Skocz do zawartości
IGNORED

PCB -BOSOZ Power


Gość dk75

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dk75

(Konto usunięte)

Zrobiłem wstępny rysunek płytki zasilania do BOSOZ. Jeszcze nie skończona i dużo do poprawki ale okazało się że zmieszczę się na płytce 100x50mm

I o to chodziło.

Ponieważ jestem początkującym to chetnie przyjmę uwagi krytyczne. Proszę nie zwracać uwagi na zachodzenie na siebie elementów - to będzie poprawione; jak i niepodłączenie MOSFETów - jak się dowiem które nóżki do czego to podłączę ;PPPp

Acha, rysunek w 300dpi

 

[%sig%]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Porównaj, jak prowadzone jest masa na oryginale Passa. Według mnie ścieżka jest za cienka. Druga rzecz, to punkt GRND powinien być jeden, tzn. uzwojenia masy z transformatora (środki uzwojenia), wyjście masy z układu i cała masa układu powinny być połaczone w jednym punkcie.

Moim zdamiem, nie warto dawać bezpieczników przed kondenstorami zasilacza, bo prąd rozruchowy jest duży i trzeba by dać bezpieczniki na kilka aper, a to sie mija z celem.

Pozdrawiam

Jarek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość dk75

(Konto usunięte)

arek napisał:

 

> cos zmieniles?

 

Za duże są te płytki Nelsona ;PPPp

 

 

Jarek napisał:

 

> Porównaj, jak prowadzone jest masa na oryginale Passa. Według mnie ścieżka jest za cienka.

 

Ano tak. Zapomniałem o starej prawdzie - nigdy dość masy ;PPPp

 

> Druga rzecz, to punkt GRND powinien być jeden, tzn. uzwojenia masy z transformatora (środki uzwojenia),

> wyjście masy z układu i cała masa układu powinny być połaczone w jednym punkcie.

 

A nie są? A to że są dwa punkty krawędziowe masy... jeden to do wyjścia (to ten po prawej między +PWR i -PWR) a drugie połączenie to za termistorem... do bolca zero we wtyczce zasilającej. A punkty podłączenia uzwojeń wtórnych są odwrócone (patrzyłeś na nazwy?) ze względu na bezpieczniki które są dość duże i musiałem je jakoś zmieścić. Poza tym jak znaleźć masę na uzwojeniu wtórnym trafa? Wydaje mi się że obydwa kable będą gorące, byle by obydwie pary podłączyć tak samo (kabelek zewnętrzny pierwszego uzwojenia i zewnętrzny drugiego uzwojenia potraktować np. jako fazy a wewnętrzne jako masy) - zgodnie fazami.

 

> Moim zdamiem, nie warto dawać bezpieczników przed kondenstorami zasilacza, bo prąd rozruchowy

> jest duży i trzeba by dać bezpieczniki na kilka aper, a to sie mija z celem.

 

A o tym to nie pomyślałem. Dzięki.

 

[%sig%]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie daje sie bezpiecznikow na masie, tylko na plusie i minusie.

Uzwojenia trafa łączy sie tak: koniec jednego z poczatkiem drugiego. Prawidłowośc mozna sprawdzic lącząc na próbe i mierzyc napiecie zmienne na nie polączonych koncówkach - powinno byc dwa razy tyle co na pojedynczym. W przypadku odwrotnego połączenia napięcie bedzie zero.

Nelson połączone uzwojenia trafa dołącza do punktu GND (tam, gdzie są wyjscia) - tak mi sie bardziej podoba - tworzy sie w ten sposób połaczenie masy w jednym punkcie.

Pozdrawiam

Jarek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak podłączasz transformator? Czy ma być jedno trafo czy dwa? Nie mogę sie skapować z rysunku płytki. Według jakiego schematu to robisz?

Pozdrawiam

Jarek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość dk75

(Konto usunięte)

Ja użyję jedno trafo z dwoma uzwojeniami wtórnymi na jedeną gałąź preampa. Czyli jeden kanał preampa będzie miał jedno trafo i jeden swój własny zasilacz. Dual-mono ;PPPp

A robię to według schematu w załączniku ze strony ze schematami którą już podawałem na tym forum w osobnym temacie.

 

[%sig%]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość dk75

(Konto usunięte)

Acha, trafo przykręcę do obudowy a podłączę do płytki do punktów lutowniczych T1-1, T1-2 dla pierwszego uzwojenia wtórnego i T2-1, T2-2 dla drugiego uzwojenia wtórnego.

Kabelki wewnętrzne uzwojeń wtórnych będą podłączone odpowiednio do wewnętrznych punktów lutowniczych czyli T2-2 i T1-1.

 

[%sig%]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość dk75

(Konto usunięte)

To w takim razie po co termistor na masie? A skoro jest i ma służyć do puszczenia zwarcia na zero tak aby bezpieczniki wystrzeliły to trzeba te bezpieczniki wstawić. Lepiej żeby poszły te w klocku niż żeby w całym osiedlu TRAFO padło ;PPPp

Poza tym to ja nie wiem ile czasu trzeba aby poszły korki w mieszkaniu jak jest zwarcie na uzwojeniu wtórnym, bo na pierwotnym to podejrzewam że szybko - nie chciałbym za długo 60V na obudowie mieć i się np. dotknąć ;PPPp

 

A co do PCB to sprawdziłem z PCB z docu Nelsona i okazuje się że dobrze podłączyłem tranzystory. No to teraz nic tylko wytrawiać i lutować a potem sprawdzić czy rzeczywiście te +60 i -60 daje ;PPPp

No i się przekonam czy dam radę wyrysować pisakiem DALO 1mm tą wprasowaną PCB na laminacie ;PPPp (ścieżki 1,422mm, odstępy nierzadko 1mm + napis 0,5mm ale mały)

 

Przy okazji pytanie: czy ktoś przechowywał dłuższy czas wytrawiacz drobnokrystaliczny w słoiku (już rozpuszczony)?

 

W załącznikach rysunek PCB ze wszystkimi warstawami (oprócz drill) oraz same ścieżki i punkty lutownicze - program EAGLE

 

[%sig%]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu o nie te bezpieczniki chodzi! Jak pójdzie zwarcie na obudowę, to wywali bezpieczniki w mieszkaniu, tym samym, jak dotkniesz obudowy to Cię nie porazi.

Jarek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość dk75

(Konto usunięte)

Druga próba transferowa. Trzykrotny wydruk layoutu na kartce papieru dał potrójną warstwę tonera. Dopier teraz udało się wyprasować ścieżki na płytkę. Jednak trzeba było poczekać aż płytka trochę przestygnie ponieważ również odrywanie paieru na świerzo powodowało usunięcie tonera z płytki. Po przestygnięciu toner się przykleił do płytki... i papier również ;PPPp Jednak papier ksero jest dość luźny i toner wchodzi głęboko między włókna. Musiałem płytkę namoczyć i papier zetrzeć szczoteczką i ścierką do mycia naczyń.

 

[%sig%]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię rysunki w Acadzie, eksportuję do AI i daję na ploter tnący. Wycinają na nalepce, przyklejam na do folię transferową, i całość przenosze na płytkę. odklejam co nie potrzebne i do trawienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość dk75

(Konto usunięte)

Coś mały ruch ostatnio na forum...

To może ja coś napiszę dla odmiany? ;>

 

Wreszcie się wziąłem do roboty. Dość długo czekałem z tym ponieważ nie mogłem znaleźć ostatnich dupereli: termistor NTC 10R i rezystor met. 3W 750R. Rezystora dalej nie znalazłem (nawet 1K5) ale on jest potzrbny dla płytki przedwzmacniacza a teraz składam moduł zasilania. NTC już zamówiony w Conradzie i... nie doszedł jeszcze po tygodniu. Nic to. Złożyłem to co miałem, umyłem w Kontakt-60 i Kontakt-WL oraz polakierowałem Plastik-70.

Teraz się świeci jak psu... Zdjęcia w załącznikach - trochę słabe bo robione przy świetle 24W żarówki energooszczędnej ;PPPp

 

To na razie płytka próbna gdyż zastanawiam się nad zwiększeniem rozmiarów z 50x100 na 70x100, poszerzeniem masy i ścieżek oraz dodaniem drugiego punktu lutowniczego masy na obydwu konektorach (na dwa kabelki).

Zobaczymy. Czekam teraz również na transferfolię ale też nie dochodzi (papier ksero który używam w laserówce nie bardzo chce odchodzić po prasowaniu i zostaje na PCB ;PPPp).

 

Jak tylko dojdzie NTC i znajdę śrubki z nakrętkami M3 (kwasówka lub miedź) to złoże i przetestuję czy nie wybuchnie - wtedy dam znać.

 

Kurde, gapa ze mnie bo mogłem te śrubki i nakrętki kupić w TME jak zamawiałem resztę części, a teraz... chyba żebym lutownicę sobie nową sprawił bo moja stara to już grot ma przepalony a nowego nie mogę dostać, a w TME widziałem taką fajną z grotem nasadkowym, miękkim z utwardzaną powierzchnią które również można dostać u nich na wymianę.

 

Zobaczymy...

 

[%sig%]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość dk75

(Konto usunięte)

No to sprawa się rozstrzygnęła.

Po wczorajszym lutowaniu płytki padła mi lutownica. Dziś nie chce się nagrzać... grot lodowaty. I tak była słaba.

Tak więc będę musiał kupić jakąś lepszą (ale bez przesady) i przy okazju domówie trochę dupereli (śrubki) w TME ;PPPp

 

A lutownica dzisiaj była mi potrzebna do podłączenia toroida TELTO 100VA/2x60V do wyłącznika. Wygrzebałem starą ruską transformatorówkę (65W około, trochę sfatygowana, taka zabawkowa) i jakoś umęczyłem... ale elementów na PCB tym bym już nie robił. Nawet moja stara grzałkowa 40W kupiona za 20-30PLN w sklepie za rogiem była lepsza i bezstresowo wczoraj sobie polutowałem płytkę.

 

Co do toroida. Bez obciążenia nie buczy. Cichutki jest na jałowym. Zero dźwięku. Na wtórnych na jałowym daje 63,8-64,0V ale niestety nie udało mi się zmierzyć prądu gdyż mój miernik może go mierzyć tylko na stałym. Producent podaje 0,83A.

 

[%sig%]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet calkiem tanio

Ciekawe jaki bedzie efekt

mam nadzieje, ze wszystko pojdzie po waszej mysli

Ja juz nie mialebym sily wiercic tylu dziur w obudowie

 

Ale nowy wzmacniacz podobnej jakosci bedzie 3-4 razy drozszy

Ja sie przymierzam do Thule PR150B

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.