Skocz do zawartości
IGNORED

analogia


guzia

Rekomendowane odpowiedzi

Schizofrenię można skutecznie leczyć

 

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, która wywiera silny wpływ na życie ludzi - czyni ich bezradnymi, izoluje od otoczenia. Jednak dzięki różnym metodom terapii nawet dwie trzecie chorych może powrócić do normalnego życia.

W leczeniu schizofrenii niemal tak samo ważne jak leki jest wsparcie społeczne dla chorych - uważa prof. Jacek Wciórka, z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

 

Zdaniem prof. Jacka Wciórki prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, schizofrenia jest bardzo złożoną i poważną chorobą psychiczną z grupy psychoz. Charakteryzuje ją występowanie specyficznych objawów psychotycznych: urojeń o szczególnych treściach, czasem omamów słuchowych, wzrokowych oraz innych przeżyć, które zniekształcają odbiór rzeczywistości i sprawiają, że staje się ona dla chorego mało czytelna i zrozumiała. "Próbując ją jakoś zinterpretować pacjent popełnia wiele błędów, a jego zachowanie nie pasuje do rzeczywistości, staje się niezrozumiałe dla otoczenia" - wyjaśnia psychiatra.

 

"Typowe dla pacjenta ze schizofrenią są urojenia, że ktoś - np. inne osoby, czy trudne do zdefiniowania siły, moce - steruje nim, jego uczuciami i myślami. Na tym tle pojawiają się często tzw. podpowiedzi w postaci głosów, które objaśniają pacjentowi rzeczywistość, albo wydają mu polecenia, czy prowadzą na jego temat dyskusję - jedne atakują, inne biorą w obronę. To »pomieszanie« w człowieku powoduje, że jego myśli nie biegną składnie, nie są sprawnie formułowane, jak u osób zdrowych i dodatkowo utrudnia porozumienie z nim" - wyjaśnia prof. Wciórka. Z czasem, nie rozumiany przez otoczenie i odrzucany chory traci chęć do komunikowania się z nim, do uczestnictwa w życiu, mówiąc krótko - wycofuje się, staje na uboczu. W zewnątrz wygląda to tak, jakby wszystko mu obojętniało, choć są to tylko pozory.

 

Według prof. Wciróki, u chorych na schizofrenię występują też zaburzenia poznawcze, dotyczące takich zdolności, jak pamięć, uwaga, zdolność reagowania na kilka bodźców jednocześnie, wybór właściwej decyzji.

 

Jak podkreśla badacz, naszkicowany przez niego obraz chorego na schizofrenię jest bardzo uśredniony. W rzeczywistości choroba ta ma rozmaity i bardzo zindywidualizowany przebieg - chorzy różnią się objawami i ich nasileniem. U niektórych pacjentów objawy choroby są praktycznie nie widoczne dla otoczenia, podczas gdy u innych są uderzające. Pacjent może ingerować w otoczenie, burzyć jego ład.

 

Jednak przekonanie o agresywności osób ze schizofrenią jest fałszywe, zaznacza prof. Wciórka. Zachowania agresywne występują bowiem u niewielkiego odsetka tych chorych. Znacznie częściej, chorzy, zrozpaczeni niemożnością zrozumienia otoczenia wycofują się życia, albo podejmują próbę samobójczą.

 

Na schizofrenię cierpi ok. 1 proc. populacji. Choroba zaczyna się przeważnie w młodym wieku, bo u 20-latków. W równym stopniu dotyczy mężczyzn i kobiet, choć kobiety przeciętnie zapadają na nią później. Nie ma związku ze statusem społeczno-ekonomicznym czy wykształceniem, choć gdy pojawi się wcześnie może przeszkodzić w ukończeniu nauki. Z drugiej strony, wśród chorych na schizofrenię nie brak przykładów osób genialnych, uzdolnionych naukowo czy artystycznie. Czasem mówi się nawet, że jakiś czynnik usposabiający do zachorowania na schizofrenię może sprzyjać nadzwyczajnym zdolnościom.

 

Przyczyny schizofrenii nie są dobrze poznane. Przyjmuje się, że istnieje jakaś podatność genetyczna, która w niesprzyjających okolicznościach, np. długotrwałych sytuacjach stresujących, uzewnętrznia się w postaci epizodu psychotycznego. Jeśli podatność genetyczna jest duża, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że objawy choroby utrwalą się i będą nawracać.

 

Z niektórych badań wynika, że schizofrenia jest związana z jakimiś anomaliami strukturalnymi w mózgu, które mogą wynikać z zaburzeń w jego rozwoju - np. w życiu prenatalnym czy w okresie późniejszym, np. w okresie pokwitania u nastolatka.

 

"Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, nawracającą - gdy ktoś na nią zapadnie trudno mu podźwignąć się z tego, ale nie znaczy to, że jest nieuleczalna" - zaznacza prof. Wciórka. Nie wszyscy pacjenci chorują przewlekle i z nawrotami, u niektórych występuje tylko pojedynczy epizod choroby. A w wielu przypadkach lekarzom udaje się pomóc pacjentowi i przywrócić go do normalnego życia. Według badacza, dzięki zastosowaniu różnych metod terapii mniej więcej 30 proc. pacjentów może funkcjonować jako osoby zdrowe. U kolejnych 30 proc. uzyskuje się względną poprawę - ludzie ci wymagają więcej wsparcia ze strony otoczenia, częstszych kontaktów z lekarzem, z psychologiem. Natomiast jednej trzeciej chorych nie udaje się przywrócić do normalnego życia. Oczywiście, im bardziej rozwinięty jest system leczenia i wsparcia dla pacjentów w danym kraju, tym wyniki terapii są lepsze - podkreśla badacz.

 

W terapii schizofrenii stosuje się różne narzędzia. Po pierwsze, leki przeciwpsychotyczne, które pozwalają opanować objawy psychotyczne, wyciszyć emocje i wpłynąć na sposób rozpoznawania rzeczywistości. Niestety leki te trzeba przyjmować przez czas długi, gdyż pacjenci ich pozbawieni są często bardziej wrażliwi na wszystkie stresy niepowodzenia i bezradni wobec nich, łatwiej się załamują.

 

Leki powinno się dobierać indywidualnie dla pacjenta. Na pewno lepiej jest zalecać lekarstwa nowszej generacji, które są dobrze tolerowane i - w przeciwieństwie do leków starszych - nie dają wielu niepożądanych objawów. Chodzi tu o zaburzenia ze strony tzw. układu pozapiramidowego, jak usztywniona postawa ciała, ruchy mimowolne, czasem drżenie kończyn, niepokój ruchowy. Objawy te stygmatyzują człowieka, bo widać, że coś się z nim dzieje - tłumaczy prof. Wciórka.

 

Leki nowszej generacji są wskazane zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczęły chorować, gdyż dają mniejsze szanse doświadczenia objawów niepożądanych. Niestety w Polsce dostęp do nich jest bardzo ograniczony. Główną przyczyną jest to, że są one bardzo drogie, a refundacja dotyczy tylko przypadków schizofrenii lekoopornej, czyli takiej, w której nie pomogły 2-3 inne leki. "W praktyce oznacza to, że chory musi przejść kilka nieprzyjemnych doświadczeń, zanim otrzyma właściwy lek" - wyjaśnia prof. Wciórka.

 

Drugim narzędziem w leczeniu schizofrenii jest pomoc indywidualna, psychologiczna. Jej zadaniem jest pokazanie pacjentowi jego błędów w rozpoznawaniu rzeczywistości i pomoc w powrocie do niej.

 

"Trzecia rzecz, i może najważniejsza, to wsparcie społeczne. Chodzi o to, by w kryzysie psychotycznym chory nie napotykał na barierę w relacjach z innymi" - podkreśla prof. Wciórka. Niestety często zdarza się, że jest on traktowany niechętnie, jak przysłowiowy świr, wariat, piętnowany i wykluczany. Zdaniem badacza, jest to najbardziej zabójcze dla losów życiowych chorych, bo prowadzi do izolowania ich w szpitalach i ośrodkach. Wówczas czują się oni osamotnieni, porzuceni, bezradni, mają poczucie klęski życiowej, z czego niezwykle trudno im się podźwignąć. Można przeciwdziałać temu za pośrednictwem tzw. terapii społecznej, czyli wspierać chorego, próbować go zrozumieć, nie odpychać, pomóc w powrocie do normalności - konkluduje badacz.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28124-analogia/
Udostępnij na innych stronach

>guzia

 

A w czym upatrujesz analogii ?

 

Ilu psychologow, tyle teorii !

 

Znacznie wyzej od prof. Jacka Wciórki, z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie,

stawialbym dr. R.D. Laing'a z Tavistock Institute of Human Relations.

 

A On jest - CALKOWICIE odmiennego zdania o schizofrenii !

Warto przeczytac, bo to autentyczny inteligent, a nie jakas akademicka menda !

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28124-analogia/#findComment-606309
Udostępnij na innych stronach

Kiedys już to przytaczalem:

 

Schizofrenia dziecieca, objawy:

 

- klopoty z odroznianiem fantazji od rzeczywistosci,

- widzenie i slyszenie rzeczy nie istniejacych tu i teraz (omamy sluchowe i wzrokowe; ode mnie - tu: wzrokowe nie wystepuja, bodzce wzrokowe sa podstawowym kryterium wartosciujacym),

- nielogiczne myslenie,

- bardzo obrazowe i udziwnione mysli i pojecia,

- skrajne nastroje,

- dziwaczne zachowania,

- koncepcje, za którymi inni "nie nadazaja",

- zachowywanie sie jak dziecko mlodsze (nieadekwatnie do wieku),

- nasilone leki, napady strachu,

- branie fikcji telewizyjnej (ode mnie - zmienmy na: prasowej) za rzeczywistosc,

- powazne problemy w zawieraniu i utrzymywaniu przyjazni (ode mnie - nawet na forum).

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28124-analogia/#findComment-606327
Udostępnij na innych stronach

Sopota

"Ilu psychologow, tyle teorii !"

Dokładnie :-)

Prawie :-)

Niektórzy psycholodzy (pomijając Nikiforów Psychiatrii), prezentują więcej niż, jedną teorię.

Czy to świadczy o schizofrenii? :-)

 

Królewska choroba, jest równie "popularna" co np. leworęczniść.

A po mieście, krąży powiedzenie: "lekarzu, lecz się sam" :-)

Dowcipy o tej Branży zawodowej, należą do jednych z bardziej popularnych :-)

 

W dawnych czasach lekarze o tej orientacji, bywali przydatni.

Przykładowo, wystawiając "wojskowy dowód niepoczytalności" :-)

Obecnie, jeśli ktoś "dobrze się ustawi", jest to jeden z najbardziej intratnych zawodów.

 

Ronald David Laing, to ciekawa postać.

Klasyk, przyjaciel Petera Gabriel`a,.........

Np, eseje - "Polityka doświadczenia. Rajski ptak" czy też pracę "Ja i inni",

podobnie, jak książki klasyków - np. Kępińskiego czy Dąbrowskiegp ("O dezintegracji pozytywnej", 1964), fajnie się czyta i.......... zapomina :-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28124-analogia/#findComment-606370
Udostępnij na innych stronach

Podany wiek zapadania na tę chorobę w minionych latach (20-to latkowie) spowodowany był chęcią wywinięcia się od służby wojskowej. Następna grupa narazona na chorobę to przestępcy, oszuści i cwaniacy. 8 na 10-ciu dokonało szwindlu, doprowadziło do upadku kierowanej przez siebie firmy itd.

Dziś głowną chorobą są stresy i frustracja. :)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28124-analogia/#findComment-607180
Udostępnij na innych stronach

>Gustaw

 

Male litery pozostawiam - malym ludziom !

 

Ty np. niczym sie nie WYROZNIASZ, stanowisz jednolita, szara, zbita mase,

wiec Tobie zadne wyroznianie nie jest potrzebne !

Przy plaskosci Twoich wypowiedzi, duze litery wygladalyby - KARYKATURALNIE !

 

Powinienes sie cieszyc, ze zostawiam do Twej dyspozycji wiecej tych malych,

ktore tak KOCHASZ ! :))

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28124-analogia/#findComment-607431
Udostępnij na innych stronach

jar1, 12 Wrz 2006, 11:37

 

>A po co? Niech sie męczy jak chce i mu z tym dobrze.

 

Ależ nie ! Nie zostawiajmy go samego ! Jeszcze sobie co złego zrobi !

Jeżeli jednak tak, to może zostawmy jakieś "światełko w tunelu".

 

Atopos, Wspieramy cię, wspieramy cię .. :-)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28124-analogia/#findComment-607465
Udostępnij na innych stronach

jar1, 12 Wrz 2006, 11:56

 

>W końcu głwnie się tu droczymy :-)

 

W rozsądnych rozmiarach nie widzę w tym nic złego. Jakieś złośliwości są nawet rozwijające :-)

Jeżeli jednak staje się to personalnymi wojenkami to przestaje mi się to podobać.

 

Nigdy nie odmawiam "fajki pokoju", co proponowałem/sugerowałem już na forum, ale do "tanga potrzeba.... " kilku :-)

Z drugiej strony można wymachiwać szabelkami w nieskończoność. Mogę, mam czas i jestem uparty jak osioł :-)

Jednak widać, po kilku miesiącach, że nic rozsądnego, dla obu stron, to nie przynosi.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28124-analogia/#findComment-607477
Udostępnij na innych stronach

Jesli jedna ze stron nie ma zamiaru wcale rozmawiać o meritum, ino cały spór sprowadza do 'pojedyńczych osobowości' - więc trudno mowić o fajce pokoju... Tango, w założeniu nie wchodziło w grę.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28124-analogia/#findComment-607491
Udostępnij na innych stronach

>>Jednak widać, po kilku miesiącach, że nic rozsądnego, dla obu stron, to nie przynosi.

 

Nie trać jednak z oczu faktu, że to jedna ze stron uznała się arbitralnie za właścicieli i na "chama" zaczęła narzucać reszcie jak ma się zachowywać.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28124-analogia/#findComment-607493
Udostępnij na innych stronach

>Gustaw

 

 

Pomocy ! POMOCY !

 

Chlopaki pomozcie ! Ja NIE CHCE byc CHORY !

 

Gustawie widze, ze tylko na Ciebie moge liczyc, Przyjacielu !

 

Rozpaczliwie blagam Cie o POMOC !!!

 

Juz mowie Ci co masz zrobic :

 

Na poczatek nabedziesz dla mnie w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - broszure (200 zl.) prof. Jacka Wciórki

pt. - "Rzeczywistosc wedlug Profesora Wciórki" !

(dostaniesz u salowej lub pisuardesy na lewo od wejscia przy WC-tach ! (leza na ziemi w kuwecie !)

 

Nastepnie odnajdziesz sama Wciórke i mrugajac porozumiewawczo okiem zapytasz czy ma dzis przy

sobie jakies dobre prochy (powiesz, ze dla "przyjaciela", ale z pewnoscia nawet nie zapyta !)

Powiesz, ze interesuja cie WYLACZNIE te drogie, nowe, nie dajace skutkow ubocznych !

 

Wtedy on dokona "rozpoznania", grzebiac w kieszeniach (w lewej ma czerwone, w prawej - niebieskie !)

Po dokonaniu rozpoznania metodami stochastycznymi ("tu bor, tu las, tu nie ma, a tu - wlazl") - da Ci pigulke (300 zl.)

Jesli wyciagnie czerwona to powiesz, ze zle znosze czerwone, zeby sie nie wyglupial i dal - niebieska !

Nie bedzie robic problemow, ale moze zarzadac dodatkowych 200 zl. ! Za dobre trzeba - placic ! Tego sie nie przeskoczy !

 

Nastepnie zapytasz czy moglby mnie indywidualnie, spolecznie i psychologicznie wesprzec poprzez

pokazanie mi moich błędów w rozpoznawaniu rzeczywistości i pomoc mi w powrocie do niej.

 

Zacznie Ci chrzanic, ze musze przejść kilka nieprzyjemnych doświadczeń, zanim otrzymam właściwa terapie !

 

Powiesz, ze WYKLUCZONE i ze jak jeszcze raz TEGO sprobuje to zglosze do Prokuratury o napastowanie !

 

Umowisz mnie wiec na wizyte, a jak zostanie Ci jeszcze troche grosza, to wez jeszcze troche tych - niebieskich !

Zapytaj tez profesora, czy chcialby sie jeszcze kiedys wymienic na grzybki (bedzie pamietal, dobrze Mu wtedy zrobily ! :)

 

To tyle na razie, numer konta przesle na priva ! ( takie wizytki tanie nie sa !)

 

Trzymaj sie Gustawie ! Jestes moim JEDYNYM - PRAWDZIWYM Przyjacielem !

 

Zycze Ci abys NIGDY nie zapadl na ta STRASZLIWA CHOROBE ! Nawet sobie nie wyobrazasz CO ja MUSZE przezywac ! :))

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28124-analogia/#findComment-607495
Udostępnij na innych stronach

jar1, 12 Wrz 2006, 12:40

 

>Nie trać jednak z oczu faktu, że to jedna ze stron uznała się arbitralnie za właścicieli i na

>"chama" zaczęła narzucać reszcie jak ma się zachowywać.

 

Owszem, ale ja widzę to raczej jako reakcję na działania na zasadzie "wszystko wolno" i "dowalę Lukarowi"

Są dwie strony które chcą ustanowić swoje prawa. Próba sił i nic więcej.

Proponowałem jakieś wyzerowanie sytuacji. Jednoznacznie odpowiedział tylko jozwa.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28124-analogia/#findComment-607504
Udostępnij na innych stronach

Sopota, 12 Wrz 2006, 12:44

 

>Zupełnie poważnie. Można być dowcipnym i złośliwym nie pisząc rozpasłych postów.

>Bez ściemy. Nie doczytałem do końca. Nie chciało mi się.

 

Zmuszałem się ale nie mogłem. Bez złośliwości.

... ale jeżel nie było to złośliwe i koniec to wyjaśnił to sorry :-)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/28124-analogia/#findComment-607509
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.