Skocz do zawartości
IGNORED

akustyka pomieszczenia


lian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Już kiedyś opisywałem problem mojego 20m2 pokoju i problem nie został rozwiązany. Brakuje w nim basu. Ponawiam temat ze względu na inaczej postawiony problem:

Czy jeżeli pokój jest akustycznie do bani (prawdopodobnie znoszenie się niskich częstotliwości), to jakie myślenie jest prawidłowe?:

1. wstawić kolumny, które mają basy 3 razy większe od dotychczasowych i w ten sposób osiągnąć zadawalający poziom tego zakresu?

2. Uznać, że wszystkie kolumny prawidłowo zbudowane powinny mieć bas w pewnym zakresie efektywności - wstawienie innych kolumn i tak nic nie da, więc trzeba zrezygnować z tego pokoju lub zmienić go akustycznie (o ile się da)

 

I tak się teraz zastanawiam nad opcjami. Mam tannoy m4 i ostatnio je trochę podrasowałem zmieniając w 100% zwrotnicę. Pomijam tutaj fakt, że to już nie są tannoye tylko inne kolumny. Brzmienie basu, zwłaszcza po wydłużeniu tuby poprawiło się. Ale to słychać w iinych pokojach nie przeznaczonych do słuchania muzyki (tam jest bas na zadawalającym poziomie). Po wstawieniu kolumn do pokoju docelowego basów poprostu nie ma. Postroiłem bas reflex również w tym pokoju, ale to nic nie dało, nigdy basu nie słuchać. Ustawiałem kolumny w setkach różnych miejsc i to nic nie daje. Jest rochę więcej zejścia w dół, gdy kolumny wpechnę w rogo do około 20cm od ścian - to nie dopuszczalne dla mnie (dźwięk do bani).

Pokój ma rozmiary 4.8m * 3.9m. Zastanawiam się, czy warto walczyć dalej i zrobić kolumny na jakichś dużych głośnikach (tak jak radzi senicz) czy dać sobie spokój z tym cholernym pkojem i przenieść się do innego (ciekawe, że wielkości tamtych pomieszczeń są prawie takie same!).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej sytuacji nie mam wielkich wymagań co do basu.

Oto opis tego co jest:

basu poprostu nie ma

jak na moje to może schodzi do 60-70Hz.

Kolumn tych niegdyś łuchałem w dużo mniejszym pokoju i basy moze nie były poprawne, ale muzyka miała podstawę. Wszelkie dźwięki basowe, które pamiętam z różnych płyt są nieobecne.

Oczywiście chciało by się mieć bas szybki i zarazem nisko schodzący, nie cierpię pudełkowatości i przesadnej zwalistości basu, powinien mieć odp. rozciągnięcie i czas. Muszę powiedzieć, że do tego felernego pokoju zniosłem z sypialni tannoy M1 !!! i bas jak na moje przynajmniej dało się wyczuć ruchami powietrza (czy poprzez kanapę) - lepiej niż w M4, chociaż akustycznie się nie wzbudzał. Te maluchy w pomieszczeniu o 1m2 większym dają basisko, jakiego M4 w salonie nie wyciągają nawet w 10%. Nie kumam tego - 1m2 i taka różnica? Inaczej jest sytuowany otwór drzwiowy, ale te wnęki zamykam wełną mineralną (jeszcze nie mam drzwi).

Pomocy pomocy pomocy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proponuje nieaudiofilskie rozwiazanie, dobrej jakosci korektor graficzny, ktorym mozna zniwelowac niedostatki akustyczne pomieszczenia z bardzo dobrym skutkiem.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężka sprawa, cholera może wziąć...

 

Z czego masz ściany? Płyty G-K?

 

Napisałeś, że nie masz drzwi - może najpierw wykończ pokój a później sprawdź.

Jeśli M1 mają w tym pokoju bas, a M4 nie, to raczej pakowanie tam czegoś na 30cm basowcu nic nie zmieni na lepsze. Może wina leży po stronie wzmacniacza?

 

Poza tym grzebałeś przy zwrotnicach, sprawdziłeś polaryzację głośników (nikogo nie staram się obrazić, po prostu zdarza się najlepszym)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę nie jasno się wyraziłem, więc:

1. Tannoy M1 gra lepiej w innym pomieszczeniu o prawie takiej samej kubaturze niż tannoy M4 w tym nieszczęsnym salonie.

2. Gdy Tannoy M1 przeniosłem do salonu to też nie było basu, ale dało się lepiej wyczuwać wibracje powietrza

3. Tannoy m4 przeniesione do pomieszczenia, w którym Tannoy M1 grają dobrze, również grają dobrze.

4. W moim porównaniu chodziło o to: tannoy m1 w pomieszczeniu 21m2 grają lepiej niż tannoy m4 w innym pomieszczeniu 20m2 - to jest dziwne

 

Ściany są z suporexu, jedna ściana wyłożona płytą kartonowo-gipsową w celu wytłumienia (by sąsiadów nie katować), pod spodem 15cm wełny mineralnej.

Zwrotnice nie mają znaczenia, bo na starych było tak samo. Po za tym słuchałem kolumn na nowych zwrotnicach w innym pomieszczeniu i było pięknie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny problem ale na szczęscie tylko z jednym ustawieniem kolumn na krótszej ścianie ( zero basu ).

Mój pokój ma wymiary 5.3 * 3.6 m czyli też ok. 20 m2 ale jest dość wysoki - 3m.

Miałem już różne kolumny ale każde ustawione na krótszej ścianie zachowywały się jakby nie miały głośnika niskotonowego, na szczęście na dłuższej ścianie jest wszystko ok. - kombinuj z ustawieniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.