Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  574 członków

Naim Klub
IGNORED

Naim club


parmenides

Rekomendowane odpowiedzi

hmmm, coś sam ciągnę wątek - widać przynudzam, ale... każdy ma jakiś tam etap poszukiwań audiofilskich, na którym odczuwa potrzebę doradzenia. czy skonfrontowania swoich doswiadczeń

Wnioski z pierwszego porównawczego odsłuchu w domu naima cd nait 5i oraz MIMIK-a linna:

1. naim podaje wiecej basu, gra jakby odczuwalnie "głośniej", chyba troszkę dynamiczniej podanym dźwiekiem

2. linn - hmm, jakby odrobinę selektywniej, ale za to bardziej "sucho", bas szczuplejszy

3. przestrzeń - tu mam zagłostkę, bo subiektywnie odczuwam większą głębię w odtw. linna, naim gra jakby dźwiękiem płytszym, podanym do przodu, za to szerszą sceną...

 

Naim połaczony firmowym kablem do tych specyficznych wejść, linn AQ copperhead-em, w odwodzie leży linn analog interkonekt, pozostały sprzęt jak w "o mnie"

To tyle na razie - troszkę spodziewałem się łatwiejszego wyboru, pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie, ale teraz to już naprawdę potrzebuję pomocy!!!!

Po dokładniejszych odsłuchach - cztery osoby - mamy zbliżone, następujące wnioski:

 

1. nait 5i ma więcej basu od linna mimika - ale wg mnie ten bas w naimie brzmi torchę jak "kontur", tzn. linn ma szczuplejszy ale czyściej brzmi

 

2. zdecydowanie linn gra większą przestrzenią, dźwięk lepiej oderwany od kolumn, w naimie mam wrażenie, jakby muzycy stłoczyli się na pierwszym planie i stali sobie jeden na drugim - tłoczyli sie

 

3. np. dźwięk fortepianu lepiej, tzn. dłużej wybrzmiewa na linnie, generalnie linn daje więcej pogłosu, wibracji, ale wszystkie dźwięki w linnie bardziej zlewają się lub są bardziej spójne - kwestia określenia. Inni słuchacze określili to jako fakt, iż linn jest bardziej melodyjny, ale naim bardziej szczegółowy, bo poszczególne elementy są bardziej wyeksponowane...

 

4. Dobrze podsumował odsłuch kolega: "słuchając linna mam wrażenie jakbym siedział dalej od sceny, przy naimie jest tak, jakbym stał przy kolumnie blisko sceny

 

Podsumowując:

1. zalety linna - dla mnie lepsza przestrzeń i lepsze ogólne wybrzmiewanie

wady linna - mniej emocjonalny przekaz, gra mniejszą skalą dynamiki, troszkę zbyt szczupły bas, głośne, takie tandetne wysuwanie szuflady

 

2. zaleta naima - większa dynamika, design, mechanizm szuflady - fajny bajer...

wada naima - patrz zalety linna oraz fakt, iż przy dłuższym lub głośniejszym słuchaniu przekaz robi się natarczywy, dość szybko męczy - np. wejdzie solista z trąbką w jazzie to tak jakby grał prosto do ucha!

 

Generalnie im glośniej słucham, tym przyjemniej gra linn...

 

Wnioski:

Jestem w kropce, a jutro muszę się zdecydować, czy biorę czy oddaję naima...

I tu wspomniana prośba

- może ktoś bardziej odsłuchany podpowie mi - który przekaz - ten emocjonalny naima czy "wyciszony" linna jest bliższy prawdy?

- czy jest sposób, aby w moim systemie troszkę ożywić linna - wówczas zdecydowanie optowałbym za nim. Ewentualnie zdjąć troszkę agresji z naima, ale nie wiem w jaki sposób dodać mu pogłosu i wybrzmień linna...

 

P.S. Kolumny nowe, grają około tygodnia, naim wygrzany bo demonstracyjny egzemplarz...

Wg słów konstruktora kolumn basu raczej jeszcze przybedzie, ale to nawet nie jest problem basu w linjnie, tylko ogólnie rozumianej skali dynamiki dźwięku

 

pozdrawiam i naprawdę proszę o kilka słów porad - wiem że decyzję podejmuję sam ale naprawdę liczę na cenne podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

Bardziej podoba Ci się linn więc go zostaw. nie ma przepisu na najlepszy dźwięk - kupujesz sprzęt dla własnej przyjemności. Jesli większą przyjemnośc ze słuchania masz z odtwarzacza linn, to lej naima. linn, naim, meridian, krell - to tylko nazwy. najważniejsza jest Twoja przyjemnośc ze słuchania muzyki. Dobrze, ze mogłeś bezpośrednio porównać - Twój wybór będzie najlpepszy, bo bedzie Twój. Miłego słuchania muzyki na nowym zestawie - napisz na kilka tygodni jak kolumny się wygrzeją jak to u Ciebie gra. pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd5i jest mniej więcej taki jak go opisałeś - scena nie jest jakaś wielka. dźwięk jest podawany blisko. nie znam sposobu, by rozszerzyć sceną, zwiększyć ilośc powietrza wokół muzyków, etc. w naimie. jeśli go weźmiesz musisz liczyć się z taką filozofofią dźwięku. sprawdz jeśli możesz naima cd5x albo ceca 51xr - nie patrz cenniki poslkich dystrybutorów:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parmenides - bardzo dziękuję za rady. Niestety - jedynie miałem jeszcze okazję posłuchać meridiana G06 - to nastepca G07. Jest na allegro G07 -cena chyba 4,6 pln, ale po lekturze forum mam jakieś obawy - marka ta jawi mi się jako nadmiernie awaryjna. A dźęk meridiana był spokojniejszy niż naima, więc pewnie by mi pasował...

pzdr i liczę na więcej podpowiedzi

 

Na razie uwierzyłem w wygrzewanie kolumn - to prawda!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedrock?? No tu bez odpowiedniego odsłuchu nie ryzykowałbym.

Bedrock dodaje dużego mięsa, jest w swojej klasie mistrzem basu, no i średnica jest na dobym poziomie, gorzej z górą, choć jakościowo nie odbiega od reszty. Byłem z bedrockiem u jednego forumowicza - grał z Proakami Tabletkami, to był nie wypał, wrażenie: Bedrock zarzucił masą dźwięku te małe kolumienki, wszystko się rozjechało.

Także bez posłuchania nie ryzykuj. CV-6 to taki bezpieczny przewód, jeśli nie chcesz go możesz spróbować CV-4 - jakością aż tak dużo nie odbiega, ale moim zdaniem lepiej CV-6 - między nim a Bedrockiem już niewielka odległość, a powinien IMHO zagrać lepiej.

Gdybyś miał troszkę więcej kaski i znalazł z drugiej ręki Sonus Olivę, możesz brać w ciemno, to już odskok od tego o czym mówiłem o dobre parę klas do góry ;)) Warto rozważyć różne kombinacje i możliwości.

 

pozdrówka jodel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to nawet nie jest problem kaski na kable, tylko oczekiwań za tę kaskę! Psychologicznie skłonny jestem wydać 5 stów na poprawę brzmienia, 1000 gdyby mnie ta różnica naprawdę zaskoczyła, powyżej - gdybym przeżył szok odczuciowy... Zaryzykuję że zakupię inny odtwarzacz (używany quad lub meridian) i zostanę z problemem wyboru (mały problem), a później z problemem odsprzedaży (to może być większy) - ale kable w dość odczuwalnej kwocie - tu chciałbym mieć możliwość przesłuchania... Mieszkam w Trójmieście - sonusolivę mam pod bokiem, może coś wywalczę na odsłuch...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie do naimowców

czy któryś z Panów odsłuchiwał 3 niższe modele cd-ków

to znaczy chodzi mi oto, czy przeskok z cd5i na cd5x jest porównywalny skokiem jakościowym z cd5x na cdx2?

jakie są wasze wrażenia?

i czy np. warto kupić cdx2 czy w tej samej cenie cd5x z hi-capem? zakładając oczywiście, że do cdx2 nie dokupię zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jodel - poruszyłeś problem, który na forum naima wałkuje sie od paru lat, w co drugim wątku. są zwolennicy samego cdx2 oraz tacy, którzy uważają, że lepsze jest cd5x+hicap2.

przede wszystkim cdx2 i cd5x grają trochę inaczej - nie chodzi mi o różnice klas w znaczeniu hifi, tylko o preferencje brzmieniowe. trzeba słuchać samemu.

na forum naima panuje opinia, że źródła naima WYMAGAJĄ dobrego dodatkowego zasilacza. tak więc cdx2 bez zasilacza nie jest rozwiązaniem - musisz mieć w perspektywie hi-capa lub xps-a. to już z pewnością poziom nieosiągalny dla cd5x...

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jodel, 11 Gru 2006, 21:11

 

>pytanie do naimowców

>czy któryś z Panów odsłuchiwał 3 niższe modele cd-ków

>to znaczy chodzi mi oto, czy przeskok z cd5i na cd5x jest porównywalny skokiem jakościowym z cd5x na

>cdx2?

>jakie są wasze wrażenia?

>i czy np. warto kupić cdx2 czy w tej samej cenie cd5x z hi-capem? zakładając oczywiście, że do cdx2

>nie dokupię zasilania.

 

Jodel -- wydaje mi się że mylisz trochę pojęcia :)

Do CD5X możesz dokupić dodatkowe zasilanie w postaci flat-cap (cena około 3000 PLN) lub mocniejszy zasilacz w postaci Hi-CAP (cena około 6000 PLN). Z tym że HI-CAP jest raczej dedykowany do NAC202. Flat-Cap został właśniestworzony z myślą o cd5x i wejście z droższe zasilanie może się okazać gorszym rozwiązaniem.

 

Czy "goły" CDX2 czy CD5X z zasilaniem ?

Trudna decyzja lub raczej łatwa jeśli zamierzasz pozostać już przy Naim'ie na stałe :)

 

zdezi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://naim-audio.com/download/man_nait3.pdf

 

jesli nie masz instrukcji to w powyższym linku znajdziesz wszystki. wynika z tego, że klawisz mon jest do odsłuchu wyjścia z pętli magnetofonowej, stąd mon jest skrótem od monitor. pozdr

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naim cd5i był na teście i ... niestety w parze ze wzmacniaczem był trochę jakby zbyt natarczywy - pisałem powyżej... Dużo dźwięku, za dużo, zbyt nachalny przekaz jak dla mnie - dosadnie, głośno, pierwszym planem bez zbytniego zagłębiania sie w niuanse przekazu. Na razie jest linn mimik a ja walczę z kablami. W chwili obecnej słucham na głośnikowych sonusoliva i interkonekcie srebrnym też tej firmy - niestety mam wrażenie że dźwięk jest zbyt lekki, dużo góry, trochę za mało basu a przecde wszystkim średnicy - za to generalnie dużo informacji, pogłos, wybrzmiewanie - to jest super. Ale , w całości, dźwięk taki "osuszony", niespójny, cos w stylu odsłucjhu z B&W np. 602 lub 603 -niby szczegółowo, analitycznie, przestrzennie, bas krótki i kontrolowany, ale czegoś w odsłuchu brakuje, męczy...

Raczej nie polubie sie ze srebrem jako przewodnikiem, poszukam chyba innych kabli, jednak po odsłuchu tych SO wiem, że moje dotychczasowe DNM reson coś ograniczają w przekazie...

 

Czyli: musze znaleźć dźwięk wypośrodkowany między obecnym a naim wzmak +naim cd.

pzdr Staszek

 

W ostateczności - w odwodzie jest jeszcze ten Quad cd 67 -ale to po pozbyciu się linna ewentualnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten interkonekt na srebrnych Eichmannach mam... Na kable czekam - audionova moonwalk i quasarus standard... (słuchałem QED silver anniversary -to samo co SO - za dużo góry, za chaotycznie, cordial -podobnie jak dnm, więcej basu).

Ciekawi mnie jeszcze połączenie interkonektu ww. z kablami audioquesta: type 6+ i cv 4 - nie mam dojścia, opierając sie na opisach z forum obydwa są interesujące...

pozdrawiam Staszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naim cd5x już się chyba wygrzał więc mogę się pokusić o pierwsze porównania do cd5i.

cd5x przekazuje zdecydowanie więcej detali i znacznie bardziej różnicuje nagrania. bliskie realizacje, typu jazzowy wokal pokazywane są bardzo na twarz; realizacje muzyki symfonicznej cd5x w porównaniu do cd5i pokazuje z dalszej perspektywy, oddalając scenę. słowem - mam wrażenie, że znacznie wierniej przekazuje zamierzenia realizatorów. Mocniejsza jest też podstawa basowa.

w komplecie z naitem5i tworzą bardzo zgrany, w sumie niedrogi zestaw.

ps odkryłem też w swojej kolekcji kilka płyt hdcd, które nie były oznaczone tym znaczkiem przez wytwórnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.