Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  574 członków

Naim Klub
IGNORED

Naim club


parmenides

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Novy! napisał:

Kolego Twinslaver, jeśli tak mogę. Tylko w woli wyjaśnienia kilka słów. 

Notorycznie, jestem blokowany więc może tym razem się uda wyjaśnić, w czym pojawił się kłopot.

Pojawiłem się tutaj, chcąc zasięgnąć opinii o produktach Naim. Klub nie został podzielony na podfora dot. modeli, więc napisałem tutaj. W trakcie rozmowy O nowej serii Uniti, o modelu Star, Atom i Nova, pojawiłeś się nagle ty, pisząc o swoich przemyśleniach dotyczących starych gratów,  że z nimi pozostaniesz bo co stare to dobre itd. A na koniec tych, zupełnie nie będących, ani w temacie wątku, ani też dyskusji w jaka się wpasowałeś, wywodów- wkleiłeś nie będące w temacie foto, ze świeżo zakupionymi ikonami hi endu (jak je sam nazwałeś). Nie dość, że nikt o to nie prosił, to zrobiłeś to jako zupełny offtop. Bo głośniki KEF nie są tematem tego wątku. samo tłumaczenie, że chciałeś pokazać (pochwalić) się kolegom bo w inny sposób "nie masz czasu"  , jest rodem z piaskownicy. 

W jednym masz rację, nie wiem z kim mam do czynienia, bo mnie to nie mało interesuje. Oceniłem, jako laik, poprawność ustawienia głośników z umieszczonego publicznie na forum zdjęcia. A jeśli ty, jak twierdzisz, zjadłeś na ustawieniach, tuningu, akustyce i sam Bóg wie co tam jeszcze zęby, to są tylko dwie możliwości. Albo słoń nadepnął ci na ucho, albo to wszystko jest jedną wielką farsą. Obstawiam raczej obie możliwości, bo po takich słowach jak poniżej, trudno się oprzeć takiemu wrażeniu:

Moge je postawic jedna na druga jak bede chcial, wiesz dlaczego? Dlatego, ze zeby zjadlem tuningu sprzetu, ustawieniach, akustyce itp. Gdybys przesledzil to forum, to wiedzialbys z kim masz do czynienia, a tak wpadasz tu i zachowujesz sie jak totalny frustrat i furiat.

Bardzo dużo w tym pychy i delikatnie mówiąc zadzierania nosa. Jednocześnie, opada kurtyna z całego tego audiofilskiego zgiełku.

Co złego nie ja, przepraszam że popsułem ci radosć z zakupu. Nie mniej jednak, jak umieszczasz fotkę na audioforum, z takim stażem i reputacją, powinieneś pamietać o tym, że ktoś na to patrzy. To tak jak pisać na blogu, że nie je się mięsa, a jednocześnie wrzucać fotkę jak wcinasz wielką golonkę ?

Ale co ja tam wiem.

Przepraszam, co złego to nie ja.

Pozdrawiam mimo wszystko.

 

Jeśli jakiś admin to czyta to jest prośba o bana dla tego użytkownika. W klubie naima zawsze był jakiś poziom i kultura wypowiedzi i pewnie wszyscy się zgodzą że fajnie by było aby tak pozostało. 

Naim CD5XS + NAT05XS + Supernait + Hicap 2 + FlatCap x2 + HiLine + Naca5 + Spendor A5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy użytkownik Kardas został mianowany klubowym arbitrem elegancji który będzie dyktował adminowi kogo należy banować? Czy może w klubie panuje „fala” i wypowiadać mogą się tylko starzy członkowie klubu a nowi co najwyżej przytakiwać tym „co zjedli zęby”? W wypowiedzi usera Novy! nie ma nic obraźliwego, co więcej ustawienie głośników rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Panowie,

wszelkie problemy należy zgłaszać przyciskiem zgłoś, moderacja wtedy od razu może przyjrzeć się sprawie.

 

Kolego Novy!, postaraj się pisać spokojniej i epatowanie wszechwiedzą, zbyt wielkiego poklasku Ci nie przyniesie. 

W sytuacji gdy Twoja twórczość w tym miejscu sprowokuje burdy, będziesz musiał liczyć się z ograniczeniami w możliwości pisania w tym wątku, tak jak to zwykle ma miejsce w klubach.   

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2019 o 22:56, Novy! napisał:

Panowie, z jakimi głośnikami Naim zagra najlepiej? Może ktoś sprawdzał co najlepiej zabrzmi z serią Uniti star czy Nova?

Dziękuje.

Osobiście preferuje Audiovector, mialem również okazje posłuchać z Audio physic Avanti i musze przyznac iż brzmiało przyjemnie ?  Chciałbym zaznaczyć natomiast, że nigdy nie słuchałem Nova, moje doświadczenia związane są z Nait XS2.

Edytowane przez Kacper525
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2019 o 22:56, Novy! napisał:

Panowie, z jakimi głośnikami Naim zagra najlepiej? Może ktoś sprawdzał co najlepiej zabrzmi z serią Uniti star czy Nova?

Dziękuje.

Naiwne pytanie zadałeś. Kolumn na rynku jest... dużo i nie ma kolumn "najlepszych". Komuś może podobać się audiovector, innemu dynaudio, kudos, ap, focal, etc etc ale równie dobrze cała masa innych... Poświęć trochę czasu i dobierz coś przez siebie i dla siebie. Kup to co Ci się spodoba, a nie to co podoba się innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od roku gram na Audiovector SR3 Avantgarde i na tę chwilę to są moje docelowe kolumny do Naim. Wcześniej miałem Monitor Audio GX200 i też było nieźle. Myślałem, że Neat Momentum SX5i będą super ale nie podeszły mi choć bardzo na nie liczyłem. Tak jak pisali poprzednicy nie ma najlepszych tylko takie, które Tobie najlepiej "zagrają".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, krótkie pytanie.

Czy do bi-ampingu korzystniej finansowo kupic koncówke Nap 100 czy Nait 5i i uzywac wejscia AV z "unity gain? 

5i uzywany mam 2 razy taniej niz nowy  Nap100. Czy to nie bedzie za duzy kompromis ze względu na "jakośc" brzmienia?

I czy generalnie midwoofer czy tweeter potrzebuje więcej mocy?

Z góry dzieki za odpowiedż.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich,

Zakupiłem kolumny harbeth p3esr i szukam do nich pasującego wzmacniacza. Reszta systemu to malina+digione ->dac/pre nad m51 -> krell kav 300i. W tej chwili z krellem jest zbyt sucho na średnicy a i góra niezbyt wyrafinowana, brakuje dynamiki na niższych poziomach głośności. Zadałem to pytanie w klubie harbeth i wielu klubowiczów wskazało na naima jako dobre połączenie.  Czy ktoś z klubowiczów, słuchał Harbeth z naimem i jeśli tak, to jakie ma spostrzeżenia.  

W moim pułapie cenowym (do 5000zł), mam parę typów. 

1. Kupić nap200, połączyć z nadem i używać jego wbudowanego pre. I ogólnie, czy końcówki mocy naima z nienaimowskimi pre będą grały czy raczej nie?

2. Supernait 1 (czy miedzy sn1 a sn2 jest taka przepaść jak piszą  na forach?)

W przyszłości możliwe że będę zmieniał p3 na shl5, więc zapas mocy się przyda.

Dzięki za wszystkie sugestie .

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Pawlowski napisał:

Witam wszystkich,

Zakupiłem kolumny harbeth p3esr i szukam do nich pasującego wzmacniacza. Reszta systemu to malina+digione ->dac/pre nad m51 -> krell kav 300i. W tej chwili z krellem jest zbyt sucho na średnicy a i góra niezbyt wyrafinowana, brakuje dynamiki na niższych poziomach głośności. Zadałem to pytanie w klubie harbeth i wielu klubowiczów wskazało na naima jako dobre połączenie.  Czy ktoś z klubowiczów, słuchał Harbeth z naimem i jeśli tak, to jakie ma spostrzeżenia.  

W moim pułapie cenowym (do 5000zł), mam parę typów. 

1. Kupić nap200, połączyć z nadem i używać jego wbudowanego pre. I ogólnie, czy końcówki mocy naima z nienaimowskimi pre będą grały czy raczej nie?

2. Supernait 1 (czy miedzy sn1 a sn2 jest taka przepaść jak piszą  na forach?)

W przyszłości możliwe że będę zmieniał p3 na shl5, więc zapas mocy się przyda.

Dzięki za wszystkie sugestie .

Pozdrawiam

 

 

1. Nawet nie próbuj, słaby pomysł. Nap200 to słaba końcówka. Jeśli szukasz trochę ciepła i narzekasz że jest zbyt sucho to zdecydowanie Nap200 to zły kierunek. 

2. Supernat to bardzo udany wzmacniacz. Supernat 1 gra cieplej, ma lepiej eksponowany wyższy bas, góra jest przygaszona. Supernat 2 gra skrajami pasm, ma więcej bardziej detalicznej góry, bas schodzi niżej. Nie jest już tak ciepły jak jedynka, gorzej zrealizowane nagrania mogą czasem zakłuć w uszy. Czy jest między nimi przepaść? Nie wydaje mi się, grają po prostu inaczej. 

Naim CD5XS + NAT05XS + Supernait + Hicap 2 + FlatCap x2 + HiLine + Naca5 + Spendor A5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krell KAV - 300i jest mi znany jak własna kieszeń. Sucha średnica, słaba jakościowo góra, brak dynamiki na niskich poziomach głośności to odwrotność jego rzeczywistego brzmienia. A jeszcze w połączeniu z Harbethami, to już w ogóle jakieś kuriozum. 

Przyczyny szukałbym w podanym ze źródła sygnale.

Ps. Chyba, że ten egzemplarz wzmacniacza jest po modach naszych "tunerów" - to w zasadzie wszystko wyjaśnia. 

Naim: DAC/TP XPS (+ CA CXC) + NAC 282/TP DTCap/NAP 250-2 + Lipinski L-707 + Target Audio MR70B 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 hours ago, Asmon said:

Krell KAV - 300i jest mi znany jak własna kieszeń. Sucha średnica, słaba jakościowo góra, brak dynamiki na niskich poziomach głośności to odwrotność jego rzeczywistego brzmienia. A jeszcze w połączeniu z Harbethami, to już w ogóle jakieś kuriozum. 

Przyczyny szukałbym w podanym ze źródła sygnale.

Ps. Chyba, że ten egzemplarz wzmacniacza jest po modach naszych "tunerów" - to w zasadzie wszystko wyjaśnia. 

Jasne, zawsze możliwość, że po prostu sobie wkręcam(bez ironii), ale to nie byłaby pierwsza taka opinia o tym wzmacniaczu. Ma on chyba tyle samo zwolennników co przeciwników i bardzo rozbieżne opinie o nim czytałem. Był kupionu z uk od pierwszego właściciela z tego co wiem, więc modów chyba nie doświadczył. Mam jeszcze cd i jako transport do daca ,jak i bezposrednio wpiety w krella ciągle otrzymuje podobny dźwięk. Słuchałem identycznego krella, z innym żródłem i głośnikami które dobrze znam więc mam porównanie. Można mieć odmienne definicje suchej góry ale wg. mnie na niższych poziomach głośnosci on niedomaga a ja w przeważnie tak słucham. Zeby nie było, za te pieniądze to jest porządny piec. Odkąd kumpel słuchają go powiedział, że to taki brutal, estradowiec, to nie mogłem nie przyznać mu racji. Moja subiektywna opnia, którą jednak podziela paru ludzi, nie tylko na forach.

Ogólnie to jest offtopic, bo ja nie chciałem się dowiedzieć jak gra mój wzmacniacz, ale poznać opinię o polecanych wzmacniaczach naima i takie było pytanie. Zakładam się, że chciałeś pomóc rozwiazać "mój problem" w dobrej wierze, więc dzięki. 

 

On 4/5/2019 at 5:09 PM, kardas said:

 

1. Nawet nie próbuj, słaby pomysł. Nap200 to słaba końcówka. Jeśli szukasz trochę ciepła i narzekasz że jest zbyt sucho to zdecydowanie Nap200 to zły kierunek. 

2. Supernat to bardzo udany wzmacniacz. Supernat 1 gra cieplej, ma lepiej eksponowany wyższy bas, góra jest przygaszona. Supernat 2 gra skrajami pasm, ma więcej bardziej detalicznej góry, bas schodzi niżej. Nie jest już tak ciepły jak jedynka, gorzej zrealizowane nagrania mogą czasem zakłuć w uszy. Czy jest między nimi przepaść? Nie wydaje mi się, grają po prostu inaczej. 

Dzięki. A czy dac w sn1 będzie taki zły? Niektórzy ludzie wieszają psy na wszystkim co zintegrowane. 

Zauważyłem też, że sporo osób przy sprzedaży podkreśla, że ich modele były serwisowane wtedy i wtedy. Czy naim wymaga częstego serwisu? czy mogę kupić takiego sn1, który nie był serwisowany i prawdopodobnie będzie ok, czy lepiej szukać modeli po serwisie? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie gościły ProAc Response D2. pierwszy raz spotkałem się u siebie z takim zjawiskiem, że bas (jego drive) kończył się około metr przed sweet spotem, czyli kanapą. prawdopodobnie akustyka temu winna, bo pokój ma 3,2 x 5x5 a kolumny stoją ma krótszej ścianie. w porównaniu do Spendor 3/1r2, to dźwięk był bardziej detaliczny, ale też bardziej osuszony. ogólnie całość jakby przesunięta do góry. bas był szybszy, bardziej zróżnicowany, ale krótszy.

takie miałem odczucia, byłem po spożyciu, więc potraktujcie wpis z przymróżeniem oka ?

DSC01488-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, Asmon said:

"Piotr Pawlowski" - już mi się nie chce.

Co do Krella - wpisz sobie w wyszukiwarkę...

 

Po co mam wpisywac cos w przegladarke? Sugerujesz, ze mam mieć takie opinie o swoim sprzecie jak wiekszosc ludzi z internetu? Gdzie są informacje na temat? Przepychanie na siłę swoich jedynych, słusznych poglądów w temacie tak subiektywnym jak audio. Wszystko doprawione teorią spiskowa (ktoś grzebal w twoim sprzęcie) i koncowym komentarzem na poziomie paska tvp info.

Co ja mam odpisac dorosłemu czlowiekowi na takie "mi się nie chce", skoro napisales, to znaczy ze ci się chce i chcesz mi ewidentnie pokazać, że wiesz lepiej.

Dobra rada (do której staram stosować się i ja) - jeśli nie masz do powiedzenia nic konstruktywnego to sobie najzwyczajniej odpuść, wszyscy wokół będą wdzięczni i będzie mniej takich nic nie wnoszących postów. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż widzisz, forum stanowi rozległą bazę wiedzy, z której wg mnie wypadałoby skorzystać będąc nowym użytkownikiem. 

Na temat trzysetki  Krella, Naimów: 200 i Supernaita jest morze informacji, wystarczy tylko zadać sobie trochę trudu i użyć owej wyszukiwarki a takie pytania w ogóle by nie padły, bo ile razy można odgrzewać oklepane tematy.  Z racji tego, że miałem 300i, 300cd, 280cd i 400xi pozwalam sobie również mieć swoje zdanie na ich temat. 

 

 

Naim: DAC/TP XPS (+ CA CXC) + NAC 282/TP DTCap/NAP 250-2 + Lipinski L-707 + Target Audio MR70B 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.04.2019 o 19:00, Piotr Pawlowski napisał:

Jasne, zawsze możliwość, że po prostu sobie wkręcam(bez ironii), ale to nie byłaby pierwsza taka opinia o tym wzmacniaczu. Ma on chyba tyle samo zwolennników co przeciwników i bardzo rozbieżne opinie o nim czytałem. Był kupionu z uk od pierwszego właściciela z tego co wiem, więc modów chyba nie doświadczył. Mam jeszcze cd i jako transport do daca ,jak i bezposrednio wpiety w krella ciągle otrzymuje podobny dźwięk. Słuchałem identycznego krella, z innym żródłem i głośnikami które dobrze znam więc mam porównanie. Można mieć odmienne definicje suchej góry ale wg. mnie na niższych poziomach głośnosci on niedomaga a ja w przeważnie tak słucham. Zeby nie było, za te pieniądze to jest porządny piec. Odkąd kumpel słuchają go powiedział, że to taki brutal, estradowiec, to nie mogłem nie przyznać mu racji. Moja subiektywna opnia, którą jednak podziela paru ludzi, nie tylko na forach.

Ogólnie to jest offtopic, bo ja nie chciałem się dowiedzieć jak gra mój wzmacniacz, ale poznać opinię o polecanych wzmacniaczach naima i takie było pytanie. Zakładam się, że chciałeś pomóc rozwiazać "mój problem" w dobrej wierze, więc dzięki. 

 

Dzięki. A czy dac w sn1 będzie taki zły? Niektórzy ludzie wieszają psy na wszystkim co zintegrowane. 

Zauważyłem też, że sporo osób przy sprzedaży podkreśla, że ich modele były serwisowane wtedy i wtedy. Czy naim wymaga częstego serwisu? czy mogę kupić takiego sn1, który nie był serwisowany i prawdopodobnie będzie ok, czy lepiej szukać modeli po serwisie? 

 

Dac w SN trzyma poziom. Nie przejmuj się serwisem, obejrzyj sprzęt przed kupnem, posłuchaj, zdecyduj. Forum to faktycznie spore kompendium wiedzy, tylko nie wszystko co tutaj przeczytasz jest prawdą. Chcesz kupić naima na podstawie forum to to zrób, Twoje pieniądze. 

Naim CD5XS + NAT05XS + Supernait + Hicap 2 + FlatCap x2 + HiLine + Naca5 + Spendor A5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2019 o 22:56, Novy! napisał:

Panowie, z jakimi głośnikami Naim zagra najlepiej? Może ktoś sprawdzał co najlepiej zabrzmi z serią Uniti star czy Nova?

Dziękuje.

Takich pytan raczej sie nie zadaje. 

Moze bardziej popros o sugestie kolumn. Wybiera sie zawsze to, co sie Tobie spodoba a nie co sadza inni. Ze sluchem, jak z gustem i jak z dupa - każdy ma swoj.

Ja mam u siebie dwa zestawy, jeden w sypialni i tam gra Atom + podstawkowe Focal Aria, drugimw salonie i tam gra Supernait 2 + NDX 2 + Focal Electra.

Oba zestawy, w mojej opinii, graja świetnie, ale to moja opinia. Organizuj odsluchy, to tez fajny czas podczas kupowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2019 o 09:58, Kacper525 napisał:

Szanowni forumowicze, czy ktoś z Was zetknął sie z problemem zmieniającego kolor panelu/obudowy komponentu Naim?

U mnie w/w problem jest obecny :-/ zwróćcie uwagę na załączone zdjęcie 

IMG_0197.jpeg

 W końcu się doczekałem! Zasilacz dziś odebrany z serwisu, panel nowy i w pełni czarny ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kacper525 napisał:

 W końcu się doczekałem! Zasilacz dziś odebrany z serwisu, panel nowy i w pełni czarny ? 

robiłeś to w ramach gwarancji? czy we własnym zakresie?

mi też kiedyś trafił się XP5 XS ale ze skazami na froncie, takie niby rysy/przebarwienia, to wymienili front

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   2 użytkowników

  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 15

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.