Skocz do zawartości
IGNORED

Lenco L 75


stefanB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zagra jak najbardziej. MOim zdaniem Rega to jednak znacznie lepsze ramię niż sme II. Jednakże wg. mnie Rega lepiej gra z wkładkami MC niż MM. Ale bez przesady. Rega pasuje masą do shura bo jest medium mass. SME jest bardziej muzykalne i w dodatku miało swoją wersję pod brandem braci Shure. Słowem wygląda takie zestawienie na oko ciekawie.

 

Tak chodzi o obudowę firmową. Taką jak najpewniej będziesz miał w swoim egzemplarzu. Jedyny obecnie tweak to mocne wytłumenie talerza masą gumowo-bitumiczną (taką do uszczelniania samochodu). Poza tym wszystko w stanie oryginalnym.

 

W tej chwili rekomenduję Regę z Denonem LO MC to i dla Ciebie kłopot bo faktycznie głupio pozbawiać się phonostage'a Audio Note na rzecz innego. Jednakże nie udało mi się uzyskać tak fantastycznych rezultatów z MM na Redze (no na Goldringu 1042 nie było źle, ale trochę misz masz.).

 

Shure na redze: piszą powszechnie że świetnie pasują, jeśli ktoś lubi mocno mięsisty i lekko zaowalowany dźwięk. Jak mówię nie słyszałem.

 

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałbym o najważniejszym. Rega nie pasuje VTA do talerza lenco. Trzeba coś dość wysokiego położyć na talerz. Ja używam bardzo grubej gumowej wykładziny. Problem się powiększa przy niskich wkładkach. No ale to nie tragedia. Co do Sme nie wiem czy i na ile tu jest błąd.

Pozdrawiam,

O

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma RB300. Zainstalowal sobie przeciwwage(oile nie myle pojec) z brazu firmy Michell. Twierdzi, ze to byla gigantyczna poprawa.

 

Czy jesli mowisz ze wrociles do oryginalnej wersji praktycznie to czy dotyczy to rowniez odciagu z gumy do idler wheel?

 

Dlaczego wrociles do wersji pierwotnej??

Co bylo lepiej/gorzej z obudowa duzej masy?

Jakie wogle to byly roznice jesli chodzi o aspekty dzwieku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie,

 

Historia wygląda następująco tych moich poszukiwań.

 

Powszechnie uważa się że idlery wspaniale grają w cięzkich plintach: im cięższa tym lepsza.

Pomału i gdzie niegdzie pojawiają się próby z bardzo lekkimi. I dla lenco i dla garrarda.

 

Ja próbowałem i jednego i drugiego.

 

a) plinta ze sklejki: jakieś 10-13 kilo.

b) plinta z dębu i wiśni: jakieś 25-35 kilo.

 

W sumie miałem takie wrażenia: na początku wszystko wydaje się energiczniejsze i mocniejsze, bas straszliwy i wykop jak z armaty. Bardzo analityczny dzwięk, scena stadion. Po tygodniu lub dwóch odczułem wszystko jakby spętane, stłoczone, nienaturalne i męczące. Zrobiłem więc cięższą plintę: wszystko jeszcze potężniejsze i jeszcze bardziej słumione: nie w sensie braku blasku, ale jakby w przyciasnym ubraniu. Bardziej audiofilsko i do kitu, amuzykalnie to najlpesze określenie.

 

Z głupia frant na chwilę założyłem oryginalną plintę i by skrócić opis: od miesiąca od tej próby niczego nie zmieniam.

 

Lekko tylko wytłumiłem metalową obudowę i talerz. Zresztą wystarczy tak naprawdę przykleić do talerza gumową oryginalną slipmatę.

 

I tak to już teraz jest. Mam drugi egzemplarz i idę w drugą stronę: usunąłem lakier z metalu i idę w kierunku odwrotnym. Powietrze, oddech, a przy denonie straszliwa energia: razem i romantycznie i muzykalnie, i przestrzennie i bardzo bardzo PRATowo. Wszystko idealnie.

 

Co do przeciwwagi Michella. Tylko czy my mówimy o tej samej aby: ja myślę o tej z obniżoną i poprzeczną belką. Jestem przeciw. Raz że próbowałem tweaku tzw TWL (dwa trzpienie ołowiane przyklejone do śrób mocujących łożysko regi). Dla denona to nie działa, choć powinno: strasznie metaliczne wokale. Nie warto dla mnie. Chociaż oczywiście nie próbowałem michella u siebie. Od tych prób wiem że to co się świeci po chwili męczy. W ogóle uważam że przeciwwaga michella to nie jest dobra rzecz dla podatnych wkładek. A dla MC nie jestem pewien czy pomoże jakoś na lepsze.

 

Jedyne co koniecznie powinieneś zrobić z tą regą to dodać do niej kable cardasa, jeśli chcesz je prowadzić wewnątrz, jeśli nie przeszkadzają ci na zewnątrz - discovery (fantastyczne). Ewentualnie Audio Note'a srebrne okablowanie. Inna rzecz że jestem fanem miedzi. To jest jedyna rzecz, która robi wielki sens, kosztuje mało i nie nieszczy oryginalnego zamiaru konstruktora.

 

Co do gumki zamiast sprężyny: można ale nie obserwuję w tej chwili różnicy dla której warto by się trudzić.

 

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha. Czyli fortuna kolem sie toczy. Ciekawe. A tyle sie naczytalem o ciezkich plintah do Lenco. To wszystko jest zastanawiajace. Chyba bede zmuszonyl posluchac sam Lenco i stwierdzic jak to gra. Ale mile i dobre sa Twoje porady i wnioski.

 

Dam znac po pierwszych odsluchach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe. Mialo byc historia a nie fortuna ale chyba pozno bylo a ja wrocilem zakosami.

 

Dowiem sie od znajomego czy nie myle pojec apropos Regi i dam znac.

 

Fajnie by bylo gdyby nie trzeba bylo walczyc z plintą.

 

Czy ramie Regi pasuje do dziury po firmowym ramieniu??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zachęcony informacjami na forum i w necie kupiłem na Allegro L75. Ma zdekompletowane ramie, pękniętą pokrywę oraz podniszczoną obudowę, ale na szczęście wygląda na to, że sam napęd jest w dobrym stanie.

 

Chciałem zrobić nową obudowę, ale po tym, co ostatnio napisał oskar20051 stwierdziłem, że z decyzją poczekam do zakupu ramienia. Zabrałem się więc za restaurację starej obudowy.

 

Fotka pokazuje aktualny stan prac.

 

Przy okazji mam pytanie; czy w Polsce można kupić ramię Rega RB250?

 

Pozdrawiam

Ptyś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja z tym kołem to racja. Do tego winno służyć to forum, by nie powtarzać błędów. Co do szkieletowych plint to kilka jeszcze uwag:

Należy pamiętać, że nurt ciężkiej skrzyni (bloku) wprowadzono dla Garrarda, a ten jak wiadomo w zasadzie nigdy nie był sprzedawany z plintą. Normalnie był montowany np. w studiach radiowych do ciężkich blatów.

Co do szkieletowych mam ty kilka fanstatcyznych zdjęć:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11957-100003383 1170304524_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumując logicznie fabryczna plinta lenco jest czymś w rodzaju szkieletu. O ile nie jest zamknięta i wisi na sprężynach.

Wracając do regi: tak rega pasuje do otworu, tylko jak pisałem jest za długa. Co nie zmienia że gra znakomicie z błędem w overhungu c. 10-12 mm.

 

Ostatecznie można otwór nieco wypiłować do tyłu i problem znika bez rujnacji wyglądu.

 

Tak ramię regi można kupić w trimexie w warszawie na ulicy nałęczowskiej, przemili ludzie. Obecnie zdaje się jest tylko rb300 i na rb250 trzeba czekać chwilę.

 

Jeśli ktoś myśli o redze, doradzam denona dl-103 do kupienia w hornie (np. galeria mokotów). Nie ma co chrzanić nic tak nie brzmi na lenco jak to zestawienie.

 

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ptysia: no pięknie to wygląda, ja mam starszy egzemplarz z czarnym lakierowaniem. Ten Twój jest klasyczny i po prostu piękny. Z tą górą lakierowaną na czarno do regi jak znalazł. Słuszna decyzja z czekaniem na ramię: gdbybym ja był taki mądry zawczasu:)

Dawaj znaki, gdy kupisz i spróbujesz. Doradzam denona dl-103, ja w ogóle załuję że kupiłem inne wkładki.

 

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i jeszcze jedno zdjęcie plus ciekawy artykuł o lekkich plintach dla garrada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11957-100003380 1170304528_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Wiekszosc ludzi do Garrarda robi sobie ciezkie obudowy. Moze ida na łatwizne gdyz tak naprawde zrobienie obudowy szkieletowej nie jest proste. Chialem zauwazycc, ze firma Loricraft, ktora renowuje Garrardy nigdy nie robila ciezkich obudow. Wsztkie byly szkieletowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najbardziej logiczna droga byloby kupic RB300. Nadal dreczy mnie pytanie czy Shure MM V15 bedzie pasowal do Regi.

 

Moglbym probowac zrobic ze swojego prempu MM premp MC. Wystarczy zakupienie transformatora wysokiej klasy ale to spore koszty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie będzie: rezonans jest bardzo nisko przy 7hz. To jest bardzo dobry wynik. Także nie ma zmartwienia. Właśnie czytam info o zestawieniu rega shure na audioasylum i zaraz Ci jakieś podsumowanie napiszę.

Pozdr.

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszą w zasadzie same pozytywy. Niektóre bardzo entuzjastyczne. Są malkontenci który nie lubią szura i trudno się dziwić jesli ktoś przywykł do MC. Ja bym na razie na twoim miejscu zastanowił się nad mocowaniem SME. I dopiero kiedy tu polegniesz szedłbym w Regę. To Sme to jednak jest bardzo muzykalne ramię, no iten antyczny sznyt. Ja bym tego tak nie zostawiał.

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Pytanie czy bardzo bede musial pociac obudowe i czy wogle zamontuje na oryginalnej ramie sme? Czy tam bedzie wystarczajaco miejsca.? Czy cala obudowe bede musial zbudowac od poczatku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Oskara:

 

Miło mi, że Ci się podoba. Drażniła mnie "klockowatość" oryginalnej obudowy dlatego wyszczupliłem ją optycznie. Zeszlifowałem stary lakier, górę i dół pobejcowałem na heban, a następnie nawoskowałem i wypolerowałem. Najwięcej roboty było z podfrezowaniem pod czarnym górnym paskiem.

 

Pozostaje jeszcze lakierowanie chassis na czarno, w połączeniu z czarną górą plinty ukryje to niesymetryczne połączenie obu elementów.

 

O DL-103 już kiedyś myślałem, a jeżeli z Regą tworzy taki udany duet, to zakup jest praktycznie pewny.

 

Pozdrawiam

Ptyś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechal Lenco wreszcie. Zalaczylem do pradu i.....

 

 

Oskar czy Twoj Lenco tez wydaje z siebie dosc glosny dzwiek w czasie pracy??????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ja, wcześniej pisał o tym Oskar :)

 

Dzwoniłem dzisiaj do Trimexu i nie mają RB 250, jest za to RB300 za 1210 zł.

Co gorsza nie wiadomo kiedy będą, podobno mają jakieś problemy z Regą. :/

 

Pozdrawiam

Ptyś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Himan, no to gitara jesteś o oczko dalej. Spokojnie poczytaj i wątek i info w sieci nt. przesmarowania silnika, idlera i łożyska głownego.

Co do najważniejszego: ja mam pomysł taki który wypróbowałem by dopasować regę idealnie do gramofonu.

Zrobiłem klocek z drewna prostokątny i o wysokości mniej więcej takiej by po założeniu regi wisiała dokładnie i równolegle nad talerze. W tym osobnym bloczku umocowałem ramię i ustawiłem ten bloczek zupełnie obok gramofonu, a ten z kolei ustawiłem niejako prostopadle, tak że ramię w bloczku przylega do dłuższej ścianki i tym samym jest we właściwej odległości od centrum talerza. W sumie wygląda to teraz tak że ramię stoi w bloku obok gramofonu, który jest frontem do mnie swoją węższą krawędzią.

Lepiej brzmią wysokie i swobodniej aura, leciutko poluzowany bas.

 

Dla tego sme bym się potrudził tym bardziej że i shure jest świetną wkładką. Pomalowałem bloczek ramienia na ten sam kolor co plinta i gra jak marzenie. WYsiłek żaden a ramię przynajmniej wypróbujesz szukając optycznie lepszego rozwiązania.

 

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptysiu, dzięki za cytat. Swoją drogą rb300 jest lepsze niż 250tka mimo tego co czasem piszą. Test na długość wahania łożyska wypada znacznie lepiej niż przy 250. Warto zainwestować. Ja nie zmieniałbym koloru chassis, no ale to już kwestia estetyczna. Mnie się podoba oryginał jak ta lala.

Co do plinty ja poszedłem w stronę zmiany forniru tak by dopasować kolor do kolumn. I wbrew temu co teraz sugeruję zmieniłem lakier na chassis na srebrny. Uważam jednak, że ten oryginalny gra, i to po swojemu. Nie bardzo podobał mi się na przykład rezultat brzmieniowy po założeniu podkładu lakierskiego i lakieru samochodowego. Tak więc uważaj żeby tego nie wytłumić za bardzo.

 

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lenco L75

 

mój pierwszy (jak mi sie wydawało po Dualach) hi-endowy gramofon, ktory nabylem jako student w latach 70-ych, będąc pod wrażeniem faktu, że wszędzie w sklepach z plytami (oczywiście na zachodzie) i ze sprzętem Hi-Fi widziało sie ten gramofon, kupowało się wówczas takie cuda bezposrednio w fabryce po cenach fabrycznych (oczywiscie samo chassis zeby było taniej, wowczas kazde 10 dolców to prawie przecietna pensja, no i pierwsze rozczarowanie, znowu nie ten dźwięk na który liczyłem, ale otrzymałem od fabryki prospektu nowego gramofonu Lenco-elektronic, natychmiast sprzedałem ten złom i kupiłem ich nowy produkt: totalna kleska, sam talerz to waga 70dkg, wytłumiony co prawda od wewnątrz gąbką i z elektronicznym stroboskopem, ale jak się kładło igłe na płycie, to stroboskop od razu zwalniał... tak, że powstrzymam sie od dalszych komentarzy i dopiero kupno oczywiście też w fabryce Transcriptora-Reference i oddzielnie ramienia SME-3MKII dało mi prawdziwą przyjemność z odsłuchu płyt, na dodatek konstrukcja transcriptora okazała sie tak prosta (kupiłem tylko w fabryce oryginalny silniczek na 220V, zadnej elektroniki), że natychmiast wykonałem replikę i bardzo długo byłem wierny Transcriptor'om, miały tylko jedną wadę, bardzo słabą izolację mechaniczną od podloża i przy głośniejszym słuchaniu łatwo mozna było wpaść w sprzężenie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale numer. Zrobilem chinche sygnalowe. Podlaczylem i gra i to coalkiem niezle.

 

Jest w nim zalozona jakas wkladka na ktorej jest napisane"MODEL ADC 220XE" i to wszystko co znalazlem. Wydaje sie ze to wkladka MC a premp mam MM. Gra na oryginalnym ramieniu ktore jest kompletnie nieustawione bo nie wiem jak a pozatym ono sie cale hibocze wiec chyba cos nie tak z nim jest.. Aha i wisi krzywo wkladka w stosunku do plyty tzn nie rownolegle. Ale co tak gra i to niezle. I trzeszczy w jednym kanala a w drugim nie. Niewazne. Poczatki sa zawsze trudne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.