Jump to content
IGNORED

Das Wohltemperierte Klavier

pq

Recommended Posts

Wreszcie (pierwszy raz w życiu) wziąłem się za 48. Jak na razie Schiff spiratowany z sieci w 128kbps [wstyd]. Jestem dopiero przy G-dur pierwszego zeszytu, ale już wiem, że muszę to mieć w sposób cywilizowany. Schiff mi się podoba, no ale nic wiecej nie słyszałem. Jakieś sugestie, porady?

wyszukiwarki użyłem:

na 'temperi' i 'tempere' (po niemiecku i angielsku) wyszło niewiele, głownie wzmianki o Gouldzie, od którego chyba wolę nie zaczynać

na 'tempero' (po polsku) okazało się, że audiofile to nic tylko chca temperować bas albo wysokie tony :-)

na 'WTC' też nic ciekawego nie wyszło, musiałem sie tylko przedrzeć przez zestaw teorii spiskowych na temat tego kto i dlaczego zburzył wiadome wieże i uszkodził Pentagon...

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ha, ha ciekawostka. Zacząłem sobie guglać o WTC i wyskoczyły strony po niemiecku. Na to ja: "translate this page". I spadłem z krzesła: "das Wohltemperierte Klavier" przełożyło jako "the piano well-being-kept at a moderate temperature":-D

Hidden Content

pq, możesz zaczynać od Goulda. Gould Bacha naprawdę szanował i nie eksperymentował z nim, jak to robił np. z Mozartem. Poza tym Richter, Landowska...

Pozdrawiam, udanego Sylwestra i szczęśliwego Nowego Roku

Hidden Content

Tu znajdziesz najważniejsze nagrania z komentarzami

Hidden Content

w mojej bachowskiej kolekcji wciąż nie ma tego dzieła, ani Richter, Schiff, Gilbert, Tureck, Moroney, Leonhardt, czy Hill mnie nie porwali... nie słuchałem jeszcze G. Goulda... może Celine Frisch zdecyduje się te 24 preludia i fugi nagrać, to znakomita klawesynistka, w ogóle panie w moim odczuciu lepiej się z tym instrumentem dogadują, subtelniej.... np. Christiane Jaccottet, nie znana specjalnie u nas a prawdziwa mistrzyni prowadzenia głosów, jest Tureck i Blandine Verlet choć ta druga z większym temperamentem, wreszcie Landowska.

Miałem nadzieję że Pinnock po fantastycznym (ponownym - 2000r) i wyróznionym nagraniu Partit Bacha pójdzie za ciosem i nagra te 24 części, na razie jednak na to się nie zanosi.

Hidden Content

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.