Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki rower wybrać?


qrczak

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ostro jeździłem to wspomaganie w trybie eko miałem tylko +35%. To prawie tylko na skompensowanie 2x większej masy roweru i dużych opon. Ja sobie dowolnie ustawiam tryby wspomagania smartfonem w zależności ile chce uzyskać zasięgu, ile mieć sportu itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Less napisał:

Rower nie musi być sprzętem treningowym. Może być po prostu środkiem transportu.

Dla mnie jest właśnie środkiem transportu. Ale też ruchem. Poza tym ćwiczę siłowo, gimnastycznie, biegam, więc tych form ruchu mam więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - NIE CHCIAŁO CI SIĘ. Dlatego wsiadłeś na elektryka i udajesz, że masz więcej ruchu.
A brzuszek rośnie...widziałem na zdjęciach.

Zostaw jego brzuszek w spokoju i skup sie na wlasnej prostacie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, soundchaser napisał:

No właśnie - NIE CHCIAŁO CI SIĘ. Dlatego wsiadłeś na elektryka i udajesz, że masz więcej ruchu.
A brzuszek rośnie...widziałem na zdjęciach. 😉

Wcale nie, to wszystko zależy od żywienia i samodyscypliny psychicznej. Najwięcej schudłem w zeszłym roku jak jeszcze w ogóle na rowerze nie jeździłem a i sportu miałem nie za wiele.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Najwięcej schudłem w zeszłym roku jak jeszcze w ogóle na rowerze nie jeździłem.

Pewnie przez stres związany z covidem i plandemią. 😆

4 minuty temu, xajas napisał:


Zostaw jego brzuszek w spokoju i skup sie na wlasnej prostacie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Prostatę ogarnąłem. Nie podskoczy mi. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, soundchaser napisał:

Pewnie przez stres związany z covidem i plandemią. 😆

A co ty się mną tak przejmujesz. Gdyby mi się chciało i miałbym taką chęć, to bym schudł. To nie ma związku ze sportem tylko narzuceniem sobie dyscypliny żywieniowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w rowerze najbardziej cenię jego walory turystyczne. Można oglądać okolicę (jadąc samochodem musisz uważać na to co na drodze), przystanąć w niemal dowolnym miejscu (samochodem niemożliwe - musisz szukać parkingu), wjechać na ścieżki dla samochodów niedostępne. Zaletę w stosunku do poruszania się per pedes jest większa szybkość i zasięg. Akumulator zwiększa szybkość i zasięg nie zmniejszając innych zalet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nie spierajmy się, Pioter daje radę 🙂 Wspomaganie elektryczne jest dla tłustawych miękiszonów, cokolwiek wymyślą. 😊

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotr_1 napisał:

A co ty się mną tak przejmujesz. Gdyby mi się chciało i miałbym taką chęć, to bym schudł. To nie ma związku ze sportem tylko narzuceniem sobie dyscypliny żywieniowej.

OK, ale oprócz dyscypliny żywieniowej ważny jest ruch, a nawet ważniejszy, by opóźnić procesy starzenia i trzymać organizm w zdrowiu i kondycji.
No przecież to wiesz.

A przejmuję się, bo Cię lubię...stary koniu. 😆

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówi tradycja: bieganie, rowerek, piwko make you healthy, wealthy and wise 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez EmilioE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, soundchaser napisał:

OK, ale oprócz dyscypliny żywieniowej ważny jest ruch, a nawet ważniejszy, by opóźnić procesy starzenia i trzymać organizm w zdrowiu i kondycji.
No przecież to wiesz.

A przejmuję się, bo Cię lubię...stary koniu. 😆

Nie ma żadnego "ale". Dobrze gotuję i lubię podjeść rozmaitego specjału. Specjalizuję się w pizzach, hamburgerach, kebabach, tortillach, kociołkach i wielu innych rzeczach. Wszystko kwestia motywacji. Jaką dziś mam mieć motywację? Wchodzić w jakąkolwiek ekumenię z tym zamaskowanym kowidowym światem? Dej mi spokój. Sam też już wyluzuj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Jak ostro jeździłem to wspomaganie w trybie eko miałem tylko +35%.

Ja ze względu na typ roweru jeżdżę po szosie i lekkim terenie a że lubię czuć coś "pod nogą" to w 90 % używam trybu ECO

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Stream napisał:

Ja ze względu na typ roweru jeżdżę po szosie i lekkim terenie a że lubię czuć coś "pod nogą" to w 90 % używam trybu ECO

Co kto lubi i jaki ma akurat dzień. Ja mam zdefiniowanych kilka trybów w smarfonie. Mocnych lekkich np. 35/70/150, 50/100/200, 75/150/300, wszystko w procentach eco/trail/boost. 35% oznacza że Ty robisz 100, a rower 35. 300% oznacza że ty robisz 100, a rower 300. Ten ostatni to taki tryb dla leniwych. Pod samym ciężarem opadającej nogi już jedzie się 25kmh 🙂 Ale trzeba ją podnieść żeby mogła opaść 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr_1 napisał:

Ale trzeba ją podnieść żeby mogła opaść

Czyli ruch jest!😃

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Stream napisał:

Czyli ruch jest!😃

Jest! I to w jakim królewskim wydaniu!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Piotr_1 napisał:

Specjalizuję się w pizzach, hamburgerach, kebabach, tortillach

Czyli w jedzeniu, które sprzyja szybkiemu wzrostowi wagi ciała bez odpowiedniego ruchu.
 

17 minut temu, Piotr_1 napisał:

Jaką dziś mam mieć motywację?

Większą niż kiedykolwiek wcześniej. Co ma być to będzie, a my musimy żyć normalnie...nawet wtedy, gdy nam tę normalność będą chcieli zabrać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, soundchaser napisał:

Większą niż kiedykolwiek wcześniej. Co ma być to będzie, a my musimy żyć normalnie...nawet wtedy, gdy nam tę normalność będą chcieli zabrać.

 

Wiem co będzie i nie ma to nic wspólnego z normalnością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Wiem co będzie i nie ma to nic wspólnego z normalnością.

Nie wiesz. Możemy się tylko domyślać. Ale scenariusz zmienia się cały czas, bo ONI też nie wiedzą co będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, soundchaser napisał:

Nie wiesz. Możemy się tylko domyślać. Ale scenariusz zmienia się cały czas, bo ONI też nie wiedzą co będzie.

Nie jestem po to żeby ludziom odbierać nadziei więc nie będę polemizował. Sam osobiście jednak jestem już pożegnany z tym światem, nie ma dla mnie sensu w tej chwili napinać się na jakieś treningi. Niemniej dinozaurom kulturowym takim jak ja także zalecam już pożegnać się z tym światem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, soundchaser napisał:

Nie wiesz. Możemy się tylko domyślać. Ale scenariusz zmienia się cały czas, bo ONI też nie wiedzą co będzie.

Nawet w tym temacie nie potrafisz odpuścić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotr_1 napisał:

Sam osobiście jednak jestem już pożegnany z tym światem, nie ma dla mnie sensu w tej chwili napinać się na jakieś treningi. Niemniej dinozaurom kulturowym takim jak ja także zalecam już pożegnać się z tym światem.

pier**lisz Piotr. Jesteś w jakiejś depresji...ogarnij się. Jeszcze nie czas apokalipsy...a nawet jak przyjdzie, to i tak najlepsi, najzdrowsi i ci najbardziej pozytywnie myślący przeżyją. 

Myśl pozytywnie!

8 minut temu, Stream napisał:

Nawet w tym temacie nie potrafisz odpuścić?

Czego odpuścić? Ty odpuść, bo pisanie w kółko zindoktrynowanych bzdur nie działa na nikogo. Jeszcze tego nie zauważyłeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, soundchaser napisał:

w kółko zindoktrynowanych bzdur

O jeździe na rowerze? Nie zauważyłeś w jakim temacie piszesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, soundchaser napisał:

pier**lisz Piotr. Jesteś w jakiejś depresji...ogarnij się. Jeszcze nie czas apokalipsy...a nawet jak przyjdzie, to i tak najlepsi, najzdrowsi i ci najbardziej pozytywnie myślący przeżyją. 

Myśl pozytywnie!

Myślę pozytywnie i nie mam depresji. Dla chrześcijan śmierć jest zyskiem. Zobaczymy za kilka tygodni jak rodacy będą się bronili. Nie słyszałeś że Polak głupi przed szkodą i głupi po szkodzie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, soundchaser napisał:

Rower elektryczny to nie jest rower. To jest wygodnictwo dla ludzi unikających ruchu.

Jasne. A automatyczna skrzynia w aucie jest dla leni, kobiet, cipeuszy i osób na bakier z techniką. 🙂

Tylko zapominasz o jednym. Wspomaganie w jebajku można wyłączyć. Tak zupełnie. I wtedy pokaż żeś twardziel. Rower ma szerokie fhui opony i waży 25kg. Moim zdaniem cudowna opcja dla lubiących intensywny ruch. 🙂

55 minut temu, Piotr_1 napisał:

kebabach

Ostatnio dałem zarobić sławnej kebabowni "The Smokin' Goat". Ich ostry sos to jest SZALEŃSTWO. Kapnie na stół i wypala dziurę.

Nawet w szkle! 🙂

Serdecznie polecam! Robert Makłowicz. 🙂

1 godzinę temu, soundchaser napisał:

Ten wątek stał się nagle popularny, bo dyskusja jest o rowerach elektrycznych.

Bo zwykły rower to przeżytek. Można też upierać się przy winylach. Bo fajne to jest. Ale mi jest fajniej wybierać piosenkę telefonem z kilkunastu tys. albumów co mam na HDD. Doceniam i szanuję winyl, ale nie skorzystam. Bo jestem za leniwy. To samo z rowerami. 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, soundchaser said:

Czyli w jedzeniu, które sprzyja szybkiemu wzrostowi wagi ciała bez odpowiedniego ruchu

Tak można powiedzieć o każdym jedzeniu. Piotr wie jak gotować to mu muszę przyznać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jackk napisał:

Dla ciebie tak.

Oczywiście, że dla mnie.  Nic mi do tego, na czym kto jeździ. To jest moja subiektywna opinia - nic więcej. Ale nie tylko moja. Kupa ludzi tak twierdzi i jak wsiądą na rower elektryczny, spróbują, to nie ma już dla nich powrotu do normalnego bicykla.Niczego nie nakazuję, do niczego nie zmuszam. Ale skoro można na rowerze zrobić więcej km, zobaczyć więcej i nie umordować się przy tym - to czemu nie?

A czy e-bike to modny i przedrożony gadżet? Oczywiście! I tu cała nadzieja w Chińczykach, że wkrótce (w miarę nasycania się rynku i coraz mocniejszej konkurencji) ceny spadną. Póki co - zamówiłem we wrześniu i dostawa w listopadzie (akurat na sezon, ale 2022 😉 ) , a i tak jestem szczęśliwy jak świnia w błocie, bo dealerzy Cube w Irlandii w ogóle nie chcieli ze mną gadać. Bierz, co mamy na stocku, albo wypad z baru. 😞 Mało to ma wspólnego z cywilizowanym handlem. Uratowała mi tyłek moja siostra sister, która ma dobre układy z dealerem w Polsce (kupuje u niego jebajki Cube i Scott dla całej rodziny). I ten człowiek wyczarował mi jakoś 2 sztuki w żądanym rozmiarze i malowaniu. Ale trzeba poczekać. W sumie nie mam jakiegoś strasznego ciśnienia (jest zimno i leje), więc spoko wodza.

Pic rel: moja sister na topowym jebajku Cube i szwagrowski, który woli Scotta.

797a3e3e82f4f.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, soundchaser napisał:

oprócz dyscypliny żywieniowej ważny jest ruch, a nawet ważniejszy, by opóźnić procesy starzenia i trzymać organizm w zdrowiu i kondycji.

Mój stary ma 77 lat. I 10 km po lesie na kamasz to dla niego pestka. Przy czym on nie chodzi po lesie tylko zapieprza. Taka prawda - ruch to życie. Jego równieśnicy albo już w ziemi albo dogorywają na tysiąc rozlicznych schorzeń a on albo w lesie albo na łodzi rybki masakruje, w domu nie ma szans żeby wysiedział - tylko aktywny tryb życia sprawi, że umrzesz zdrowszy! 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez il Dottore

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I skończył się wątek o rowerach, a zaczął o motorowerach.

Jak będę miał 65 lat to sobie taki kupię, ojcu kupiłem - zadowolony. Na razie póki sił i ochoty wystarcza jeżdżę na rowerze i nie dorabiam durnych teorii o użytkowaniu skuterów o wyglądzie roweru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam motorower i rower  zwykły w miarę możliwości korzystam jak tylko mogę z roweru , na pewno pomaga utrzymać ''formę '' nóg  która np . przydaje się w mojej pracy innaczej by mnie na fajrant zwozili taczką 🙂 , widzę po kolegach nic nie sportujących , chodzą i jęczą starzy młodzi 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.