Skocz do zawartości
IGNORED

kable cardas


lechu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10h to za krótko na zmiany. Jak pogra jeszcze 100h to wtedy tak.

Co do czarnego tła to ten termin jest ostatnio mocno eksponowany i modny.

Malem u siebie najwyższego Fadela Coherence II i to świetny kabel,szczegółowy, szybki ale raczej jasny i jakoś bardziej czarny w tle nie był.

W tej kwestii królują kable Purist Audio Design oraz Synergistic Research z aktywnym ekranowaniem.

Dobrze wypadają też MITy.

Pozostałe kable które testowałem a było ich sporo w kwesti czarnego tła nie wyróżniały się

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10h to za krótko na zmiany. Jak pogra jeszcze 100h to wtedy tak.

 

 

Ale to kabelek Second Hand - dobrze wygrzany. Zakładam, że około 15 godzin wystarczy na "ułożenie się" w systemie :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to kabelek Second Hand - dobrze wygrzany. Zakładam, że około 15 godzin wystarczy na "ułożenie się" w systemie :-)

 

A, to tak, to masz rację, Spoko, wystarczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,co do wygrzewania Cardasa to potwierdzam że z upływem czasu postęp jest bardzo duży.Mam co prawda głośnikowy Golden Reference i kiedy go kupiłem po wpięciu byłem załamany.Dzwięk był fatalny,całkowicie zamulony ale już po kilku godzinach zmienił się dość mocno na plus,po kilkudzieśięciu był już świetny.Czasami przepinam jakieś inne kabelki na próbę ale po ponownym wpięciu GR nie mam już ochoty na eksperymenty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XLO reklamuje swoje produkty "sounds like nothing at all". To hasło grubo przesadzone, albowiem poznane przeze mnie kable z ich stajni narzucaja doćć wyraźnie swój charakter brzmienia i z cala pewnościa nie pozostają neutralne wobec brzmienia reszty systemu. Z nieznanych mi powodow prasa i recenzenci audio jako "neutralne" opisują produkty, ktorym brakuje basu, nasycenia, tzw. "mięcha". Wzorem neutralnosci jest zatem np. Valhalla, no bo nie ma basu :-) Podażając ta definicją neutralności, kablem bardziej "neutralnym" z dwójki jest Signature 3, który cechuje sie bardzo krótkim basem i niepełnym wysyceniem niskiej srednicy. Jego brzmienie jest znakomite, ale wobec domyślnego wzorca neutralności, jednak minimalnie zbyt szczupłe. Wysokie tony w Signature sa za to wzorcowe, wrecz doskonałe: blyszczace, pelne blasku, doświetlenia, wyraźne i bardzo szczegółowe, ale przy tym zupelnie pozbawione wszelkich ostrości (jeśli system nie jest ostry sam z siebie). Limited Edition w porównaniu do Signature 3 jest wyraźnie przygaszony, przyciemniony, zaokrąglony na górze pasma. Wysokie tony obiektywnie rzecz biorąc sa jeszcze bardziej dokladne i szczegółowe niz w Signature 3 (slychać jeszcze wiecej drobnych smaczków) ale są one jednak wyraźnie zaokrąglone, nie mogą w pełni "rozbłysnąć". Całościowo więc, efekt jest taki, ze Limited Edition nie jest kablem neutralnym, a delikatnie ocieplajacym. Nie jest to jednak chamskie zamulenie jak czynią to niektóre Cardasy, a raczej delikatny zabieg, którego skutkiem jest nadanie nagraniom specyficznego klimatu intymnosci, aksamitności i specyficznej muzkalności. Jakby jednak na to nie patrzeć, Limited Edition w wyraźny sposób obarcza brzmienie systemu tą swoją uprzyjemniającą sygnaturą. Poza zaokragleniem góry pasma, LE to juz czysta klasa. Bas, nasycenie, barwy srednicy (przepiękne), przestrzeń, lokalizacja źródeł pozornych oraz nawet PRAT są na wyższym poziomie niz Signature 3. Generalnie, IMHO, kabel rzeczywiscie neutralny znajdowalby sie gdzies pomiedzy Signature 3 (ktoremu brakuje jednak troche dociazenia basu i dobarwienia srednicy) a Limited Edition (ktory jest dosc wyraznie cieply i zaokraglony na góze pasma). Myślałem, że szczyt oferty XLO to bedzie juz swiety graal w dziedzinie "kablarstwa" audio. Nic bardziej mylnego. Kabel o bardzo duzej klasie, ktory moze byc wrecz genialny w pewnych systemach, jednakze z cala pewnoscia nie neutralny i nie w 100% uniwersalny.

 

Co ciekawe, z opinii zasłyszanej od człowieka dobrze obeznanego w audio, ponoć głośnikowe Limited Edition zachowują się inaczej niż interkonekt: nie ocieplają, są idealnie neutralne - w zasadzie są kablem bez wad.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Morven
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Pytanie nie dotyczy hiendu, ale podstawowych kabli Cardas, tym niemniej ten wątek tytularnie najbardziej pasuje.

Co sądzicie o tych dziwnych (jak dla mnie) banankach? Tak zakonfekcjonowane kupiono w Polsce, jak to się ma do informacji, że Cardas sam konfekcjonuje swoje kable?

pozdrawiam Staszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata później...

Witam klubowiczów, odsłuchuje właśnie Cardas 101+ Cardas Parsec, wszystko by było idealnie gdyby nie wyższa średnica która w ostrzejszych wokalach powoduje delikatną krzykliwość, czy kabel się wygrzeje z czasem?? a może coś zbliżonego co rozwiąze problem? inne głośnikowe albo RCA od Cardasa w podobnym przedziale? ktoś z klubowiczów ma jakieś pomysły :)? Pozdrawiam, s

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Witam klubowiczów, odsłuchuje właśnie Cardas 101+ Cardas Parsec, wszystko by było idealnie gdyby nie wyższa średnica która w ostrzejszych wokalach powoduje delikatną krzykliwość, czy kabel się wygrzeje z czasem?? a może coś zbliżonego co rozwiąze problem? inne głośnikowe albo RCA od Cardasa w podobnym przedziale? ktoś z klubowiczów ma jakieś pomysły :)? Pozdrawiam,

 

Cardas ma opinię producenta produkującego przewody o sygnaturze brzmienia po tej ciepłej stronie. W wielu przypadkach możemy twierdzić, że jest to brzmienie z "substancją", dociążone, z szeroką paletą barw, obszernym basem, różnie kontrolowanym w zależności od rodzaju przewodu. Wszystkie te przewody wraz ze wzrostem serii mają coraz wyższą, ogólną jakość prezentacji, a nawet spora zdolność do pokazywania szczegółów, choć inaczej akcentowanych niż w niektórych kablach konkurencji - mniejszy atak, złagodzenie krawędzi plus spore dociążenie może wpływać na ogólną ocenę wyższej średnicy czy najwyższych rejestrów. Jeśli w Twoim przypadku na dzień dzisiejszy przewód jest zbyt ofensywny to należałoby dowiedzieć się czy przewód jest wygrzany, jeśli nie to wygrzewać (byle nie nad kuchenką :) ). Można tez podpiąć inny przewód i na jego podstawie zwrócić uwagę na ten wycinek pasma. Jeśli by się okazało, że problem pozostaje to znak, że to elektronika lub inny element toru - sieciówka, IC itp. Sprawdzaj, a dojdziesz do źródła problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Jeśli by się okazało, że problem pozostaje to znak, że to elektronika lub inny element toru - sieciówka, IC itp. Sprawdzaj, a dojdziesz do źródła problemu.

 

sprawdzam sprawdzam i mam wrażenie że (pewnie nie tylko ale) sporo robi tu akustyka, czym mocniej wygłuszam sciany za kolumnami np zamknięciem rolet, czy rozpraszam kwiatami tym bardziej znikają wyostrzenia i tym bardziej wychodzi jaki ten kabel -cardas parsec- jest dobry.. Jest dobry, ale .... kurde chyba każdy mocno wybijający się element toru pokazuje niedostatki w pozostałych jego elementach, czy nawet w słabej realizacji - dla mnie to troche minus bo trzeba się napracować żeby muzyka brzmiała na prawdę dobrze ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Svawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam klubowiczów, odsłuchuje właśnie Cardas 101+ Cardas Parsec, wszystko by było idealnie gdyby nie wyższa średnica która w ostrzejszych wokalach powoduje delikatną krzykliwość, czy kabel się wygrzeje z czasem?? a może coś zbliżonego co rozwiąze problem? inne głośnikowe albo RCA od Cardasa w podobnym przedziale? ktoś z klubowiczów ma jakieś pomysły :)? Pozdrawiam, s

 

Nie chcę się mądrzyć, ale nie wydaje mi się , że to robią kable cardasa.. przy innym kablu nie miałeś tego co teraz opisałeś ? Cardasy to jak Kolega wyżej napisał grają po tej cieplejszej stronie i nie ma siły aby wyostrzały wyższą średnicę. A wiadomo, że w miarę upływu czasu kabel będzie coraz bardziej się otwierał, ale swoje musi pograć.. Są kable np PAD gdzie potrzeba im aż 200-250 godz. aby zagrały na 100%.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie chcę się mądrzyć, ale nie wydaje mi się , że to robią kable cardasa.. przy innym kablu nie miałeś tego co teraz opisałeś ? Cardasy to jak Kolega wyżej napisał grają po tej cieplejszej stronie i nie ma siły aby wyostrzały wyższą średnicę. A wiadomo, że w miarę upływu czasu kabel będzie coraz bardziej się otwierał, ale swoje musi pograć.. Są kable np PAD gdzie potrzeba im aż 200-250 godz. aby zagrały na 100%.

 

Szczerze mówiąc sam już nie wiem.. kilka czynników może się nakładać zrodlo kabel kolumny akustyka.. chociaż ktoś tu na forum pisał że ma go w domu i on tak robi .. możliwe że trzeba oceniać cały tor a nie jeden element bo przy innym głośnikowym innym źródle być moze będzie zupełnie inaczej... z otwieraniem się kabla nie polemizuje czytałem kilka wypowiedzi cardasa on sporo o tym mówi min czym lepsza izolacja tym dłużej to trwa.. teraz porównuje z albedo flat który choć moim zdaniem stosunkowo podobny to jest nieco bardziej "zmulonym" kablem.. różnice są subtelne to jednak słychać mniejszą dynamikę, mniejszy blask w górnej średnicy i większe wypelnienie w dolnej..calosciowy efekt jest taki że system po wpieciu albedo gra nieco mniej ciekawie jakby wolniej również mniej przestrzenie to jednocześnie w znacznym stopniu znika inwazyjność,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Svawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A IC jaki masz podpięty i jaka elektronika jak i kolumny ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A IC jaki masz podpięty i jaka elektronika jak i kolumny ?

Głośniki to dynaudio wzmacniacz to nad (aczkolwiek szukam lepszego ) .. ic to parsec a głośnikowe to budżetówki przy czym jeszcze testuje ostatnio kimber 4pr wcześniej melodika

 

Nie pisze modeli celowo żeby nie zostać posadzony o profanacje że podlaczylem ic o wartości elektroniki ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Svawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisze modeli celowo żeby nie zostać posadzony o profanacje że podlaczylem ic o wartości elektroniki ;)

 

A ja chętnie poczytam, zatem pisz, pisz :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chętnie poczytam, zatem pisz, pisz

 

Chciałem zapytac tylko jak duże ma to znaczenie i czy koledzy, mieli i odsłuchiwali rzeczonego Parseca w domu? Jeśli tak to na jakim sprzęcie? ;p

 

... no dobra nad 326 :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Svawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Nie słyszałem żadnego, powtarzam żadnego, modelu Cardasa, który nie miałby chamsko zamulonych wysokich tonów. Moim zdaniem w hi-endzie tego słuchać się nie da, a Cardasy znajdą dobre zastosowanie jedynie z tanimi, budżetowymi ostrymi integrami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.01.2019 o 17:35, Morven napisał:

Nie słyszałem żadnego, powtarzam żadnego, modelu Cardasa, który nie miałby chamsko zamulonych wysokich tonów. Moim zdaniem w hi-endzie tego słuchać się nie da, a Cardasy znajdą dobre zastosowanie jedynie z tanimi, budżetowymi ostrymi integrami.

A jakie to modele Cardasa tak  zamulały, bo na pewno nie maja tego kable od modelu reflection w górę.  Oczywiście nie mają takiej góry jak np Siltech, ale wiele osób jest z Cardasów zadowolonych...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Morven'a: ''Accuphase E-308+Vienna Acoustics Bach Grand''

Accu z wieloma kablami gotują / dławią się, bo nie są neutralne - one mają swój specyficzny Accuphase'owy styl (za który jedni je lubią a inni nienawidzą): dopompowują Sound i sztucznie podkolorowują, przez co mają słabszą rozdzielczość, kontrolę całego pasma itd.

Stało się to, o czym pisał pan Tomasz Karasiński :

Cytat

Cardasy Clear Reflection z wielu względów są dla mnie wyjątkowe. Interkonektu z tej serii używam namiętnie, natomiast głośnikowych - tylko w połączeniu z mocnymi, hi-endowymi wzmacniaczami. Jest to bowiem kabel z gatunku "wymagających". Potrafi dać mnóstwo frajdy ze słuchania i pokazać muzykę z tej najlepszej strony, ale jeśli nasz piecyk nie dysponuje odpowiednim zapasem watów i amperów, prąd wsiąka w ten przewód jak w gąbkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by nie mówić w sieci dużo dobrego można poczytać o tym modelu cardasa, oczywiście mam na myśli ludzi, którzy mieli do czynienia z nimi. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słuchałem tych starszych najwyższych: Neutral Reference i Golden Reference. Były niby jak to się mówi "muzykalne", ale zamuła na wysokich tonach była tak silna, że tego się słuchać nie dało... Wtedy dałem sobie spokój z kablami firmy Cardas. Teraz mam Nordost Tyr 2 i to jest kabel genialny - właściwie doskonały - pozbawiony jakichkolwiek wad: krystalicznie czyste wysokie tony, przestrzeń, PRAT, a przy tym dociążenie basu, naturalność średnicy, wokali... Bajka!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy IC Cardas Clear Beyond nie ma wad poprzedników. Piękna średnica, dobre zejście na basie, piękna góra, szybkość i przestrzeń. Nordost może tylko pomarzyć o takiej średnicy. No chyba, że system jest przymulony, to wtedy Nordost może się bardziej podobać. Stare Cardasy faktyczne zamulały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clear reflection jak i clear też są już fajnymi kablami i warto posłuchać jak ktoś ma odpowiedni budżet na wydanie, aby zakupić sobie w tych cenach kable głośnikowe. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...

Z mojego wieloletniego doświadczenia z kablami wynika, że najlepsze są produkty dwóch firm: MIT - szkoła brzmienia nasyconego, barwnego, dociążonego oraz Nordost - brzmienie jasne, konturowe, błyszczące. Nordost wyłącznie 2 seria - pierwsze nadawały się tylko do wyrzucenia lub sprzedania.

Może te nowe Cardasy też są dobre - nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Accuphase miedzy innymi E408 i miałem też Vienny Beethoven .

Nie wyobrażam sobie łączenie gładko grającego E408 z  barwnie grającymi Viennami o zaokrąglonej górze . Tu faktycznie potrzeba kabli " żylet " żeby to zagrało . Tu Cardas to zupełnie nie ten kierunek.

Miałem głośnikowe Clear Sky i Reflection oraz RCA Neutral i Golden Reference . To plastyczne , barwne granie ale u mnie zbyt ingerowały w " powietrze " między dźwiękami .

Na tą chwilę mam i polecam sieciówki z serii Clear . Miałem Beyond a teraz do wzmaka też Accu mam Clear Power Cord.

Dają niesamowitą barwę i dynamikę . Wyciągają z tła detale dając im wyrazistość i masę minimalnie ingerując w to " powietrze ".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

muda44 <- coś w tym jest. Kolumny miałem wymienić na ProAc Response, ale po wstawieniu Nordost TYR 2 zamuły nie ma już wcale, a brzmienie jest super plastyczne i muzykalne. ? Żeby jednak taki efekt osiągnąć, musiałem się nieźle z kablami namęczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Akkusa - CQ-95-44-12 wygladaja interesujaco, czy slyszales je? wady/zalety, jakie brzmienie do czego mozna porownac, szkoda ze tylko 84db czulosc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.