędu 30dB pomiędzy miejscami odsłuchu - tak naprawdę, to optymalne miejsce odsłuchu istnieje tylko dla jednego widza.

Czyli w klasycznej sytuacji, gdy widzów jest maksymalnie dwóch, nie licząc psów, przy czym wagę do akustyki przywiązuje tylko jeden z nich, nie ma się co napinać i jeden dobrze ustawiony wystarczy?

 

To Erskine Group to jakieś kontynentalne Stany, zgadując straszliwej estetyce w portfolio?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę wrzucam zdjęcie z projekcji,

Rolety zewnętrzne zasunięte, żadnego źródła światła poza projektorem, zdjęcia z iPhona 6S, niestety nie oddaje to rzeczywistości,

robiąc zdjęcie mogę wybrać obszar wg którego aparat ustawi jasność i albo uzyskać bardziej ciemne lub bardziej rozjaśnione zdjęcie.

ale poglądowo wystarczy.

Sufit jest rozświetlany przy jasnych scenach ale nie przeszkadza to w oglądaniu, nie rozprasza mojej uwagi

 

.

 

.

 

z LEDów nie korzystam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6930-0-79401900-1486417766_thumb.jpg

post-6930-0-97789000-1486417770_thumb.jpg

post-6930-0-08149400-1486417775_thumb.jpg

post-6930-0-69500700-1486417821_thumb.jpg

post-6930-0-18986700-1486417826_thumb.jpg

post-6930-0-60391700-1486417830_thumb.jpg

post-6930-0-98552300-1486417833_thumb.jpg

post-6930-0-01875600-1486417838_thumb.jpg

post-6930-0-04183400-1486417868_thumb.jpg

post-6930-0-48861200-1486417872_thumb.jpg

post-6930-0-63085200-1486417912_thumb.jpg

post-6930-0-73169300-1486417917_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez belfi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wygląda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny: Monitor Audio PL500II oraz Franco Serblin Accordo Essence ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: DIY by Pan Waldemar + Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: Transparent Audio Reference 2x4m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 4x Wireworld Aurora 7.2, Ekran: Adeo Velvet 135" Projektor:JVC X7900/RS540 4K::: Amplituner:Onkyo TX-RZ50 + NAD M25 + NAD C352 Kolumny Dolby Atmos 7.4.2: Monitor Audio PL500II (front) ,Franco Serblin Accordo Essence (boki) Focal Chorus 806(tył, sufit), Monitor Audio PLC3500II (centralny), 4x SW800V (Subwoofer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
Ale to chyba nie przez ustawienie zgodnie z "kanonem" stereo, i raczej bez precyzyjnej regulacji fazy się nie obędzie?

 

W stereo, obie kolumny musiałyby odtwarzać ten sam sygnał i to w fazie - warunki te chyba nie występują w klasycznym materiale muzycznym. Jedynym rozwiązaniem stereo, w którym można skorzystać z tej metody jest instalacja oparta na monitorach i dwóch subach pokrywających najniższe pasmo. Ewentualnie kupno Infinity IRS Beta.

 

Czyli w klasycznej sytuacji...

 

Moim zdaniem nie jest istotne kto przywiązuje wagę do akustyki, ale wrażenia, jakich doświadcza się w trakcie projekcji. Widz oddalony od MLP nawet o kilkanaście cm może w ogóle nie doświadczać głównych efektów kinowych - w jego miejscu basu może prawie nie być. A przecież chodzi o to, aby każdy miał jednakową frajdę, nie tylko ten siedzący w MLP. Oczywiście wszystko jest kwestią wyboru, zarówno "straszliwa" estetyka Erskine Group, jak i oglądanie filmów bez efektów ;-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Magog'iem, w moim KD zaczynałem od 1 sub'a i wydawało mi sie ze jest super. Jednak po dołożeniu drugiego i znalezieniu miejsc dla nich, różnica w odbiorze basu jest diametralna: jest równy, wrażenie ze jest dookolny, nieograniczony, mam 4-6 miejsc w 2 rzędach i w każdym rzędzie odbiór jest rowny, wzrosła tez potęga doznań i czystość przekazu.

Jak dla mnie only in plus, słyszalne zmiany nawet na ucho nie wdając sie w szczegóły charakterystyki.

Jednak to wszystko wyzej przy założeniu ze mankamenty akustyczne pomieszczenia zostały "załatwione" najpierw pasywna adaptacja mając na uwadze uważne pozycjonowanie kolumn i miejsca© odsluchowych.

 

Wg mnie stosowanie aktywnych systemów typu dsp w nieprzygotowanych pomieszczeniach ze/lub zła akustyka to wprowadzanie słonia do składu porcelany- w odniesieniu do skali jakosci dźwięki jaka mozna osiągnąć robiąc rzeczy po kolei od A do Z.....

 

Jeżeli chodzi o 'straszliwa' estetykę Erisikna to mysle, ze to u nas- niestety- jest ona straszna....

Dla mnie ich dokonania to klasyka i przykład dojrzałego hobby z profesjonalnym podejściem- wiele z tych kin domowych to perełki....o stosowanej tam amplifikacji juz nie wspomnę....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Wszystkie problemy wynikające z nierównomierności odpowiedzi pomieszczenia pozostaną bez zmian, a agresywna autokalibracja z reguły pogarsza sprawę (garbage-in garbage-out). Jeden sub, nawet poprawnie ustawiony, generuje nierównomierności rzędu 30dB pomiędzy miejscami odsłuchu - tak naprawdę, to optymalne miejsce odsłuchu istnieje tylko dla jednego widza. Ale nawet wtedy wymaga silnej ingerencji autokalibracji, która dokłada problemów, szczególnie w cz. podziału.

 

Poczytaj o metodach optymalizacji przetwarzania niskich częstotliwości i niwelacji wpływu modów wg Toole’a, Welti’ego lub Geddesa. Przy pomocy 2 subów można znacząco "spłaszczyć" i wyrównać charakterystykę basu wyłącznie na drodze akustycznej tj. bez jakiejkolwiek ingerencji elektronicznej. Przy 3-4 subach i niewielkiej pomocy DSP można uzyskać płaską jak stół charakterystykę dla wszystkich widzów zarówno w szerokości jak i długości pomieszczenia.

 

 

 

Odległość od ekranu determinuje kąt w płaszczyźnie poziomej, który referencyjnie powinien wynosić (dla formatu 2.40:1) ok. 43ᴼ (THX 50ᴼ). Kąt w pionie, podobnie jak w poziomie, nie jest krytyczny i może wynosić do 20 stopni. Jak już wielokrotnie pisałem, wielkość ekranu dobiera się uwzględniając przede wszystkim odległości widza od ekranu, a ta z kolei wynika z prostych zasad akustycznych.

 

 

 

Nawiązując do komentarza Zbiga, zakładając poprawne ustawienie, instalację i kalibrację nie jest możliwe żebyś słyszał skąd dochodzi bas. Jeżeli słyszysz, to najpewniej sub jest niewłaściwie umiejscowiony, jest przeciążany albo masz źle ustawione parametry zarządzania basem w ampli.

 

 

 

Podobną koncepcję wykorzystuje się w instalacjach z subami balansującymi, ale kalibracja takiego układu wymaga ręcznych pomiarów z uśrednianiem przestrzennym, wydajnych procesorów DSP i skomplikowanych zestawów pomiarowych. Nie do ogarnięcia dla przeciętnego użytkownika i jego amplitunera. W prostej aplikacji będzie więcej problemów, niż zysków z uwagi na selektywne pobudzanie modów zamiast ich "wygaszania".

 

 

 

Co do rozmieszczenia to prawda. Co do akustyki to jest zupełnie odwrotnie, pod warunkiem ustawienia subów zgodnie ze sztuką. Jak napisał will66 rozmieszczenie to podstawa.

 

 

 

Przy ustawieniu 4 subów na środkach ścian zysk SPL wynosi … 0dB. Trzeba to brać pod uwagę przy wyborze takiego ustawienia, a jest to jedno z najlepszych ustawień.

 

 

 

Wystarczy kilkakrotnie mniej by mieć biegunowo lepszy bas od tego, który generuje jeden sub za 50 tysięcy.

 

Dobrze ustawione i jest mozliwe. Nie bawilem sie w teoretyka kupilem drugi i po problemie.

A tak poza tym Twoje odp jakos sie malo kleja... piewr piszesz, ze jeden nawet dobrze ustawiony generuje nierowomiernosci ... a potem piszesz, ze poprawnie ustawionego nie mozna slyszec lokalizacji... hmmmm :)

Sam zdaje sie masz wiecej jak jeden sub ?? bo nie pamietam juz i to pewnie nie bez powodu ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez hifibloke

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tu nie ma co dużo dyskutować. Trzeba sobie kupić dwa postawić, posłuchać i się przekonać samemu ile daje drugi subwoofer.

(Ja mam 4 subwoofery

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dobrze ustawione i jest mozliwe. Nie bawilem sie w teoretyka kupilem drugi i po problemie.

A tak poza tym Twoje odp jakos sie malo kleja... piewr piszesz, ze jeden nawet dobrze ustawiony generuje nierowomiernosci ... a potem piszesz, ze poprawnie ustawionego nie mozna slyszec lokalizacji... hmmmm :)

Sam zdaje sie masz wiecej jak jeden sub ?? bo nie pamietam juz i to pewnie nie bez powodu ;)

 

Hmmmmm, wyglada na ze nie rozumiesz tego co napisal Magog, bo jest to w 100% correct...

 

A tak w ogole zeby nie ciagnąć tematu sub'ow w nieskończoność to w skrócie sa dwie drogi:

1. Kupujemy 1,2 lub więcej sub'ow, stawiamy jak pasuje do wnętrza i gramy myśląc, ze jest dobrze...

2. Kupujemy jak wyzej, ale drugi etap jest rozszerzony: adaptacja, ustawienie, kalibrowanie sub'ow, zszywanie pasma i z reszta kolumn, korekty, itd. No i wtedy jest raczej gwarancja ze gra gra dobrze......

 

Oczywiscie nie zawsze mozna, kazdy ma inne możliwości, finanse, WAF, nie zawsze sie chce tym bardziej ze drugi punkt w realizacji nie jest łatwy.

 

Jednak nie generalizujmy, nie gańmy kogos za cos ze cos robi i nie twórzmy teorii ze nie mozna inaczej.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tu nie ma co dużo dyskutować. Trzeba sobie kupić dwa postawić, posłuchać i się przekonać samemu ile daje drugi subwoofer.

(Ja mam 4 subwoofery ������)

Wielkich mecyji z kalibracją nie trzeba robić.

Nawet przy cichym oglądaniu telewizji potrafią tak nisko zejść, że uszy przytyka.

Podam przykład.

Serial "Poldark".

Oglądałem z żoną, całkiem cicho, jak to serial. Ale jak były sceny blisko kopalni miedzi, którą posiadał główny bohater, to odgłos pracy tych maszyn w kopalni był w tyle. Suby ta nisko schodziły żeby stworzyć ten dźwięk w tyle, że myślałem że to faktycznie na zewnątrz pracuje jakaś maszyna koło domu, w oddali. Dźwięk było czuć, a ledwo co słychać.

A tak w ogóle żeby pociągnąć temat i dalej zaśmiecać wątek to myślę że powinieneś dokupić jeszcze 4 suby - przy 8 efekt na bank będzie lepszy niż przy 4! No i żona podczas oglądania seriali będzie zachwycona! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jgx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś nie ma miejsca na drugiego to lepiej kupić jeden a większy niż kupowanie i stawianie,upychanie gdzie popadnie tylko dla szpanu bo nie którzy tak robią dla sztuki dobrze rozumiem?

A czy w małych pokojach do 10m też jest zalecane więcej subów w takim razie czy nie będzie dudnienia albo za dużo basu mimo ich skręcenia na minimum bo tak czytam i ogladam to w przeciętnych pokojach 20m starcza jeden sub z membraną 25 i 250W i to nie tylko RS robił o tym odcinek i to wspominał w KD tylko każdy podkreśla o poprawnym ustawieniu niż dodawaniu więcej w poradnikach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez spinacz66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś nie ma miejsca na drugiego to lepiej kupić jeden a większy niż kupowanie i stawianie,upychanie gdzie popadnie tylko dla szpanu bo nie którzy tak robią dla sztuki dobrze rozumiem?

Jak masz mały pokój zawsze można skasować meble - komode, szafe, ławe - stawiasz 4 suby a njlepiej 8 i masz z żoną frajde podczas oglądania seriali...Jeden sub to wiocha jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jgx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oglądam z około 4m ekran 110"

mogłoby być więc :)

 

W końcu ukończyłem moje kino domowe (salonowe)

Więcej info dotyczące akustyki zamieszczę w osobnym, moim wątku w dziale Akustyka

Sprzęt w profilu

zdjęcie robione telefonem w świetle mieszanym

 

kolejne

 

.

Załączone miniatury

 

10.JPG

9.JPG

8.JPG

7.JPG

5.JPG

6.JPG

5.JPG

4.JPG

3b.JPG

3a.JPG

3.JPG

2.JPG

1.JPG

11.JPG

12.JPG

Posiadasz może gdzieś zdjęcia z budowy?

Jaki materiał dokładnie użyłeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny: Monitor Audio PL500II oraz Franco Serblin Accordo Essence ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: DIY by Pan Waldemar + Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: Transparent Audio Reference 2x4m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 4x Wireworld Aurora 7.2, Ekran: Adeo Velvet 135" Projektor:JVC X7900/RS540 4K::: Amplituner:Onkyo TX-RZ50 + NAD M25 + NAD C352 Kolumny Dolby Atmos 7.4.2: Monitor Audio PL500II (front) ,Franco Serblin Accordo Essence (boki) Focal Chorus 806(tył, sufit), Monitor Audio PLC3500II (centralny), 4x SW800V (Subwoofer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

belfi

Dlaczego podświetlenie ekranu (diody pod ekranem) nie są jednakowego koloru - lewa vs prawa strona?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz mały pokój zawsze można skasować meble - komode, szafe, ławe - stawiasz 4 suby a njlepiej 8 i masz z żoną frajde podczas oglądania seriali...Jeden sub to wiocha jest.

ma kolega w 100 proc rację.

Każdy ma prawo do własnej decyzji,ale propagandę to powinien zostawić dla siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikomu nie polecam 4 subow.

Ale dwa suby z głośnikami 12" jak najbardziej.

 

Widzę, że was stasznie w oczy kuje te 4 subwoofery hehe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz mały pokój zawsze można skasować meble - komode, szafe, ławe - stawiasz 4 suby a njlepiej 8 i masz z żoną frajde podczas oglądania seriali...Jeden sub to wiocha jest.

 

 

standardowy wpis Usera jgx...zupelnie bez sensu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 32

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.