Skocz do zawartości
IGNORED

SF Concertino Home – problem z tweeterem


dzarro

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś miesiąca wychwyciłem rzecz, która budzi mój lekki niepokój. Przy słuchaniu fortepianu solo głośnik wysokotonowy prawej kolumny cyka, czy raczej delikatnie szeleści(można to też nazwać „zapiaszczeniem”). Efekt jest słyszalny przy zbliżeniu ucha do prawej kolumny, w typowym odsłuchu z 2 m jest prawie niezauważalny, lecz odkąd zwróciłem na to uwagę, mam ciągłe wrażenie tego śladowego „zapiaszczenia”. Efekt na 99% nie dotyczy wzmacniacza. Zmieniałem kanały, jak również kolumny miejscami(układ pokoju podbija trochę prawy kanał). Przy podłączeniu pojedynczej kolumny, „zapiaszczenie” występuje tylko w prawej(W Concertiono prawa kolumna jest lustrzanym odbiciem lewej)). Nie ma mowy o spaleniu tweetera, przy płycie testowej HFiM wszystkie wyższe i średnie częstotliwości są przenoszone prawidłowo(tzn. nie ma zauważalnej różnic między kolumnami), zresztą przy sygnale ciągłym efektu „zapiaszczenia” nie da się wyłapać(np. skrzypce solo), również na klawesynie solo – nie, i na nagraniach fortepianu z większą grupą instrumentów. Natomiast przy fortepianie solo można to wychwycić na wszystkich nagraniach – zarówno nowych, cyfrowych ,jak i reedycjach nagrań analogowych, gdzie dochodzi szum taśmy. Mogę więc wydedukować, iż głośnik zachowuje się tak, jedynie przy konkretnym rodzaju dźwięków impulsowych w danej częstotliwości. W każdym razie tak bym to nazwał jako laik.

Z tego co słyszałem, parametry głośników są zawsze parowane z pewną tolerancją, a więc ich parametry nie są w 100% identyczne. Czy istnieje możliwość, że prawy tweeter ma nieco gorsze parametry – i da się to wychwycić „na słuch’?

A może forumowi spece od techniki głośnikowej mają jakieś inne koncepcje w tym temacie. Będę wdzięczny za wszelkie opinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zamieniałeś kolumny miejscami (pozostawiając kable, rzecz jasna) i efekt wędrował na drugą stronę, problem jest wyizolowany - niestety, niewiele z tego dla mnie przynajmniej wynika. Obejrzyj jeszcze raz tweeter, nie widzisz tam np. jakichś wbitych włosów? Puść sweep, wolny i szybki (20Hz->20kHz) słyszysz jakieś trzaski?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.