Skocz do zawartości
IGNORED

Węgiel aktywny na do wytłumiania kolumn


cykad

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem w jakimś czasopiśmie opis zestawu KD gdzie uzyto węgla aktywnego do wytłumiania kolumn.

Podobno ma szczególne właściwości w tym zakresie (1g wegla ma powierzchnię czynną wielkości boiska piłkarskiego). Wdało się dzieki niemu zrobić miniaturowe obudowy które dzięki weglu mają pozornie kilkakrotnie wiekszą objętość.

Podczs porządków w piwnicy natknąłem się na wiaderko węgla aktywnego który kiedyś nie wiadomo po co kupiłem w składnicy chemicznej.

Chętnie oddam je komuś kto ma ochotę się nim pobawić (a nawet pokryję koszty transportu) byle tylko opisal swoje z nim doswiadczenia.

Myślę że może być to ciekawa wiedza dla tego forum.

Chętnego proszę o info

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->barni, o używaniu węgla aktywowanego(jako wytłumienia zdaje się) coś nawet bodaj na stronie kef-a było.

Mi się pomysł cokolwiek dziwny wydaje (co ma duża powierzchnia do objętości?), ale tam go jakoś próbowali tłumaczyć).

Więc nie ma co się naśmiewać z człowieka (co najwyżej z "orginalnych" pomysłodawców tego rozwiązania).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nazywa się to to "Acoustic Compliance Enhancement (ACE)".

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Może jestem ograniczony czy coś, ale ich argumenty do mnie nie trafiają, inna sprawa że:

a) dość pobieżnie to przeglądałem

b) nie mam(niestety) wykształcenia technicznego/fizycznego etc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. ogólna zasada może i do mnie trafia (przez analogię do wełny, waty etc.), ale nie w odniesieniu do węgla aktywowanego.

 

Ale jak coś, to chętnie moge z węglem poeksperymentować (mam kilka pomysłów na kolumienki w obudowie zamknietej gdzie można by było sprawdzić co i jak, może nawet za kilka mięsięcy pomierzyć).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wytłumienie powoduje, że objętość widziana przez głośnik się zwiększa. W obudowach zamkniętych, silnie wytłumionych, można tą objętość "zwiększyć" o 10-30% (różne źródła podają różnie).

 

Cała filozofia polega na tym, żeby zmniejszyć prędkość fali dźwiękowej. Jeśli udało by się ją zwolnić za pomocą węgla np o 70% to było by mozliwe to, o czym napisałeś. Natomiast czy jest to realne nie jestem Ci w stanie odpowiedzieć, podejrzewam, że nikt z tego forum nawet nie trzymał takiego materiału w ręku, a co dopiero robić testy z głośnikami...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_igood_

Z podanych wyżej linków po pobieznej lekturze wynika trochę inny mechanizm fizyczny.

Węgiel aktywny w momencie sprężania powietrza w komorze po prostu je absorbuje a w momencie rozprężania oddaje. Efekt taki jakby powietrza w obudowie było więcej niż wynika to z jej wymiarów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

O ile wiem, to taki węgiel stosuje sie w filtrach, pochłaniaczach, np w maskach p-gaz, i w "cywilnych" kuchniach, lodówkach itd.

Zaleta jego jest silne pochłanianie zapachów, a te czasmi towarzyszą zarówno przeciążonym głosnikom, jak też muzgownicom.

Te wiaderko, to radzę w ustronnym (tam gdzie król piechotą chadza....)miejscu postawić, będzie przyjemniej tam przebywać, a i byc może kubaturę tego pomieszczenia powiększy się....a jeśli nie, to zmniejszy sie drastycznie uciążliwy efekt uboczny, który toważyszy wydalaniu z oraganizmu pozostałości "przemiany materii"...

 

jk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że dany materiał ma właciwości absobujące gazy nie ma nic wspólnego z jego własciwosciami pochłaniającymi dźwiek. Zachodzą tu zupełnie inne zjawiska fizyczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SILVER SOUND, 19 Sty 2006, 12:20

 

Oraz wegiel aktywowany jest składnikiem gumowych wkładek do butów. Bo jak wiadomo jedni lubią kiedy im skrzypce grają, a inni lubią jak im z butów śmierdzi. Wkładki z węglem aktywnym są dla tych pierwszych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 lat później...

Ktoś eksperymentował z wytłumianiem (powiększaniem) obudowy węglem aktywnym?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Przeczytałem ten artykuł i pozwolę sobie go poniżej streścić. Pominę tę jego część, która odnosi się do zastosowań węgla aktywnego począwszy od czasów starożytnego Egiptu.

 

1. Podstawy fizyczne procesu

Efekt zwiększenia objetości obudowy widzianej przez głośnik opiera się na zjawisku adsorpcji fizycznej gazów przez rozwiniętą powierzchnię węgla aktywnego. Kluczem jest to, że adsorbcja fizyczna ma charakter odwracalny. Gdy membrama głośnika cofa się, następuje zwiększenie ciśnienia gazu w obudowie i zahamowanie ruchu wstecznego membramy. W przypadku użycia węgla aktywnego to ciśnienie rośnie w mniejszym stopniu, ponieważ cząsteczki gazów ulegają adsorbcji (ulagają związaniu) przez węgiel. Gdy membrama porusza się do przodu cały proces adsorpcji ulega cofaniu (gazy są uwalnianie z węgla). Uzyskuje się w ten sposób efekt zmniejszenia gęstości gazów znajdujących się w obudowie (stosowne wzory w artykule). W ten sposób można zwiększyć objętość obudowy widzianej przez głośnik od 1,5 do 3 razy.

 

2. Pomiary

Autor wykorzystał kolumny KEF RDM1 o objetości 8,6 litra. Zmniejszył jego objętość do 5 litrów i do obudowy wsypał 2,2 litra węgla aktywnego. Pomiary porównawcze charakterystyk kolumn z węglem i kolumny nie modyfikowanej wykonane w zakresie 40 - 300 Hz nie wykazały większych różnic (różnice te mieściły się w granicach poniżej 0,2 dB)

 

3. A teraz haczyk.

Problem polega na tym, że węgiel aktywny traci z czasem swe własności adsorpcyjne m. in. w skutek wiązania obecnej w powietrzu pary wodnej (punkt 1.3.2 artykułu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kuzyn murzyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Cadam

(Konto usunięte)

3. A teraz haczyk.

Problem polega na tym, że węgiel aktywny traci z czasem swe własności adsorpcyjne m. in. w skutek wiązania obecnej w powietrzu pary wodnej (punkt 1.3.2 artykułu).

 

Czyli tylko do obudowy zamkniętej. Wysuszenie węgla przywróci poprzednie właściwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozciągnięcie na płaszczyznę powierzchni niewielkiej kubatury może dawać zaskakujące efekty. Tak jest w przypadku super porowatych materiałów; węgiel aktywowany to jeden z nich, inne to wypalane specjalne ceramiki,…

Mając dużą powierzchnię mają zdolność kumulowania innych cząstek… Z reguły chodzi o zanieczyszczenia. Są one na poziomie tysięcy razy mniejszej niż oczyszczana substancja (woda, powietrze).

 

W akustyce nie chodzi o kumulowanie pojedynczych cząstek lecz o oddziaływanie z tą zasadnicza masą powietrza.

 

W akustyce w celu wytłumienia należy wprowadzić pochłanianie. Być może takli węgiel aktywowany nadaje się do tego celu, nie wiem. Według mnie jest sztywny i przede wszystkim kruchy. Pochłanianie może być oparte na przeciskaniu się powietrza przez jakiś materiał i oddawanie energii np. na ciepło, lub jakąś inna np. odkształcenie.

 

Swoją drogą czy ktoś potrafi opisać dlaczego wytłumienie powoduje zwiększenie pozorne obudowy?

 

Potrafię to wyjaśnić w stosunku do pomieszczenia odsłuchowego. W stosunku do obudowy mam wątpliwości…

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Cadam

(Konto usunięte)

Swoją drogą czy ktoś potrafi opisać dlaczego wytłumienie powoduje zwiększenie pozorne obudowy?

 

Potrafię to wyjaśnić w stosunku do pomieszczenia odsłuchowego. W stosunku do obudowy mam wątpliwości…

 

Wyjaśnienie jest w książce "Przetworniki elektroakustyczne" prof. Dobruckiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tylko do obudowy zamkniętej. Wysuszenie węgla przywróci poprzednie właściwości?

Nawet w przypadku obudowy zamkniętej trudno będzie uzyskać zupełną szczelność. Przecież nawet lakierowany MDF jest wrażliwy na działanie (czytaj przepuszczanie) wilgoci. Wie to każdy, kto wykonał obudowy z lakierowanego MDF. Po pewnym czasie "wychodzą" połączenia.

Czy wysuszenie węgla przywróci jego poprzednie własności? Z zasady raz wykorzystanego węgla aktywnego nie regeneruje się tylko wymienia. Czy ma to sens w przypadku kolumn? Według mnie jest to niepraktyczne. Dlatego trudno o komercyjme przykłady takich zastosowań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kuzyn murzyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożenie do środka pochłaniacza wilgoci nie rozwiązałoby problemu?

Na jakiś czas. Konkretnie na czas, w którym pochłaniacz wilgoci utraci swoją pojemność - czyli zdolność do wiązania wody. Bo przecież wspomniana pojemność nie jest nieograniczona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kuzyn murzyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnienie jest w książce "Przetworniki elektroakustyczne" prof. Dobruckiego.

 

A swoimi słowami, krótko możesz powiedzieć/przypomnieć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mam wątpliwości.

Może jakiś elektrodynamik by się wypowiedział.

 

Jak zinterpretować:

„przemiana adiabatyczna stanu gazu wypełniającego pory zostaje zastąpiona przemianą izotermiczną”

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie o co ta wojna! To że jeden gram węgla aktywnego może mieć powierzchnię 1000 metrów kwadrat to nie znaczy że ma taką sama objętość. Objętość ma znikomo małą. A Wam wszak zależy na objętości. Czystej wody pomyłka. Ślepy zaułek . Nic więcej.

Pozdr

PS takowy węgiel ( najlepiej pylisty-bo wymyślony do sorpcji z fazy ciekłej ) jest idealny do filtrowania bimbru. A nie do wytłumiania kolumn.Lepszy naturalny filc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie ma trudnych głośników - tylko prądu czasem brak

Ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazek:

Nikt tu wojny nie prowadzi.

Pisałem to samo w moim pierwszym tu wpisie.

A jednak mam wątpliwości.

 

Sprawa nie jest jednoznaczna.

Dlaczego niby filc miałby tłumić skoro fizyka mówi, że materiały masywne (ciężkie) najlepiej tłumią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

bawicie sie w swoje elektro-akustyki. Nie moja to sprawa. Natomiast zaprzęganie fizyki i węgla do tego to po prostu dla mnie katastrofa. Odpowiem może w temacie Kadama55

1.Wegiel jest hydrofobowy I nie lubi wody( a w kolumnie skąd weźmiesz tą wilgoć ), piszecie wszak o kolumie zamkniętej.

2. odp atora wpisu - "kolumn z węglem i kolumny nie modyfikowanej wykonane w zakresie 40 - 300 Hz nie wykazały większych różnic"

3. Te wszystkie dywagacje o sorpcji i desorpcji można porównać do po prostu bezwładności pracy. Co było by Ci z tego że węgiel pochłonie część powietrza ( Choć tego nie zrobi, po prostu zwiększysz w jego porach tylko ciśnienie )kiedy go szybko nie mógł oddać. A materiały obojętne po prostu oddają. Nie wiem czym sie to przekłada na elektroakustykę ale to wielka pomyłka.Być może węgiel jest po prostu akustycznym filcem.I odwrotnie.Pomyliście powierzchnię z objętością.

Pozdr

Bez urazy

PS a czy węgiel aktywny należy do ciężkich materiałów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie ma trudnych głośników - tylko prądu czasem brak

Ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Cadam

(Konto usunięte)

Jak zinterpretować:

„przemiana adiabatyczna stanu gazu wypełniającego pory zostaje zastąpiona przemianą izotermiczną”

?

 

Zastępując przemianę adiabatyczną na izotermiczną zmniejsza się amplitudę zmian ciśnienia. W procesie adiabatycznym zmiana objętości zamkniętego izolowanego gazu zmienia jego ciśnienie i temperaturę. Wzrost ciśnienia gazu zwiększa jego temperaturę co jeszcze bardziej zwiększa ciśnienie, i na odwrót.

W przemianie izotermicznej temperatura gazu jest stała, więc zmiany objętości w mniejszym stopniu modyfikują ciśnienie niż w procesie adiabatycznym.

 

Stałość temperatury zapewnia materiał tłumiący wymieniając ciepło z gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.