Skocz do zawartości
IGNORED

Polaryzacja tweetera.


pmwas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie dotyczące budowy zespołów głośnikowych:

 

-W jakim celu podłącza się tweeter w odwrotnej polaryzacji?

 

-Czy robi się to w jakichś konkretnych sytuacjach tzn zależnie od ułożenia głośników?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/25928-polaryzacja-tweetera/
Udostępnij na innych stronach

Podręcznikowym przykładem może być zwrotnica drugiego rzędu, która w paśmie zaporowym przesuwa fazę o blisko 180 stopni, czyli de facto odwraca polaryzację. Ale to wiedza podręcznikowa. W rzeczywistości odrócenie polaryzacji może w zależności od wszystkiego polepszać lub pogarszać płaskość przenoszenia.

Wszystko zależy od przesunięcia faz akustycznych między midwooferem a tweeterem oraz rzędów filtrów elektrycznych. Jeżeli wypadkowe (akustyczne + elektryczne) przesunięcie fazy między głośnikami w punkcie podziału wynosi 180 stopni to oczywiście należy je podłączyć w przeciwnych polaryzacjach i zwrotka będzie akustycznie drugiego rzędu. W praktyce takie coś jest możliwe tylko dla tweetera o niskim Fs, z zastosowaniem pochyłej ścianki oraz filtrów elektrycznych 1st order.

 

Jeżeli wypadkowe przesunięcie fazy jest 360stopni, głośniki łączymy w polaryzacjach zgodnych - zwrotka będzie akustycznie 4th order i jest to najczęstszy przypadek, filtry elektryczne w takim przypadku mogą by rzędu od pierwszego do trzeciego (mogą być różne rzędy z obu stron) w zależności od pochylenia ścianki lub nie, częstotliwości podziału i charakterystyk fazowych samych głośników.

 

Czasem zdarzają się zwrotki wyższego rzędu - np. w Response 2.5 zwrotka jest akustycznie 6-tego rzędu na filtrach elektrycznych trzeciego rzędu, oczywiście polaryzacje głośników są przeciwne.

 

Im wyższy rząd akustyczny zwrotki, tym gorsze własności fazowe kolumny, ale za to mamy większą ochronę tweetera przed spaleniem i przesterowaniem, a także możemy mieć pionową przednią ściankę. Pochylenie ścianki daje zwykle możliwość użycia filtrów elektrycznych wyższego rzędu (a więc można spodziewać się mniejszych zniekształceń) przy zachowaniu akustycznego rzędu zwrotki (a więc własności fazowych kolumny).

>misiomor

To ja z konkretnym zapytaniem. Założenia są takie. Monitor dwudrożny, na dół daję 1-szy rząd + korekcja impedancji na górę 2-gi rząd. Chcąc właściwie skorygować fazę o ile stopni należałoby pochylić przednią ściankę ? Tweeter w fazie czy przeciwfazie? Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.

Pkrecz:

 

Za mało danych. Rezonans i dobroć gwizdka, przebieg fazy akustycznej woofera, położenie cewek drgających jedna względem drugiej, planowana częstotliwość podziału i planowany akustyczny rząd zwrotki. Ogólne to bez pomiarów trudno odpowiedzieć na takie pytanie.

  • 2 tygodnie później...

Należy pomierzyć drivery przy takim pochyleniu ścianki jakie ma być. A jeżeli żadne kombinacje zwrotek nie chcą działać (bardzo mało prawdopodobne) albo np. tweeter traci za dużo najwyższej oktawy pod kątem - można zastanawiać się nad zmianą kąta pochylenia.

>>misiomor

 

a nie lepiej zmierzyć na prostej ściance a potem z prostych działań matematycznych obliczać dalej? W ten sposób chyba łatwiej skorygować przesunięcia fazowe obu głośników względem siebie...

Saczek_XTRM:

 

Nie do końca, bo zarówno gwizdek jak i midwoofer pod kątem tracą trochę SPL na górnym krańcu przetwarzania (co bywa istotne przy projektowaniu zwrotki) i co ciekawe lekko moga się zmienić przebiegi fazy przetworników w tym zakresie (przy takiej samej odległości centrum akustycznego od mikrofonu). Dlatego IMHO najlepiej jest mierzyć pod takim kątem pod jakim ma być słuchane.

 

Można rzecz jasna dobrać pochylenie tak żeby mieć pożądane przesunięcie fazy, ale sprawa wymaga doświadczenia - bo jeżeli ktoś zacznie pochylać ściankę tak żeby dostać zerowe przesunięcie faz między gwizdkiem a midwooferem w miejscu podziału to nic dobrego mu nie wyjdzie jako że dostanie jednak przesunięcia "w niewłaściwa stronę" - poniżej podziału gwizdek pójdzie z fazą do przodu na swoim roll-off, natomiast powyżej podziału możemy dostać rzeczy dziwne - najpierw woofer może pójść do przodu jako że jego centrum akustyczne zostało nadmiernie wysunięte, a wyżej może mieć z kolei fazę znowu za tweeterem bo roll-off (lowpass) woofera bywa stromy.

nom ja też dziękuje za odpowiedz. Natomiast jezeli macie Panowie jakiekolwiek linki do wzorów służących do obliczania pochylenia scianki albo jeszcze lepiej do opisu jakiegoś projektu w którym wykozystano pochylanie scianek i jest opisany cały proces jak to robiono i co z tego wychodziło z pomiarami itp to też byłbym bardzo wdzięczny bo temat jest wart zgłębienia.

soundman, 4 Maj 2006, 17:57

należy tu trochę poszukać;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mam opis tego projektu w PDF znalazłem sznurek gdzies na forum szczerze mówiąć 120 stronek bardzo ciekawej lektóry ale w samym projekcie nie było wzmianki o istocie pochylonej scianki poprostu był to klon i tak miało być ale poszukam na stronce którą mi podsunołeś dzięki :)

Polaryzacja w tym ukladzie jest prawidlowa? Te czerwone kwadraty to dodatkowe rezystory

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wiem jak wygląda przednia ścianka, ale na 90% głośniki powinny być połączone w polaryzacjach zgodnych (tak jak na rysunku) - rezonans gwizdka kręci mu fazę do przodu, a roll-off woofera sprawia że jego faza jest przesuwana do tyłu. Do tego centrum akustyczne woofera jest cofnięte co daje dodatkowe przesunięcia faz. Jak modelowałem takie zwrotki na podobnych głośnikach, to zwykle dochodziłem do zwrotkki akustycznie 4-tego rzędu (a więc polaryzacje zgodne) na filtrach elektrycznych drugiego rzędu.

 

Jakie wartości mają elementy i dlaczego takie?

wygląda na to że front jest prosty...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.