Skocz do zawartości
IGNORED

Tuning - Grindig Fine Arts A9000


Ola
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

tak mnie ciekawi, ola zalozyla watek i ciekawe czy go sledzi i zdecydowala sie na tuning swojego A9000?

a co do zdjec to ja postaram sie porobic swojemu FA960 ciekawe czy znajdziecie podobienstwo :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>tomash

 

Śledzę wątek bardzo uważnie. Ale po wizycie u znajomego elektronika, zaczęłam

odnosić się z rezerwą do tego typu działań.

 

Widze, że lete wymienił wszystkie kondesatory w zasilaczu. I co to da?

Te stare też dobrze spełniały swoją rolę. Często bywa tak, że starsze kondenastory

są równie dobre a czasami lepsze od tych produkowanych obecnie.

 

Poczekam jeszcze troche, aż spece od tuningu sie wypowiedzą czy to przynosi jakieś

wymierne korzyści. Bo nie sztuką jest grzebanie tak dla samego grzebania.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe Ola ma po czesci racje, ja narazie swojego FA960 nie ruszam, a lete natomiast tez rozumiem ze odczuwa poprawe dzwieku w calym pasmie :) ja po przerubce swojego Fishera (wymiana rowniez wszystkich kondensatorow na nisko impedancyjne) tez bylem w szoku, wzmacniacz zaczol poprostu inaczej grac, i to nie jest juz ten sam klocek, dorwalem potem od znajomego miernik RLC i okazalo sie ze stare 20 letnie kondensatory mialy 80-90% sprawnosci (pojemnosci) :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Lete

Jakimi zasadami kierowałeś się wybierając kondensatory elektrolityczne? Zastanawiam się dlaczego w danym miejscu zastosowałeś Nichicon Muse a nie Panasonic FC, w innym miejscu Panasonic FC a nie Muse itp. itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

...po kilku dniach przerwy...

Dokonalem pewnych zmian w podlaczeniu koncowki mocy i terminali - wyrzucilem polaczenie "kombinowane" (2x zlutowany kabel single core /ZSRR/), a w to miejsce trafil Atmos Air Silver 195 - dosc latwo udalo sie go dolutowac "od spodu" i przeprowadzic kable przy tranzystorach. Wniosek po odsluchach - nie ma sensu kombinowac z "wynalazkami" i skomplikowanymi konstrukcjami. Najlepsze efekty daje prosty odcinek dosc grubego (2mm^2) drutu o przyzwoitej jakosci (w tym przypadku to srebrzona miedz ofc - 36 zl/mb). W poprzednim wariancie zastosowane polaczenie nieco burzylo precyzje sceny i jakosc niskich tonow.

Ponizej zdjecie A-9000 po wymianie kondow i zaciskow.

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lete probowales w nim odlaczyc na chwile przedwzmacniacz i posluchac jak gra z sygnalem puszczonym na koncowke mocy? ja u siebie uczynilem to na starym wzmacniaczu fisher o ktorym wspominalem wczesniej, no i musze powiedziec ze jestem pod wrazeniem, brak lekko dolu ale na gorze i srodku rewelacja, zanim sie wezme za philipsa to przerobie jeszcze jakis zwykly wzmacniacz, czeka jeszcze at9000

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Zastanawiam sie, jaka jest wydajnosc pradowa A-9000? Mam ochote zalozyc gniazdo IEC z filtrem (dostepne sa takie ciekawe zintegrowane gniazdka z ukladem filtrujacym, ale... niestety widze, ze maja jedynie 6A tolerancje). Czy mozna zamontowac IEC z filtrem 6A do A-9000?

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...mowie konkretnie o takim IEC z filtrem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie sprzedawca pisze o maksymalnej przenoszonej mocy ok. 1400W i to by się zgadzało. Proste mnożenie 220V przez 6A daje 1320VA. To aż za dużo dla wzmaka. Jego maksymalny pobór mocy z sieci będzie pewnie na poziomie 300W. No, maksymalnie 400W, choć na taką moc trafko jest nieco za małe (sądząc po zdjęciu, nie widziałem sprzętu na żywo). Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>marwi

 

Tak, te radiatorki to czysta miedz, a sprawka nie moja - byly w oryginale, tak to sie kiedys robilo :)

A sam zasilacz jest POTEZNY (ma nominalnie 400W). Ogolnie A-9000 to konstrukcyjnie piekny piecyk... W tamtym okresie oczywiscie nikt nie dbal, aby go tak ladnie wizualnie w srodku "odpicowac", jak robi sie wspolczesne urzadzenia (np. Denon PMA 2000 AE - ladne oslonki, napisiki i nadruczki, polerka, kabelki pieknie prowadzone, etc.), ale jakosc elementow i samego dzwieku jest zdecydowanie przednia! Po tych kilku drobnych zmianach, ktore wykonalem, A-9000 gra na poziomie urzadzen klasy sredniej (Naim Nait 5, Roksan Caspian, etc.).

Zreszta, wystarczy popatrzec na zdjecie - jest pieknie skonstruowany, w tej prostocie tkwi wielki jego urok :)

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>marwi

 

Zasilacz jest teraz na innych nieco kondach - wymienilem 2x 1000uF/35V i 2x 470uF/35V Panasonic FC na Nichicon KZ 50V (zalezalo mi na swietnej kontroli basu). Nichicony sa sporo wieksze od tego, co obecnie widac na zdjeciu. Teraz to jest tam niezly scisk (montowalem te kondy bez obcinania ich nozek (maja po 3-4cm), izolujac je koszukami termokurczliwymi). Zasilacz obecnie wyglada imponujaco... I to slychac :)

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że piszesz o kondach z płytki przy transformatorze, tej z radiatorkami :). Apropo miedzi - w PMA-1520, który niedawno nabyłem chłopaki z Denona przykręcili do radiatora kawałki blachy miedzianej (nie wiem jakiej grubości bo nie rozkręcałem jeszcze go tak bardzo, podejrzewam ze 2mm). To chyba w celu lepszego rozprowadzania ciepła po całym aluminiowym radiatorze.

 

Miło czytać słowa zadowolenia z tuningu ;). Ja za jakiś czas chcę pogrzebać w PMA-1520, ale to dopiero jak wymienię głośniki. Twoje opisy chyba się przydadzą przy tuningu. Pozdrawiam serdecznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie temat bocznikowania kondensatorow. Poniewaz tak naprawde, z tego co wyczytalem, nie ma jednej i 'naukowej' metody realizacji tego dzialania, totez bede prosil Was o podpowiedz...

 

Jak zatem zbocznikowac:

 

1. Kondensatory w zasilaniu (Nichicon Muse KZ: 1000uf/50v, 330uF/50V, 220uF/25V...) - obecnie mam Wima MKS4 0,47uF;

2. Kondensatory przy koncowce mocy (Nippon Chemicon 6800uF/71V) - obecnie mam SCR MKP 2x 5,6uF i 2x 3,9uF (symetrycznie montowane).

 

Zalezy mi na precyzyjnej poradzie - sproboj dac XXX o pojemnosci YYY, etc.

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-9651-100005095 1175387115_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ok, pal licho bocznikowanie kondensatorow (juz doszedlem do wlasnych wnioskow) ;)

 

Mam inne pytanie... Czy wymiana diod prostowniczych w zasilaniu A-9000 ma sens? Jezeli tak, na ile istotna moze okazac sie poprawa dzwieku w tym zakresie i w jakich aspektach to sie moze objawiac (rozdzielczosc, szybkosc, jakosc basu, moze poprawa wysokich czestotliwosci?). No i ostatnia kwestia - ktore diody prostownicze mozna polecic do tej konstrukcji? W zalaczeniu serwisowka zasilania.

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-9651-100004807 1175769294_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd zasilana jest końcówka mocy? Chyba nie z kilkunastu woltów ;).

Żarty na bok, ze stabilizatorów zasilany jest przedwzmacniacz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Minął rok, dokonałem kilku zmian i czas na kolejne wnioski...

 

Grundig A-9000 gra obecnie jako końcówka mocy:

- wyprowadzenie dźwięku (z pominięciem preampa i Alpsa) bezpośrednio na dodatkowe złocone gniazda, zainstalowane na tylnej ściance;

- instalacja gniazda IEC i grubego, plecionego przewodu zasilającego;

 

I uwaga... najważniejsze - jednak... Wymiana głównych kondensatorów 4x Nippon Chemicon 6800/71V na 4x Nichicon KG Gold 10000/63V (STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ!).

Moja opinia - jeżeli masz A-9000, wymień koniecznie główne kondensatory (zazwyczaj 20-25 letnie) na te właśnie Nichicony, co zaowocuje najbardziej spektakularną poprawą dźwięku, jaką można usłyszeć w przypadku tej konstrukcji, przy pomocy jednego tylko posunięcia(!). Nic do tej pory nie spowodowało mojego 'opadu szczeny' w takim stopniu, jak wymiana tych właśnie kondensatorów!

Dźwięk stał się 2x bardziej 'gęsty', bas nabrał bardzo konkretnego zróżnicowania (na ten aspekt narzekają posiadacze A-9000), średnica zyskała jeszcze większą analogowość (zaryzykowałbym nawet stwierdzenia, iż dźwięk nabrał charakteru takiego, jaki słyszymy, gdy źródłem jest gramofon), a wysokie - mimo, że obiektywnie jest ich mniej - są baaardzo precyzyjne, dawkowane dokładnie, jak idealnie dobrane przyprawy do wykwintnego dania...

 

Podsumowując - A-9000 jako końcówka, po prostym tuningu i wymianie głównych kondensatorów, brzmi jak dla mnie wręcz zjawiskowo! Mógłbym zaryzykować stwierdzenia, że w tej wersji jest to już klasa i poziom dźwięku, który charakterem bardzo blisko zbliżył się to szkoły znanej z Accuphase (wszystko w idealnych proporcjach, bez efekciarstwa, dźwięk wciągający i analogowy).

 

Nigdy bym się nie spodziewał, że aż taki potencjał kryje się w tym urządzeniu (brzmienie A-9000 w wersji standardowej, a brzmienie A-9000 w opcji jako końcówka mocy po zmianach, to naprawdę 3 klasy różnicy - przy dobrym preampie naturalnie).

 

Polecam serdecznie!

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Odświeżam temat, ponieważ mam malutki problem z podobnym sprzętem Philips FA-960, problemem jest zanikający dźwięk kiedy klocek jest nie rozgrzany, wygląda i zachowuje się tak jak by odłączało się sterowanie przekaźnikami i odpuszczają, nie jest to długotrwałe ale uciążliwe, do tego tak samo jak w głośnikach zanika dźwięk w słuchawkach, do tego w prawym kanale czasem zaświergocze tak jak by coś cie przysmażało ale to sporadycznie, czy któryś z panów orientuje się gdzie leży przyczyna? dysponuje całą dokumentacja do niego, może któryś z kolegów pomorze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimne, popękane luty i ew. wyschnięte kondensatory elektrolityczne gdzieś w zasilaniu. Najelpiej przelutować, poprawić część lutów w podejrzanych miejscach i przyjrzeć się kondensatorom elektrolitycznym czy się nie wybrzusyły, wylały. Można też podgrzać suszarką podejrzane elementy, co powinno wskazać miejsce wrażliwe na nagrzewanie a więc potencjalne źródło problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, to jest wzmacniacz, więc przekaźnik końcowy od głośników - przeczyścić styki, wyciągnąć jeśli na podstawce i sprawdzić styki robocze bo mogą być zaśniedziałe, poza tym samo lutowanie przekaźnika / jegpo podstawki bardzo prawdopodobnie jest już przerwane i wymaga odświeżenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę tych zimnych lutów poszukać bo wszystkie przełączniki i styczniki były czyszczone a przekaźniki perzelutowane (bo musiałem je wyciągnąć do czyszczenia)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przelutować punkty na płytce od przedwzmacniacza oraz zerknąć na stan potencjometru głośności oraz sekektorów źródeł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchałem wczoraj muzyki i to chyba zanika napięcie na przekaźnikach, więc albo na płycie końcówki mocy albo na płytce zasilania coś nie gra, co do selektorów wejść i wszystkich przełączników i potencjometrów jestem pewien że są sprawne, dzięki za wpisy i pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przelutowaniu całej końcówki mocy dźwięk już nie zanika i mam nadzieję że tak zostanie, dźwięk uległ zmianie ale muszę go osłuchać żeby opisać co się zmieniło

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Serwisowka do A-9000:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 9 miesięcy temu...

Przy chorobie, jako, że nie mogę spać, pozwolę sobie odświeżyć kotleta, ponieważ czegoś tutaj nie rozumiem. Chodzi mi o zastosowanie kondensatorów 10000 uF na napięcie znamionowe 63 V. Oryginalnie były zastosowane kondensatory 68000 uF na napięcie 71 V. W instrukcji serwisowej napięcie na nich panujące to 59,2 V, prawdopodobnie dla napięcia zasilającego 220 V. Gdzieś wyczytałem, że wzmacniacz był produkowany na takie napięcie zasilające, ale wkrótce potem w Europie wzrosło do 230 V i stąd problemy z psującymi się A9000 (STK 3102). Napięcie 220 V z tolerancją ±10 % mogło więc wzrosnąć do 242 V. Jako, że na tych kondensatorach jest napięcie niestabilizowane, to przy powyższych założeniach, można w przybliżeniu obliczyć, że może wzrosnąć do 242/220x59,2= 65,12 V. Więc wszystko w porządku bo napięcie graniczne wynosi 71 V. Nowe napięcie sieci to 230 V ±10 %. Więc może osiągnąć 253 V. Czyli podobne rachunki prowadzą do wartości 253/220x59,2= 68,1 V, a więc o 5V więcej niż dopuszczalne napięcie 63 V. Podejrzewam, że kondensatory dobrych firm mają te napięcie zaniżone, ale z innymi różnie bywa. Przykładowo, w kupionym monitorze LCD Philips 170B6, notabene za 20 zł, poszły wszystkie kondensatory z jednej firmy w zasilaczu. Reszta pozostała nietknięta. Po ich wymianie, mam fajny monitorek za dwadzieścia kilka złotych. Ale wracając do tematu i właściwego pytania, czy powyższe rozumowanie jest prawidłowe i czy tak na wszelki wypadek lepiej kupić kondensatory na 80 V ? Różnica w cenie zasadnicza. Przykładowo, 10000uF NICHICON KS AUDIO HI-SOUND: 88 zł za komplet na 63 V i 128 zł za komplet na 80 V.

 

Ostatnio byłem zainteresowany kupnem Grundiga A9000. W porównaniu do Yamacha AX900, z której nie udało mi się wydobyć niskiego, miłego, miękkiego basu (kolumny Heco Metas 500, trudne do napędzenia, włączone podbicie basu. Może problem z kondensatorami ?), niemodyfikowany Grundig gra trochę lepiej. Mając na uwadze to co przeszedłem przy jego zakupie na polskim rynku (oczywiście mogą być wyjątki) i informacji z Internetu, A9000: a) jest uszkodzony i trzeba z reguły wymienić układ STK (oczywiście mogą być wyjątki); b) wzmacniacz jest sprawny z oryginalnym STK3102 IV, ale jego dni poprawnego działania są policzone; c) kupujecie od handlarza, który go kupił uszkodzonego, wyrzuconego na śmietnik przez Niemca (droga naprawa u nich), za psie pieniądze i do środka włożył zamiennik, najtańszą podróbkę, niekoniecznie o takich parametrach jak oryginał. Koszt zamiennika na Ebayu to ok. 100 zł + koszty wymiany. Jak się nie ma doświadczenia w tym względzie, to trzeba, moim zdaniem, uwzględnić powyższe decydując się na zakup A9000.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

Jakiś czas temu wymieniałem w swoim egzemplarzu STK na tani zamiennik, niestety na dniach znów padł :( Pomierzyłem i napięcie jakie dostaje kostka STK3102 to +/-68V, a max dla niej to +/-70V. Podejrzewam, że skoro to zamiennnik to może być słabo wykonany i nie trzyma parametrów max. Czy dobrym pomysłem będzie wstawienie w szereg diody zenera np. 12V/2W przed podaniem na STK, co by obniżyło napięcie do wartości ze schematu Grundiga?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.