Skocz do zawartości
IGNORED

Klub Infinity Classics


zukzukzuk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Zmieniam swoje Kappy 8.2i na Renaissance 90 i myśle nad zmianą końcówki mocy. Aktualnie posiadam Rotela RB990BX po odnowieniu i małym tuningu. Jest dobrze, ale wiem, że może być znacznie lepiej.

 

Czy do 6000zł znajdę końcówkę mocy, która odpowiednio udźwignie Re90 czy lepiej wstrzymać się z zakupem, grać na Rotelu i wstrzeliwać się wyżej w przyszłości?

6000zł to juz jak dla mnie spora kwota na końcówkę i wolałbym się w niej zamknąć.

 

Może jeszcze innym wyborem jest zostawienie Rotel na sekcję wysoko-średnio tonową i dokupienie wzmacniacza w klasie D na głośnik basowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega "zdziwiony" miał okazję porównania w podobnych warunkach Rs4001 i Re90 ?

 

Słuchałem R80 w 12m i R90 w 9metrach, grały b. dobrze. RS4000 (nie 4001) nie były w stanie nawiązać rywalizacji z żadną kolumną rodziny Renaissance - co zresztą nie dziwi.

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do 6000zł znajdę końcówkę mocy, która odpowiednio udźwignie Re90 czy lepiej wstrzymać się z zakupem, grać na Rotelu i wstrzeliwać się wyżej w przyszłości?

Jeżeli lubisz masywne, a zarazem ciepłe i głębokie granie z pięknymi vocalami to na początek do kwoty 6-tyś polecam końcówkę Nelsona Passa TRESHOLD T-100 która pracuje w czystek klasie A. U mnie w systemie zastąpiła kultowego Nakamichi PA7 przez co zyskałem na przestrzenności (szczególnie w głąb sceny dźwiękowej) i zbliżonej do lampowej barwie dźwięku z solidnym basem. Ważnym jednak jest zakup dobrego, egzemplarza z pewnego źródła co nie jest łatwe. Ja miałem szczęście porównania przed zakupem dwóch identycznych tresholdów z tego samego roku produkcji i różnica pomiędzy nimi była znacząca pomimo iż żaden nie był grzebany. To na początek. Jeśli natomiast chcesz wycisnąć z RE90 więcej ( a uwierz że można i to dużo) to polecam konfigurację- lampa na wstęgi, a na bas tranzystor. Testowałem w tej konfiguracji sporo urządzeń i tu też trzeba umiejętnie wszystko dopasować. U mnie najlepiej sprawdziła się lampa 300B SPARK 743D która pracuje jako końcówka mocy i przedwzmacniacz, a na dole właśnie Treshold T-100 stanowiący doskonałe uzupełnienie lampowej góry i średnicy.

Może jeszcze innym wyborem jest zostawienie Rotel na sekcję wysoko-średnio tonową i dokupienie wzmacniacza w klasie D na głośnik basowy?

Jako ciekawostkę dodam że z moich doświadczeń jasno wynika iż na odbiór średnicy, sceny i w ogóle całości dźwięku duży wpływ na zastosowany wzmacniacz do głośników basowych. Tutaj dokonywałem najczęściej zmian zarówno końcówek jak i pre. Wniosek - wszystko musi się zgrywać i uzupełniać.

W takim duecie dźwięk jest głęboki, przestrzenny, trójwymiarowy!!! i bardzo przyjemny. Tylko słuchać:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze innym wyborem jest zostawienie Rotel na sekcję wysoko-średnio tonową i dokupienie wzmacniacza w klasie D na głośnik basowy?

Jako ciekawostkę dodam że z moich doświadczeń jasno wynika iż na odbiór średnicy, sceny i w ogóle całości dźwięku duży wpływ na zastosowany wzmacniacz do głośników basowych. Tutaj dokonywałem najczęściej zmian zarówno końcówek jak i pre. Wniosek - wszystko musi się zgrywać i uzupełniać.

W takim duecie dźwięk jest głęboki, przestrzenny, trójwymiarowy!!! i bardzo przyjemny. Tylko słuchać:).

U Infinity REN90 bardzo trudno pogodzić wymagania basowego Watkins głośnika, prądożernego killera wzmacniaczy Gra do 200Hz i konieczne potrzebuje mocny, nawet nie muzykalny tranzystor z bardzo wysokim tłumieniem, typowo Krell, lub u mnie najlepszy się pokazał Pioneer SPEC4. Resztą pasma wymaga wręcz odwrotne cechy wzmocnienia. Muzykalność i niskie tłumienie, potrzebna klasa A lub PP lampa. U mnie Plinius MA100 lub AR D-76A ewentualnie lampowe monobloki Luxman MB3045. Sprawdzało się doskonale dla tego zawsze będę każdemu posiadaczu REN90 (o wiele mniej to dotyczy REN80) zalecał kupić sobie 2 różne końcówki tak by połączyc te bardzo różniące się wymagania.

Dopiero wtedy REN90 zagrają muzykalnie w szybkim kontrolowanym basem. Przerabiałem to przez parę lat i doskonale wiem co mówie. Jeden zwmacniacz przy tych kolumnach zawsze będzie tylko kompromisem.

Edytowane przez elektroboy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
U Infinity REN90 bardzo trudno pogodzić wymagania basowego Watkins głośnika, prądożernego killera wzmacniaczy Gra do 200Hz i konieczne potrzebuje mocny, nawet nie muzykalny tranzystor z bardzo wysokim tłumieniem, typowo Krell, lub u mnie najlepszy się pokazał Pioneer SPEC4. Resztą pasma wymaga wręcz odwrotne cechy wzmocnienia. Muzykalność i niskie tłumienie, potrzebna klasa A lub PP lampa. U mnie Plinius MA100 lub AR D-76A ewentualnie lampowe monobloki Luxman MB3045. Sprawdzało się doskonale dla tego zawsze będę każdemu posiadaczu REN90 (o wiele mniej to dotyczy REN80) zalecał kupić sobie 2 różne końcówki tak by połączyc te bardzo różniące się wymagania.

Dopiero wtedy REN90 zagrają muzykalnie w szybkim kontrolowanym basem. Przerabiałem to przez parę lat i doskonale wiem co mówie. Jeden zwmacniacz przy tych kolumnach zawsze będzie tylko kompromisem.

Zgadzam się z kolegą w pełni. Ale zwrócę uwagę na słabości w postaci wyschnietych kondensatorów na zwrotnicach. Podejrzewam, że bez ich wymiany nikt nie może ocenić właściwie conajmniej 20 letnich RE90. Piec owszem, ale naście db pojawia się dodatkowo na Watkinsie po takiej wymianie. Wiem co mówię, sam jestem po takiej renowacji i Yamaha AX 2000 daje radę sama, a Watkins chodzi jak sub.

Edytowane przez Mikellino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę dodam że z moich doświadczeń jasno wynika iż na odbiór średnicy, sceny i w ogóle całości dźwięku duży wpływ na zastosowany wzmacniacz do głośników basowych. Tutaj dokonywałem najczęściej zmian zarówno końcówek jak i pre. Wniosek - wszystko musi się zgrywać i uzupełniać.

W takim duecie dźwięk jest głęboki, przestrzenny, trójwymiarowy!!! i bardzo przyjemny. Tylko słuchać:).

Witam

 

Potwierdzam spostrzeżenia kolegi gag byłem słuchałem, dźwięk bardzo wciągający ,relaksacyjny z niesamowitą trójwymiarową sceną ,piękne wokale.

Lampa na górze i dobry tranzystor na basie to super połączenie do R90 ,aczkolwiek na dole musi być dobra końcówka aby uzyskać taki efekt.

 

 

Pozdrawiam

Mirek

Edytowane przez mirunias38

Ostatnio słucham na tym co mam i jestem z tego zadowolony:)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikellino

 

Napisz proszę jakie kondensatory wstawiłeś zamiast oryginalnych.

Czy mierzyłeś pojemności "staruszków" i ile uF było mniej, jeśli było ?

 

Pozdrawiam

Pygar

 

P.s. Jak długo grają nowe kondensatory, ile godzin ?

 

Wsadziłem Erse audio 6%(na nich oznaczenie 5%). Zdzarzył się mundorf co coś przypadkiem ominąłem i musiałem dokupić.

Chciałem mierzyć co przyszło i nawet coś z zapasem kupiłem ale nie udało mi się załatwić miernika - więc nie wiem co wsadziłem.

Starych nie mierzyłem - ale musi być tragedia.

Myślę że nowe grają 50 godzin - czy się już uformowały - trudno powiedzieć. Mam wąskie gardło - kable głośnikowe. Ale efekt na basie to kilkanaście db.

Nie ruszałem Solenów - koszt niebotyczny....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy, potrzebuję pomocy w wyborze kolumn.

 

Załączam schemat mojego "pokoju odsłuchowego" z zaznaczonymi najważniejszymi wymiarami.

Legenda:

- czerwony: kolumny

- zielony: szafka HIFI

- szary: meble i TV

- X: "loża odsłuchowa" (w większym gronie słuchamy z narożnika na przeciwległej ścianie).

 

Sprzęt:

Nakamichi CA-5E + Rotel RB-981.

 

Muzyka:

Szybki i bardzo szybki metal.

 

Najważniejsze właściwośći:

- selektrywność

- szeroka scena

- naturalność

- szybki bas (musi nadążać za muzyka).

 

Testowałem:

- Infinity RS 2.5 - świetne, byłem pod wielkim wrażeniem, niestety nie ta półka cenowa, poza tym mają trochę rozmyty bas.

- Infinity Kappa 6.2 - niby fajnie ale dużo mniejsza scena i trochę za mało mocy.

 

Jestem rozdarty między:

- Kappa 7.2,

- Kappa 8.2,

- Canton Ergo SC-L (boję się, że scena będzie dużo mniejsza niż w Infinity).

 

Co radzicie? Kolumny mogę odsunąć od tylnej ściany o maks 40-45cm, na więcej nie mam pozwolenia :)

 

post-58899-0-11472800-1463425357_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legravis.

 

W Twoim ,,schemacie,, widzę jeden poważny błąd. Miejsce odsłuchu zwykle to trzeci wierzchołek trójkąta równoramiennego.

Dwa wierzchołki to kolumny a najlepsze miejsce ze sceną stereo znajduje się w tym trzecim wierzchołku. Co do kolumn, 7.2 czy

8.2 Kappy, lepiej grają 8.2 ale to mały pokój i pewnie 7.2 starczą w zupełności. Pre całkiem fajne, Rotela nie znam, nie wiem co

to za grajek.

Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim ,,schemacie,, widzę jeden poważny błąd. Miejsce odsłuchu zwykle to trzeci wierzchołek trójkąta równoramiennego.

Dwa wierzchołki to kolumny a najlepsze miejsce ze sceną stereo znajduje się w tym trzecim wierzchołku.

 

Masz na myśli trójkąt równoboczny?

 

Moje obecne kolumny stoją trochę bliżej siebie, dlatego miejsce X jest trochę za blisko (wrzucam kolejny plik z zaznaczonym trójkątem równobocznym).

Środek pokoju mam wolny, więc mogę bez problemu przesuwać miejsce odsłuchu w zależności od rozstawienia kolumn.

Tym bym się nie przejmował.

 

Co do kolumn, 7.2 czy 8.2 Kappy, lepiej grają 8.2 ale to mały pokój i pewnie 7.2 starczą w zupełności. Pre całkiem fajne, Rotela nie znam, nie wiem co

to za grajek.

Jan

 

Dzięki za sugestię. Boję się trochę tych 8.2 ze względu na niewielką odległość od tylnej ściany. Chciałbym mieć bas pod kontrolą, a w 8.2 bywają podobno z tym problemy.

post-58899-0-50879300-1463432900_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadziłem Erse audio 6%(na nich oznaczenie 5%). Zdzarzył się mundorf co coś przypadkiem ominąłem i musiałem dokupić.

Chciałem mierzyć co przyszło i nawet coś z zapasem kupiłem ale nie udało mi się załatwić miernika - więc nie wiem co wsadziłem.

Starych nie mierzyłem - ale musi być tragedia.

Myślę że nowe grają 50 godzin - czy się już uformowały - trudno powiedzieć. Mam wąskie gardło - kable głośnikowe. Ale efekt na basie to kilkanaście db.

Nie ruszałem Solenów - koszt niebotyczny....

 

naście decybeli na watkinsie powiadasz? interesujące. skąd wiesz że stare musi być tragedia?

powiedz proszę czemu masz wąskie gardło na kablach głośnikowych?

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

naście decybeli na watkinsie powiadasz? interesujące. skąd wiesz że stare musi być tragedia?

powiedz proszę czemu masz wąskie gardło na kablach głośnikowych?

pozdrawiam,

Potencjometr basu kiedyś wyskalowany na plus 10 db osiągał dźwięk słabszy na basie niż teraz na pozycji neutralnej. Stąd pisze o nastu db wzrostu

Możnaby pokusić się o zmierzenie starych kondow ale nie mam niestety urządzenia.

 

Kable mam totalnie budżetowe i jestem przekonany że po obydwu końcach kabla mam części które zdecydowanie lepiej brzmią niż na to pozwalają kable. Nie miałem natomiast możliwości przetestowania innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjometr basu kiedyś wyskalowany na plus 10 db osiągał dźwięk słabszy na basie niż teraz na pozycji neutralnej. Stąd pisze o nastu db wzrostu

 

Po mojemu to spierniczyłeś fazy w kolumnie dlatego pomięta jak serwetka charakterystyka może w niektórych miejscach mieć piki o kilka/naście db w górę. Tuning że hoho...

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po mojemu to spierniczyłeś fazy w kolumnie dlatego pomięta jak serwetka charakterystyka może w niektórych miejscach mieć piki o kilka/naście db w górę. Tuning że hoho...

Jakie fazy? Komentuj z większą rozwagą...Sugerujesz, że jak kondensatory nie mają pojemnosci to tak samo działają jak nowe.

Aaa ten twój tuning że hoho polegał na zastosowaniu kondensatorów o parametrach dokładnie takich jak przewidział producent... Z jedną różnicą zamiast 882uF mogłem dać 880... Ale złośliwość musi być....

Edytowane przez Mikellino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie fazy? Komentuj z większą rozwagą...Sugerujesz, że jak kondensatory nie mają pojemnosci to tak samo działają jak nowe.

Aaa ten twój tuning że hoho polegał na zastosowaniu kondensatorów o parametrach dokładnie takich jak przewidział producent... Z jedną różnicą zamiast 882uF mogłem dać 880... Ale złośliwość musi być....

 

Nie wiesz czy stare nie były jare. Naście decybeli różnicy to jest ogromna zmiana...

 

Jakiś czas temu prosiłem abyś wkleił zdjęcia z modyfikacji, następni będą mieli lżej

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiesz czy stare nie były jare. Naście decybeli różnicy to jest ogromna zmiana...

 

Jakiś czas temu prosiłem abyś wkleił zdjęcia z modyfikacji, następni będą mieli lżej

 

Pozdrawiam,

Filozofii nie ma. Poprawnie wymienić na nowe na zwrotnicach zgodnie z parametrami. Stare musiały nie mieć pojemności a odsłuch to potwierdza.

Fotki jakieś mam , może wrzucę z opisem jak będę miał czas. Wymiana na zwrotnice basowej to pestka. Gorzej ze średnio i wysokotonowa która jest na podstawie kolumny i a kable są do sredniotonowca za krótkie by ją wyciągnąć. Trzeba je naruszyć w obudowie sredniotonowca , wyciągnąć w dół i potem z powrotem przeciągnąć do góry i uszczelnic na obudowie.

Edytowane przez Mikellino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie fazy? Komentuj z większą rozwagą...Sugerujesz, że jak kondensatory nie mają pojemnosci to tak samo działają jak nowe.

 

A skąd wiesz że nie mają? Pomierzyłeś pojemność nowych-vs-stare? Pomierzyłeś charakterystykę kolumny?

Zysk kilkanastu db po wymianie kondów w sekcji basowej jest tak samo realny jak podróż na księżyc fiatem seicento.

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A skąd wiesz że nie mają? Pomierzyłeś pojemność nowych-vs-stare? Pomierzyłeś charakterystykę kolumny?

Zysk kilkanastu db po wymianie kondów w sekcji basowej jest tak samo realny jak podróż na księżyc fiatem seicento.

Nie miały parametrow bo to po prostu słychać było wzmocnienie basu (aż ca egolnie w najniższych pasach, myślę, że najbardziej tak poniżej 50hz) od razu. Gdy wymieniłem w prawej kolumnie, lewą Dzwiekowe nie istniała. Gdyby zmiana nie przyniosła takiego efektu to pewnie uznałbym, iż stare trzymały parametry.

Ciężka dyskusja, bo nic nie robiąc chcecie udowodnić że re 90 po wymianie 20 letnich kondów zgodnych z założeniami konstruktora nie mają prawa grać lepiej niż na starych. Po prostu zapukaj do pierwszego lepszego elektronika i zapytaj o taki zabieg. Za pewne usłyszysz, że poprawnie zrobiona wymiana na pewno nie zaszkodzi. Ja nie poszedłem na skróty bo zastosowałem wysokiej jakości kondensatory, cynę mundorf srebrną i żadnych nieoryginalnych łączy które mogły wynikać z powodu ilości sztuk jakie musiałem włożyć na każdą zwrotnice ze względu na sumę pojemności jaką musiałem uzyskać.

Wiele urządzeń właśnie ze względu na problemy z wysychajacymi kondensatorami ma problemy z działaniem. Patrz Routery - nawet z najwyższej półki. Po 5 czy 6 latach padają. A nie mają takiego prądu jak z mocnego wzmacniacza hifi.

Przyjedź posłuchaj, przywieź miernik, pomierzysz wszystko co wyprułem z głośnika i stwierdzisz, że co było powodem poprawy. Regularnie użytkownicy re90 piszą że przechodzą na kappe bo lubią bas. Tak, bo ruszyć Watkinsa w zamkniętej obudowie jest o wiele ciężej niż w obudowie bass relex. Do tego po prostu potrzeby jest prąd z kondensatorów , które potrafią go skumulować i oddać w odpowiedni sposób. Ba, jestem po tej wymianie przekonany , że i kappach jest problem wysychajacymi kondy TI i gdyby je wymienić potęga 8.2 czy 9.2 byłaby na innym poziomie. Ale nie spotkałem jeszcze kogoś kto napisał o wrażeniach po takim odnowieniu zwrotnic.

Kończąc. Czy 5 czy 10 czy naście dbeli, niech będzie ile chcesz, jeśli masz re90, wydaj 400pln, poświęć 5 godzin i zobacz czy wyrzuciłeś kasę w błoto. Potem podziękujesz, że nie kupowałeś pieca za 10k.

Edytowane przez Mikellino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.