Skocz do zawartości
IGNORED

Lampy - ranking


senicz

Rekomendowane odpowiedzi

Większość lamp jak i innych części jest "ustawiona" na max przejrzystosć i rozjaśnienie. Rozciągnięcie w górę nie idzie w parze z rozciągnięciem i wypełnieniem w dół:)

Pierwszą lampą (z tych audiofilskich) ale i zarazem b.drogich okazała się Cca Siemensa. Pozostałe z jakimi miałem kontakt zawsze rozjasniały. 6N1P- to taki ruski czort udajacy Siemensa Cca :):) A jaki parametr? Czy to ważne? Może to powietrze robi swoje:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za gorszy bas?

Moim zdaniem wiele czynników pojemności lampy i żarzenie ale nie dam sobie głowy uciąć. Ogólnie pod każdą lampkę powinno się zastosować odpowiednią aplikację - tyle, że to często jest upierdliwe w gotowym urządzeniu. Gdybym nie miał na głowie kilku innych spraw i zawodowo mógł zająć się audio, to może chciałoby mi się. Normalnie jednak mogę poświęcić na gdzebanie kilka godzin w tygodniu i to nie w każdym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to jest nie na temat , ale znalazłem dwa identyczne wzm. z różnym logo , które mnie zainteresowały.

Posiadacie jakąś wiedze na ich temat ?

1.Mastersound

2.Vaic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-10226-100001962 1170306462_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie albo wierzycie gleboko w cuda albo podajcie przyczyny fizyczne tych zjawisk! Tak naprawde to porownujecie rozne uklady z roznymi elementami o roznych charakterystykach i roznych znieksztalceniach liniowych i nieliniowych. Wolyw na te parametry maja punkty pracy jak i parametry lamp np. impedancja wyjsciowa pojemnosc AK i wiele innych. Takie obwieszczanie ze ta lampa gra lepeij lub gorzej jest glupie. Bo w innym ukladzie owa bedzie od onej. Jak rozumiem wiekszosc z was jest nieudolna elektornicznie i nic na temat parametrow lamp nie wie? no to jak moze cie wydawac jakies sady czy opinie? ignorancja nie uwalnia was od odpowiedzialnosci za plecone bzdury. Np. niektore z tych lamp maja rozne triody wewnatrz banki tak jak np. ecc85 w ktorej jedna lampa jest lampa wejsciowa ukladu kaskody a druga wyjsciowa i maja one rozne parametry. Podobnie jest z innymi lampami. anowe trzeba wiedziec cos o tym swiecie zanim zacznie plesc bzdury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Senicz - rozszyfrowałeś mnie - lubię pleść bzdury. Jeśli chodzi o odpowiedzialność, to wcześniej zastrzegłem, że mówię o jednym typie lamp (E88CC) w jednym układzie przy nie ruszanym zasilaniu. Wszystkie mają katalogowa to samo wzmocnienie (33) i podobne nachylenie charakt. Pracują przy napięciu powyżej 180V. Już wcześniej ktoś zauważył, że im wyższe tym lepszy efekt - ja to potwierdzam.

PS.

Też kiedyś chcę być taki jak Ty :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety rekinku, na to, to musisz poczekać jeszcze z jakieś 50 - 60lat, kiedy to będzie szansa (aczkolwiek nie życzę) na pojawienie się demencji starczej, a i to nie daje gwarancji na zostanie drugim seniczem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest demencja to sa niedokladnosci samonauki. Co do punktu pracy to e88cc lubi raczej wyzsze prady niz napiecie. No oczywiscie anodowe musi byc w granicach 80-120V i odpowiednio dobrany prad tak aby nie przekroczyc mocy anody. Zreszta wystarczy spojrzec na charakterystyke anaodowa aby widziec w jakim obszarze ta lampa daje najwiecej z siebie. Jedynie gdy chcemy miec amplitudy napiecia wyjsciowego wysokie np. 20-40V stosuje sie inny punkt pracy np. Ua na poziomie 180V. Laczy sie to jednak ze zwiekszeniem thd w ogole gdyz punkt pracy wychodzi z obszaru najwiekszej liniowosci lampy. Firmy rzadko tak postepuja gdyz powoduje to zwiekszenie poboru mocy z zasilacza i wzrost problemow z filtracja itp. lub poprostu z niewiedzy inz. pracujacych tam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie gram na 6N1P po przesiadce z 6922 EH ;-) Dzis maja do mnie przyjsc 12AX7 Toshiba Shibaura for Hi-Fi z wczesnych lat 60'tych a po niedzieli dojada Bromary 12AX7.... Zobaczymy... Jesli ta Toshiba gra tak jak slyszalem to bede w raju. Posluchamy zobaczymy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>senicz

 

doczytalem, ze przerabiasz mnóstwo lamp (wnioskuję ze głównie rosyjskich), wiec mam dla Ciebie zagadkę.

Która z poniższych lamp została wyprodukowana w USSR?

Dla ułatwienia dodam, ze para w lewym górnym rogu została wyprodukowana w Federacji Rosyjskiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

unikam ruskich lamp i raczej je wyrzucam do kosza jak znajde w swoich zbiorach. Uzywam tylko SQ i innych podobnej klasy wykonania. Czasami siegam po inne lampy o mnieszych przebiegach do przejechania czasowego naprzyklad dla sprawdzenia jakiejs koncepcji ukladowej. Choc ostatnio robie duzo lepsze wzm na tranach. Teraz jednak siegne do zasobow i zrobie hybryde na e88cc bo bedzie mi latwiej na niej skubnac jakosc niz na ukladach tranzystorowych nie sprzedawalnych bo............ hybryde poprostu latwiej sprzedac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry preamp nic nie powinien zmieniac w jakosci dzwieku lub ogolnie w dzwieku. Jak zmienia to znaczy jest dod dupy. Czasami lampy kastruja dzwiek na tyle ze wtracenia takiego preampa kastrownikaw tor z kiepskim wzm np. gackiem powoduje ze lampy filtruja wiele informacji - ostrych szybkich informacji z ktorymi wzm kieopsciak sobie nie radzi i uwypukla thd i sam ich dodaje i calosc brzmi mniej ostro - mniej thd. Ale to nie oznacza ze dzwiek sie poprawil jakosciowo! poprostu jest mniej drazniacy uszy. czyli lampy robia z muzy kapec a taki kapec jakos trawia kiepskie wzm i kepskie kolumny. tak wiec jak wam dzwiek kapciowaty odpowiada to dawajcie lampy dodawajcie da gackow symasyf i innych modnych wzm. Takie kastrujace lampiaki oczywiscie najlepeij zrobic na lampach typu ecc83 i podobnych o duzej impedancji wew. a to dlatego bo dziala ja one jak fitr na pojemnosciach wew i montazu. Filtruja wysokie i ogolnie gubia detale. Lepka papaka snuje sie przez glosniki. tfu. lampy klasy e88cc czyki szybkie lampy o malych pojemnosciach i malych impedancja wew sa nielubiane bo one papki kisielka z muzy nie robia tylko dokladnie przekazuja dalej co maja na wejsciu. Zreszta po co preampy do koncowek mocy gdy syganl z dvd/cd ma 2V rms sygnalu? no chyba ze chcemy wykastrowac muze i zrobic z niej lampowego walacha!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>senicz

>unikam ruskich lamp i raczej je wyrzucam do kosza jak znajde w swoich zbiorach. Uzywam tylko SQ i

>innych podobnej klasy wykonania. Czasami siegam po inne lampy o mnieszych przebiegach do

>przejechania czasowego naprzyklad dla sprawdzenia jakiejs koncepcji ukladowej.

 

To jakich konkretnie uzywasz? Masz jakąs ulubiona marke?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzywam tylko takich jakie mam to znaczy lampy do oscyloskopow bo te musza byc super liniowe wytrzymale i stabilne pod kazdym wzgledem. A to znaczy ze tylko e88cc malej mocy i e55l wieksze w ukladzie triody. maja gwarantowane 10000 godzin pracy anie jak ruskie 500 albo i mniej. Gdyby zrobic oscyloskop na takich slynnych lampach jakie tu sa propagowane to nic by sie nie dalo zmirzyc tak by wszystko plywalo nie mowiac o szumach. Plywalo w sensie linii na ekranie. No i pasmo nie 50Mhz tylko 100k a i to nie takie pewne. te wasze slynne zmieniacze dzwieku to jest dowod na to ze te lampy sa do d.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>lampy do oscyloskopow

 

a gdzie mozna kupic te "lampy do oscyloskopow"?

maja jakas nazwe? producent? kraj? rok?

 

>oscyloskop na takich slynnych lampach jakie tu sa propagowane to nic by sie nie dalo zmirzyc tak by

>wszystko plywalo nie mowiac o szumach. Plywalo w sensie linii na ekranie.

 

Sprawdzałeś, jeśli tak to jakie? To bardzo ciekawe, choć nie mogę się oprzeć wrażeniu,

że fantazjujesz albo nie chcesz się podzielić konkretami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest oczywiste że te same lampy w różnych aplikacjach mogą zabrzmieć różnie.

Czytając jednak wpisy poprzedników dostrzegam że większosc spostrzeżeń jest podobna.

Swiadczy to o tym , że każdy typ lampy w miarę poprawnie zaaplikowany ma jednak swój charakterystyczny sound.

 

Pierwsze wrażenie po wpięciu 6N23 zamiast SQ to większa swoboda i oddech , poprawa głębi , ogólnie lepsza precyzja przestrzeni. Bas jest bardziej obfity ale bez utraty kontroli i popadania w przesadną ociężałosc. Wokale materializują się poprzez bogatszą fakturę i pełniejszą emocjonalnosć. Barwy w obu lampach lekko docieplone , dojrzałe lecz bez nadmiernego lukru. Dokładniejsze porównanie zostawiam sobie na łykend , więc możliwe że w tej kwestii coś jeszcze dorzucę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście podpisuje się pod wpisem Zorro. Aplikacja to jedno a ogólny charakter jaki daje lampa od konkretnego producenta to drugie. Znając to drugie i mając pojęcie o pierwszym mozna dopiero osiągnąć pozytywny skutek.

Wątek ma jednak chyba na celu zwrócenie uwagi na ogólne cechy brzmienia a nie aplikacji jako takiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie rzecz biorac lampy oznaczone jako dlugowieczne i o podwyzszonych parametrach czyli exxcc to sa lampy produkowane do sprzetu pomiarowego. Co do waszych odczuc to widze ze panowie kompletnie nie znaja sie na elektoronice a wszystko co potraficie to wyjac lampe i wlozyc inna na jej miejsce. A co oznacza? ze zmieniacie punkt pracy lampy ba nowa pracuje w zupelnie zlych warunkach a wy zastanawiacie sie nad dzwiekeim to tak jabyscie wlali do benzyniaka olej napedowy i cmokali ze cos jest nie tak!!! az zal czytac takie bzdury!! i jeszcze raz powiadam slepe testy ale one moga wykazac ze jestes kompletnie glusi na zmiane elementow i tego sie obawiacie. Obawiacie sie smiesznosci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz również rację. Parę razy w zyciu słuchałem urządzeń wykoanych na lampach "nieaudiofilskich"- które są synonimem złego gustu i smaku wśród audiofili. Urządzenia te jednak we własciwej im aplikacji brzmiały fenomenalnie.

Jednak kazda lampa ma swój własny charakter- i to większość jak nazywasz "laików" interesuje :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>senicz

 

Czy Ty swój sprzęt osłuchujesz w ślepych testach ? Jak zmienisz napięcie zasilania to przeprowadzasz też ślepy test ?

 

Zapewniam też że potrafię sprawdzić w notach katalogowych czy dane warunki pracy lampy są optymalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

senicz już zupełnie oszalał ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kiedys gdy wydawalo mi sie ze jestem super gumowe ucho oblalem sie zimna woda gdy zauwazylem ze w slepych testach roznice jak mi sie wczesniej wydawalo sa duzo duzo mniejsze lub wcale nieslyszalne. jescze nigdy nie czytalem aby koledzy robili takie testy np. z kablami zasilajacymi czy IC a nawet z gosnikowymi. Robilem testy ze wzm i doprawdy trzeba nadzwyczajnej uwagi i wlaczania wzm na przemian aby uslyszec drobne roznice w brzmieniu. A tu kilku specow potrafi opisac ogramna roznice miedzy dwoma podobnej klasy wzm. Macie szanse dostac prace w pismach audio/video bo tam takich szukaja polejwodow. Samo napiecie na anodzie moze nie trafiac w optymalny punkt pracy bo wazny jest i prad i ew. napiecie zarzenia itp. zmienia sie takze wzmocnienie calego ukladu i moze nie byc optymalizowana petla nfb jesli taka istnieje. Tak wiec koledzy okazali sie ignorantami a ich wypowiedzi o specyfice brzmienia typow lamp mozna wywalic do kosza. To jest stek bzdur.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no Panie to co teraz gadasz to ma sens ale nie traktuj ludzi jak kompletnych pacanów, bo każdy zdaje sobie sprawę o wpływie samej lampy jako takiej i optymalnego punktu pracy dla niej i to w danym ukladzie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.