Skocz do zawartości
IGNORED

Co sądzicie o kolumnach Dekada firmy GLD


Ramirez

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo

Zmieniłem sprzęt przesiadając się z kina domowego na tradycyjne stereo. Nabyłem wzmacniacz Prima Luna ProLogue One + CD-T15A firmy Cayin. Przymierzam się do zakupu kolumn w miarę przyzwoitych cenowo i dobrze współgrających z ww. zestawem.

Ostatnio przeglądając aukcje internetowe natknąłem się na produkty firmy GLD a idąc dalej tym tokiem myślenia zainteresował mnie model DEKADA 01 N 05 i DEKADA 0,S 05 LUX.

Zadzwoniłem do producenta, aby zapytać gdzie można posłuchać ww. produktów, lecz ku mojemu zdziwieniu jedynie w grę wchodzi Ustroń i Gdańsk. Dowiedziałem się, że owe kolumny zbudowane są na głośnikach Audax’a czyli Francja, lecz czy te głośniki są godne uwagi?. Bardzo ciekawy jestem opinii osób piszących na tym forum, którzy posiadają owe modele, chętnie przeczytam opinie osób, które słyszały na żywo ww. produkty Gdańskiego producenta. Dodam jeszcze, że podczas rozmowy z właścicielem dowiedziałem się, iż za niewielką dopłatą do zestawu mogę otrzymać komplet okablowania interkonekt i kable głośnikowe z serii "MOBI" co automatycznie ww. zestaw czyni bardzo atrakcyjną i kuszącą propozycją. Również jestem ciekawy opinii na temat tych kabelków, których podobno cena sięga ok. 1000zł. Z góry dziękuję za wszystkie wypowiedzi, sugestie, opinie i recenzje. Na zakończenie dodam, że ze względów na małe pomieszczenie w grę wchodzą kolumny o niewielkich gabarytach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zadaniem pytania uczyniłem to, lecz jest tak mało informacji na ten temat, że postanowiłem zapytać. Jeśli posiadasz jakąś wiedze w temacie podziel się, myślę, że przydatna ona będzie nie tylko mnie, ale i szerszej grupie ludzi chcących, szukających odpowiednich głośników. Ta oferta z Allegro w połączeniu z dokładanym okablowaniem jest moim zdaniem dosyć kusząca i nie ukrywam, iż każda informacja dotycząca zadanego pytania będzie dla mnie pewnego rodzaju wyznacznikiem, co robić dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w relackjach z Audio Show, może coś znajdziesz.

A tak na marginesie o produktach GLD słyszałem raczej krytyczne opinie co do dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramirez:

Mam kolumny GLD Dekada 6 (to te duże) od kilku miesięcy.

Innych modeli GLD nie słuchałem, zatem kometarz niezupełnie na temat, ponadto nie czuję się wielkim znawcą w temacie ale jeśli moja opinia może pomóc - to z przyjemnością:

Kupiłem od producenta poprzez kontakt z Allegro. Pan Rozestwiński jest bardzo komuniaktywny i przekonany co do koncepcji tworzenia głosników. Przed ostateczną decyzją miałem możliwość posłuchania u siebie - umowa była taka, że po prostu płacę za transprt ze sklepu w Ustroniu. Jełi nie odpowida - to mogę zwrócić do sklepu w Warszawie Pierwsza wrażenie po ustawieniu zgodnie z zaleceniem producenta (wooferami do siebie) nie było zbyt zachęcające - z wielkich skrzyń bas był mizerny, znacznie mniej wyrażny niż z Eltaxów 8.2, które miałem poprzednio.

Kilka dni prób i przestawień dało efekt zadowalającyw dziedzinie basu, ale dopiero w konfiguracji klasycznej - wooferami na zewnątrz. Dobra reprodukcja detali zadecydowała o tym,że zostały na razie u mnie.

Po wygrzaniu (egzemplarz sklepowy nie pracował chyba zbyt długo) słychać dobrze dopracowaną górę z wyrażnie zarysownaymi szczegółami. Rozmieszczenie planów wgłąb pozostawia trochę do życzenia. I tu rzecz ciekawa: te Dekady są wysokie i ta konstrukcja (w następnym modelu widzę że zostało to zmienione) daje sytuację taką, że wysokotonowce są umieszczone znacznie wyżej niż uszy siedzącego słuchacza.

W związku z tym znacznie lepsze zarysowanie głębi słychać gdy siądzie się nieco wyżej. Zmiana jest wyrażna i moim zdaniem wynika ze zbytniego rozmycia fazy pomiędzy cofniętym tweeterem i midwooferem.

Podstawaową cechą w mojej opinii jest fakt, że obudowa tych głośników nie jest inertna i wyrażnie podbarwia dżwięk (co słychać i czuć). Z długich dysput z producenrtma wynikało, że taką koncepcję tworzenia tych obudów prezentuje konstruktor (pamiętam,że była czas jakiś temu dyskusja na forum na temat grających skrzyń). Mimo tego nie można odmówić im muzykalności - klasyka brzmi na nich bardzo dobrze, gorzej nieco jest z basem w małych składach i z bębnami, które brzmią niekiedy monotonnie.

Jeśli chodzi o głośniki - góra to jeszcze Audax, ale co do woofera to nie mam pojęcia.

Generalna konkluzja jest taka: spróbuj umówic się z producentem na wysłanie na próbę (może poza allegro?) i bierz dopiero gdy Ci odpowiadają. Ja chyba za szybko podjąłem decyzję o zakupie i nie wszystko jest rzeczywiście idealne.

Słucham w pomieszczeniu ok 30 m2, średnio wytłumionym zasilając to kablami Cordial i GLD (Mobi to stop miedzi z czymś - ma kolor mosiądzu).

Jeśli będą ludzie zainteresowani na forum w wizji lokalnej (Warszawa południowa) - zapraszam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do jura

 

Dziękuje za wyczerpującą wypowiedz i szczegółowy opis, zarys produktu. Jest to dla mnie bardzo cenna informacja, dzięki której diametralnie zmieniam poszukiwania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem GLD na Audio Show. Generalnie wolę chwalić niż krytykować, ale tu nie było czego chwalić. Nie wiem który to był model ale zakładam, że producent wystawia najlepsze, czym się może pochwalić. Może kolumny się w dość małym pomieszczeniu dusiły, ale jakoś nie brzmiały, nie zachęcały do wsłuchania się. Hyba para poszła w gwizdek: ic wielkość i stolarkę dość efektowną na pierwszy rzut oka - drugiego nie robiłem bo mi szkoda czasu było:( Zresztą to, że nikt ich za bardzo nie chce sprzedawać/dystrybuować w innych miastach o czymś może świadczyć - jak coś dobrze gra za rozsądne pieniądze to zakładam, że sprzedający chcą to mieć w sklepie, albo raczej salonie - bo z wyglądu GLD raczej powinny być w salonie:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Ramirez: Mnie przez kilka lat słuchania (właściwiej: zapoznawania się z dźwiękiem wyłącznie na AS-asch), brzmienie zestawów GLD zupełnie nie przypadło do gustu. Umykałem szybko, wchodziłem z niedowierzaniem ponownie i znów czym prędzej wiałem. Nie mogłem tego słuchać, choć pokój był zwykle pełen (chyba podziwiano kolosy, bo dźwięk wątpię ;) Słowem kiepścizna. Dla mnie dźwięk nieporozumienie, koszmar, etc. Z dobrym NIE MIAŁ NIC WSPÓLNEGO. Stylistyka produktów dyskusyjna (ale co kto lubi).

 

Nie dziwi mnie, że produkty GLD nie zyskały szerokiego grona zwolenników, a ogólnie zbierają cięgi (może są wyjątki - nie słyszałem).

I ja nie inaczej o nich myślałem do czasu ostatniego AS'05... Zaskoczyli mnie :) Wchodziłem wielokrotnie i byłem zdumiony, BO GRAŁO NAPRAWDĘ DOBRZE !! Wreszcie grało dobrze ! Słychać było POSTĘP. Może nie wystawiłbym "5", ale "4", "4+" tak.

GLD "zapracowało" na swoje produkty opiniami w latach poprzednich. A ludziom ciężko zmienić ogólny pogląd na jakość brzmienia zestawów tego producenta. Pewnie niektórzy omijali ich pokój dużym łukiem - nie dziwię się i uznaję za błąd. Sam czułem się w ich pokoju trochę dziwnie: z jednej strony dźwięk był co najmniej dobry (słuchałem b. uważnie), z drugiej słyszałem wokół pełno krytycznych głosów osób, które ledwie dotarły do drzwi, a już wydawały sądy - utrwalone opinie. Szkoda. Były negatywne, bo to GLD. To było krzywdzące. Takie opinie rutyniarzy/znawców, którzy słuchali utrwalonym zdaniem, jakie sam miałem. Zero odniesienia do brzmienia na AS'05. I to mnie zeźliło i zmartwiło, bo było NIESPRAWIEDLIWE :(

Też wszedłem do pokoju GLD ze świadomością, że szybko go opuszczę i niechętnie, bo przecież swoje wiedziałem. Ale tym się różnię od innych, że co roku każdemu daję szansę. Na nowo, od zera. Najwyżej szybciej wyjdę. Z reguły do każdego pokoju wchodzę 2-4x. (do ulubionych częściej albo siedzę długo i ciężko mnie wykurzyć ;))

Do GLD również wchodziłem kilkakrotnie, bo nie mogłem uwierzyć w metamorfozę i by przekonać się czy się nie mylę. Ale nie. Jakiś POSTĘP był. Za każdym razem nie wystawiłem im gorszej oceny jak ok. "4". (A przez ostatnie lata była pała z wykrzyknikiem i koniec. Każdemu bym odradził).

Twierdzę, że podczas ostatniego AS'05 w GLD grało całkiem przyzwoicie i dobrze na różnych zestawach. Może z raz na symfonice coś mi nie do końca pasowało ale jak na tyle wejść, liczy się wrażenie ogólne. (Nie wchodziłem tam kupować.)

 

* * *

GLD jest poza kręgiem moich zainteresowań (jeszcze pamiętam kontrowersyjne brzmienie, no i nie podoba mi się design większości zestawów). Nie zmienia to w niczym ostatniego wrażenia.

 

Napisałem szczerze co myślę, z kropką nad "i".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 lat później...

Witam,

nie wiem skąd tyle negatywnych opinii nt GLD.

Mam w tej chwili Orfeusze wraz z całą elektroniką od GLD (wszystko oprócz monobloków zasilane jest przez akumulatory).

Całość gra bajecznie. Przed zakupem objechałem wielu krajowych dystrybutorów, słuchałem m.in. zestawów B&W + Classe,

Usher + Audio Research. Pisząc krótko systemów za nawet 200tys. zł. Przy nich mój wypada bardzo korzystnie, powiem więcej zestaw z Usherami za kosmiczne pieniądze był dla mnie gorszy (piskliwe soprany, mało basu. Głowa bolała po 1h odsłuchu, grały fantastycznie jedynie z muzyką jazzową). Natomiast mój system jest bardzo uniwersalny i gra na prawdę fantastycznie.

Najlepiej z przesłuchanych przeze mnie sprzętów. Oczywiście jest to moje zdanie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.