Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  574 członków

Naim Klub
IGNORED

Naim club


parmenides

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, mrrod napisał:

Nawet Grzegorz zmienił zdanie, jak usłyszał u mnie CD5X.

A co innego miał powiedzieć??

W końcu kupiłeś od niego kolumny i wzmacniacz a klienta trzeba dopieścić aby w przyszłości kupił coś nowego.

 

16 minut temu, mrrod napisał:

W jakim kierunku poszedłeś?

Dwa pełne systemy Linna (elektronika, kolumny, okablowanie).

DNA grania podobne do Naima.

Do Naima pewnie wrócę gdy trafią mi się DBL-e albo SL-2 w dobrym stanie i dobrej cenie.

Edytowane przez rochu

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

9 godzin temu, rochu napisał:

A co innego miał powiedzieć??

W końcu kupiłeś od niego kolumny i wzmacniacz a klienta trzeba dopieścić aby w przyszłości kupił coś nowego.

Tutaj mam inne zdanie. Może dlatego, że traktuję Grzegorza bardziej jak kumpla, z którym mamy wspólne hobby.

W przypadku CD5X to konfrontacja była z CD Rotel i lampowym DAC (oba od Grzegorza). Naim zdeklasował konkurencję.

Edytowane przez mrrod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2019 o 11:49, rochu napisał:

A co innego miał powiedzieć??

W końcu kupiłeś od niego kolumny i wzmacniacz a klienta trzeba dopieścić aby w przyszłości kupił coś nowego.

Tylko człowiek równie i bezgranicznie prawy i sprawiedliwy jest w stanie tak trafnie, obiektywnie, z przekonaniem graniczącym z pewnością oceniać innych ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2019 o 07:51, mrrod napisał:

Moje kolumny z lampą świetnie brzmią przy cichym słuchaniu. W tym cały ambaras. Niestety, nie mam od kogo pożyczyć 282/250DR, żeby sprawdzić jak to u mnie zagra. Osoba, od której mam NDX, korzysta z 252/300DR, to już zdecydowanie ponad budżet.

Kolega Sajmon77 swojego czasu miał co prawda Minasy z zestawem pre+ końcówka (nie pamiętam dokładnie co to dokładnie było). Napisz do niego może coś podpowie. 

Edytowane przez Silver_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak miałem NAIMa - nac202/nap200 wraz zasilaczami Hicap/Napsc w parze z Minas Anor IIIs 2,5r

Miałem nawet przygodę z CAYINem A70mk2 (bardzo chwalonym) z wymienionymi na polecane lampami . Lampa "pograła" u mnie jakieś pół dnia a chwilę później znalazła nowego nabywcę... głównym brakiem w porównaniu do mojego NAIM'a była właśnie dynamika a raczej jest brak. NAIM to petarda - to tak na szybko i w dużym uproszczeniu.

 

pzdr

S. 

...Naim + Studio16Hertz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie z innej beczki, buduje system "pod telewizor" - dwa pytanie są ?czy kupując Naim UnitQute (w wersji 1) obsłużę poprzez uPnP streaming muzyki bezpośrednio z serwa NAS? Druga sprawa - jakich kolumn (monitory) szukać w budżecie 1,5-2k za używki?

dali ikon2? coś z dynaudio z serii x np x14? 

ps.rozważałem również opcję MUSO ale wolę jednak opcję stereo ?

pzdr

S.

 

...Naim + Studio16Hertz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Sajmon77 napisał:

Druga sprawa - jakich kolumn (monitory) szukać w budżecie 1,5-2k za używki?

dali ikon2? coś z dynaudio z serii x np x14? 

Miałem Dynaudio X14 i moim zdaniem to by były bardzo fajne kolumny - sam używałem ich poniekąd w takiej właśnie konfiguracji. Na moje ucho bardzo ładna góra, raczej po neutralnej stronie, basem też potrafią "trzepnąć". Pojawia się tylko problem, gdy pomieszczenie w którym są ustawione jest z duże. To naprawdę nieduże kolumienki, skala dźwięku u mnie na około 22m2 nie powalała i był problem z wzbudzającym się BR. Co prawda doświadczałem tego wzbudzania wyłącznie przy głośnym słuchaniu muzyki, przy oglądaniu TV nic takiego nie miało miejsca.

Nie słuchałem Dali Ikon 2, ale po tym jak miałem u siebie przez 5lat Dali Zensor 7 wyrobiłem sobie (możliwe, że niepotrzebnie) zdanie, że Dali grają bardzo ciepło. W TV zwłaszcza może to brzmieć po prostu nienaturalnie. 

McIntosh MA9000, McIntosh MCT500, ATC SCM40, Hijiri HCS-25, JCat, Roon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Sajmon77 napisał:

Panowie z innej beczki, buduje system "pod telewizor" - dwa pytanie są ?czy kupując Naim UnitQute (w wersji 1) obsłużę poprzez uPnP streaming muzyki bezpośrednio z serwa NAS? Druga sprawa - jakich kolumn (monitory) szukać w budżecie 1,5-2k za używki?

dali ikon2? coś z dynaudio z serii x np x14? 

ps.rozważałem również opcję MUSO ale wolę jednak opcję stereo ?

pzdr

S.

 

Tak, UQ działa z serwerami i kontrolerami uPnP, jeśli NAS serwuje po protokole dlna/uPnP to będzie grało. Co do kolumn to kupiłem z czystej ciekawości Naim Ariva. Czytałem masę opinii o tym, że naim słabo "umie" w kolumny. Mocno się zdziwiłem, te małe podłogówki w obudowie zamkniętej w całym firmowym zestawie grają rewelacyjnie. Nabrałem ochoty na sprawdzenie SL2 ?

Te x14 prawdopodobnie wymagają czegoś więcej niż te ~30W z UQ. Szukaj czegoś łatwiejszego do napędzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ariva to bardzo fajne kolumny, szczególnie teraz gdy można je kupić za ułamek ceny z okresu produkcji.

SL2 z kolei to chyba najlepsze kolumny jakie Naim kiedykolwiek wyprodukował, są niezbyt duże i najlepiej zagrają w pomieszczeniach 16 - 20 m2, potrzebują też dobrego towarzystwa (min. 282/ 250.2 ....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2019 o 21:10, Piotr111111 napisał:

Ariva to bardzo fajne kolumny, szczególnie teraz gdy można je kupić za ułamek ceny z okresu produkcji.

Kupiłem kompletne w super stanie z czystej ciekawości. Jestem oczarowany tym co potrafią i jak grają. Zupełnie nie rozumiem skąd wzięła się zła opinia o kolumnach tego producenta.

Cytat

SL2 z kolei to chyba najlepsze kolumny jakie Naim kiedykolwiek wyprodukował, są niezbyt duże i najlepiej zagrają w pomieszczeniach 16 - 20 m2, potrzebują też dobrego towarzystwa (min. 282/ 250.2 ....)

Towarzystwo zapewnione ale pomieszczenie zmieniam z 18m² na 30+ i zastanawiam się jakie kolumny mogłyby zagrać w zestawieniu z 250DR w takim pomieszczeniu. Macie jakieś propozycje? Chcę zachować energię, fun i ten słynny PRaT, za który cenię znakomitą większość urządzeń tego producenta.

PS. Jak znajdę SL2 to się skuszę ? 

 

Edytowane przez init0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2019 o 21:10, Piotr111111 napisał:

Ariva to bardzo fajne kolumny, szczególnie teraz gdy można je kupić za ułamek ceny z okresu produkcji.

a do napędzenia tych Ariv potrzebny jest mocniejszy naim niż uq? będzie to grało? wiem, że można tam zawsze dodać końcówkę mocy np. nap100 - może jest to rozwiązanie? ?

...Naim + Studio16Hertz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sajmon77 napisał:

a do napędzenia tych Ariv potrzebny jest mocniejszy naim niż uq? będzie to grało? wiem, że można tam zawsze dodać końcówkę mocy np. nap100 - może jest to rozwiązanie? ?

kolega napędza je Nait'em 3R i gra to naprawdę świetnie,

 

12 godzin temu, init0 napisał:
12 godzin temu, init0 napisał:

Kupiłem kompletne w super stanie z czystej ciekawości. Jestem oczarowany tym co potrafią i jak grają. Zupełnie nie rozumiem skąd wzięła się zła opinia o kolumnach tego producenta.

Towarzystwo zapewnione ale pomieszczenie zmieniam z 18m² na 30+ i zastanawiam się jakie kolumny mogłyby zagrać w zestawieniu z 250DR w takim pomieszczeniu. Macie jakieś propozycje? Chcę zachować energię, fun i ten słynny PRaT, za który cenię znakomitą większość urządzeń tego producenta.

PS. Jak znajdę SL2 to się skuszę ? 

 

w 30m to SL2 nie pograsz, ja miałem 24m i musiałem się z nimi rozstać bo nie było basu ...

możesz spróbować Audiovector'ów SR3, 

kudos suoer 20 gra dość podobnie do SL2 ale 30 m też dla nich za dużo ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Sajmon77 napisał:

a do napędzenia tych Ariv potrzebny jest mocniejszy naim niż uq? będzie to grało? wiem, że można tam zawsze dodać końcówkę mocy np. nap100 - może jest to rozwiązanie? ?

Myślę że UQ z Ariva może wystarczyć, u mnie grają właśnie z nap100 i ten wzmacniacz robi z nimi co chce. Tak swoją drogą to bardzo fajna końcówka mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Juz pytałem ale bez odpowiedzi. Czy goły ND5XS  ma prawo zagrac lepiej od Unitiqute z Chord 2Qute? 

Nie mam mozliwosci porównania a na streamingu mi nie zalezy bo u mnie głównie radio i flaci lokalnie.

Finansowo to to samo: czy sprzedac UQ i 2Qute czy kupic ND5XS. Ale ten ostatni to lepsza funkcjonalność i estetyka z systemem XS. 

W kazdym razie Unitiqute to db transport i all in one, tak jak Chord 2Qute jako Dac. (Spiete mam Melodika BNC ora Mogami 2549 rca-din.) Jestem ciekaw jak goły ND5 (bez zasilacza) miałby sie do mojego obecnego źródła. Czy bedzie to podobny poziom czy jednak oddzielenie daca i transportu jest lepszym wyjsciem ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Krzysz napisał:

Juz pytałem ale bez odpowiedzi. Czy goły ND5XS  ma prawo zagrac lepiej od Unitiqute z Chord 2Qute? 

Nie mam mozliwosci porównania a na streamingu mi nie zalezy bo u mnie głównie radio i flaci lokalnie.

Finansowo to to samo: czy sprzedac UQ i 2Qute czy kupic ND5XS. Ale ten ostatni to lepsza funkcjonalność i estetyka z systemem XS. 

W kazdym razie Unitiqute to db transport i all in one, tak jak Chord 2Qute jako Dac. (Spiete mam Melodika BNC ora Mogami 2549 rca-din.) Jestem ciekaw jak goły ND5 (bez zasilacza) miałby sie do mojego obecnego źródła. Czy bedzie to podobny poziom czy jednak oddzielenie daca i transportu jest lepszym wyjsciem ?

 

Niestety na Twoje pytanie nie znam odpowiedzi natomiast ND5XS gra niesamowicie z zasilaczem XP5XS.
Streaming pozwoli Ci skorzystać w pełni z możliwości jakie owy odtwarzacz ma do zaoferowania ... warto spróbować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2019 o 08:08, Krzysz napisał:

Juz pytałem ale bez odpowiedzi. Czy goły ND5XS  ma prawo zagrac lepiej od Unitiqute z Chord 2Qute? 

Prawo ma ale czy zagra to odpowiesz sobie jedynie po porównaniu 1:1. Prawdopodobieństwo, że ktokolwiek inny wykonał takie konkretnie ćwiczenie jest bliskie zera.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisuję się do klubu z unitiqute. Oj czaruje to pudełko, aż ciężko uwierzyć ile pary ma ten maluch. A do tego barwa, rytm, wypełnienie nawet przy cichym wieczornym odsłuchu. Był plan na NAP 100 sterowane z preampu cyrusa, ale trafiło się unitiqute z okolic w dobrej cenie i cieszy ucho. Posiadałem kiedyś XS i jego brzmienie tak utkwiło w głowie, że chętnie powróciłem do Naima. Gra w tej chwili ze starymi monitorami AE Aegis One + tani DAC FX Audio i cieszy uszy niezależnie od repertuaru. Miałem okazję przez chwilę posłuchać unitiqute z monitorami Bryston mini A i... pięknie to razem grało.. Polecam posłuchać tych paczek ,bo może to być koniec poszukiwań na dłuższy czas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisuję się do klubu z unitiqute. Oj czaruje to pudełko, aż ciężko uwierzyć ile pary ma ten maluch. A do tego barwa, rytm, wypełnienie nawet przy cichym wieczornym odsłuchu. Był plan na NAP 100 sterowane z preampu cyrusa, ale trafiło się unitiqute z okolic w dobrej cenie i cieszy ucho. Posiadałem kiedyś XS i jego brzmienie tak utkwiło w głowie, że chętnie powróciłem do Naima. Gra w tej chwili ze starymi monitorami AE Aegis One + tani DAC FX Audio i cieszy uszy niezależnie od repertuaru. Miałem okazję przez chwilę posłuchać unitiqute z monitorami Bryston mini A i... pięknie to razem grało.. Polecam posłuchać tych paczek ,bo może to być koniec poszukiwań na dłuższy czas ?

Mam jeszcze pytanie do innych użytkowników unitiqute - czy to normalne, że urządzenie dosyć mocno się nagrzewa? Nawet jeśli nie gra ale jest włączone, obudowa jest bardzo ciepła, jak nie lekko gorąca (system urządzenia pokazuje 44stopnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Po cenzurze jakiej zaznałem w klubie 16

Hz

stwierdziłem, że nic tu się nie zmieniło. Po tej refleksji z pełną satysfakcją oddaję moje konto za 0 zł. Pozdrawiam .

 

Login : BOBSAPPreturn

 

Hasło : 123+123+123

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam Unitiqute ale jako transport i tak, nagrzewa sie. 44 stopnie to normalna temperatura - potwierdzaja to członkowie naim forum. 

Co do brzmienia to rzeczywiscie jest bardzo ok i w dzisiejszych cenach uzywek to super okazja! (ok 2 tys).

Jako transport jest o wiele lepszy od  komputera (wypełnienie, bas, analogowość).  Niemniej w porównaniu z XS ma słaby preamp, dac tez. Testowałem go jako koncówka mocy, bo ma taką opcję, z Chord 2Qute i musze napisac, ze różnica ogromna, jesli sie pominie ten preamp w UQ.

Podpinałem tez UQ do XS (wejscie av in - czyli Xs jako koncówka) i tutaj różnice niewielkie, stąd raczej nie opłaca sie dodawac Nap100, ( ze względu na preamp w UQ). Wg mnie,

Inaczej ma sie sprawa jesli podepniemy UQ do wejscia CD bez omijania preampu w XS. Tu dzwięk nabiera trójwymiarowości, jest większy a bas lepiej kontrolowany. Tak w skrócie.

Obecnie uzywam:  UQ - Chord 2Qute - XS - Flatcap XS i tutaj juz porównując do gołego UQ jest, jak pewnie da sie przewidziec, bardzo duzy skok. Ale...jesli mamy niedrogie podstawkowce (np Dali Opticon czy Ikon, które wg mnie bdb zgrywaja sie z charakterem UQ) to tutaj juz, jako że kolumny beda pewnie ograniczeniem, UQ moze nam zagrać "lepiej" niż cały powyższy zestaw- szczegolnie z gorszymi jakościowo nagraniami, których sam w 90% słucham. Bedzie bardziej wybaczający. A jesli nie słuchamy głośno to kolejne "za".

Unitiqut - owe 30W to nie typowe 30W. Napędzi nawet duze kolumny, bedzie kontrolował bas i nadawał muzyce rytm, bez zadyszki.

PS: Jesli chodzi o DAC Chord i Flatcap XS to oba urządzenia dodają bardzo duzo do dzwięku. DAC ma bardzo dobry pulsujący bas, rozdzielczą średnice i dosyc wyraźne wyoskie tony ( u mnie sporo rozjasnił dzwięk). W porównaniu do takiego Dragonfly, Oppo, Dac Magic czy MF do 2tys to bardzo duzy przeskok. Zasilacz liniowy to również sporo poprawa. 

Flatcap XS  jest wg mnie tutaj czarnym koniem. Od razu po podłączeniu słychac co robi z dzwiekiem. Trudno mi to opisac, bo to jest chyba efekt psychoakustyczny. Dzwięk jest napompowany, wydaje sie głośniejszy, obszerniejszy, nawet ofensywny ale tez  bardziej analogowy. Super efekt 3D, wybrzmiewanie instrumentów i jeszcze lepsze pulsowanie. Rozdzielczośc tez lepsza, bo dzwięk jest obszerny z zasilaczem i łatwiej jest wyodrębnic instrumenty z miksu. No i bas - różnorodność i lepszy atak, rytm, puls. Generalnie same superlatywy. Efekt dodania zsilacza zależny od klasy głośników. Wiem , ze w środku jest garśc elementów i potrzeba 2 kabli Snaic do podłączenia, i sieciówki, ale gołego XS-a juz bym nie dał rady słuchac

Generalnie wniosek taki, ze jak akustyka nie najlepsza, budzet ograniczony a głośniki do 3-4tys za nówki to UQ jest super.

Wydając 5 razy więcej dostaniemy o wiele lepszy sprzęt co jest raczej normalne ale jesli muzyka to współczesny rock, pop itd to chyba nie ma co. Tzn - bedzie warto ale juz nie bedzie sie opłacać. Tych słabszych nagran nie bedzie sie dobrze słuchało, mogą drażnić. Skorzystaja najbardziej to audiofilskie. UQ wszystko uśredni i bedzie ok z dobrymi i słabymi realizacjami. Warto to wziąć pod uwage.

Troche przydługo ale mam nadzieje, że  przydatnie. Pozdrawiam 

 

Edytowane przez Krzysz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy i merytoryczny wpis - wcale nie przydlugi. Swoją drogą mam podobne spostrzeżenia. Udało mi się złożyć niedrogi system który daje frajdę ze słuchania niezależnie od repertuaru. Złapałem się na tym, że słuchając muzyki ze Spotify, co drugi, trzeci utwór wędruje do ulubionych. Taka ciekawostka, po zmianie przewodu między dac BT a unitiqute z interkonektu na optyczny, następuje ogromna wręcz poprawa jakości dźwięku. Więc ten wbudowany dac chyba nie jest taki najgorszy. Myślę, że krokiem naprzód będzie starszy brat uniti lub super uniti.. Lubię all in one, za komfort użytkowania, nawet kosztem trochę gorszej jakości dźwięku. Człowiek się robi wygodny na starość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słyszał ktoś w was już xs3? zastanawia mnie, czy xs3+nd5xs2 będzie grało lepiej niż uniti star. teoretycznie moduł streamera podobny, nie wiem, na ile star ma dobry wzmacniacz. Tj. wiem, że dobry bo mam w domu, ale jak się ma do xs3?

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.