Skocz do zawartości
IGNORED

Bezkompromisowa kolumna diy.


marko3T

Rekomendowane odpowiedzi

Wtam

 

Zbieram siły na zbudowanie mojej referencyjnej kolumny głośnikowej. Będzie to konstrukcja 3dr. bas eton 11-581

średnica eton 5-880(?) wysokie jeszcze myśle. Kolumna będzie duża i ciężka. Zwrotnica taśmówki kondy tylko top

rezystory metalizowane, okablowanie srebro,wytłumienie filc i wełna naturalna.

 

Napiszcie jak widzicie swoją absolutnie najlepszą konstrukcje, jakie rozwiązania byście zastosowali.

Zadnych ograniczeń (z wyjątkiem zboczeń typu diamentowe kopułki) pełna fantazja absolutnie topowa konstrukcja.

 

Jak powinna być zbudowana waszym zdaniem?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25182-bezkompromisowa-kolumna-diy/
Udostępnij na innych stronach

>>marko3T

 

jedna uwaga: IMHO trochę bez sensu. Miałem przyjemność niedawno testować kabel ze srebra (próba 930). Na basie jeszcze spoko, ale wysokie to tak uwypuklał że wolę chyba zwykłe OFC

 

Co do samej obudowy to najlepiej żeby to była jakaś solidna obudowa. Nie ma co żałować skoro sięgasz po Etony. Njalepiej 2 warstwy MDF i pomyśl o komorze do zasypania piachem. Tłumienie...hmm to już chyba doświadczalenie, poleciłbym wełnę owczą, tylko nie taką gołą strzyżoną ;) Co do kopułek to może lepiej niech ludzie którzy są bardziej osłuchani z wyższych pólek się wypowiedzą...

pozdr

jeśli idziesz na całość to może coś w ten deseń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Materiał mdf 30mm, front 90mm. Lekko pochylona wysokość ok.140cm

 

Wytłumienie basu filc (testowałem co prawda nie z etonem), wełna na średnicy.

Zwrotnica w osobnym "opakowaniu"

Srebro wybierałem ze względu na utlenianie , z miedzią beztlenową różnie bywa , ale zobaczę jak będzie.

wysokie myśle skłaniam się do najnowszego scana (lubie kopułki ss)

>jedna uwaga: IMHO trochę bez sensu. Miałem przyjemność niedawno testować kabel ze srebra (próba

>930). Na basie jeszcze spoko, ale wysokie to tak uwypuklał że wolę chyba zwykłe OFC

>

 

Moim zdaniem to trochę bez sensu stosować srebro jubilerskie. ta próba oznacza czystość 93%!!! reszta to dodatki stopowe mające na celu polepszenie właściwości mechanicznych i odporności na działanie czynników zewnętrznych.

Jeśli już srebro to wysokiej czystości a nie jubilerskie.

Zastosowanie najdrozszych i najlepszych przetworników wcale nie zagwarantuje ci niczego, oprócz oczywiscie jednego - pierońsko drogich kitów (oby nie kitu).

 

Poszukaj sobie w necie naprawde swietnych i sprawdzonych konstrukcji DIY - podejrzewam ze wcale nie mniej zaplacisz - ale od ludzi co sobie zęby na tym zjedli i mają doskonałą aparaturę pomiarową.

 

Dla mnie referencyjnym opisem konstruowania kolumn jest strona poświęcona Arielom prowadzona przez Lyyn'a Olson'a. Warto to sobie poczytac zanim zabierze się człowiek za samoróbkę. Facet ma ponad ćwierć wieku doświadczenia w budowaniu kolumn dla najlepszych firm i ciekawe jest to w jaki sposób dobiera komponenty do swoich projektów. Bardzo edukacyjne.

 

Jeśliby zrobienie dobrej kolumny wymagałoby jedynie kasy to... każdy bogaty a niekoniecznie kumaty miałby najlepsze na świecie kolumny.

 

Pomysł jest świetny, tzn. budowa topowej kolumny, ale zabrałeś się chyba nie od tej strony.

Pozdrawiam

Witam,

 

osobiście też bym polecał zrobienie jakiejś cudzej konstrukcji .. Walka z Etonami (i to jeszcze 3 drogi) to walka z wiatrakami :) ,ihmo trudne głośniki . Jak już mimowszystko się skusisz na te Etony to pokoleguj się z kims co ma CLIO, to bardziej przyjemniejszy program niż SW .Pamiętaj : bez pomiarów i odsłuchów nici ! Popieram Mahlera o solidności obudowy ,ale licz się że dwóch chłopa trza będzie na przeniesienie :P ;) . I pamiętaj o .... doładowaniu konta ;) (jak to mój telefon mówi )

A może do Etonów bedzie fajny ER4 ? Fajna wstęga (która jest dipolem) :) , może najdroższy Raven ? Moim zdaniem kopułki Seasa,Etona,Exela,Scan speaka odpadają . A może coś z głośników u nas nie dostępnych (europa) ? Kurczaki, wybór trudny :)

czesc!

też przymierzam sie do hi-endowej konstrukcji 3 drożnej. Czyli grajaca jak kolumny najlepszych producentów z przedziału 20-30tys.

proponuje skupic sie wyłącznie na głośnikach i zwrotnicy , obudowa to sprawa indywidualna i kazdy zrobi taką jak mu sie podoba.

Ja na góre napewno scan jedwab z lini D2905

średnio nie wiem jeszcze , może vifa lub scan - nie słyszałem jak grają

nisko mysle o 25 , 26 cm seas lub vifa , myśle też o membranie biernej seasa 25cm- podobno membrana powoduje dłuższe wybrzmiewanie basu ale ile w tym prawdy sam nie wiem.

wszystkie głośniki umieszcze na froncie

Potężną konstrukcje 3 drożna potrzebuje ze wzgledu na to , że mam przenieśc sie do pokoju 35m2 z otwarta klatka schodowa.

rzeczą oczywistą jest że zwrotnice trzeba wykonać w fazie testów i odsłuchów,pom iarów i mysle że każdy kogoś takiego znajdzie jeśli nie sam .

mnie nurtuje wybór głośników bo nie mam takiego obycia z róznymi głośnikami tej klasy i nie wiem jak brzmią (pomijam tu wysokotonowy bo napewno scan jedwab-który model okaże sie jak wybiore srednio i nisko))

pozdrawiam i licze na rozwiniecie sie wątku oraz na wpisy kolegów znanych jako najlepsi w tej dziedzinie

rozumiem że Panowie robiący super extra hihi endowe konstrukcje DIY o paśmie przenoszenia od słyszalnego dla słonia po zakres odbierany przez nietoperze już zaczynacie przebudowywać swoje 50 metrowe sale odsłuchowe. Sama kolumna to nie wszystko .

PS - dobra wstega zagra jak naprawdę b.dobra kopułka - przed wykonaniem posłuchajcie wstegi a potem do dzieła

A nie myslales o czymś dwudrożnym z porządną linią transmisyjną.

 

Zwrotnica o wiele prostsza, znikają problemy podziału, średnica o niebo lepsza bo można zastosować doskonale przetworniki sredniotonowe.

 

Warto skontaktowac sie z chlopakami z Krakowa ponoć naprawde są dobrzy. Kolega slyszal ich konstrukcje i był zachwycony brzmieniem a ucho ma ze az mu zazdroszcze tego co slyszy.

 

Oczywiscie zaprojektowanie porządnej linii to juz nie przelewki ale jesli chciales coś powyżej hi-endu to czemu nie. Koszty mogą być dużo niższe a resztę przeznaczysz sobie na doskonałą lampke do napędzenia takiego cudeńka i będziesz all happy.

 

Pozdro

Podobno jedne z najbardziej naturalnie grających skrzynek na świecie o czym świadczy ilość zrobionych na całym świecie egzemplarzy (oprócz Polski - ale to się zmieni ;) )

 

Niestety najlepiej grają tylko z porządną lampą (nie grają natomiast z Passem, McIntoshem, Audio Researchem i innymi potęznymi piecami). To czego potrzebują to ok 20 watt i to najlepiej z triody.

 

Juz nie zanudzam

Pozdrowienia dla Kustosza

A może takie aktywne "krzesło"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

marko3T,

Dla mnie referencyjna kolumna to bezwzględnię układ trójdrożny. Też walczę za tkim projektem od kilku juz lat , ale zbudowanie ideału jest niemożliwe- i o to chodzi , aby gonic króliczka ...

o basie i górze sie nie wypowiadam chociał przychylam sie do wypowiedzi gipsy2 o wstędze Etona air motion - dzieło sztuki . Jednak dlamnie najwazniejsza była gładka , klarowna i barwna średnica. Mam Focala 5W4211, Audaxa 130HM , Vife D75 ( wspaniała średniotonowa kopułka ). Z 18 cm przez ten projekt przeszły węglowe scan speaki 8545 oraz 8535, Vifa 18XT , Vifa 17WN , ostatnio Usher i nie pamietam juz jakie ...a także Seas Excel W18E001.

I ten głośnik dale niebywale gładka , detaliczna , wielobarwną i szczegółową średnicę . Kiedy słucham seasa a potem podłączam inny głośnik to zawsze zmiana jest na gorzej- giną detale, barwy są zniekształcone i brak tej gładkości . W dodatku można je filtrowac od góry 1 rzędem z pułapką na rezonanse . Słuchałem kolumn zbudowanych z air motion etona , 12 cm magnezowego seasa i 25 cm basu etona( Dominator z oferty QBA ). Wszedłem do pomieszczenia gdzie grały , zaptałem ,, co tak ładnie gra ? " i godzine siedziałem słuchając muzyki a znajomy tylko sie usmiechał pod wąsem :-). Philips 960 + Jeff R.

W skrócie- referencyjna średnica to moim zdaniem magnezowy Seas .

...there is no spoon...

oj, skłamałem- Seas był 15 cm a Eton 22 cm , no ale to było prawie rok temu ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

W mojej wizji kolumna top musi być zbudowana z głośników z górnej półki to podstawa. Jeżeli chodzi o bas to na pewno eton 11.

 

Co do wstęgi nie wiem czy się sprawdzi w konstrukcji pochylonej.

Powiadacie zbudować w oparciu o projekt sprawdzony będzie łatwiej i pewniej , ale będzie mniej satysfakcji.

Uczciwie przyznam ,że ten wariant biore pod uwage jako wyjściowy nie spieszę się będe eksperymentował.

 

Oczywiście wiem ,że nie ma kolumn doskonałych ,ale trzeba szukać.

 

 

 

Puśćcie wodze fantazji jak widzicie swoje topowe konstrukcje (może któryś pomysł zaaplikuje do swojej)

 

 

Pzdr.

topowa to znaczy z mfb bo pasywy zawsze graja pasywnie

 

co do glosnikow to jak juz pisalem firmy robia je tak aby ladnie graly na popularnych wzmacniaczach czyli ze zjawiskiem wycinania thd tych wzm z pasma bo inaczej glosniki beda graly bardzo ostro. Najczesciej robi sie to przy pomocy zwiekszania masy drgajacej i zmiekczania membran i polaczen miedzy cewka a membrana. mamy wtedy efekt wyciecia thd ale tez i wyciecia mikrodetali. Dzwiek jest mily dla ucha ale do d. Bardzo dobre glosniki na typowych wzm graja ostro i dlatego sa przez swiat audiofili wykluczone. Audiofile preferuja dzwiek gladki i bezdetaliczny..............

Uch senicz pasywne to są twoje wypowiedzi. Dorób do swojego zakutego łba MFB - możliwa jest prosta konstrukcja - młotek, silnik krokowy, sterownik na atmelu, mały akumulator oraz elektromagnes. Całość instalowana na głowie w.w. senicza..... cdn nastąpi - niedługo rysunek poglądowy...

Marko3T:

 

Moim zdaniem bezkompromisowa kolumna DIY powinna wyglądać tak:

 

- 3-way w układzie "monitorek na subwooferze"

 

- bardzo niski pierwszy podział - tak żeby średniotonowce nigdzie nie przekraczały swojego Xmax nawet sterowane sygnałem bliskim ich mocy RMS, ale żeby jak najwcześniej odciąć woofera pracującego w dużej obudowie (drgania ścianek z MDF najbardziej szkodzą w zakresie 200 - 400Hz). Dla sekcji średniotonowej na typowych, nowoczesnych midwooferach 15-18cm oznaczałoby to podział 120 - 150Hz - do zrealizowania nawet pasywnie jeżeli tylko wiemy jak się za to zabrać.

 

- jak najlepsza izolacja akustyczna sekcji średniotonowej i niskotonowej (żeby duża paka woofera nie robiła za promiennik dla drgań powstających w obudowie średniotonowców).

 

- solidnie wytłumiona matami bitumicznymi obudowa sekcji średniotonowej

 

- tweeter i zwrotnica w oddzielnych komorach

 

- woofer o dużym Xmax, nie za dużej efektywności i niskich zniekształceniach w obudowie zamkniętej lub z membraną bierną strojoną w okolice 20Hz (żeby kolumna była naprawdę pełnopasmowa - w końcu kompromisów ma nie być)

 

- potencjał mocowy (n0*P_rms) sekcji średniotonowej co najmniej równy lub większy niż dla woofera - jako że dzielimy poniżej 200Hz więc to średniotonowce muszą przenieść więcej mocy akustycznej. To oznacza w większości przypadków konieczność zastosowania konfiguracji d'Appolito w średnich.

 

Przykładowe konfiguracje:

 

Średni pokój - w niskie Dayton RSS265HF-4 w obudowie zamkniętej lub Peerless XXLS10 DVC z membraną bierną XLS12, w średnie dwa Excele W15LY001 w pierwszym przypadku, dwa C-Quenze 15H52 w drugim, wysokie - pa wkusu.

 

Średnio-duży pokój - XXLS12 DVC z dwoma membranami biernymi XLS12 w basy, w średnie - dwa Scany 18W8542, wysokie - mocny, efektywny i nisko schodzący tweeter, może Morel Supreme albo MDT33.

 

Duży pokój - w basy Adire Audio Tumult 15D2 w obudowie zamkniętej, w średnie dwa C-Quenze 18I52, wysokie - najlepiej chyba dać 3 neodymowe Scany D2904/6000 w układzie THX.

bezkompromisowo to znaczy ze srednica leci od 200-300-400-5005-6k ale takich glosnikow brak. Za wszelka cene unikac podzialu w pasmie 600-5khz bo syf wylezie a nie dzwiek. Bas na tandemie i tylko tak bo te wszystkie wynalazki drogie a i tak nie umywaja sie do tandemu. Gora przy podziale 5-6k moze byc tansza ale koniecznie 19mm lub mniej. Calosc - prawie kasy rzucic na srednice bo bas to juz tandem zalatwi. Jesli basrefleks to stroic na 15-18hz max tak aby efekty rezonansu nie ladowaly sie do muzy. No i duza bo inaczej nie bedizie efektu basreflexu. jesli zakladamy dobry wzm do sterowania to narazie kopulka 40-60mmna srednicy ale raczej 40 i to moze nawet dwie bo o wstegach chyba nie ma co marzyc zreszta maja one swoje wady tez. Najgorzej ze srednica jest. Nie ma dobrych. Sam lece teraz na kopulkach 40mm z marantza ale warto pomyslec nad czyms lepszym. Napewno miekisze na srednicy i wysokich odpadaja slabo graja bez jaj i stereo. Maja zalete w postaci wycinania znieksztalcen wzm i reszty toru ale nie o to nam chodzi. Co do osobnych obudow to sie zgodze gdyz bezkompromisowa to nie znaczy niezmienna a taka konstrukcja pozwala latwo modyfikowac zestaw.

>misiomor

 

No rzeczywiście puściłeś wodze fantazji. Twoje przykłady konfiguracji sięgneły dalej niż moja konstrukcyjka z trzema głośniczkami. Zwrotnica i tweeter w moich konstrukcjach (podłogowych) zawsze ma oddzielną komore.

 

Po tym wpisie zastanowie się jeszcze nad możliwością ograniczenia wibracji , ale w jednolitej skrzynce bez rozdzielania modułów.

 

 

Dobra ludzie piszcie o swoich konstrukcjach marzeń to na początku nic nie kosztuje.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.