Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  572 członków

Naim Klub
IGNORED

Naim club


parmenides
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Forumowicze,

Moje pierwsze spostrzeżenie kieruję do Kostron'a:

Ja Naimowcem jestem od 6 lat. Winylowcem raczej nie będę. Mimo wieku już średniego jeszcze do tego chyba nie dorosłem :) (jakoś nie mogę zaakceptować trzeszczenia) :). Ja spróbowałbym odtwarzacz strumieniowy NDX (gra lepiej niż ND5XS) a ma w sobie niezły DAC. Jak czegoś będzie brakowało - zawsze można pomyśleć o DAC zewnętrznym.

 

Drugie spostrzżenie/uwaga/pytanie do Piotr111111 - skąd wziąć pliki AIFF 192 zwłaszcza repertuaru jaki akurat się słucha?

Na na początku przygody z plikami ripowałem CD o FLAC192 ale to nie ma sensu. Nie będziemy mieli lepszego dźwięku niż źródło (CD). Musiałem ponownie zripować sporo płyt do po porostu WAVE 44,1 (na forum NAIM gdzieś wyczytałem, że te pliki są niejako "dedykowane" są strunieniowców NAIM.

Ja osobiście wolę pliki DSD, albo kupione w sieci albo zgrane z SACD.

Edytowane przez supmario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki AIFF są opcjonalnie tak samo jak WAV czy FLAC dostępne w sklepach HDtracks, Qobuz etc. Jako użytkownik Apple łatwiej mi jest obcować z AIFF choć Naim uważa ze najlepszy format dla niego to WAV - osobiście nie słyszę różnicy. Transkodowanie dzięki media server Synology jak dla mnie nie przynosi żadnej korzyści (niektórzy uważają ze efekt jest słyszalny)- mam tu na myśli transkodowanie dzięki któremu media server zamienia plik -np FLAC na WAV.

 

Wszystkim tym, którzy chcą testować swoje pliki pod kątem wiarygodnosci co do rzeczywistych wartości częstotliwości próbkowania oaz głębi bitowej polecam program MusicScope, można z łatwością zobaczyć czy plik nie jest oszukany tzn czy 192khz nie powstały z 44,1 ;-)

Edytowane przez Kacper525
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie spostrzżenie/uwaga/pytanie do Piotr111111 - skąd wziąć pliki AIFF 192 zwłaszcza repertuaru jaki akurat się słucha?

Na na początku przygody z plikami ripowałem CD o FLAC192 ale to nie ma sensu. Nie będziemy mieli lepszego dźwięku niż źródło (CD). Musiałem ponownie zripować sporo płyt do po porostu WAVE 44,1 (na forum NAIM gdzieś wyczytałem, że te pliki są niejako "dedykowane" są strunieniowców NAIM.

Ja osobiście wolę pliki DSD, albo kupione w sieci albo zgrane z SACD.

 

Jeśli chodzi o pliki typu WAV 44,1 kHz to Naim je zaleca do zgrywania płyt CD, ludzie z Naim'a twierdzą, że np. pliki FLAC mają wyższy poziom szumów,

AIFF 192 trzeba kupować w wyspecjalizowanych sklepach z muzyką w formatach wysokiej rozdzielczości,

trzeba się naszukać a i tak wszystkiego nie znajdziesz,

część sklepów z plikami wysokiej rozdzielczości sprzedaje tylko klientom do kraju w którym ten sklep się znajduje (np. jesteś z Polski to sklep z USA czy Francji ci nie sprzeda ....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flac i Aiff to bezstratne formaty możesz je bez strat przekonwertować do wav i spowrotem. Ich przewaga nad wav to mniejsza wielkośc i obsługa tagów. To tyle, różnic w brzmieniu nie ma bo być nie może. Jeśli ktoś twierdzi inaczej to niech doczyta dokładnie czym one dokładnie są.

Jeśli Naim twierdzi, że flac ma "wyższy poziom szumów" od wav to jest to bzdura lub ich streamer nie potrafi poprawnie "rozpakować" flac do pcm (można to porównać do rozpakowania pliku zip).

 

PS. Tutaj człowek łopatologicznie pokazuje jak to wygląda w praktyce, każdy może wykonać taki test w domu - https://www.youtube.com/watch?v=SJuQabY0i4M

Edytowane przez init0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flac i Aiff to bezstratne formaty możesz je bez strat przekonwertować do wav i spowrotem. Ich przewaga nad wav to mniejsza wielkośc i obsługa tagów. To tyle, różnic w brzmieniu nie ma bo być nie może. Jeśli ktoś twierdzi inaczej to niech doczyta dokładnie czym one dokładnie są.

Jeśli Naim twierdzi, że flac ma "wyższy poziom szumów" od wav to jest to bzdura lub ich streamer nie potrafi poprawnie "rozpakować" flac do pcm (można to porównać do rozpakowania pliku zip).

 

pisz do Naim'a ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkajac w Holandii wiekszosc albumow bez problemu na HDtrack.com (dostepny oficjalnie dla rynku amerykanskiego) kupuje, co prawda nie raz mnie mailowo ostrzegali ze niedlugo pobieranie muzyki z ich strony w moim przypadku sie skonczy ze wzgledu na region w jakim sie znajduje to mimo tego do dnia dzisiejszego wiekszego problemu z zakupem na hdtracks nie mam :-)

Co do Qobuz to faktycznie - strona automatycznie rozpoznaje regiony, na 100 proc sa dostepni na rynku holenderskim natomiast co do Polski to nie wiem.

W swojej kolekcji mam mnostwo albumow pobranych z HDtracks i Qobuz (wszystkie w AIFF i DSD), jesli ktos jest zainteresowany wymiana lub pobraniem ode mnie to zapraszam na priv.

Edytowane przez Kacper525
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisz do Naim'a ...

 

Przyznam, że chętnie napiszę w tej sprawie ale nigdzie na ich stronie nie ma takiego oficjalnego info. Też mi się kiedyś obiła o oczy ta opinia. Jestem przekonany, że jeśli wyszła od osoby pracującej w Naim to był to jakiś handlowiec który coś sobie wymyślił lub podchwycił na audiofilskim forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać i znak czasu u naima. Dwie strony o plikach. Niestety a może stety to wszystko idzie w tym kierunku. Naim wycofuje cd5xs i inwestuje coraz więcej w streamery, urządzenia allinone. Ja mimo wszystko nie mogę się jakoś przekonać do kupowania muzyki bez fizycznego obcowania z nośnikiem, poligrafią itp.

Naim CD5XS + NAT05XS + Supernait + Hicap 2 + FlatCap x2 + HiLine + Naca5 + Spendor A5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, w fizycznej płycie czy to czarnej czy CD jest jakaś magia i ten zapach druku okładki. Pamiętam jak pachniały kasety magnetofonowe kupowane jeszcze w peweksie :)

Ale to już historia i odejście od płyt w kierunku plików będzie nieuchronne.

Edytowane przez mario_64

BAT VK 500BAT-PAK + BATVK51SE + Lumin T2 + GATO CDD1 + Spendor D7.2, okablowanie FadelArt, Acoustic Zen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze to kwestia przyzwyczajenia (Vinyl może faktycznie magia ale zupełnie nie moja bajka), okładki albumów, informacje o wykonawcy można poczytać i obejrzeć dzięki Rovi. Po 20latach korzystania z odtwarzacza cd kompletnie z niego zrezygnowałem na rzecz plików... od tej pory ani razu nie zatęskniłem za srebrnym krążkiem

 

Ale jak wcześniej wspomniałem, do tematu trzeba podejść poważnie; zainwestować w serwer, twarde dyski, dobry router, wszystko odpowiednio podłączyć, no i jakiś tablet/ telefon z platforma android lub ios potrzebny aby mieć kontrole nad biblioteką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać i znak czasu u naima. Dwie strony o plikach. Niestety a może stety to wszystko idzie w tym kierunku. Naim wycofuje cd5xs i inwestuje coraz więcej w streamery, urządzenia allinone. Ja mimo wszystko nie mogę się jakoś przekonać do kupowania muzyki bez fizycznego obcowania z nośnikiem, poligrafią itp.

 

Ja zrezygnowałem z CD już dosyć dawno, wszystko co kupię na CD ripuje i płytę oddaję lub zamieniam się ze znajomymi. Głównie słucham plików ale kupuję też vinyle, mam sporo rzeczy na vinylu których nie mam w pliku ale większość mam w pliku (obecnie często kupując vinyl dołączają adres i kod z którego można pobrać pliki). Jak mam ochotę i czas obcować z fizycznym nośnikiem to odprawiam analogową ceremonię. Jest w tym jakaś magia. Plik + czarne placki to dla mnie spełnienie potrzeby obcowania z muzyką (fajne jest też to że włączając plik mam pełne info o artyście, wszystkim co wydał, projektach w których się udzielał, tekst bieżącego utworu itd. jest tego więcej niż zawierają nawet obszerne albumy). Postępu nie zatrzymamy i takie firmy jak naim doskonale o tym wiedzą CD i tak sie mocno jeszcze trzyma. Swoją drogą naim sporo zwlekał z wejściem w CD, z plikiem jest odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :) zapisuję się do klubu naim- od ponad roku jestem właścicielem CDx2 a od paru miesięcy do kompletu doszedł supernait 1. Zwykłego szaraka wymieniłem na chord crimson plus. Poprzednie zestawy to: Rotel RA1070, primare 30.1, cd rotel 1072. Kolumny heco aleva 500 i kabelek taralabs helix 8. Od paru miesięcy przymierzam się do zmiany głośników. W domu miałem Resonus studio- super monitory ale jak dla mnie za spokojne :), proac 148- odsłuch w salonie - kapitalnie. Co sugerujecie dla mojego zestawu? muzyka - różna , z naciskiem na rock- lata 70 , hard, nawet metal:), pokój jakieś 18 metrów, średnio umeblowany. Lubię dźwięk otwarty dynamiczny , z mocnym basem ale i dźwięczna góra pasma:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :) zapisuję się do klubu naim- od ponad roku jestem właścicielem CDx2 a od paru miesięcy do kompletu doszedł supernait 1. Zwykłego szaraka wymieniłem na chord crimson plus. Poprzednie zestawy to: Rotel RA1070, primare 30.1, cd rotel 1072. Kolumny heco aleva 500 i kabelek taralabs helix 8. Od paru miesięcy przymierzam się do zmiany głośników. W domu miałem Resonus studio- super monitory ale jak dla mnie za spokojne :), proac 148- odsłuch w salonie - kapitalnie. Co sugerujecie dla mojego zestawu? muzyka - różna , z naciskiem na rock- lata 70 , hard, nawet metal:), pokój jakieś 18 metrów, średnio umeblowany. Lubię dźwięk otwarty dynamiczny , z mocnym basem ale i dźwięczna góra pasma:)

Też mam SN1 i też 18m2. Słucham też rocka :)

Gram na Spendorach A5. Do tego metrażu i muzyki idealne. Polecam.

Naim CD5XS + NAT05XS + Supernait + Hicap 2 + FlatCap x2 + HiLine + Naca5 + Spendor A5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam właśnie ProAc 148 i również polecam. Tyle że u mnie z Nait 5si.

Jedynie bym się zastanowił nad tym, czy one nie będą za duże do 18m2. Na pewno potrzebują sporo miejsca wokół siebie - bardzo poprawia to przestrzenność. Sam bas z powodu otworu na dolnej ściance nie powinien źle grać. Ale nie wiadomo. Weź do domu i sprawdź!

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwsze sugestie:)

- spendor- mam obawy o górę pasma - jeszcze nie słuchałem ale maja opinię grających raczej średnicą- oczywiście brane pod uwagę;

- kudos - same świetne opinie ale nie mam możliwości posłuchać - w mojej okolicy jakoś nie ma ido nich dostępu -Świdnica/Wrocław

- dynaudio - zastanawiałem się nad focusami 160 ale niedaleko są dostępne właśnie excite 36 - muszę się umówić na odsłuch, tez mnie do nich ciągnie;

- najbardziej kuszą mnie proac 148 ............................:)czy od tylniej ściany jakieś30-40 cm a od bocznych 40-50 cm będzie wystarczająco?

- nad zasilaczami mocno się zastanawiam , polecano mi teddy cap do SN1- czy to dobry trop i jaki wpływ na dźwięk, tak samo przy cd?

- macie jakieś doświadczenie z ATC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość być może będzie wystarczająca. Ja mam więcej od bocznych, ale mniej z tyłu tj. do ściany akurat niemal 80, ale między ścianą a głośnikami jeszcze mam rząd szafek z płytami i sprzętem. Ja jestem z Wrocławia a pochodzę ze Świdnicy. Jak chcesz wpaść z supernaitem kiedyś to zapraszam :)

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie:)

 

mam m. in. pytanie do kolegi Dekoracja jak ocenia ewentualny przeskok z kolumn RLS Deimos na Proac148 (5si wzmak+cd na szaraku i naca5) -powierzchnia ok.15 m2 oraz ew. zastosowanie acoustic revive spu-8 do obecnych kolumn...

Najgorsze w tym wszystkim to, że aktualna i jedyna możliwa max. odległość kolumn od tylnej ściany to z przyczyn technicznych tylko 40 cm (licząc od ich frontu)

 

Dzięki:)

 

Miłego wieczoru:

Edytowane przez diodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiesz nieco trudno mi ocenić bo nie znam tych RLS :) Nie wiem, czy te 15 m2 to nie będzie za mało - 148 mają dosyć "radosny" bas, sporo go jest. U mnie akurat nie jest to problemem bo mam w 2x większym pomieszczeniu. O samą odległość od tyłu aż tak bym się nie martwił.

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie:)

 

mam m. in. pytanie do kolegi Dekoracja jak ocenia ewentualny przeskok z kolumn RLS Deimos na Proac148 (5si wzmak+cd na szaraku i naca5) -powierzchnia ok.15 m2 oraz ew. zastosowanie acoustic revive spu-8 do obecnych kolumn...

Najgorsze w tym wszystkim to, że aktualna i jedyna możliwa max. odległość kolumn od tylnej ściany to z przyczyn technicznych tylko 40 cm (licząc od ich frontu)

 

Dzięki:)

 

Miłego wieczoru:

Mam zestaw Naim z serii si, między CD a amp jest szarak, a głośnikowe to Tellurium Q Black II. Właśnie....głośniki... Gram na RLS Callisto IV i... jestem bardzo zadowolony. Pokój 16 m2 że skosami, kolumny z tyłu mają 50cm przestrzeni i tworzą z miejscem odsłuchowym trójkąt równoboczny 205cm, baza 2m.

 

Pozdrawiam cieplutko w ten mroźny wieczór.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz mozliwosc posłuchać xs2 to zrob to! 5si to moim zdaniem slabszy wzmacniacz i raczej do supernait bym go nie porównywał. XS2 mozna rozbudowac o dodatkowy zasilacz a "piątki" juz nie. Jeśli Supernait to raczej szukałbym 2 aniżeli pierwszej wersji.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kacper525
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybym jeszcze raz mial budowac system Naima, wybralbym Nait 5i, pozniej 202 / Hicap DR / 250.2 i 552 / 500....ze zrodel CD5x/FC i CDS3 ... satysfakcja gwarantowana :) to a propos przeskoku z 5i do XS...

Edytowane przez twinslaver

Naim CD5x + Flatcap 2x + NAC 72 + NAP 135 + KEF 105.2 Reference

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Twin.

 

Masz ogromny talent wpływania na innych :-)

I dobrze, bo bardzo mi pomogłeś, jeśli chodzi o Naima - dziękuję.

 

Niemniej jednak, mam w tej materii zdanie (wyrobione na podstawie własnych doświadczeń) trochę inne.

 

CDX " saute" okazał się u mnie dużo lepszy niż 5X+flatcap2x.

Naim: DAC/TP XPS (+ CA CXC) + NAC 282/TP DTCap/NAP 250-2 + Lipinski L-707 + Target Audio MR70B 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.