Skocz do zawartości
IGNORED

Optymalna kalibracja wkładki- rady!


MarkoPolo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Sabatiel

skoro nielubisz ramion stycznych, rozumiem, ze w wykonaniu klasycznym, a problem błędu prowadzenia wkladki cię nurtuje, to to, na ile zdołałem wywnioskować z maleńkiego obrazka, pokazane rozwiązanie może powinno cię zainteresować. Co widzę na zdjęciu? Ramię z napędem nadążnym (serwonapędem)

Cos podobnego widziałem ok. 30 lat temu w rosyjskim Radio. Była to konstrukcja amatorska, w sensie, że nie żadnej fabryki.

Zalety tego co widać:

- niezła estetyka, nie ma problemu widocznych i pałętających się przewodów od wkładki, jak w ramionach stycznych (czyli "tangencjalnych") bez serwonapędu

- ramię jest długie więc pofalowanie płyty skutkuje mniejszymi zaburzeniami VTA w czasie grania, niż przy krótkim ramionku stycznym

- można (chyba, w każdym razie moznaby pozostając w obrębie tej koncepcji) przystosować do pracy w takim ukladzie inne ramiona

Wady:

-znika mała bezwładność klasycznego krótkiego ramionka stycznego, mamy bezwładność (masę skuteczną, czy tam czynną) jak u normalnego ramienia

- czujnik kąta - dotyczy ramion stycznych z napędem nadążnym - (kąt prostego między osią ramienia a promieniem płyty lub prowadnicami karetki) musi miec nie gorszą rozdzielczość niż gdy ramię z serwonapędem jest krótkie. Taki czujnik kata jednak może być trudniejszy do realizacji.

Oczywiście nie wymieniam tu wad typowych dla rozwiązań ramion stycznych z serwonapędem, a tylko takie jakie są ch-czne dla rozwiązania jakie domyślam sie ze zdjęcia.

W każdym razie mnie sie bardzo podoba i gdym w przeszłości rozmyślał nad skonstruowaniem ramienia stycznego to myślałem właśnie o czymś takim, a nie o tym co obecnie jest/było najczęściej spotykane.

Dobrej zabawy życzę, ale przeczytasz to chyba dopiero za rok ;-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ramie ktore umozliwia regulacje VTA w locie (MicroSeiki). Nabylem je glownie by moc regulowac VAT w czasie sluchania i optymalizowac dzwiek zmieniajac VAT. Slucham jazzu oraz klasyki, wiec i male i duze grupy. Oczywiscie, kazdy ma swoja pare uszu, ale zabijcie mnie, kazcie do konca swiata porownywac kable zasilajace, roznice miedzy maxymalnie obnizonym a maxymalnie podwyzszonym polozeniem punktu zawieszenia ramienia na plint'cie ( ok 8-10mm) ma bardzo znikomy effekt na tone/barwe muzyki. Zakladam oczywiscie, ze srodek tych zmian jest tak ustawiony ze ramie jest rownolegle do plyty wiec zmiany sa ok.+/- 5 mm., a wszystkie inne parametry ustawienia sa ala producent wkladki oraz ramienia ( wkladki to AT 120E, Denon 103). Dlatego uwazam, ze perfekcyjne ustawienie VAT jest nie dla mnie. Oczywiscie isneje tez mozliwosc, ze gluchne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koteczek: mam dokładnie to samo wrażenie. VTA w pewnym marginesie jest bez znaczenia. Lub jest pomijalne w proporcji do wpływu jaki ma np. ustawienie gramofonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

synuromka :)

kd-5033, jak bede sie pozbywal dam znac.

co do vta... jak slucham jazzu czy klasyki, faktycznie zmiany sa minimalne bo to muzyka oparta na srodku pasma, sax, vocal, smyki itp. vta wplywa na proporcje wysokich i niskich tonow i dynamike srodka. slychas to bardzo w rockowej muzyce, mocna perkusja z duza iloscia blach i niski bass.

ale to pewnie tez kwestia wkladki, jedna sa bartdziej inne mniej podatne na vta, wiec nie ma co tu wydawac autorytatywnych sadow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesięcy temu...

Mam prośbę o pomoc w interpretacji wyników użycia płyty testowej :)

 

Czekając na "naszą" płytę testową, zanabyłem drogą kupna płytę "Vinyl Essentials - The ultimate pickup test record".

Większość ścieżek jest oczywista, jednak wyniki trzech testów nie są dla mnie zupełnie jasne.

 

Mój gramofon to Acoustic Signature Manfred z (zmodyfikowanym przez AS) ramieniem Rega RB 250. Wkładka Goldring Eroica LX.

 

1. Na ścieżce "tracking ability test", gdzie podawany jest kolejno dźwięk nagrany (wycięty?) o amplitudzie od 40 do 100 mikronów, przy 70 mikronów (i wyższych) igła wyskakuje z rowka i przejeżdża do środka. Opisywane w instrukcji, zachowanie mówi o możliwych zniekształceniach, które jeszcze przy 60 mikronów u mnie nie występują. Natomiast nie wspomina o tej ekstremalnej formie zniekształcenia dźwięku. Nasuwa mi się na myśl ustawienie antyskatingu. Robię to metodą "na na dobiegu płyty z długim dobiegiem" i wg tej metody jest poprawny.

 

2. Ścieżka "Tonearm-cardrige resonance test" wskazuje mi na rezonans przy 14 Hz - nie jest to za wysoko? Sprawdzając na pewnej stronie w internecie moje ramię i wkładkę, teoretycznie powinno być około 10 Hz. Co zrobić w takiej sytuacji? - ignorować, zmienić wkładkę, zmienić ramię?

 

3. Ponadto przy odtwarzaniu tonu 315 Hz z obu kanałów, dźwięk ma dobiegać idealnie ze środka, a u mnie lekko pływa, tzn słychać lekkie zmiany głośności jednym kanale (bardziej w lewym niż w prawym). Podejrzewam, że muszę sprawdzić poziom talerza (wydaje się być poziomo). Może jednak jeszcze coś innego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Po pierwsze ustaw sile nacisku powzej rekomendowanej przez producenta wkladki, ale raczej nie powyzej max. dpuszczalnej wartosci. Po drugie sprawdz antyskating.

 

Ad2. 14 Hz to teoretycznie minimalnie za duzo. Byc moze ma to zwiazek ze zle ustawionym VTF i antyskatingiem

 

Ad3. Sprawdz azymut (mniej prawdopodobne) i oczywiscie ... antyskating

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki lenin.

 

Pomogło. Było to trywialnie proste. Po zmianie nacisku igły z zalecanych 1.7 g. do maksymalnie dopuszczalnych w instrukcji wkładki 2 g i ustawieniu antyskatingu:

 

Ad 1. Od 60 mikrometrów słychać już lekko zniekształcenia, ale igła nie wyskakuje z rowka do 80 mikronów (wyskakuje przy 90), co już w instrukcji użycia płyty opisane jest jako bardzo dobra wartość.

 

Ad 2. Rezonans obniżył się do 12 Hz - czy to już można akceptować?

 

Ad 3. Nierównomierność dźwięku nadal lekko słychać, ale chyba mniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Wolwi,

Ad. 1. Dwa gramy nacisku - no trochę sporo. A jak gra gramofon po tym zwiększeniu nacisku, jaki jest dźwięk ? Lepszy, gorszy czy bez zmian ? Mimo wszystko z "tracking ability" tej wkładki nie jest najlepiej - liczy się moment kiedy zaczynasz słyszeć zniekształcenia, a nie to kiedy igła wyskakuje z rowka (to ostatnie nie powinno mieć wogóle miejsca). 60 mikrometrów osiąga Ortofon za 110 zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yul. Jesli producent pisze, ze max. dopuszczalny nacisk jest 2 g, to te 2 g nie sa czyms zgubnym dla wkladki i dzwieku. Znam kilku melomanow, ktorzy twierdza, ze nawet lekkie przekroczenie max. dopuszalnego nacisku nie jest czyms nagannym. Kontrowersyjna opinia, wiem i sam nie stosuje VTF wiekszego od max. dopuszczalnego.

 

Wolwi

12 Hz to juz jest w normie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ad. 1. Dwa gramy nacisku - no trochę sporo. A jak gra gramofon po tym zwiększeniu nacisku, jaki jest

>dźwięk ? Lepszy, gorszy czy bez zmian ?

 

Dwa gramy dopuszcza producent. Podaje 1.5- 2g., zalecane 1.7g. W zasadzie nie słychać różnicy w dźwięku. Wprawdzie słuchałem tylko 1-2 płyt, bez skupiania się na wychwytywaniu różnic, ale nie zauważyłem ich.

 

> Mimo wszystko z "tracking ability" tej wkładki nie jest

>najlepiej - liczy się moment kiedy zaczynasz słyszeć zniekształcenia, a nie to kiedy igła wyskakuje

>z rowka (to ostatnie nie powinno mieć wogóle miejsca). 60 mikrometrów osiąga Ortofon za 110 zł.

 

To mnie trochę martwi. Mam jeszcze drugą wkładkę, jak nabiorę ochoty na dalsze eksperymenty sprawdzę, czy będzie lepsza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> liczy się moment kiedy zaczynasz słyszeć zniekształcenia,

 

Zależy co rozumieć przez zniekształcenia. Od 60 mikrometrów słychać takie lekkie brzęczenie towarzyszące dźwiękowi testowemu, tak jakby lekki rezonans na wysokich tonach. Poważniejsze zniekształcenia polegające na mniej czystym tonie (takie buczenie, ale na wyższych częstotliwościach), słychać przy 70-80, później - wiadomo - wylot igły. Innych zniekształceń nie obserwuję.

Rozumiem jednak, ze dźwięk powinien być czysty przynajmniej do 60-70 mikrometrów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Wolwi, lenin,

Ja o tych 2 gramach z taką rezerwą się wypowiedziałem, bo to nie jest za dobre dla płyt. Dla igły też, szczególnie jeśli płyty nie były porządnie umyte. No poprostu trochę orze kamienistą glebę.

>>>Wolwi,

Ty się bracie nie przejmuj jakimiś mikrometrami. Masz gramniak i wkładkę że ho-ho !, chyba to gra porządnie. Nie jesteś zadowolony ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ty się bracie nie przejmuj jakimiś mikrometrami. Masz gramniak i wkładkę że ho-ho !, chyba to gra

>porządnie. Nie jesteś zadowolony ?

 

Gra zasadniczo bardzo dobrze. Jestem zadowolony, chociaż już myślę o lepszym gramofonie.

Tak mnie wzięło, aby pomierzyć sobie sprzęt :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Panowie mam pytanko - do czego służy ustawienie Q-DAMPING w gramofonie? Mam takie pokrętło w moim Denonie i nie bardzo wiem co z tym zrobić? Mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi? Dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q-Damping to taki "automatyczny" system, ktory pilnuje, by sila antyskatingowa byla w kazdym miejscu plyty taka sama jak nacisk igly. Rozwiazanie kontrowersyjne, ale podobno dziala.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Lenin za odpowiedź. Nie orientujesz się przypadkiem jaka jest zasada działania tej korekcji? Jak to należy ustawić. Pokrętło przy gramofonie ma możliwość regulacji od-2 do +2 i nie wiem jak powinienem je ustawić i na co zwrócić uwage. Jak któryś z kolegów wie coś na ten temat to poproszę o wsparcie. Dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie wartosc Q-Damping powinna byc ustawiona na taka sama wartosc jak sila nacisku igly.

Doczytalem jeszcze, ze system Q-Damping minimalizuje znieksztalcenia zwiazane z rezonansem ukladu ramie - wkladka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

lenin, 13 Gru 2008, 08:59

 

>Teoretycznie wartosc Q-Damping powinna byc ustawiona na taka sama wartosc jak sila nacisku igly.

>Doczytalem jeszcze, ze system Q-Damping minimalizuje znieksztalcenia zwiazane z rezonansem ukladu

>ramie - wkladka.

 

 

Jeśli wartość Qdamp wynosi od -2 do +2 to do jakich teoretycznych nacisków się to odnosi? Coś tu nie gra.

 

Czy w tekście, który czytałeś była informacja w jaki sposób minimalizuje?

 

pozdr

 

vasa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użycie wnazwie Q to jest nawiązanie do pojęcia współczynnika który wyraża dobroć układów drgających. Układ ma dużą dobroć jeśli do podtrzymania drgań potrzeba mało energii (jej straty w ukladzie drgającym są małe). Tłumienie (damping) obniża dobroć ukladu drgającego, ergo drgania mogą szybciej zaniknąć, tak to ujmijmy dla prostoty. Myślę, że chodzi tu o tłumienie, o nastawnej intensywności, drgań układu ramię-podatność wkładki. A liczby na podziałce przy pokrętle (potencjometru?) to są zapewne umowne cyfry. Więcej można by się domysleć nawet z instr. obsługi gdyby była sensownie napisana i... byla dostępna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vasa

>Jeśli wartość Qdamp wynosi od -2 do +2 to do jakich teoretycznych nacisków się to odnosi? Coś tu nie

>gra.

 

Podejrzewam, że nacisk naciskiem - powinien byc ustawiony w zalecanych granicach, a intensywność tłumienia trzeba dobrać niezależnie. Myślę, że najlepiej na słuch.Przeciez można pracować z różnymi wkładkami, o różnych podatnościach, różnych tłumieniach wewnętrznych. Więc potrzebna ilość tłumienia dodatkowego może być rozmaita.

Idea wprowadzenia zaleznego od uzytkownika, dodatkowego tłumienia ukladu drg. ramie-podatność wkladki nie jest nowa - vide znana wkladka Shure (bodaj M97) ze szczoteczką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SIRTOM75, 12 Gru 2008, 15:59

 

Witam,

 

jestem użytkownikiem Denona DP-59 L z takim właśnie Q-Damping oraz wkładki Denon DL-103 SA. Rzeczywiście nie jest łatwo dokonać regulacji zgodnie ze wskazówkami instrukcji obsługi. Moim sposobem na podstawową regulację ramienia z uprzednio i prawidłowo założoną wkładką jest :

 

- zerowe ustawienie potencjometrów Anit Skating oraz Q Damping

- ustawienie nacisku na skali z tyłu ramienia siły nacisku, w moim przypadku 2,5 g

- przy użyciu wagi, położonej na talerzu ( uwaga na maty itp.) cierpliwie przesuwając przeciwwagę szukam dokładnego wskazania 2,5 g

- kontrowanie przeciwwagi

- ustawienie Anti Skating i Q Damping również na wartość 2,5.

 

Producent zaleca identyczne ustawienia Q Damping i Anti Skating z naciskiem ramienia. Stosując się do instrukcji denona nie udało mi się wyważyć ramienia na "0" i nie wiem jak to można zrobić w tym przypadku ogólnie dostępnymi akcesoriami. Wcześniejsze próby były pozorne, "na oko" wszystko wyglądało prawidłowo a "na wagę" znaczne odchylenia. Regulator siły nacisku ramienia wskazywał 2,5 g, jednak ni jak się miał do identycznego nastawu Q- Damping i Anti Skating. Konstrukcja tego ramienia, jak i niezbyt duży zakres regulacji wysokości, znacząco utrudniają regulację zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami.

 

Bardzo proszę przy tej okazji o Wasze uwagi, może jest lepszy sposób.

 

Z poważaniem

Wiktor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15814-100009247 1229183534_thumb.jpg

post-15814-100009248 1229183534_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji Denona jest jeszcze takie wyjaśnienie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

viktor.music, 13 Gru 2008, 16:52

 

>>>> może jest lepszy sposób.

 

prawdopodobnie profee ma rację pisząc że q-damp powinien być różny dla różnych wkładek. Wygląda na to, że jest to jakiś tłumik elektromagnetyczny dostosowujący częstotliwość tłumienia do drgań wkładki. Gdyby to był mój gramofon to zmierzyłbym masę ramienia i dobrał wkładkę o odpowiedniej podatności a Q-damp bym wyłączył/wyzerował.

 

Co do ustawienia nacisku igły to w instrukcji piszą o różnych pierścieniach doważających, przeznaczonych do różnych wkładek. Może tu leży problem braku prawidłowego wskazania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... otóż to co użytkownik dostaje w tym modelu, to dwa pierścienie, duży jak na zdjęciu i mniejszy. Próbowałem na małym, zbyt lekki, oba za ciężkie. Pozostał ten duży. Wkładka jest też Denona, zatem teoretycznie odpowiednia.

Gramofon gra doskonale, nie mam zastrzeżeń. Oczywiście skłonny jestem zweryfikować swój "patent" . Stąd udział w dyskusji.

 

:-)

 

Z poważaniem

Wiktor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

 

oczywiście w dużej mierze to zasługa wkładki DL 103 SA - może i nie jest to totalny hiend, jednak mnie taki dźwięk bardzo odpowiada. Nie przemilczę kwestii prempu, RCM Sensor Prelude uzupełnia system wyśmienicie.

 

:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.